| SaveOurSouls a întrebat:

Este biblia doar cuvantul lui Dumnezeu sau are si indemnuri sataniste? Dumnezeu a poruncit SA NU UCIZI in Vechiul Testament dar tot in Vechiul Testament gasim legi de CRIME ale oamenilor contra oameni total opuse legii lui Dumnezeu sa nu ucizi. Si in Noul Testament, dar mai ales in Vechiul Testament sunt doua voci, vocea lui Dumnezeu si vocea satanei care in "numele lui dumnezeu" face legi sataniste. Oamenii satanizati bolnavi de putere, bani, faima s-au folosit de numele lui Dumnezeu ca sa conduca si au scris in biblie propriile legi langa legile lui Dumnezeu si de aici si contradictiile din biblie. Satanisti au fost mereu in biserica lui Dumnezeu si chiar ei l-au rastignit pe Dumnezeu, Iisus Hristos in numele tot al lui Dumnezeu asa cum sute de ani mai tarziu au ucis oameni nevinovati tot in numele lui Dumnezeu in cruciade si inchizitie. Nimic nu e sfant pe lumea asta nici oamenii, nici biserica, nici biblia doar Dumnezeu e sfant. Doar la Dumnezeu n-a reusit diavolul sa ajunga. Diavolul este foarte perfid, pentru ca dupa cum spunea apostolul Pavel vor veni multi apostoli mincinosi, dar apostolii mincinosi sunt chiar in biblie, nu trebuie vazuti numai ca oameni ci si ca scriere. Si ca sa se asigure au terminat biblia cu o amenintare de respectare a acestor legi nedumnezeiesti: " Iar de va scoate cineva din cuvintele cărţii acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieţii şi din cetatea sfântă şi de la cele scrise în cartea aceasta. Apocalipsa, 22 : 19. Diavolul a incercat sa ne invrajbeasca confesiuni crestine contra confesiuni crestine, crestini contra crestini, sa ne consideram unii pe altii apostoli mincinosi cand de fapt apostolii mincinosi se afla chiar in biblia pe care absolut toti crestinii o citim: legile sataniste din Vechiul Testament facute de farisei, iar in Noul Testament inegalitatea intre slugi si stapani si ascultarea de stapani ca asa ii place "domnului", ascultarea barbatilor de catre femei tot "in domnul", ramanerea fortata a sotilor in orice circumstanta prin neacceptarea divortului de catre biserica, exagerarea calugariei care sa distruga de fapt sentimentul familiei, razboi in loc de pace, donati ultimii bani bisericii, "intoarceti obrazul" si lasati-va maltratati ca asa "ii place lui Dumnezeu", pentru ca ei sa ii poata supune si controla mai bine pe oameni si in finalul tuturor nedreptatilor jignirea chiar si a lui Dumnezeu care "ia dobanda". Dumnezeu e jignit si facut schimbator de bani, cere dobanda, e aspru pentru ca cere dar nu da nimic, in pilda minelor, Noul Testament Luca 19. Totala contradictie cu alungarea afara din templu a schimbatorilor de bani de catre Dumnezeu, Iisus Hristos: "Că mă temeam de tine, pentru că eşti om aspru: iei ce nu ai pus şi seceri ce n-ai semănat. Zis-a lui stăpânul: Din cuvintele tale te voi judeca, slugă vicleană. Ai ştiut că SUNT OM ASPRU: IAU CE NU AM PUS SI SECER CE NU AM SEMANAT; PENTRU CE DECI N-AI DAT BANUL MEU SCHIMBATORILOR DE BANI? Şi eu, venind, l-aş fi luat cu DOBANDA." Falsul iisus ii lauda aici pe schimbatorii de bani in timp ce adevaratul Iisus rastoarna mesele schimbatorilor de bani cand intra in templul din Ierusalim: "Si intrand Iisus in Templu, a inceput sa DEA AFARA pe cei ce vindeau si pe cei ce cumparau in Templu, iar mesele SCHIMBATORILOR DE BANI si scaunele vanzatorilor de porumbei le-a RASTURNAT. Si nu ingaduia sa mai treaca nimeni cu vreun vas prin templu. Si-i invata si le spunea: Nu este, oare, scris: "Casa Mea casa de rugaciune se va chema, pentru toate neamurile"? Voi insa ati facut din ea pestera de TALHARI", Marcu 11.

