| AvalohAlyn a întrebat:

Este Iisus Hristos cel mai important om (De fapt a fost si este Dumnezeu)care a trait vreodata pe Pamant? Cum va explicati ca invataturile Lui inca dainuiesc si acum si misca la suflet si azi? Sau schimba vieti in bine urmarea Lui.Ce parere aveti?

12 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Invataturile lui dainuiesc si astazi intrucat au fost si sunt invataturi universal valabile ce te invata calea corecta pe care trebuie s-o urmezi in viata. Chiar daca respectivii oameni nu au citit Biblia, invataturile au fost transmise prin viu grai de la o generatie la alta, pentru a le da copiilor exemple pozitive, demne de urmat in viata. Au dainuit si datorita pildelor prin care au fost transmise, acestea facand accesibile invataturile si oamenilor de rand, care nu aveau prea multa carte.

| Dorugar a răspuns:

In primul rand nu a existat niciodata un om cu numele de Isus Hristos.
A existat doar un Isus din Nazareth care nu a fost niciodata Christos = Unsul(adica uns in functia de Rege al Iudeilor) si care nu a fost Dumnezeu nici macar o zecime de secunda din viata lui, si care nu a fost de loc important cat a trait pe pamant. Dar a ajuns important dupa moartea sa datorita unei propagande mincinoase
combinate cu interese politice prin care oamenii au fost obligati cu forta sa accepte aceasta minciuna, iar cei care la inceputuri nu au vrut sa o accepte au fost ucisi.

| AvalohAlyn explică (pentru Dorugar):

Tu,zici prostii si cand respiri.

| Dorugar a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Asa ti se pare tie care faci parte dintr-o turma, se stie clar ca toata turma trebuie sa miste exact asa cum ii cere pastorul, iar cine gandeste si nu actioneaza ca si gloata, acela musai ca e prost, asa cum probabil cred oile despre oamenii care nu traiesc in turme ca si ele.
Asa ca ramanem la adevarul ca Christos NU este un nume, ci un atribut acordat unui om UNS in functia de rege, iar bietul amarat Isus nu a fost niciodata Rege, decinnici nu a fost Christos toata viata lui de amarat, asa ca daca nu ma crezi pe mine cauta in Wikipedia sa vezi ce inseamna cuvantul Christos, si apoi cauta in Biblie sa vezi cand a fost UNS Isus ca Rege al Iudeilor, si daca nu gasesti asta, insemna ca vorbesti in necunostiinta de cauza si ca trebuie sa nu mai bati campii si nci sa-i faci prosti pe alti care STIU si mai bine da-te cu capul de perete pina simti ca te trezesti la realitate

| AvalohAlyn explică (pentru Dorugar):

Iisus Hristos a fost CEL UNS! Citeste din cartea lui Ellen G. White ''Hristos, Lumina lumii '' sau 'Viata lui Iisus"", deci are mai multe titluri cartea, si acolo in ea exista informatiile precum Cel UNS in capitolul cu acelasi nume:Cel Uns gasita in Partea a III daca ne uitam la cuprins. Iisus a fost regele sufletelor, pe pcruce scria regele iudeilor deci te rog nu mai denatura adevarul.

| Dorugar a răspuns (pentru AvalohAlyn):

De ce sa citesc cartea lui Helen G White si nu cartea Tom Degetelu?
Din Biblie nu rezulta ca Isus a fost UNS ca Rege al iudeilor, ca daca ar fi fost UNS cu adevarat, fi sigur ca s-ar fi mentionat acest lucru deosebit.
2 Da Hristos este Lumina Lumii adica acea lumina care se da simbolic din lumanare in lumanare in diminetile de Inviere cand se spune "Lumina din Lumina" la fel ca si lumina Stelei care a cazut cand s.a nascut el, stea care este planeta Venús adica Luceafarul numit in limba latina Lucifer, numai ca acea stea este aceea care vesteste nasterea Diavolului asa cum recunoaste si apostolul Luca in Luca 10. 18. Şi le-a zis: Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer.
Faptul ca Isus s-a uns pe buze cu sau atunci cand manca carne de oaie nu inseamna nici pe departe ca ar fo fost UNS in functia de Rege, asa ca pe cruce ceea ce era scris era doar o BATJOCURA la adresa lui Isus care a intrat calare de Ruslaii in Ierusalim ca sa devina, credea el, REGE! dar rege nu a devenit ci a devenit un cadavru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"cel mai important om"... de ce? Ce a facut chiar asa important?

"invataturile Lui"... exista invataturi mult mai bune de la altii.

"De fapt a fost si este Dumnezeu"... pai daca este Dumnezeu, inseamna ca sclavia spre exemplu inca este permisa nu? Ti se pare aceasta invatatura ca fiind buna si demna de urmat?
.
"schimba vieti in bine"... sunt personaje din desene animate care au schimbat vieti si care au impartasit invataturi demne de urmat.

