| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Este pacat ca un crestin sa manance carne de porc?
In biblie scrie ca e interzis sa mancam carne de porc ca e spurcat
de ce multi crestini in special ortodocsi mananca carne de porc cand in biblie scrie sa nu mancam

43 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Depinde CAT din ceea ce a spus Dumnezeu ca trebuie sa ascultam o si facem. Daca vrem sa fim in litera cu ceea ce a spus Dumnezeu, nu mancam, daca mai tragem de cearceaf si mai acoperim cate un pacatel, gasim motivatia ca ceea ce a fost a fost doar pentru evrei. Adevarul este altul, un individ care nu mananca carne de porc un an de exemplu, nu va mai manca asa cum ar fi mancat de obicei chiar daca nu o face din temei religios. Orice ai face carnea miroare la gatit a ceea ce mananca porcul fara preget, excrementele pe care le face. Unui, arab sau unui, evreu religios sau unui adventist care nu consuma asa aliment o fleica de plrc prajita ii va mirosi de la 200 de metri si ii va mirosi a (cu scuzele de rigoare pentru cei ce mananca) a rahat prajit. Este imposibil de descris mirosul, groapa de gunoi de la Glina este parfum pe langa mirosul de friptura de porc.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Eu cred ca halucinezi. Imi amintesc ca acum cateva zile ai spus de vechiul testament ca vremurile alea nu mai sunt iar acum spui ca trebuie sa respecti totul. Hotaraste-te odata ca disonanta cognitiva nu iti face bine.
Porcul nu mananca excremente, nu stiu de unde ti-a venit ideea asta 'inteligenta'.
Sa spui ca nu iti place carnea de porc e ok dar sa afirmi ca miroase in mod obiectiv a rahat e o idiotenie fara margini.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Poate nu ai fost inca pana acum intr-o porcarie dar nu este timpul pierdut, porcul mananca si carne de om, sunt multe cazuri in care porcii au mancat copii dar nu se mediatizeaza pe net sa afli si tu. Intr-adevar carnea de porc e foarte ok, este plina de trichineloza care daca ai luat mori in chinuri groaznice fara sansa de scapare, dar oricum de miros nu scapi, pofta buna.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Vezi ca ti-a intunecat biblia judecata.
Trichineloza are leac. Nu stiu despre ce chinuri groaznice visezi.
Chiar daca porcul este infestat daca stii sa gatesti nu vei fi infectat.
Vrei sa-mi spui tu mie ca media (care e innebunita sa arunce cu noroi in tot ce misca) a conspirationat sa nu arate cazuri cu copii mancati de porci? Ori incerci sa ma minti ori nu prea gandesti limpede.
Pun pariu ca daca iti pun doua fripturi pe masa nu o sa poti sa deosebesti care e de porc si care nu e.
Am rude care sunt adventisti de ziua a saptea dar nici unul nu mi-a spus despre carnea de porc care miroase urat. Mi-au spus ca nu mananca din motive religioase.
Asa ca in loc sa incerci sa aduci argumente logice spune ca nu iti place pentru ca observ ca nu prea te impaci cu logica.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Si sifilisul sau lepra are leac pe NET dar in viata reala BA. Mai studiaza. Probabil rudele tale te-au ocrotit si au incercat sa nu-ti insulte dumnezeii. Mirosul carnii de porc nu are legatura cu adventismul ci cu mizeria in care se scalda acel animal, daca erai atent eu nu am legat mirosul de religie ci de MIROS. Logica nu are legatura cu rahatul ci cu mirosul degajat de respectiva mancare.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Mi-am amintit de tine. Parca spuneai ca ai o carte cu Budha in care scrie ca a mancat carne de porc pana a murit si nici pana acum nu mi-ai trimis nici macar Titlul laughing.
Ti-am spus am incredere ca daca iti pun in fata 2 farfurii cu mancare tu nu o sa poti deosebi care e de porc.
Tipic pentru voi daca cineva nu e de acord cu ce ziceti gata, ma inchin la porci laughing. Ce pretentii sa am de la unul care apartine unei secte inventate de un pacalici (William Miller) acum 200 de ani.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Nu am spus ca am o carte cu Buda in care a mancat carne de porc...etc ci am spus ca buda a murit mancand carne de porc pana a plesnit. Nu e carte ci istorie, carte am despre brahmanism, yoga samd. In rest nu stiu de ce amesteci lucrurile, esti confuz sau asa gandesti tu?