Pentru respectarea tuturor acestor legi antichriste a acceptat Dumnezeu sa vina pe pamant si sa fie crucificat? NU. Acum 2000 de ani Dumnezeu a venit pe pamant, Iisus Hristos, si a adus intr-o lume a urii, iubirea. Intr-o lume a viciilor Iisus a adus moralitatea, in locul sclaviei Iisus a adus egalitatea, in locul razboiului pacea, in locul mortii Iisus a adus viata vesnica. I-a invatat pe oameni ca trebuie sa treaca de vicii, razboaie, sclavie, caste sociale, idolatrii si sa faca un singur lucru, sa se iubeasca unii pe altii. Dumnezeu, Iisus, a cerut oamenilor sa respecte o singura porunca, iubirea semenilor: "Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiţi unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, aşa şi voi să vă iubiţi unul pe altul. Întru aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii faţă de alţii." Noul Testament, Ioan 13. Dumnezeu, Iisus venise sa elibereze lumea si sa aduca iubirea ca lege suprema, dar oamenii satanizati bolnavi de putere au vrut sa inrobeasca lumea la loc si au adaugat in biblie propriile lor texte si absolut toate aceste texte adaugate de ei in Noul Testament intra in contradictie cu textele lui Iisus si ale apostolilor. Ei nu au eliminat din biblie cuvantul lui Dumnezeu pentru ca ar fi fost doar inca o carte de supunere cum au fost multe si nu ar fi manipulat pe nimeni. Ei s-au folosit de Dumnezeu, adaugand in biblie legi de supunere a oamenilor. Multe au fost interesele politice, economice si sociale. Daca acum, in prezent, vedem in politica internationala, nationala mitele, targul de functii si posturi, dosare clare de coruptie fara absolut nici o pedeapsa atunci acum 2000 de ani cum putea sa ramana textul bibliei nealterat cand erau atatea interese politice, economice ca si astazi?

Un singur exemplu: In Vechiul Testament Dumnezeu a poruncit sa nu ucizi si Iisus o salveaza pe femeia adultera de uciderea cu pietre, deci o salveaza de la crima colectiva "in numele lui Dumnezeu" contra poruncii tot a lui Dumnezeu "sa nu ucizi". "Au zis Lui: Învăţătorule, această femeie a fost prinsă asupra faptului de adulter; Iar Moise ne-a poruncit în Lege ca pe unele ca acestea să le ucidem cu pietre. Dar Tu ce zici?" Moise a adus porunca lui Dumnezeu "sa nu ucizi" si tot "acelasi" moise spune sa ucizi pentru adulter? A spus moise sa ucizi pentru adulter sau de fapt fariseii au modificat vechiul testament? Fariseii aveau putere si politica si religioasa si au modificat dupa propriile lor interese, au mintit in Vechiul Testament si au adus crima "in numele lui dumnezeu" in biblie. Cum se poate ca Iisus sa ii faca pe farisei serpi, pui de vipere, sa-i intrebe cum vor scapa de osanda gheenei, sa vada in ce decadere se aflau templele, sa scoata afara pe schimbatorii de bani din templul lui Dumnezeu, dar in schimb invatatura din vechiul testament sa ramana nemodificata de farisei? Nu se putea ca biblia sa ramana nemodificata de farisei, fariseii au mintit in Vechiul Testament. In Vechiul Testament este prea putin Dumnezeu, e mai mult istoria poporului evreu si multe legi sataniste, date de conducatori sub acoperirea de legi "dumnezeiesti" opuse total legilor lui Dumnezeu. Dumnezeul din Noul Testament neaga o parte din Dumnezeul din Vechiul Testament? NU. Dumnezeu este acelasi dintotdeauna, oamenii satanizati bolnavi de putere, fariseii, i-au schimbat poruncile cum au vrut ei. Chiar Iisus vorbeste despre esenta Vechiului Testament: "Învăţătorule, care poruncă este mai mare în Lege? El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău. Aceasta este marea şi întâia poruncă.Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii".

