| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca nu scrie nimic in biblie despre avorturi?

34 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

1. In Biblie exista un ritual (cam vrajitoresc, desi e recomandat de Yahweh la Numeri 5:11-22) pentru a produce avort unei femei in cazul in care si-a inselat barbatul.

2. Exodul 21:22-25 zice ca cine produce avortul lovind o femeie gravida va plati viata pentru viata.

| Elvina a răspuns:

Din cate tin eu minte nu, cam complicat sa exista avorturi acum 2000 si ceva de ani, poate doar niste metode primitive. Mai degraba se scrie de incesturi si violuri cu duiumul, desigur toate in numele lui Iahve.

Nu zice concret, dar zice ceva legat de asa ceva in Exod: 22 Dacă se ceartă doi oameni şi lovesc pe o femeie însărcinată şi o fac doar să nască înainte de vreme, fără altă nenorocire, să fie pedepsiţi cu o gloabă, pusă de bărbatul femeii, şi pe care o vor plăti după hotărârea judecătorilor.
23 Dar dacă se întâmplă o nenorocire, vei da viaţă pentru viaţă,
24 ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior,
25 arsură pentru arsură, rană pentru rană, vânătaie pentru vânătaie.

| danay72 a răspuns:

Indirect scrie de o situatie cand o femeie insarcinata este lovita de un barbat, neintentionat si spune ca daca moare copilul va da viata pentru viata. Ceea ce arata ca Dumnezeu considera viata unui copil nenascut la fel de importanta. Exod21:22,23

| milan9 a răspuns:

Ba da. Scriptura interzice si in mod direct avorturile nu numai indirect (atunci cand condamna crima)! sad

Exod cap22 nu e singurul in care AVORTURILE SUNT DESEMNATE A FI O CRIMA...

| milan9 a răspuns:

Sfanta Scriptura se pronunta in mod direct la gravitatea oricarei forme de ucidere atunci cand spune: Sa nu ucizi! Nu si-a propus sa trateze in mod specific problema avortului.
Sunt insa in Biblie foarte multe învăţături în prezinta clar care este atitudinea lui Dumnezeu fata de crima AVORTULUI:

Ieremia 1, 5 afirma că Dumnezeu ne cunoştea înainte de a ne fi întocmit în pântece;
Psalmul 139, 13-16 vorbeşte despre implicarea directa a lui Dumnezeu în crearea şi formarea noastră în pântece;
Carte Iov reia de altfel exact aceeasi problema in cadrul dialogului lui Iov cu Dumnezeu;
Exodul 21, 22-25 afirma ca că pedeapsa pentru cel ce comite uciderera unui copil în pântece este aceeaşi cu cea dată pentru cel care comite crima.

Dumnezeu consideră ca un copil în pântece este o fiinţă umană deplina.
Avortul priveste dreptul de viata al unei fiinţe umane depline.

| milan9 a răspuns:

Avortul este o dublă crimă: în primul rând, împotriva lui Dumnezeu care a creat acea persoană, şi apoi, împotriva acelui suflet căruia i se încalcă cel mai elementar drept, dreptul la viaţă, dreptul de a vedea lumina zilei;

Asupra femeii şi asupra complicilor săi rămâne un mare păcat de moarte, uciderea, păcat oprit printr-una din cele zece porunci, care interzice orice formă de ucidere:,, Să nu ucizi".
În Noul Testament, în cartea numită Apocalipsa, se face auzit glasul victimelor la adresa vinovaţilor:,, Şi strigau cu glas mare şi ziceau: Până când, Stăpâne sfinte şi adevărate, nu vei judeca şi nu vei răzbuna sângele nostru, faţă de cei ce locuiesc pe pământ?" (Apoc. 6, 10).

| milan9 a răspuns:

Copilul în stare prenatală are acelaşi statut de fiinţă umană ca orice alt om, diferenţa constând doar în etapele diferite de dezvoltare în care se află cei doi. Acest proces de formare, de devenire începe prin procreere, prin zămislire şi se termină când omul ajunge la maturitate. Care este oare diferenţa (în ceea ce priveşte statutul de fiinţă umană) între copilul nou născut (care nu ştie să se exprime, nu înţelege încă limbajul uman dar este 100%,, persoană umană") şi copilul în stare prenatală care are toate organele interne şi externe definitiv conturate, chiar şi amprentele degetelor, şi are atâta viaţă încât se mişcă îşi întoarce capul, deschide ochii, zâmbeşte, îşi suge degetele, îşi schimbă expresia feţei etc.

