| Seba2013 a întrebat:

Este pacat, daca fumezi?
Vreau argumente, nu simple afirmatii.

Răspuns Câştigător
| sebi333 a răspuns:

Uite aici un raspuns larg cu argumente! Fii binecuvantat

http://www.gotquestions.org/Romana/fumatul-pacat.html

30 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pe undeva prin cartea aia de capatii a crestinului pe care nimeni nu o citeste scrie ceva de genul corpul tau e templul domnului, cinsteste-l si ai grija de el. De aici rezulta si raspunsul la intrebarea ta. Daca nu il deduci singur, ghinion. Dar e bine, ca poti sa primesti pensie de handicap, deci nu e totul pierdut. Doamne-ajuta! tongue

| Mădă0611 a răspuns:

E pacat de plamanii tai care sunt ca un burete si toxinele din tigara functioneaza ca niste dopuri pentru acele canale (gaurile din burete).

| milan9 a răspuns:

"Fumatul este o permanenta "scoala" a autodistrugerii, a coruperii vointei si o data cu ea, a tuturor elementelor vietii!
La fiecare tigara stii pretul renuntarii la viata, dar mergi inainte..., strivind putin cate putin, fara reactie, resursa de demnitate, de vointa, de viata!
Complet si eficient "curs" de autodistrugere... sad

| J0B0MAT a răspuns:

Da, este pacat pentru ca iti afecteaza sanatatea!

| Seba2013 explică (pentru J0B0MAT):

Gracias Reina, viva Espala!
Vives en España?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Seba2013):

Espala?! big grin.Nu, dar sper sa da in viitor.

| Seba2013 explică (pentru anonim_4396):

AAAA, pai atunci, sigur iti plac telenovelele.

Care este serialul preferat?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Seba2013):

Clona e cea mai tare telenovela posibila. Foarte profunda, filosofica. Ma uitam la telenovele cand eram mica, acum nu prea ma mai uit. Ultima pe care am vazut-o a fost Reina de corazones, dar mai mult cand apucam.

| Seba2013 explică (pentru J0B0MAT):

Pfuai, nu imi spune ca si tie ti-a placut.
Esti exact ca mine, demult am cautat pe cineva sa aprecieze profunzimea filosofica.
Daca vrei putem iesi la o cafea, pentru ca vreau sa imi explici ceva ce nu am inteles, si mi.a ramas in minte.
Ce spui, ma ajuti?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Seba2013):

Nu beau cafea big grin.te ajut cu mare placere daca pot.

| Seba2013 explică (pentru J0B0MAT):

Bravo, raspuns de fata desteapta.
Nu mi.a tinut vraja.

Am vazut ca pe acest site iti poti face prieteni, si am incercat sa imi folosesc putin tactica. big grin

Oricum uita, ce ti-am spus, pentru ca atunci ma plictiseam si incercam sa fac ceva, propus de acest site.
Deci am inceput sa vorbesc aiurea, obiectivul mei este altul, pe acest site.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Seba2013):

Si ce obiectiv ai tu pe acest site? daca se poate sti...

| Seba2013 explică (pentru J0B0MAT):

Sa am cat mai multe stelute.
Nu draga, este secret, nu se spune.
big grin

| sublime89 a răspuns:

Sa vedem si noi unde scrie in biblie ca e pacat. N-avem ce sa vedem, pentru ca nu are cum sa scrie asa ceva. Atunci de unde au dedus oare crestinii ca e pacat? Un crestin adevarat ar trebui sa-si bazeze viata pe biblie, si sa invete de acolo ce e pacat si ce nu e pacat, si nu sa inventeze ce-l taie capul. Ciudat cum e pacat sa fumezi, dar sa bei alcool nu e pacat. Pai nu sunt ambele daunatoare pentru organism? Bineinteles ca sunt, dar daca Isus a transformat apa in vin, cum sa mai spunem ca e pacat sa bei alcool? Daca ar fi fost tigari pe vremea lui Isus, si ar fi scris in biblie ca a creat miraculos tutun dintr-o alta planta, atunci niciun crestin nu ti-ar mai fi spus ca fumatul e un pacat.

| Rorschach a răspuns (pentru sublime89):

Baiete, tu nici macar nu stii cum era vinul pe vremea acea! Vinul care l-a facut Isus, nu era un vin fermentat, nu era o bautara care de la care sa te imbeti, era ca un suc. In biblie este scrie sa nu fii plins de must! Ca sa poti intelegi cat mai mult din Biblie, trebuie sa ai Duhul Sfant, prietene, trebuie sa te intorci catre Dumnezeu, nu catre glasul lumii! Fumatul este un pacat, pentru ca dauneaza grav corpului, astfel inaintea lui Dumnezeu este un lucru gresit si asta fiind numai unul dintre factori. Bautura la fel!