Si in Noul Testament au fost introduse legi omenesti in contradictie cu legile lui Dumnezeu, dar fara crime. Nu sunt multe textele introduse de oamenii bolnavi de putere, faima, bani, sunt sub 5% din Noul Testament, sub 15 pagini din 300, dar sunt total in contradictie cu legile lui Dumnezeu. Acum 2000 de ani Dumnezeu, Iisus Hristos le-a reamintit oamenilor care este adevarata lor menire, sa traiasca in pace, iertare, bunatate, egalitate sa traiasca in iubire unii cu altii, asa cum ne-a facut Dumnezeu de la inceput. "Şi de aş avea darul proorociei şi tainele toate le-aş cunoaşte şi orice ştiinţă, şi de aş avea atâta credinţă încât să mut şi munţii, iar dragoste nu am, NIMIC nu sunt". Noul Testament, 1 Corinteni 13. Dar si in Noul Testament s-au scris legi date de oameni bolnavi de putere care au construit o ierarhie sociala proprie intereselor lor.Ce rezistenta puteau sa aiba preotii care propovaduiau pe Dumnezeu adevarat in fata armatelor unui rege, in fata armelor? Nici una! Si acesti regi au ucis preotii si credinciosii care se opuneau si au impus proprii coducatori in biserica si au modificat si biblia introducand toate regulile care inrobeau societatea cand Iisus venise sa o elibereze. Regii au inteles ca nu pot concura cu Dumnezeu, ca oamenii se raportau la Dumnezeu nu la ei, la moralitatea data de Dumnezeu, nu a lor, ca nu-i pot controla pe oameni, ca nu pot sa inlature credinta oamenilor si atunci s-au gandit sa il recunoasca, sa se foloseasca de Biserica, sa-si impuna proprii preoti, sa-i inlature pe preotii cu adevarat credinciosi si sa-i numeasca pe oamenii lor, iar in final sa modifice in cateva locuri si biblia astfel incat sa conduca dupa propriile legi "aprobate de Dumnezeu". Dar adevarul lui Dumnezeu nu l-au inlaturat din biblie pentru ca insemna sa nu-i mai asculte nimeni. De aceea in biblie este in mare parte cuvantul lui Dumnezeu, dar si cuvantul satanei venit din boala de putere a imparatilor de a fi stapani pe oameni, pe averile si sufletele lor. Si de aici contradictiile din Noul Testament.

Adevaratul Iisus spune pilde frumoase cum sunt pilda semanatorului, pilda fiului risipitor, pilda pastorului cel bun, falsul Iisus are pilde cu slugi si cu stapani care pedepsesc slugile si care nu sunt pilde, parabole ci realitati. Falsul iisus spune exact opusul propovaduirii iubirii de catre adevaratul Iisus, indeamna la ura si la distrugerea familiei:" Dacă vine cineva la Mine şi nu URASTE pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu. " Luca 14 : 26. Adevaratul Iisus, Dumnezeu a spus clar acum 2000 de ani intr-o lume a discriminarii sociale despre egalitatea tuturor oamenilor:
" Şi s-a iscat între ei şi neînţelegere: cine dintre ei se pare că e mai mare?
Iar El le-a zis: Regii neamurilor domnesc peste ele şi se numesc binefăcători.
Dar între voi să NU fie astfel, ci cel mai mare dintre voi să fie CA cel mai tânăr, şi căpetenia CA acela care slujeşte. Căci cine este mai mare: cel care stă la masă, sau cel care slujeşte? Oare, nu cel ce stă la masă? Iar Eu, în mijlocul vostru, sunt ca unul ce slujeşte."(Luca 22:24-27, Matei, 20: 25-27, Marcu 10:42-44)". Iisus a rasturnat chiar aceasta piramida sociala facandu-I egali pe toti oamenii. Toate aceste texte discriminante din biblie sunt in contrast cu legea suprema a lui Dumnezeu, legea iubirii. Adevaratul apostol Pavel spune: 1 Corinteni 7: 23 "Nu vă faceţi robi oamenilor" iar in Galateni 3:28: "Nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte bărbătească şi parte femeiască, pentru că voi toţi una sunteţi în Hristos Iisus", deci clar la Dumnezeu nu exista nici discriminare rasiala, nici sociala, nici sexuala.