Nici un argument nu poate justifica avortul. Tânara poate ajunge într-adevăr într-o situaţie disperată datorată unui rău asumat de la început în deplină cunoştinţă de cauză. Pe de altă parte, o situaţie delicată (conceperea unui copil) nu se poate rezolva printr-o dramă (dublă: drama unui păcat al uciderii dar şi drama psihică a,, mamei"). Poate fi justificată uciderea prin dorinţa tinerei de a salva o aparenţă, de a-şi ascunde păcatul în faţa lumii? Dacă din nesăbuinţă sau cu bună ştiinţă ea s-a aruncat în prăpastia păcatului, neţinând cont de gravitatea şi ruşinea acestui păcat (păstrarea demnităţii prin feciorie nu a reprezentat un obstacol, un impediment pentru săvârşirea păcatului) atunci de ce ar fi o ruşine maternitatea, aducerea pe lume a unei fiinţe umane?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba scrie; SA NU UCIZI.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Porunca aia cu "sa nu ucizi" se refera si la avort, dar de ce sa te lasi tu manipulata de raspunsurile noastre subiective cand poti citi chiar tu Bibilia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cuvântul "avort"nu este menţionat pe paginile Sfintelor Scripturi, dar Biblia vorbeşte mult despre omor şi chiar prezintă o lege specifică care se aplică la subiectul nostru şi va arunca multă lumină asupra practicii avortului. Textul se găseşte scris la Exod 21:22-25 şi scrie astfelbig grinacă se ceartă doi oameni, şi lovesc pe o femeie însărcinată, şi o fac doar să nască înainte de vreme, fără altă nenorocire, să fie pedepsiţi cu o gloabă, pusă de bărbatul femeii, şi pe care o vor plăti după hotărârea judecătorilor. Dar dacă se întâmplă o nenorocire, vei da viaţă pentru viaţă, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior, arsură pentru arsură, rană pentru rană, vânătaie pentru vânătaie.Biblia spune că dacă copilul se naşte înainte de vremea hotărâtă, fără să se întâmple o altă nenorocire, oamenii care au început cearta şi au lovit pe femeia însărcinată, vor fi puşi să plătească o despăgubire, pentru că au întrerupt dezvoltarea normală a fetusului. Dacă însă, se întâmplă "o altă nenorocire" vor plăti identic. Care putea să fie o altă nenorocire? Aceasta poate fi pierderea vieţii fetusului sau a mamei, sau a ambilor. În oricare din aceste cazuri oameni care se certau, vor avea să plătească cu viaţa lor, le va fi aplicată pedeapsa capitală, chiar dacă omorul săvârşit de ei nu a fost unul premeditat. Avortul însă este un omor premeditat şi cu atât mai mult sunt vrednici de moarte ucigaşii. Dar oamenii au ajuns să creadă azi o minciună, care le este repetată des de pe ecranele televizoarelor, în ziare, reviste, etc. precum că fetusul încă nu are viaţă, nu este persoană, nu este om.

| gingergirl1 a răspuns:

Ba da, scrie, intr-un fel. Dumnezeu cand i-a zis lui Moise cele 10 porunci, una dintre ele este SA NU UCIZI. Iar avortul ce este oare? E un mare pacat pentru ca iei o viata a unui copil nevinovatwinking

| sublime89 a răspuns (pentru gingergirl1):

D-zeu ne spune sa nu ucidem, ca sa-l lasam pe el s-o faca.

| AndreiM77 a răspuns (pentru sublime89):

La ce te referi cand spui asta?

| SatanLovesYou a răspuns (pentru sublime89):

