| anonim_4396 a întrebat:

Ereticii sunt acei oameni care se inchina satanei? dumnezeu o sa ii ierte?
m-am rugat si eu lui sa ma ia o data si am avut un vis ingrozitor. cineva cu o privire horror s-a apropiat la cativa cm de fata mea, privindu-ma numai in ochi, fara sa clipeasca, si a deschis gura.
acum la mult timp dupa, nu inteleg un lucru. daca diavolii nu cunosc gandurile oamenilor cum m-a auzit chemandu-l?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Ereticii sunt acei oameni care se inchina satanei?"
Nu.

| danut a răspuns:

Ereticii sunt acei oameni care se inchina lui Dumnezeu asa cum a spus Acesta si nu un popa sau un papa care in general au interese personale intru ale religiei.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Draga un eretic nu e tocmai crestin, sau tu crezi ca de exemplu un mormon sau un unitarian care se abate de la invataturile Bibliei e considerat crestin, nu generalizez nici despre acest tip de persoane, ca Dumnezeu stie mai bine, dar cand incalci insansi invatatura Bibliei nu te mai prea poti numi crestin, sau ii consideri "crestini" pe liberali care aproba adulterul si alte deviatii de genul acesta? Cam asa as defini eu erezia, o abatere de la norma.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu crezi ce vrei dar asa negi FORMAREA si EXISTENTA natiei americane care s-a format din prigonirea ereticilor din Europa de catre religile traditionaliste, in speta catolicii. Vezi unde se ajunge cu dorinta de a urma un anumit "curent", ajungi la negarea formarii uneia din cele mai mari natii ale omenirii. Mai studiati inainte de a avea idei nastrusnice.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Mai, Luther e considerat eretic de catolici, e adevarat, dar de-asemenea, Luther, nu a schimbat in pricipiu nimic din doctrinele crestinismului (cele cuprinse in Crezul de la Niccea ), iar cat despre cea mai mare "natie" se poate vedea astazi la ce standard moral a ajuns, ca sunt cam serbede principile crestine in America ( nu ca ar altcumva la noi), dar in America "tara tuturor posibilitatiilor" cam la aproximativ cateva luni apare tot o secta, noua, cu propriul ei crez, care e departe de a fi Biblic, ti-am dat un exemplu asa-numitul "crestinism liberal", eu nu m-am referit la clasicile culte neo-protestante, ci doare la deraierile si mai mari ale acestora. Apropo, imi d-ai exemplu de prigoana facuta de ortodocsi? Din ce stie cruciadele si inchizitia sunt inventia catolicilor.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu m-am referit la infintarea natiei americane, nu la ce este acum. Prigoana facuta de ortodocsi, pai esti destul de tanar dar in perioada interbelica popi ortodocsi alergau cu politia dupa neoprotestanti pe care-i schinjuiau, bagau in puscarie si chiar omorau si sunt mii de cazuri. Au fost destui carora le-au putrezit picioarele bagate in butuci si tinuti in apa si multe altele, nu mai este vremea sa ne aducem aminte, iertarea trebuie sa fie un atribut al crestinilor.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

In perioada interbelica, si ortocsi, au fost bagati la stup de legionari.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde dai si unde crapa, in perioada interbelica si comunisti au fost bagati la zdup de liberali.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Liberali? WFT, din ce stiu in perioada interbelica era monarhia lui Carol al II lea pana sa intre Antonescu si legionari la putere

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Multe lucruri intr-un fel se spun si altfel s-au desfasurat, IC Bratianu 1908-1927, Vintila Bratianu 1927-1930, IG Duca 1930-1933. Iata prim ministri liberali din perioada interbelica, liberali lui mama lor de puscariabili care au inchis pe zeci de ani sindicalisti care doar isi cereau drepturile salariale. Una se spune si altul este adevarul.

| danay72 a răspuns:

Visele nu au legatura cu lumea reala, azi Dumnezeu nu vorbeste prin vise si asa cum ai zis, Satan nu stie ce gandim, dar isi da seama din modul in care vorbim si ne comportam.

| drutzix a răspuns:

Ereticii sunt aia care nu cred ce zice biserica.
http://dexonline.ro/definitie/erezie

| Denly a răspuns:

Ai visat la ce te-ai gandit mai mult.

| muffinXXL a răspuns:

Ereticii sunt cei care iau religii ca ortodoxia sau catolicismul si le modifica după placul lor, ca mai apoi sa aibă un cult "personalizat". Totuși, nu vreau să-i jignesc pe cei din alte " ramuri" ale religiilor, unii sunt persoane foarte ok, care nu și-au găsit drumul in viață.