| MyMyutza a întrebat:

Este adevarat ca atunci cand iti vine ciclul nu ai voie sa intri in biserica? De ce?

14 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nu este adevarat.
Era adevarat in vechime deoarece pe atunci nu existau absorbante si normal ca nu puteai sa te duci in biserica patata de sange, nu crezi?
Acum banuiesc ca ai 1 leu sa iti un absorbant.

| Archdaemon a răspuns:

Pai vara cand iti curge sange din nas din cauza caldurii? ce prostie

| danay72 a răspuns:

In vechiul Israel era o lege care le interzicea femeilor sa mearga la templu cand erau la menstruatie pentru ca erau considerate din punct de vedere ceremonial, necurate. Dar odata cu venirea lui Cristos, aceasta lege nu a mai fost valabila.Deci, nu e gresit.

| Floris83 a răspuns:

Chiar și cu absorbante, legea e lege,... dacă ai duhovnic, întreabă-l și pe el, eu știu că nu, asta e valabil pentru toate femeile cu problemele lor, n-am auzit să se fi schimbat regula asta!

| oanard174 a răspuns:

Da,cica daca ai menstra nu ai voie sa mergi la Biserica si nu ai voie nici sa atingi lucruri sfinte(cruce,icoana,nu ai voie sa iei nafura), deoarece le murdaresti, asa zic preotii.

| maro201 a răspuns (pentru DNSK):

Pentru ca asa vor popii. Cica daca curge o picatura de sange in biserica trebuie sfintita iar, daca ii intrebi de ce, nimeni nu stie. Sfatul meu: Veziti de viata si lasa biserica pentru cre(s)tini

| DNSK a răspuns (pentru maro201):

Oriunde t uiti acelasi raspuns! nu ai voie sa intrii cat esti in perioada aia! la biserica sa stii ca nu prea umblu, dar incredere in dumnezeu am! si nu ma supun regulilor crestinesti cum ar trebui, dar increderea aia o am si nu o pierd! daca u vb asa de biserica si crestinism, o sa-l rog pe dumnezeu sa-ti dea minte, multa! nu esti mai cool k vb asa si nici IQ nu ti se ridica! mare grija k puterea Lui nu e de muritor! bafta! (s-a pus o intrebare, eu am raspuns din pct meu de vedere, asa ca vezi-ti u de treburile tale si de viata ta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura interdictie totala este sa intri in altar. Fetele, femeile au voie doar la sfintirea unei biserici.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat. astia-s nebuni, nu-i mai baga in seama. tu ia si mergi la biserica daca asta vrei.

| NoSens a răspuns:

Da este adevarat si eu am vrut sa merg la biserica cand aveam dar matusa mi-a spus ca nu am voie ca e pacat

| MatzzaaaEteeNaa666 a răspuns:

Asta era o regula din vremea vechiului testament, dar din moment ce Isus a dat legi noi, acestea nu spun ca nu ai voie...deci nu cred ca e rau, plus ca nu te verifica nimeni din biserca, ce Dne iarta-ma.laughing

| victorasM a răspuns:

Da este adevarat

| Ade_5314 a răspuns:

Din cate observ, fiecare are o parere.Eu am intrebat un preot si a zis ca in aceasca perioada femeile suint considerate 'murdare' si ca este pacat sa intri in biserica si 7 zile dupa. Tu faci cum crezi ca e mai bine, dar gandeste`te ca si asa suntem destul de pacatosi.Nu prea le am eu cu religia, dar cand sunt pe stop nu intru in Biserica.Ma rog... faza cu 7 zile dupa nu o respect, dar in perioada in care sunt prefer sa ascult slujba de afara daca chiar vreau sa merg.
Tu faci cum crezi, oricum sunt sigura ca esti destul de bagata in ceata pentru ca observ ca fiecare are parerea sa. Sper ca ti-am fost de ajutor si nu te-am 'ametit' si eu mai tare.