| Simon837373 a întrebat:

Este adevarat ca biblia este 95% fictiune?

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Dap, este adevarat pentru cei ce nu cred. Fiecare suntem diferiti, fiecare avem liberul arbitru la indemana si fiecare alegem in ceea ce vrem noi sa credem. Viata voastra va inspira credinta, crezi numai in stiinta, vei fi mai complicat si mereu vei avea un gol in suflet, crezi in biblie si Dumnezeu, mereu vei trece peste probleme ca si cum nu ar fi fost...si viata va fi mai simpla si mai buna...parerea mea. Pace voua!

33 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Din primele 6 raspunsuri, 5 apartin unor draguti de atei. Nu este simpatic acest interes nestavilit pentru religie al dragutilor?

| slayer09 a răspuns (pentru costis):

Cei ce nu cred in Dumnezeu, chiar au o afinitate pentru Dumnezeu si pentru religie, sufletul ii indeamna sa vina catre cele religioase, catre categoria asta, pentru ca sufletul cauta, dar mintea si inima lor e ratacita si nu stiu ce vor, nu stiu ce le trebuie, nu stiu pe unde sa umble, si ratacesc prin negare de Dumnezeu. De ar simti ei, in inima lor impietrita, bunatatea si dulceata Domnului, lumea ar fi mult mai buna.

| Panamax a răspuns (pentru costis):

Ateii se pricep mai bine sa interpreteze textele biblice si sunt mai deschisi la minte.

| doctorandus a răspuns (pentru costis):

Eu nu sunt ateu.

| RAY a răspuns:

| slayer09 ce comparatie stupida, nu crezi in stiinta omule,stiinta inseamna cunoastere, a stii, credinta inseamna a crede orbeste in ceva in lipsa cunoasteri,asta e diferenta

biblia este o colectie de povesti adunate de poporul evreu, ceea ce au scris ei este doar o mica parte din ceea ce au adunat,sunt mult mai multe legende,povesti, geneza are mai multe versiuni,potopul si multe altele, vt nu pune accent pe supranatural si pe poporul evreu care avea un scop, dar, crestini, mulsulmani au blasfmat acel scop, scria un user Din primele 6 raspunsuri, 5 apartin unor draguti de atei. Nu este simpatic acest interes nestavilit pentru religie al dragutilor?

sa iti reamintesc faptul ca sunt 4000 de culturi crestine, religi, secte, biblia ta este interpretabila si nu trebuie sa fi ateu sa vezi ca toate interpreteaza aiurea pentru ca una pe alta se contrazic, ortodoxi cred ca catolici vor merge in iad, pocaiti cred ca toti vor merge in iad care nu sunt de secta lor, deci daca voi intre voi nu va intelegi ce vorbesti de atei care macar citesc biblia

| DeyCj a răspuns:

Da

| Donsavas a răspuns:

Da,este adevărat, deoarece nu contine date științifice, ci doar figuri de stil.

| Steregoi a răspuns:

Nu.

| Panamax a răspuns:

Nu chiar.
Este o culegere de povestioare cu talc, multe dintre ele sunt inspirate din viata reala.

| NGheorghe a răspuns (pentru Panamax):

Nu știu ce consideri tu viață reală dar ne sperii.
Eu știam ca numai in fabule animalele "prind grai" însă pe acolo pe la tine prin cartier, sunt mulți serpi si măgarițe ce stau la discuții cu oamenii? Poate filmezi un șarpe ce vorbește si-l pui pe Youtube... mor de nerăbdare sa văd așa ceva!

| Panamax a răspuns (pentru NGheorghe):

Traducerea greşită a Bibliei şi interpretarea literală a limbajului simbolic folosit în aceasta a condus la pierderea semnificaţiei originale a textului şi la povestea fantasmagorică a Genezei, aşa cum o cunoaştem astăzi.

| NGheorghe a răspuns (pentru Panamax):

Despre ce "traduceri si interpretări greșite" vorbești ca de exemplu evreii s-au preocupat doar de "copierea perfectă" si astfel ei nu sunt obligați nici să traducă si nici să interpreteze.
Apropo, subiectul era: inspirația din realitate. Să înțeleg că realitatea in care trăiești tu este cumva fantasmagorică din când in când?

| Panamax a răspuns (pentru NGheorghe):

Tu esti dovada cea mai buna ca magarii vorbesc.

| Steregoi a răspuns (pentru NGheorghe):

Si cu papusarii cum e? Papusi vorbitoare sunt multe. De ce nu ar fi existat sarpe vorbitor? Nu ai intalnit oameni care nu sunt ei insisi in anumite momente cand isi pierd firea lor caracteristica lor in majoritatea timpului lor?

| NGheorghe a răspuns (pentru Steregoi):

Tu când spui păpușari te referi la ventriloci?
Păpuși vorbitoare... de care? pe baterie? sau conectate la priza?
Serpi vorbitori nu puteau exista din simplu motiv ca șerpii nu au corzi vocale si nici mp3 cu difuzoare!
Ba da... am întâlnit bețivi, dar niciodată serpi vorbitori.

| Steregoi a răspuns (pentru NGheorghe):

Papagalul are corzi vocale?

| NGheorghe a răspuns (pentru Steregoi):

Cam târziu,
dacă in poveste, la Eva venea un papagal, acum toți credincioși erau in biserica, in genunchi, de dimineața pana seara.

| Steregoi a răspuns (pentru NGheorghe):

Te-am întrebat daca papagalul are corzi vocale pentru a arata ca nu e nevoie de corzi vocale pentru a modula sunetul.

