| bogdy99andrei a întrebat:

Este muzica rock satanica?

14 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Exista metal extrem auto-definit de catre artistii respectiv ca satanic/anticrestin (exemple sint destule), la fel cum exista si metal extrem crestin (vezi Mortification, de exemplu). In rest... depinde de la caz la caz. De multe ori ignorantii considera satanice chestii care doar discuta despre diavol ca un personaj oarecare, nu care efectiv il proslavesc/blasfemiaza la adresa "celor sfinte".

| costis a răspuns:

Satanica sau nu, este sigur o irosire a timpului.

| Dismally a răspuns:

Muzica nu este satanica, sunt doar versuri anicrestine sau inspirate din satanism.
https://www.youtube.com/watch?v=EaWhNbbe1d4

| AirănMeidăn a răspuns:

Cum sa nu, daca asculti doar trupe wannabe, formate ieri. Majoritatea trupelor de genul au niste versuri care intr-adevar, te dau pe spate (daca ai 13 ani, porti pentagrama si te consideri satanist, si fiindca nu e destul, te mai si tai pe vene sugerandu-ti singur ca ai depresie)

| Alcyon a răspuns:

Genul heavy metal.

| suffarstar a răspuns:

Muzica rock este, din punctul meu de vedere, cel mai frumos gen muzical. Nu este deloc satanist. Sunt unele formatii anticrestine sau inspirate din satanism, cum a mai spus cineva.

| CinevaNou a răspuns:

Unele doar.

| Dorugar a răspuns:

Da de unde, nu este de loc satanica.
Satanica o denumesc doar acei satanisti crestini care au confiscat notiunea de sfant pentru asi acoperi ca pisica gramezile de rahat (citeste crime si alte bicisnicii) astfel ca ei adevaratii satanisti sa se considere sfinti, si cine nu este partas la bicisnicia lor este satanist, asta desi muzicieni asa zisi satanisti nu au comis nicio crima in numele muzicii rock, in timp ce asa zisi "sfinti" ca biserica crestina a comis milioane si milioane de crime una mai cumplita ca alta. Noroc de ei ca Masoneria le-a luat puterea de a ucide, si astfel astazi toata biserica crestin-criminala este considerata sfinta din cauza ca milioanele de victime ale ei nu ii pot acuza de crime din mormintele in care zac!

| drutzix a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc o persoana care asculta rock ''dur'', melodii care mie mi se par tulburatoare din toate punctele de vedere dar persoana respectiva e un om normal cu principii morale deci, sa-ti raspund la intrebare, nu conteaza cat de satanica e muzica pe care o asculti, important este sa nu te lasi influentat.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Avand in vedere ca mos craciun, satana si zana maseluta nu exista... nu prea vad rostul intrebarii. personal nu recomand muzica rock hardcore pentru ca agita mintea degeaba.

| Miihaa a răspuns:

Nu. Poate acel hard rock sa fie. Depinde si de versuri. In fine acum cu atatea genuri de muzica nu mai sti care unde este.

| EmilTraian95 a răspuns:

Eh satanica, intr-adevar unele manifestari duc cu gandul la manifestarile demonilor sau posedatilor ca e o buna metoda de control a maseslor e una dar nu toata muzica rock e satanica, desi unele chiar pot avea in desfasurarea lor cuprinse si ritualuri satanice si nu doar muzica rock, va recomand sa vizionati pe youtube Vlad Coste Jay-z.

| CommonSense a răspuns:

The Beatles erau a dracu' de satanici, intr-adevar!