| iurii75 a răspuns (pentru Rorschach):

Biblia nu condamnă consumul moderat de vin, ci beția. Și Biblia nu vorbește de must (care nu se păstrează ci începe a fermenta repede) ci de vin, care în cantități mici este folositor spre deosebire de fumat.

| Seba2013 explică (pentru sublime89):

Sublime89, tu ai fost inainte credincios?

| KodrutZ a răspuns (pentru sublime89):

Vezi ce ziceam eu. O fi biblia/crestinismul un **** de metoda de manipulare, dar are si parti care pot fi folositoare.

| Rorschach a răspuns (pentru iurii75):

Ba vorbeste de must. Nici mustul nu este acceptat inaintea lui Dumnezeu! Nu degeaba spune " Nu fiti plini de must "!

| Rorschach a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu este un mod de manipulare! Asa il vedeti voi din cauza sentimentelor pe care le aveti in inima fata de altii! Bibilia e cartea care detine cheia spre mantuire! Nu-ti bate joc de acest lucru, pentru ca Dumnezeu se impotriveste celor aroganti si mandri! Crestinismul s-a impartit in multe "camarute", insa nu religia conteza, ci adevarul, care e Isus! Nu cuvinte filozofice, logice si lumesti. Alea palesc in fata Scriputurii, de fapt, orice ce e pacat si lumesc, se loveste de adevar si cade!

| KodrutZ a răspuns (pentru Rorschach):

Da, da, desigur. Zi-le tu, ca le zici bine. Treaba aia cu "iubeste-ti aproapele" e cheia spre Nirvana/mintuire/iluminare/cum dracul vrei sa ii zici, iar religia si cacaturile gen biblie sint fix opusul.

| sublime89 a răspuns (pentru Seba2013):

E cam greu sa cresti in Romania si sa nu fi fost credincios candva, mai ales in anii copilariei. Dar odata ce te maturizezi, e bine sa stii delimita basmele de adevar, si exact asta am facut si eu.

| iurii75 a răspuns (pentru Rorschach):

Interesant, dar dacă analizezi tot ce spune Biblia despre acest subiect este clar că este vorba de vin totuși, nu de must. De exemplu, vinul fermentat, nu mustul, face să plesnească „burdufurile vechi", după cum a spus Isus. (Matei 9:17) Duşmanii lui Isus l-au acuzat că era „băutor de vin". Această acuzaţie n-ar fi avut sens dacă vinul ar fi fost, de fapt, must. (Matei 11:19).
Și cum ți-am pus - mustul nu se păstrează, el începe a fermenta.
Referitor la ce ai scris -"Nici mustul nu este acceptat inaintea lui Dumnezeu!" - nu sunt de acord. Primul miracol al lui Isus - apa în vin, Pavel îl sfătuie pe Timotei : „Să nu mai bei apă, ci să foloseşti puţin vin din cauza stomacului tău şi a deselor tale îmbolnăviri" (1 Timotei 5:23)
Isaia 25:6 Iehova al armatelor va pregăti pentru toate popoarele pe muntele acesta un ospăţ cu mâncăruri cu mult ulei, un ospăţ cu vin ţinut pe drojdii, cu mâncăruri cu mult ulei, pline de măduvă, cu vin ţinut pe drojdii, filtrat.
Deci este totuși vin, nu must, și nu este greșit să fie consumat cu modrație, fără excese.

| iurii75 a răspuns:

▪ O persoană sinceră şi-ar putea pune această întrebare întrucât în Biblie nu există nicio lege referitoare la tutun. Dar înseamnă aceasta că nu putem discerne punctul de vedere al lui Dumnezeu cu privire la fumat? Nicidecum.
Biblia spune că „toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu" (2 Timotei 3:16). Scripturile conţin principii şi afirmaţii clare care arată cum doreşte Dumnezeu să ne îngrijim sănătatea. Dar să vedem mai întâi ce au descoperit cercetătorii în legătură cu efectele fumatului asupra sănătăţii. Apoi vom analiza legătura dintre principiile Bibliei şi rezultatele acestor cercetări.
Tutunul dăunează sănătăţii fumătorului şi este o cauză importantă a deceselor ce pot fi prevenite. În Statele Unite, o persoană din cinci moare din cauza fumatului. Conform unui raport dat publicităţii de Institutul American pentru Prevenirea Toxicomaniei, anual, în această ţară, fumatul face mai multe victime decât „alcoolul, drogurile, crimele, suicidul, accidentele rutiere şi SIDA la un loc". Potrivit Agenţiei Naţionale Antidrog, în România mor anual 33 000 de persoane din cauza fumatului, respectiv un român la fiecare 16 minute.
Fumătorii pun în pericol sănătatea altora. Expunerea la fumul de ţigară este dăunătoare, oricât de mică ar fi cantitatea de fum inhalată. Fumatul pasiv măreşte cu până la 30% riscul apariţiei cancerului pulmonar şi a bolilor cardiace. În ultimii ani, medicii au identificat un alt pericol asociat fumatului: substanţele chimice care rămân pe haine, pe covoare şi pe alte suprafeţe mult timp după ce fumul dispare. Aceste substanţe toxice afectează în special sănătatea copiilor şi le pot reduce capacitatea de învăţare.
Tutunul creează dependenţă. Cel care fumează devine sclavul acestui obicei dăunător. De fapt, cercetătorii consideră că dependenţa de nicotină, o substanţă importantă care se găseşte în tutun, este una dintre dependenţele cel mai greu de învins.
Ce legătură există între principiile Bibliei şi aceste constatări? Remarcaţi următoarele idei:
Dumnezeu vrea să avem respect pentru viaţă. În Legea dată naţiunii Israel, Dumnezeu a arătat că oamenii care vor să-i fie plăcuţi trebuie să aibă respect pentru viaţă (Deuteronomul 5:17). Israeliţii trebuiau să construiască un parapet, sau un zid scund, pe marginea acoperişului casei lor. De ce? Întrucât acoperişul era plat şi se putea folosi ca spaţiu de locuit, zidul nu permitea ca membrii familiei sau alţii să cadă şi să se rănească ori să moară (Deuteronomul 22:8). În plus, israeliţii trebuiau să se asigure că animalele lor nu reprezentau un pericol pentru ceilalţi (Exodul 21:28, 29). O persoană care fumează încalcă principiile ce stau la baza acestor legi. Ea îşi distruge cu bună ştiinţă sănătatea. Mai mult, fumul de ţigară pune în pericol sănătatea celor din jur.
Dumnezeu vrea să-l iubim şi să ne iubim aproapele. Isus Cristos a spus că discipolii săi trebuie să respecte două mari porunci: să-l iubească pe Dumnezeu cu toată inima, cu tot sufletul, cu toată mintea şi cu toată puterea lor şi să-şi iubească aproapele ca pe ei înşişi (Marcu 12:28–31). Întrucât viaţa este un dar de la Dumnezeu, o persoană care fumează dovedeşte o gravă lipsă de respect faţă de acest dar şi, astfel, lipsă de iubire faţă de Dumnezeu (Faptele 17:26–28). Acest obicei le poate face mult rău altora şi, prin urmare, arată că persoana care fumează nu-şi iubeşte cu adevărat aproapele.
Dumnezeu ne cere să evităm obiceiurile necurate. Biblia le spune creştinilor ‘să se curăţească de tot ce murdăreşte carnea şi spiritul’ (2 Corinteni 7:1). Este clar că fumatul murdăreşte o persoană. Cei care vor să se lase de fumat pentru a-i fi plăcuţi lui Dumnezeu au de înfruntat o grea încercare. Dar, cu ajutorul lui Dumnezeu, ei pot învinge acest obicei necurat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E rau daca fumezi. tigara e nociva.E si pacat daca fumezi.trupul nostru este templul duhului sfant. Duhul sfant nu are nevoie de duhneala de mahorca,ce aduce a moarte.el are nevoie de mirosuri placute,caracter curat,limbaj frumos, mancare sanatoasa, ganduri bune.cei care fumeaza, probabil se simt bine, cu toate ca nu vad ce bine ar fi sa tragi fum in plamani.Fiindca plamanii sufera.

| Voidwithin a răspuns:

Este o pierdere de bani.
Care Zeu crezi ca ar interzice asa ceva?

| Seba2013 explică (pentru Voidwithin):

Dumnezeul care ne-a creat.
Creatia lui trebui ingrijita, asa aratam ca il respectam, pentru minunatul corp, care ni l-a daruit.

| Voidwithin a răspuns (pentru Seba2013):

Crezi ce vrei...

| Seba2013 explică (pentru Voidwithin):

Pai cred ce este bine, nu ce vreau...

| Daniel7799 a răspuns:

Din perspectiva crestina, este pacat, mai ales daca esti ca si majoritatea fumatorilor, dependent. 1 Corinteni 6:12 declară: "Toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nu toate sunt de folos; toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nimic nu trebuie să pună stăpânire pe mine."