Tu habar nu ai despre ce vorbesti si despre ce scrie in Biblie si vii cu argumente materialiste.

In plus sunetele pot fi emise de entități imateriale precum Dumnezeu, ingerii, Satan, demonii. Satan putea materializa doar un laringe in gatul șarpelui si sa vorbească dand impresia ca șarpele vorbește.

Iov 4:12-16:"12. O şoaptă a răzbit până la mine şi urechea mea a prins ceva din ea.
13. În spaimele care vin din nălucirile nopţii, atunci când somn adânc se lasă peste oameni,
14. Cutremur m-a apucat şi fiori mi-au scuturat toate oasele.
15. Atunci un duh a trecut prin faţa mea; tot părul mi s-a zbârlit de groază.
16. A stat drept în picioare, dar n-am ştiut cine este; o umbră este înaintea ochilor mei, şi aud o voce uşoară care zice:"

| Octavian199 a răspuns:

Exact.Daca o citesti, devii ateu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu.

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Corect, în realitate vreo 98%sunt fabulații

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Rectific. Singurele lucruri realiste de acolo sunt numele proprii

| QElenaBoghiu a răspuns:

100%

Bibila este scrisă de un OM.
De ce a scris omul acela Biblia?

Pentru a tine sub control masele de oamenii.

| slayer09 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Dar te-ai gandit ca Biblia ofera mai multa incredere, pace, iubire, si o randuiala mult mai buna decat acea constitutie si legi date de popoare pentru a tine masele in frau? Te-ai gandit din perspectiva asta, sau nu iti place Biblia fara sa stii ce este cu adevarat scris in ea. Si acum stau si te intreb, daca Biblia, este scrisa de "un om", el a avut inspiratia necesara sa transcrie aceasta realitate, realitatea noastra, a oamenilor, cu problemele noastre, cu grijile, cu suferintele noastre, si cu tot cu rezolvarile problemelor lor intr-o carte, nu cumva este o carte a vietii, facand abstract ca este Biblia, nu cumva este cea mai buna carte atunci cand vine vorba de viata de zi cu zi se de problemele noastre din viata de zi cu zi. Sa stii ca in Biblie, daca ai sa o citesti si daca o s-o intelegi, ai acolo rezolvarile tuturor framantarilor si problemele lumii acesteia. Deci, mai intereseaza-te si ai grija de inima ta, nu o lasa sa se impietreasca crezand tot ce auzi, cerceteaza!

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

Talibanii din Afganistan urmeaza cel mai indeaproape legile din Biblie. Poate vrei sa emigrezi acolo...

| slayer09 a răspuns (pentru doctorandus):

Crezi tu ca talibanii din Afganistan, cei ce omoara oameni, au vreo treaba cu Biblia? Tu ai citit Biblia, sau macar ai cautat pe net ce este scris in Biblie sa vezi despre ce este scris acolo. In primul rand in Biblie este scris: "Sa nu ucizi!", nu mai zic si de alte porunci care sunt scrise pentru binele omenirii, NU pentru a pricinui aproapelui rau. Biblia este singura carte in care iti descrie exact ceea ce trebuie sa faci sa fii fericit! iti zice exact ce se intampla atunci cand nu faci ceea ce trebuie, iti zice exact de ce ti se intampla asta, si ce trebuie sa faci ca sa indrepti acel rau care ti s-a intamplat. Dar bineinteles, nu toti o inteleg, pentru ca nu toti au inima deschisa si nu toti cred. Asa ca nu vorbi fara sa cunosti.

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

Ha, ha, ha, ce comic! Am citit Biblia din scoarta-n scoarta, plus multe carti scrise de profesori universitari de Biblie.

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

„Ei de fapt nici nu stiu ca interpreteaza un text. Nu au notiunea asta. Potrivit principiului obiectivitatii, prima parere a unui om care afla ceva este intodeuna gresita; sunt de fapt dorintele lui subiective si prejudecatile lui care ii determina prima opinie. De abia dupa ce incepe sa studieze sistematic subiectul, potrivit principiilor stiintei moderne, omul are sansa de a-si depasi subiectivitatea naturala. Iar acesti crestini, raman aici, la parerea informata de dorintele si prejudecatile lor; ei considera ca aceste concluzii sunt scrise explicit in textul biblic, nu rezultatul unei interpretari. Si oricum, interpretarea literalista iti da posibilitatea sa scoti din Biblie orice concluzie vrei. Numai tratand Biblia ca pe orice alta carte, analizand-o in context istoric si potrivit principiilor criticii literare, poti intelege ce a vrut sa spuna fiecare autor, si ce semnificatie avea fiecare doctrina pentru contemporanii lui." minrest, tpu.ro

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu. Nu este adevarat.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

100 %
Si nu sunt atee. Dupa ce am citit Biblia, am ales sa nu cred in acest Dumnezeu descris in ea. Simplu. happy

| Steregoi a răspuns (pentru MademoiselleCosmina):

Tu confunzi alegerea, preferinta personala subiectiva cu adevarul obiectiv si minciunile. Nu poti evita moartea desi nu vrei sa mori.

| doctorandus a răspuns (pentru MademoiselleCosmina):

Corect, nu poti evita moartea, dar poti evita prostii.