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Ti-am aratat ca nu e asa atunci, nu o sa ma mai obosesc acum.
Istorie e ca Miller a fost un hot.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Ce lagatura are Miller cu carnea de porc? P.S. Nu te obosii ca sa nu faci cumva buba la cap din cauza unor asa asocieri.

| milan9 a răspuns:

Acea lege a fost data doar evreilor.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Haida de, o lege a sanatati este valabila DOAR pentru un popor?

| Doub a răspuns:

Nu, nu e păcat.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sa-mi spui si mie unde scrie in Biblie si in ce context asa ceva.Din Biblie am inteles ca sa nu ucizi mai mult decat poti manca.Nici macar carnea de om nu este interzisa desi au fost crestini, care de foame au dat cu banul sa afle pe care dintre ei sa-i manance.E un tablou de E. Delacroix.

| KamaSutra a răspuns:

Nu,nu e pacat

| martzian a răspuns:

Nu este pacat sa mancam carne de porc. Legea de care vorbesti a fost adresata strict poporului evreu.

| hypothesis a răspuns (pentru martzian):

Adventistii cum interpreteaza ca acea lege ar continua?

| danut a răspuns (pentru martzian):

Martian, tu esti un baiat care studiezi Biblia asa ca te rog pentru a nu face comentari (despre mine e vorba) partizane sa studiezi si sa-mi spui si mie la ce concluzie ai ajuns privind: aparitia poporului evreu, scopul pentru care a fost creat, ce le-a spus Dumnezeu ca vor fi si face daca il vor asculta, rezultatul si ce fel de Dumnezeu avem, unul schimbator sau unul neschimbator. Astept concluzia ta si apoi mai vedem ce si cum cu porcul.

| martzian a răspuns (pentru hypothesis):

Trebuie sa iti raspunda unul dintre ei. Asa ar fi corect.

| martzian a răspuns (pentru danut):

Danut, eu nu am de gand sa intru intr-o polemica cu tine pe tema porcului. Daca ai convingerea ca este pacat, nu manca. La fel, Biblia te invata sa respecti punctul meu de vedere, mai ales ca nici unul nici altul nu sunt esentiale atunci cand vine vorba de mantuire.

| drutzix a răspuns (pentru martzian):

Uite ca putem fi de acord in alte privinte. Daca nu iti place/crezi ca e pacat nu manca dar nu spune in gura mare ca miroase a rahat.
Eu nu mananc carne de caine dar nu o sa ma duc in China sa tip ca nu e buna.

| martzian a răspuns (pentru drutzix):

happy Bine, aia cu rahatul e o gogomanie fara margini, cu iz de scuza decat de argument. Il respect pe Danut, dar nu poti spune tampenia asta - mai ales intr-o tara care stie bine cum miroase o fripturica de purcel si cum miroase rahatul.

Apropo, eu mananc, uneori, carne de porc. Si imi place. Si nu miroase a buda. Si nici nu am gasit nicaieri ca este un pacat pentru crestin sa manance porc. Din contra...

| martzian a răspuns (pentru drutzix):

PS: Sunt sigur ca sunt multe alte domeniile in care putem fi de acord. Eu insumi sunt dispus sa invat, daca sunt lucruri de invatat, de la tine si de la altii, in cele in care nu suntem de acord... Faptul ca avem convingeri religioase diferite nu ne pune pe pozitii opuse in toate privintele. Apropo, eu am multi prieteni buni care nu imi impartasesc credintele. Avem relatii excelente, bazate pe respect.