Falsul iisus aduce discriminare intre stapani si slugi. Iata cum ii invata falsul "dumnezeu" pe stapani sa se comporte cu slugile:
Cine dintre voi, având o slugă la arat sau la păscut turme, îi va zice când se întoarce din ţarină: Vino îndată şi şezi la masă?
Oare, nu-i va zice: Pregăteşte-mi ca să cinez şi, încingându-te, slujeşte-mi, până ce voi mânca şi voi bea şi după aceea vei mânca şi vei bea şi tu?
Va mulţumi, oare, slugii că a făcut cele poruncite? Cred că nu.
Aşa şi voi, când veţi face toate cele poruncite vouă, să ziceţi: Suntem slugi netrebnice, pentru că am făcut ceea ce eram datori să facem. Noul Testament, Luca 17

Slugilor, ASCULTATI DE STAPANII VOSTRII cei după trup, cu frică şi cu cutremur, întru curăţia inimii voastre, CA SI DE HRISTOS, Efeseni 6 :5
Cei ce se găsesc sub jugul robiei să socotească pe STAPANII lor vrednici de toată cinstea, ca SA NU FIE HULITE NUMELE SI INVATATURA LUI DUMNEZEU. 1 Timotei 6:1
Slugilor, SUPUNETI-VA STAPANILOR voştri, cu toată FRICA, nu numai celor buni şi blânzi, ci şi celor urâcioşi. 1 Petru 2:18
Femeile sa se supuna barbarilor, si peste barbati si femei stapanii sa fie ascultati intru toate, si peste ei regele, stapanul tuturor, marionete toti dupa pofta lui, a unui simplu om, om care a si modificat dupa pofta lui biblia. Si asa s-a si intamplat in timp, desi tocmai pentru anularea acestor discriminari a venit Iisus.

Adevaratul Iisus aduce pace: "Fericiţi făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema", "Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveţi", "în orice casă veţi intra, întâi ziceţi: Pace casei acesteia". Falsul iisus aduce exact invers dezbinare, nu pace si incurajeaza aruncarea in temnita a datornicilor, adica a saracilor:"Foc am venit să arunc pe pământ şi cât aş vrea să fie acum aprins! Şi cu botez am a Mă boteza, şi câtă nerăbdare am până ce se va îndeplini!
Vi se pare că am venit să dau pace pe pământ? Vă spun că nu, ci dezbinare.
Şi când mergi cu pârâşul tău la dregător, dă-ţi silinţa să te scapi de el pe cale, ca nu cumva să te târască la judecător, şi judecătorul să te dea în mâna temnicerului, iar temnicerul să te arunce în temniţă.Zic ţie: Nu vei ieşi de acolo, până ce nu vei plăti şi cel din urmă ban. Noul Testament, Luca 12

Adevaratul apostol Pavel cand vorbeste despre Evodia si Sintihi, ca de "UNELE care au LUPTAT pentru Evanghelie"(Filipeni 4:2-3), deci femeia crestina este o luptatoare nu supusa. Falsul apostol pavel se jura ca nu minte, ii e frica sa nu fie descoperita minciuna: Spre aceasta am fost pus propovăduitor şi apostol (ADEVAR GRAIESC IN HRISTOS, NU MINT)". NU INGADUIESC femeii NICI SA INVETE pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită". Femeia n-are voie sa invete? Adica nu a oprit-o Iisus pe femeia samarineanca sa invete si pe altii si o opreste cine? "femeile voastre SA TACA IN BISERICA, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se SUPUNA, precum zice şi Legea. Iar dacă voiesc să înveţe ceva, să întrebe acasă pe bărbaţii lor, căci este ruşinos ca femeile să vorbească în biserică."

Multi au fost orbi si nu au inteles cu adevarat cuvantul lui Dumnezeu care inseamna iubire. Au avut o grija suprema cu o carte scrisa si modificata de oameni, dar in creatia lui Dumnezeu au lovit cu multe minciuni antichriste din biblie. Ei nu au inteles iubirea lui Dumnezeu, au incuviintat diferenta intre femei si barbati, au admis diferente sociale pentru ca asa scrie la carte, nu au iubit oamenii si egalitatea dintre oameni, asa cum i-a iubit si Dumnezeu. Multi nu au inteles esenta crestinismului, iubirea, nu au indraznit sa-l contrazica pe Dumnezeul din biblie, dar au contrazis Dumnezeul din iubirea oamenilor prin pastrarea relatiilor invechite si discriminarile intre oameni de dinainte de la venirea lui Dumnezeu pe pamant. Degeaba a venit Iisus sa schimbe toate discriminarile care se faceau acum 2000 de ani pentru ca aceste discriminari tot au fost reintroduse diabolic in timp in biblie, iar crestinii mai slabi si habotnicii religiosi au putut sa fie manipulati.