+10000. Bravo! laughing

| milan9 a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Dumnezeu nu "ucide" niciodata. Organismul are limitele lui, iar noi prin miile de factori (aproape 100% viciosi) influentam patologia afectiunilor care... ne pun capac. tongue

| SatanLovesYou a răspuns (pentru milan9):

Normal, totusi, nu tot voi spuneti ca Dumnezeu ne-a creat? Nu este mai bine sa-l scoatem de tot pe Dumnezeu din toata ecuatia asta, avand in vedere ca nu are niciun fel de implicare in viata noastra? Nu este mai bine sa realizam cauzele si efectele naturale are lumii inconjuratoare si sa nu ne mai legam de povesti antice?

| sublime89 a răspuns (pentru AndreiM77):

Ea a spus ca sa omori copii nevinovati e cel mai mare pacat. Asta inseamna ca d-zeu comite acest pacat de nenumarate ori pe zi.

| milan9 a răspuns (pentru SatanLovesYou):

"Implicare in viata noastra" ARE, si asta prin viata pe car eu sustine (pana si o frunza pentru a fi vie nu isi "bazeaza" fiziologia numai pe fenomenologia chimiei sau fizicii, ci si pe o energie vitala sacra care ii insufla "programul ei vital"- explicatia e complexa si pot intra in detalii privitor la acel laureat al premiului Nobel care a facut-o cunoscuta...).

Alegerile GENERATOARE DE CONSECINTE, din fericire, sau din pacate, NE APARTIN. thinking

| AndreiM77 a răspuns (pentru sublime89):

La ce te referi, spui numai aberatii, Dumnezeu nu este vinovat pentru acei copii.

| sublime89 a răspuns (pentru AndreiM77):

Daca tu spui, sigur nu e vinovat. De argumente chiar nu mai e nevoie.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru milan9):

Eu nu pretind sa cunosc adevarul si ma documentez din cat mai multe surse (legat de lumea inconjuratoare). Este fascinant, intr-adevar, cum merge totul. Dar daca spunem ca este totul creat, atunci nu pot sa nu observ in ce mod diabolic este proiectat totul. Sa fi obligat sa ucizi ca sa traiesti este incredibil de crud. Poate sunt eu prea sensibila, dar eu n-as fi creat asa iad niciodata! Si, din nou, pe langa argumentul pe care l-ai reprezentat deja, eu nu vad deloc implicare din partea acestui asa-zis zeu. Asa este, problemele legate de societate trebuie sa ni le asumam, insa oamenii buni nu pot sa invinga rautatea mereu! Si ce zici de dezastre naturale, boli incurabile, etc? Povestea din Biblie nu ma impresioneaza si nu vad logica in ea. Te rog sa te gandesti in mod obiectiv la ce ti-am spus, adica fara sa iei in calcul geneza si ce s-a mai intamplat apoi. Tie ti se pare corect asa? Mie nu.
Avortul, in orice caz, nu poate fi numit crima. Crima e ceva mult mai sadic si brutal (iar ceea ce este avortat nu poate fi considerat o fiinta, nu are constiinta, nimic, nu are habar de ce i se intampla, chiar daca este in proces de dezvoltare, asa ceva nu are cum sa fie -ucis-). Sau ce, ai fi preferat ca acel copil sa ajunga eventual pe strazi si sa moara pe acolo? Sau sa fie nascut intr-o familie dezaxata si sa fie abuzat, eventual pana la moarte? Sau mai stiu eu ce moduri inumane de a ucide exista?! Da, acel copil poate ajunge sa fie iubit si sprijinit, chiar in propria familie, insa nu mereu este "happy ending"! Si cel putin la noi, in orfelinate...vai de mine! Pur si simplu se poate intampla ORICE cu acel copil! Daca stii ca nu iti poti permite (nu numai financiar, desi joaca un rol foarte mare) un copil, mai bine nu il faci decat sa-l torturezi toata viata, fie direct sau indirect! Gandeste-te bine si nu mai sustine astfel de aberatii! Sunt multe femei care nu pot face avort si aduc pe lume o gramada copii de care se alege praful! Fiecare are responsabilitatile sale, printre care cand si cati copii sa faca (si daca sa faca). Sunt multe exemple, prea multe! Si foarte, foarte multe probleme... In orice caz, eu ma bucur daca-mi raspunzi cu argumente plauzibile la primul paragraf (al doilea era si pentru ceilalti).