O zi frumoasa.

| drutzix a răspuns (pentru martzian):

Asa sunt si eu. Cel mai mult apreciez respectul.
O zi frumoasa si tie happy

| danut a răspuns (pentru martzian):

Ceea ce te-am rugat nu are legatura cu polemica, poti manca ce vrei asa cum poti alege orice religie vrei. Eu te rog sa faci totusi studiul respectiv si putem discuta alta data despre ce ai gasit. In privinta porcului (sigur intelegi ce voi spune acum) martor imi este Dumnezeu ca ceea ce am spus este real. Si cu mirosul si cu ceea ce consuma, in rest este alegerea fiecaruia.

| martzian a răspuns (pentru danut):

Danut, probabil ca vei gasi multe lupte care merita duse atunci cand vine vorba de a face o misiune personala pentru a-i ajuta pe cei din jur sa se apropie de Dumnezeu decat batalia (pierduta din start) cu un aspect deja clarificat in Biblie. Repet, daca este convingerea ta, tine-te de ea DAR respecta-i pe ceilalti. Si nu spune neadevaruri, cum ar fi cel cu mirosul. Oricum ai da-o, este minciuna.

| danut a răspuns (pentru martzian):

Te respect, iti respect opinile, nu are sens sa continuam dar pentru cine nu mananca mirosul exista si inca pregnant dar probabil obisnuinta a creeat toleranta la cei ce consuma acea carne iar daca nu percep un anumit lucru nu inseamna ca acesta nu exista ca de exemplu razele ultraviolete, daca nu le vad ele nu exista. Daca asta inseamna minciuna atunci este minciuna.

| martzian a răspuns (pentru danut):

Danut, mancam porc si nu ****, asa ca da, termina discutia acum. Te rog sa nu imi spui ca nu facem diferenta intre cele doua mirosuri. Daca ai o problema, nu aici se rezolva. O zi frumoasa!

| martzian a răspuns:

Ca sa nu o lasam asa, cei care insista ca a manca porc este pacat, au o proasta intelegere a simbolisticii VT - apropo de animalele curate si cele necurate. Sunt sigur ca daca vom lua pe rand animalele, vom vedea ca la baza legii respective nu sta un principiu legat strict de sanatate (toxine, etc.)

Este legea respectiva doar pentru evrei? Desigur. Uitati-va numai de cate ori se repeta "pentru voi" in textul din Levitic 11.

Animalele nu sunt spurcate in sine, ci ele reprezentau - atat cele necurate cat si cele curate, ceva anume. Textul folosea simbolistica aceasta pentru a separa Israel de celelalte popoare. Sa nu uitam ca linia aceasta de demarcare a fost stearsa ulterior, folosindu-se aceeasi simbolistica. Vezi viziunea lui Petru din Faptele Apostolilor 10:1-48.

Pe principiul ca textul este aplicabil universal - ca doar Dumnezeu nu se schimba - am putea face o groaza de nefacute, cum ar fi sa ne apucam sa omoram vrajitoarele de langa Bucuresti, ca doar evreii le omorau si ei...

Hai sa fim seriosi! Fiti responsabili cand mancati porc (si orice altceva) dar nu exagerati, cazand in extrema sa numiti consumarea lui pacat...

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Dumnezeu a scris Biblia si pentru oamenii normali (majoritatea) nu doar pentru cei invatati sau inteligenti. In consecinta a scris-o pe intelesul majoritatii.

Imi dai dreptate pana aici?

Daca da, atunci "proasta intelegere a simbolisticii VT" despre care vorbesti ar fi explicata doar prin prostia respectivilor.
Singura explicatie ar fi ca acei oameni ce nu reusesc sa inteleaga totalmente Biblia (cum ar fi Danut, raportat la ce spui tu) au un IQ mai scazut decat acea majoritate a oamenilor pentru care Biblia a fost scrisa.