In 2000 de ani crestinii au rezistat si impotriva persecutiilor impotriva lor, au rezistat si in momentele de cruciade si inchizitie, stalinism au trecut si de legile antichriste din biblie si aici a fost marele merit al puternicului stat adevarat crestin SUA, nu formal crestin, care a fost locul in care s-a spus pentru prima data toti oamenii sunt egali si de unde a plecat in toata lumea democratia, libertatea individuala, egalitatea in drepturi a femeii cu barbatul pentru ca SUA a ascultat de adevaratul Iisus din biblie si de adevaratii apostoli din biblie nu de cei falsi din biblie. Crestinii au trecut de toate piedicile satanei, acum din 1 din 3 oameni e crestin, sunt 2, 2 miliarde de crestini si numarul lor creste pentru ca oamenii au inteles ca adevaratul Dumnezeu, Iisus Hristos este iubire, iar in iubire nu este nici discriminare, nici ura, nici razboi. "În aceasta este dragostea, nu fiindcă noi am iubit pe Dumnezeu, ci fiindcă El ne-a iubit pe noi şi a trimis pe Fiul Său jertfă de ispăşire pentru păcatele noastre. Iubiţilor, dacă Dumnezeu astfel ne-a iubit pe noi, şi noi datori suntem să ne iubim unul pe altul. Şi noi am cunoscut şi am crezut iubirea, pe care Dumnezeu o are către noi. Dumnezeu este iubire şi cel ce rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu şi Dumnezeu rămâne întru el." Noul Testament, 1 Ioan 4

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu mai este valabila legea talionului. Legea talionului, una dintre cele mai vechi legi existente, consta în justa reciprocitate a crimei și a pedepsei. Această lege este deseori simbolizată prin expresia „Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte".Dar acum Dumnezeu ne cere sa dam si obrazul celalalt.,, Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,

45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.

46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?,,

Răspuns utilizator avertizat
| 4inel a răspuns:

Ce faci bree, ti-ai publicat cartile aici?
Ce este o intrebare?
O fi ceva format din cateva fraze acolo?
Cine are timp sa le citeasca pe toate?

| RAY a răspuns:

Vechiul testament e o carte demna de un oscar la categoria groaza,noul testament e o carte in care personajul principal ba spune du-te cumparati sabie ba sa nu folsesti sabia, sasi urasti mama si frati ba sasi iubesti aproapele

satanisti inca nu sau dus peste alte popoare si leau macelarit,calcat in picioare ca nu erau crestine,nu uita ca crestini is cei mai mari criminali din istoria lumii,nici o alta religie nu a produs atata violenta cat a produs crestinismul
ce au facut ateii?
sau luptat din greu pentru eliberarea sclavilor,au facut drepturile oamenilor care vaticanul le respinge au promovat non -violenta mereu,se observa clar ca ateii sunt adevarati crestini fie ca isi convine sau nu,unde sunt ateii = foarte putina violenta,hotie,criminalitate, cele mai bogate, culturale tarii din lume =tarii ateiste
cele mai sarace, corupte, criminale, violente = religioase

| bogdan72 a răspuns (pentru RAY):

