| chiftelutacrocanta a întrebat:

Este adevarat ca vorbele si scrierile adevarate sunt memorate repede de catre oameni? Daca versetele din cartile religioase sunt usor de memorat inseamna ca sunt si adevarate?

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu.

| danay72 a răspuns:

Ar fi bine sa reținem repede, dar nu e adevărat. Mai degrabă, reținem prostiile, decât lucrurile bune.

| KodrutZ a răspuns (pentru danay72):

Clar! Asta explica si de ce sunt atitia care inghit manele si muzica de doi bani care se promoveaza acum la noi.

| RAY a răspuns:

Fi serios majoritatea nu stiu un verset, cati din romanii stiu tatal nostru corect sa il spuna? faza cu retinerea are legatura cu repetitia nu ca citesti basme, un popa care tot mereu citeste acelasi chesti normal ca va retine ceva

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns:

Da, este adevarat ca vorbele si scrierile adevarate sunt mai usor de memorat ( asta o spun din experienta ). Dar daca versetele din cartile religioase sunt usor de memorat inseamna ca tu crezi ca sunt adevarate sau doar ai o memorie foarte buna laughing.

| Iunix a răspuns:

Noțiunile din chimie, biologie, fizică, matematică, română sunt ușor de memorat? Fiecare om are o capacitate diferită de a memora ceva. O informație poate fi reținută mai ușor doar dacă te interesează subiectul respectiv sau dacă este o informație simplă, ceva ușor de memorat. Nu știu de unde ai scos prostia asta că vorbele adevărate sunt mai ușor de memorat.

| mariangabriel a răspuns:

Salut. In general crierul uman retine mult mai bine cuvintele si versurile cu rima sau muzicalitate si acele citate care te fac sa reflectezi la ele pentru ca iti pun in activeaza anumite procese cognitive.In schimb in privinta credintei nu am ce sa comentez, dar la religie putem spune ca stiinta nu infirma religia, ramane doar la alegrea ta daca crezi sau nu!