Cu alte cuvinte afirmi indirect ca utilizatorul "danut" e atat de prost incat nici chiar Dumnezeu nu l-a luat in calcul.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, tu insuti scrii mult si prost. Cand esti luat la bani marunti argumentele sunt "nu se stie INCA" sau "nu intereseaza pe nimeni". Asta nu inseamna ca eu te consider prost. Din contra - te consider un tip destept, dar nesincer cu el insusi.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

A spune cuiva ca nu a inteles Biblia, dupa ce afirmi ca Biblia a fost scrisa de Dumnezeu pentru a fi inteleasa de toata lumea, e tot una cu a-i spune ca e atat de prost incat nici Dumnezeu nu l-a luat in calcul cand a scris-o.
Asa ca asta e o insulta.

Sa-i spui cuiva: "Cartea asta o poate intelege toata lumea, tu nu ai reusit sa o intelegi." - asta e o mare insulta.
Si devine insulta suprema atunci cand acea carte se presupune ca e scrisa si de Dumnezeu.

Amuzant si aberant e ca tot eu sunt ala care insulta: "...tu insuti..." WTF?
Tu chiar n-ai pic de logica? Dupa ce iti demonstrez un raspuns mai sus de ce ai insultat pe cineva, iti incepi raspunsul cu "...tu insulti..."? Tot eu?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, iti vand un pont: ai prea mult timp liber. Asta poate fi o problema. O zi frumoasa si ceva mai plina de viata iti doresc.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Multumesc martzian. As fi si mai fericit daca pe viitor ai evita afirmatiile nefondate.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Trebuie sa scapi de preconceptia asta, dragul meu. Fericirea ta nu depinde de userii de pe TPU si de ceea ce afirma ei.

| Suck a răspuns:

Nu e pacat ce bagi in gura ( fara interpretari perverse) ci e pacat ce scoti pe gura.

| IvanMihai a răspuns (pentru Suck):

Foarte corect!
Matei 15:11
Nu ceea ce intră în gură spurcă pe om, ci ceea ce iese din gură, aceea spurcă pe om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu este drept in faţa lui Dumnezeu, din faptul ca mananca sau nu carne de porc. Daca nu ne indreptam prin Legea Veche (Galateni 3, 11), cum ne-am putea indrepta din restrictiile ei alimentare?

Iisus Hristos spune ca toate bucatele sunt curate (Marcu 7, 19), iar spurcate sunt doar cugetele rele, desfranarile, hulele, hotiile etcetera, care ies din om.

Sfantul Apostol Pavel e si el foarte clar:

I Corinteni 10:25 Mancati tot ce se vinde in macelarie, fara sa intrebati nimic pentru cugetul vostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde scrie in biblie sa nu mananci porc? ia arata-mi ca sa-ti arat si eu unde scrie ca; ce a sfintit dumnezeu sa nu numesti spurcat?

| Celcareajuta a răspuns:

Regulile sunt facute pentru a fi incalcate. happy

| hypothesis a răspuns:

Pentru ca ei interpreteaza acele texte din Vechiul Testatement ca fiind adresate celor de atunci si odata cu venirea lui Iisus pe pamant, ele ar fi fost anulate. Sunt confesiuni care tin acele cerinte, spre exemplu, adventistii de ziua a 7 a.

| Lucică1998 a răspuns:

Nu in Biblie scrie ca evreii nu au voie sa mănânce carne de porc, iar ulterior in Noul Testament apostolilor li se zice ca au voie sa mănânce orice "Ce am curățit Eu, tu sa nu numești spurcat" ii spune Domnul Isus lui Petru.

| veryhonest a răspuns:

Pentru ca nimeni nu citeste biblia si nimanui nu-i pasa de ea, decat atunci cand e pe moarte.

| Snitel03 a răspuns:

Sunt pacatosi.

laughing))