Generalizezi enorm si nu iti fundamentezi afirmatiile. Sincer sa fiu, daca ar fi sa ne uitam la crestini in loc de crestinism, n-ar mai crede nimeni in Dumnezeu. Dar sa stii ca problema nu e a religiei. Nici a religiilor in general. Ia-l exemplu pe Mircea Eliade. Este un om respectabil; sunt onorat ca sunt roman din cauza lui. Si credinta intr-o existenta transcendenta l-a facut incult, ucigas sau mai stiu eu ce? Ca lumea nu intelege religia e una, cum mai e si ipocrizia. Multa lume, incluzandu-te pe tine, omite un lucru. Crestinismul nu e religia papei, a cruciatilor, a regilor criminali etc. E a lui Iisus Hristos si a apostolilor (in cazul in care nu crezi in Dumnezeu). Si bine, lasam crestinismul. Stiinta si cultura nu au reusit sa combata cu adevarat religia niciodata. Unii au cedat intr-un fel. Einstein a ales agnosticismul. E o decizie justa - doar prin ratiune, omul nu poate afla nimic din sfera asta. Religia, in schimb, e o chestie care, pe langa partea rationala, are credinta, existenta in randul unei anumite ordini, care aduce in viata de zi cu numinosul. Numinosul intareste convingerile. Dar trairea, experienta religioasa, nu le gasesti la 99% din babele care se duc la biserica sa barfeasca la strane.
Ce am scris e doar un punct de vedere, dar crede-ma ca sunt satul de oameni care folosesc religia ca sa-si justifice faptele, in definitiv, pacatele. Spune-mi tu. Un rege care omoara oameni si foloseste crestinismul ca scuza se poate numi crestin din orice punct de vedere? Exista o limita intre religia ca metoda de controlare a maselor si religia ca existenta in spatiul si timpul sacru. E bine sa-l citesti pe Nietzsche ca sa intelegi daca nu cumva esti in prima, e bine sa-l citesti pe Eliade si pe Culianu ca sa te identifici in a doua. Asta bineinteles, daca crezi in posibilitatea asta. Daca nu, o data si o data o sa ai in viata o criza care te va face sa incerci sa-ti deschizi ochii asupra metafizicii. Acum problema e ca multi oameni, desi pana la acele momente il uita complet pe Dumnezeu, cand au probleme spun ca Dumnezeu ii uita pe ei (nu invers) si deci, ori exista si e un sadic, ori (cica mai plauzibil) nu exista.
E o problema mult mai complicata. O tratezi extrem de simplist, generalizat, in mod inevitabil eronat. Nu incerc sa te convertesc la ceva. Vreau doar sa iti reconsideri punctul de vedere.

| RAY a răspuns (pentru bogdan72):

Crestini sunt sfinti, ateii in iad pe vecie, da am inteles sfintilor

Răspuns utilizator avertizat
| bogdan72 a răspuns (pentru RAY):

Ah, minunat. Ma asteptam sa fii unul dintre ateii semidocti care au impresia ca stiinta sau filosofia ar fi de partea lor. Pacat, ma asteptam la mai mult.

| RAY a răspuns (pentru bogdan72):

Bogdane nimic in legatura cu dumnezeu din cea ce afirmi nu poti dovedi, nu trebuie sa fie stiinta de partea mea, cand vei dovedi voi crede pana atunci nu te crede invigator nu ai dovedit nimic

| RAY a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Romania nu e in lumea a treia?

| bogdan72 a răspuns (pentru RAY):

De acord. Acelasi lucru il pot spune despre tine. Ratiunea nu poate dovedi ca nu exista. Si te rog sa ma scutesti de vreo explicatie legata de simturile directe. "Nu l-am vazut pana acum, nu l-am auzit pana acum". Nu, nu sunt invingator; suntem la egalitate, daca vrei sa ii spui asa. Asta e si chestia cu liberul arbitru. Sansele sunt egale, e la fel de usor sa crezi ca exista sau nu. Problema e ca fata de mistic, scepticul nu afla nimic. Presupui ca nu exista, stai in patut, nu il cauti (ca sa poti fi sigur, ca tu ai cam dat cu banul), astepti sa ti se arate probabil.

| RAY a răspuns (pentru bogdan72):

Rational nu apare un zeu din nimic care creaza miliarde de stele, eu cred in metoda stiintifica nu doar in simnturile mele, tu de ce nu crezi in alti zeii?

| bogdan72 a răspuns (pentru RAY):

Lasa bajbaiala. Rational sau nu, nu ai cum sa excluzi nicio varianta. Vorbesc de demonstratii. Nu inteleg de ce destui oameni cred ca daca se dovedeste big bang-ul si evolutia (careia i se rupe fillmul la maimute - intre noi si ele e lipsa, culmea!) ar infirma in vreun fel geneza. Existenta universului e infinita: exista dintotdeauna fara sa fi avut vreun inceput, si va exista pentru totdeauna. Totusi, la un moment dat, toata materia s-a reorganizat si a capatat masa (stii povestea cu bosonul Higgs). Bine, ca zilele creatiei nu au fost zile dintr-ale noastre - perfect de acord. Eliade vorbeste despre un timp sacru si un timp profan. Dar daca urmaresti ordinea, ea respecta perfect pe cea din Biblie, care e doar o varianta mai pe intelesul tuturor (pe atunci nu stiau evreii fizica moderna).
De ce nu? Daca ai observat, zeii au fost in toate religiile politeiste foarte umani si au "stapanit" exact peste fenomenele care ii impresionau pe oameni. Ei bine, gresit. Dumnezeu e inevitabil mai complex ca omul (omul inca incearca sa desluseasca toate particulele elementare; iar daca vorbim de nivelul macroscopic...). Daca noi nu il intelegem pe el, daca nu patrundem tot ceea ce s-a zis ca a facut, daca suntem supusi greselii si limitarii... este perfect normal. Ce te-ar impresiona mai mult, un ceas sau un ceasornicar? Dumnezeu actioneaza ca o forta complexa in dimensiuni imperceptibile, irationale. E un altfel de simt acesta, complet distinct de ratiune, imaginatie (si mai stiu eu ce), care, dimpotriva, se elibereaza de facultatile mintale ale trupului, este independent de nivelul de inteligenta si de cunostinte. Pot sa scriu altfel inca trei ore, dar este aproape imposibil sa explici astfel de lucruri celor care nu au simtit-o pe propria piele. Sunt destui "crestini" care nu inteleg.

