| angelica02 a întrebat:

Este adevarat ca daca unui preot ii dai cade potirul cand impartaseste,daca ii da cineva peste mana din greseala,nu mai poate sa fie preot in acea parohie pentru ca a facut un pacat, de ce?

7 răspunsuri:
| William a răspuns:

Pentru ca e prea bleg.

| danay72 a răspuns:

Acestea sunt reguli omenesti fara temei biblic.Nu vei gasi in Bibliei asa ceva.

| Mădă0611 a răspuns:

O fi pentru ca impartasania e "trupul si sangele lui Iisus", asa cum e pacat sa scuipi in ziua in care te-ai impartasit sau sa saruti pe cineva, culmea, sa iti faci nevoile nu e. whistling

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A gresi e omeneste.a ierta e divin.

| Moryami a răspuns:

Totul depinde de hotararea episcopului locului.

| DeusCorrupti a răspuns:

Atunci cred că am lăsat o grămadă de popi șomeri.

| CrushBoy89 a răspuns:

Nu...odata ce a fost din greseala nu are vreun pacat. Din alt punct de vedere, preotul trebuie sa fie atent cand este cu Sf. Trup si Sange in mana...dar pana la urma suntem oameni. Atunci cand un preot varsa din Sf. Impartasanie, se curata foarte bine locul respectiv. In caz ca a cazut pe piatra, se curata foarte bine cu buretele. Daca a cazut pe covor, se curata foarte bine apoi se taie partea de covor in care a cazut, se arde si cenusa se pune pe o apa curgatoare. In caz ca a cazut pe imbracaminte, pe a preotului sau a celui care se va impartasi, se curata foarte bine si se consuma ceea ce s-a curatat. Sunt crestin-ortodox stai linistita. Sa-ti dau un exemplu: Un preot batran, in timpul Vohodului Mare (la Heruvic si "Pe Inaltpreasfintitul parintele nostru..sa-l pomeneasca Dumnezeu intru imparatia Sa" sa spunem ca se impiedica si varsa Sf. Impartasanie complet. In acest caz, preotul reia randuiala proscomidiei, si locul in care s-a varsat se curata dupa cum am spus si mai sus. Sper ca te-am ajutat.