Repet : ce a facut acest personaj chiar atat de important incat sa zici ca "este cel mai important om"? E mai important decat Einstein spre exemplu? E mai important decat Marie Curie? Mai important decat Sun Tzu? Mai am multe exemple.

Dupa ce criterii alegi cat de important este semizeul tau?

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Si-a dat viata pentru noi,ne-a oferit in dar mantuirea si a iubit pe toata lumea, a facut minuni, a vindecat oameni, a ajutat si a indurat o gramada de suferinte, a trait in modestie si a iubit lumea mai mult ca toti.A facut voia Tatalui si cuvantul Lui ramane in veac.Si dupa 2000 de ani si va continua sa existe mereu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ok, deci raspunsul tau nu are o baza solida, doar favoritismul si ignoranta.

Daca tot e vorba de sacrificat, cand i-ai multumit ultima data lui Prometeu? Stii ca si el s-a sacrificat pentru oameni?

"Si-a dat viata pentru noi"... ce a facut el numesti tu incredibil? S-a distrus un corp pe care il poate reface oricand iar acum o arde "second in command" in "cer" (potrivit acelei povesti). Si eu pot sa dau delete la un caracter intr-un joc virtual gen WoW. Asa si?

Daca e sa ne luam dupa sacrificiu, ce a facut Prometeu e mult mai important deoarece acel sacrificiu a fost pe bune. El nu a dat delete la un caracter si nu a ajuns "second in command".

"a facut minuni"... discutabila treaba asta mai ales ca nu poate sa fie demonstrata. Dar sa zicem ca asa e. Asa si? In prezent multi oameni fac "minuni". Ce e asa special? Au fost altii care au facut minuni inaintea lui.

"a vindecat oameni"... asta se intampla si in prezent, s-a intamplat si in trecut inaintea lui.

" a iubit lumea mai mult ca toti"... te bazezi pe ce anume cand zici asta? Pe biblie?

"A facut voia Tatalui"... care "tata"? Odin? Zeus? Mai vrei exemple? Mai am.

Vezi ca ai zis mai sus in paranteza : "De fapt a fost si este Dumnezeu". Pai daca "a fost si este", inseamna ca NU EXISTA personajul pe care il numesti tu acum "Tatalui" deoarece isus si "tatalui", conform tie sunt acelasi personaj.

Repet intrebarea de mai sus : cand i-ai multumit ultima data lui Prometeu pentru ce a facut pentru tine?

| gingergirl1 a răspuns:

Pentru ca El s-a jertfit nu doar pentru credinciosii din vremea LUi, adica din secolul 1, ci pentru TOTI oamenii, de aceea cuvantul Lui este adevarat, viu, lucrator si astazi happy
Si daca stam sa analizam, si intamplarile si cuvintele Domnului din vechiul testament sunt valabile si astazi. De exemplu versetul meu preferat este in V.T( Ieremia 29:11)
" Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune si neprihanire." 2 Timotei3:16

| SuNaM a răspuns:

Iisus Hristos nu era om.Era dumnezeu cu doua firi, una dumnezeiasca si una lumeasca.Una este sa fie om si una este ca s-a intrupat. Daca stam sa o luam logic, cel mai important este un om care propovaduieste corect(fara modificari sau erezii) indiferent ca este un episcop, sau este nea Vasile care stie foarte bine Scripturile si citeste mult din Sf.Parinti si astfel spune si altora evanghelia.Din moment ce nu sunt invataturi omenesti, vor dainui si de acum incolo pentru ca ce este de la oameni la un moment se pierde dar ce este de la Dumnezeu dainuie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuNaM):

De unde ai mai scos-o si p-asta, ca Iisus nu era om? Oare nu s-a nascut El din Fecioara Maria? Nu Iisus-Omul a murit pe Cruce?
Daca negi omenitatea lui Iisus Hristos, practic negi toata suferinta Lui si iconomia mantuirii neamului omenesc!
Trupul Lui nu e aparent sau lumesc, cum spui tu, este real, ca si Imparasania! Trupul si Sangele Lui cu care se impartasesc crestinii este real, nu aparent.

I Timotei 2:5 Caci unul este Dumnezeu, unul este si Mijlocitorul intre Dumnezeu si oameni: omul Hristos Iisus,

Galateni 4:4 Iar cand a venit plinirea vremii, Dumnezeu, a trimis pe Fiul Sau, nascut din femeie, nascut sub Lege,

Nu mai interpretati Biblia dupa capul vostru, ca va faceti protestanti! Biblia se intelege numai calauzit de Biserica, "stalpul si temelia adevarului"(I Timotei 3:15).