| RAY a răspuns (pentru bogdan72):

O posibilitate de 1, 5% ofer pentru orice personaj, asta oferim cam toti ateii, voi crestini nu oferiti nimic pentru alti zeii sau alte religi, voi aveti convingeri absolute batute in cuie

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Acum o sasi arati iubirea ta crestina si o sa ma raportezi na si tu vb de alti si esti ca ei o apa si un pamant

| Alphawolf a răspuns:

Atata timp cat omul nu ofera nicio sansa ca suportul convingerii lui sa fie plasmuire, el se va agata de el... si va interpreta la infinit.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu biblia e cuvintul Lui Dumnezeu, Isus Hristos E.
Ne a promis ca ne va trimite Duhul Sfint de El sa scultam pina la FINAL.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai inainte sa mai spui o tampenie citeste aceast blog:666soarelenegru.blogspot.com

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Nu inteleg cum crezi cu atata tarie in ceva pe care nici nu L-ai vazut,nu ma priveste oricum. Originea,inceputul textelor biblice de la cine a pornit? Nu crezi ca un mare intelept,muritor,ca noi toti, care a dorit pacea si egalitatea la nivel mondial, a scris intr-o carte, numita biblie, toate asa zisele porunci ale lui Dumnezeu ca sa fie societatea una dreapta? Eu cred ca da.Pentru ca nu se putea prin adevar s-a putut partial prin minciuna.In biblbie sunt notate regulile si valorile pentru o civilizatie perfecta, unde n-au loc furturi, crime, umilinte, reguli care daca nu sunt respectate vom da de mania lui Dumnezeu.Si multi dintre noi chiar am crede, pentru ca sunt corecte aceste reguli.Chiar prea corecte inca.Mania lui Dumnezeu...ne purtam de bunavoie cum trebuie, adica ne purtam civilizat de buna voie, ori o facem de frica.Acel mare intelept care a vrut sa aduca dreptatea prin acel mod a fost impiedicat de personajele negative.Care au scris ce voiau ele de fapt in Biblie.Astfel aparand contradictiile.Mai pe scurt, Biblia a fost inventata ca sa ne iubim unii pe altii si s-o facem cu sila daca nu de bunavoie.Dar evident, o carte nu poate schimba totul.Totusi,pacat ca nu ne putem respecta reciproc si fara "frica lui Dumnezeu".Eu cred in Dumnezeu dar intr-o mica masura, stau sa ma gandesc ca nu prea are sens sa cred.Dovezile sunt aproape nule.

| alitzzy a răspuns:

Eu folosesc Clixsense pentru bani de buzunar. http://csl.ink/tHu
Dai click pe reclame sau completezi oferte/ chestionare.

Pentru varianta locala folosesc viespar ( http://www.viespar.ro/? reff=554b482384b0f025a9131807dbd48d41 ), unde ai task-uri. Ele sunt chestii de genul: cauta pe google, da-i un like/ +1, deschide paginile pentru a le creste audienta etc.

| nickolasss a răspuns:

Invataturile sfintei scripturi au fost urmate de doua milenii... oare cei care le-au urmat au gresit? sunt toti pierduti? toti in iad? cei care le-au urmat ii cunoastem si azi.Acestia sunt sfintii din ceruri si prietenii nostri cei mijlocitorii. Minunile lor sunt dovada ca au urmat dreapta credinta aflata in sfanta scriptura.ar trebui sa ne mai rugam si sa asteptam raspunsuri.va iubesc fratilor