PS.: Hitler ar fi trebuit sa fie avortat?

| Aiwendil a răspuns:

Nu stiu.Dar nu inteleg de ce oamenii sunt impotriva avorturilor? Moartea face parte din viata noastra.E acelasi lucru cum plantezi seminte de lalea in gradina,unele apar, altele nu.
Lumea e impotriva avorturilor, dar in trecut copii ce erau nascuti, mai mult fete, erau ucise pentru ca nu puteau munci si aduce bani in casa sau vandute. Dintre cele doua prefer avortul pentru ca nu simte asa multa suferinta ca atunci cand e bebelus si e foarte sensibil la multe lucruri.
Daca nu ar exista avorturile lumea s-ar suprapopula si s-ar creea un dezechilibru.

| gingergirl1 a răspuns (pentru Aiwendil):

Scuze ca ma bag,dar nu pot sa nu zic nimic. In primul rand nimeni nu are dreptul sa ia viata nimanui, mai ales a unui copilas nevinovat. Acum pe buna dreptate, daca nu vrei un copil, de ce pisicii mei nu se protejeaza, sunt atatea metode straight face In fine...

| Aiwendil a răspuns (pentru gingergirl1):

Acum,te intreb eu pe tine, acel copil e chiar nevinovat? Daca a fost ucis fara macar sa se fi nascut nu insemna ca a facut mari pacate in alte vieti?

| gingergirl1 a răspuns (pentru Aiwendil):

Nu,ma refer la faptul ca el nu are nici o vina ca trebuie sa vina pe acest pamant.
Si nimeni nu are mai multe vieti, nu exista reincarnare, sunt prostii. Un adevarat crestin nu crede in asa ceva.winking

| Aiwendil a răspuns (pentru gingergirl1):

Si eu sunt crestina.Si stiu ca exista mai multe vietii pentru ca am visat de doua ori ca m-am casatorit cu un indian din Asia, desi stiam ca facusem o greseala, iar apoi ca eram cu acesta in India si ne plimbam impreuna cu familia lui.Iar eu nu m-am uitat in viata mea la filme indeine sau televovele fiind nu mi-am placut, mi se par aiurea si sunt fata.Sunt un pic mai baietoasa, dar nu foarte.
Stie mai bine Dumnezeu decat noi oamenii de unii copii se nasc si alti sunt avortati.Noi oamenii ar trebui sa acceptam lucrurile asa cum sunt.

| gingergirl1 a răspuns (pentru Aiwendil):

Uite,exact asa visa si tatal meu. Cand era mic visa tot felul de chestii despre China, ca lucra la constuirea Marelui zid chinezesc laughing)))), ca avea 3 copii si etc.El imi povestea. Dar pentru mine asta inseamna DOAR VISE, Dumnezeu ne-a dat O SINGURA viATA. UNDE scrie in biblie ca exista reincarnare?
Eu am crescut de mica in biserica si stiu ca un copil e o mare binecuvantare.Acum fiecare cum gandeste dar eu sunt de parere ca nu e ok sa avortezi. Doar Dumnezeu poate da viata si tot El o poate lua. De aceea sunt interzise la unele culte relatiile intime inainte de casatorie, ca sa nu se ajunga la asa cevawinking

| Aiwendil a răspuns (pentru gingergirl1):

A trait in China dupa ce mi-ai spus.
Oricum oamenii cand sunt impotriva avorturilor se gandesc doar la copil si atat, dar nu se gandesc si la femeia respectiva si motivele ei.Pe cand El intelege si ii ofera posibilitatea de a avorta pentru ca inca nu e pregatita de a creste un copil si mai mult ii va complica viata.Acesta intelege ca acel copil s-a creat in interiorul femeii din intamplare sau greseala, iar acesta o repara. Oricum acel suflet Dumnezeu ii va oferi o noua viata.

| gingergirl1 a răspuns (pentru Aiwendil):

Uite,eu observ ca tu nu il cunosti pe Dumnezeu. Avortul =crima. crima=pacat.
Ai citit vreodata din Biblie? In Biblie NU scrie NIMIC despre reincarnare! E o prostie! Dumnezeu ne da O SINGURA viata,odata ce mori,te duci sus, ori in IAD,ori in RAI,nicidecum alt undeva.winking
Ok, ai dreptate, unele femei chiar nu au posibilitatea de creste un copil, dar nu nu s-au gandit la asta inainte de a ramane insarcinate? In fine.
E adevarat, Dumnezeu e bun si plin de dragoste dar avortul e un mare pacat, uite tu nu cunosti unele chestii importante despre El.

| Aiwendil a răspuns (pentru gingergirl1):

E in natura lor atunci cand ovul femeii se intalneste cu un spermatoz sa formeze un copil prin impreunare.Si sunt momente cand apar greseli sau erori de calcul si apare un copil nedorit.Asa ca Dumnezeu intelege natura acestui lucruru si i-a oferit femeii avortul.
Doar sufletul nu e viata? Inainte de a se duce sufletul in copil, sufletul nu e viata, la fel cand e si in trup, la fel si dupa ce moare?
Noi oamenii numim viata ce tine de trup si suflet, dar viata poate sa traiasca si fara material.
Nimeni nu isi programeaza sarcina.Multe astfel de sarcini apar fara ca acestea sa isi doresca acest lucruru.
Dumnuzeu nu considera avortul crima,ci oamenii care le e teama de moarte,desi e ironic pentru ca acestia stiu ca exista viata dupa moarte,tot le e frica de ea.
Eu nu cred in Dumnezeu umanizat de catre oameni ce face rau pedepsind,traznind si chestii din acestea,ci ca El fiind o enregie pura,o existenta spirirtuala pura,iubitoare,intelegatoare,miloasa,protectiva, prietenoasa, vesele, fericta, care nu are absolut nimic in ea.

| gingergirl1 a răspuns (pentru Aiwendil):

"Dumnezeu nu considera avortul crima..." Esti tu asa sigura? Avort = crimawinking
Zici niste lucruri de care esti convinsa ca sunt adevarte, dar nu sunt. De unde sti tu ca Dumnezeu este asa cum zici tu? ai citit din biblie, ai facut studii? Nu cred. Dumnezeu pedepseste pacatul pana si in al10 a neam,Dumnezeu e dragoste dar e si foarte DREPT.El e sfant si nu suporta pacatul dar ne da posibilitatea(prin moarte lui Isus pe cruce) sa fim in imparatia Lui.
Revenim la discutia cu avortul,da asa e,se mai intampla sa ramai gravida chiar daca te protejezi,dar poate asa a vrut Dumnezeu,poate acel copil va fi un mare talent sau mai stiu eu ce,un copil deosebit. Parerea mea e ca mai bine il nasti si dupa aceea daca chiar nu il doresti il dai la un adapost,sunt atatia oamneni care isi doresc copii si nu pot avea. Nu e un pacat mai mare decat decat sa ii iei viata.
Uite,Dumnezeu nu ii da niciunui om greutati mai mari decat le poate duce,incluzand aici si copii. De exemplu penticostalii au multi copii, ai observat? laughing Ei nu se protejeaza, mergand dupa ideea "Dumnezeu a zis : Cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul" Mda, in fine. Eu am o alta viziune, o alta educatie si vad altfel lucrurile.Eu te sfatuiesc totusi sa vorbesti cu un preot, penntru ca tot ce crezi tu, sunt lucruri cam...nu stiu cum sa le numesc,"pe langa adevar" :*

| ShadoWCrist a răspuns:

Scrie,normal ca scrie.

| Robyi a răspuns:

Avortul este o crima a unui suflet nevinovat. Deci, incalci una din cele zece porunci: "sa nu ucizi"

| HueyFreeman a răspuns (pentru Robyi):

Si celelalte suflete nevinovate care au avut ghinionul sa nu ajunga la ovul? Cu ele ce facem?