| anonim_4396 a întrebat:

Este păcat să mergi la biserică în acea perioadă... când se consideră că eşti "murdară"? Unii susţin că poţi, dacă eşti necăsătorită/virgină, aţii spun că nu ai voie să mergi.Este printre voi cineva care a putut discuta cu un preot despre asta?

Răspuns Câştigător
| Foxie2 a răspuns:

Da am putut sa discut cu un preot (de fapt el a inceput toata discutia) si scrie si in biblie ca nu-i voie sa mergi in acea perioda.Mai mult nu ai voie sa iei nafura / agheazma si sa te apropi de lucrurile sfinte. Nu ai voie sa te culci cu barbatul, de fapt ar trebui sa dormi singura in pat pentru ca altfel tot ce atingi tu in acea perioda devine murdar. Daca nu ma crezi te poti uita tu chiar in bibie la pagina 132 Leviticul 15-16 paragraful 19, -28 Vechiul testament
Sper ca te-am ajutat si iti spun cu cea mai mare siguranta ca nu ai voie sa intri in biserica in acea perioada.O poti intreba si pe mama ta,
Numai bine!

25 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cea mai stupidă regulă inventată de preoți plictisiți de vaiță care nu mai știu ce să facă ca să pară și ei interesanți...sau poate e o dovadă cu Dumnezeu e misogin și nu vrea să le ofere femeilor ocazia de a se ruga la fel de mult ca bărbații.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ce zeu misogin aveti.

| Angel0 a răspuns:

Daca exista vreun preot incuiat sa afirme acest lucru, mai intreaba pana gasesti unul mai destupat la cap si poti sa-i ceri sa-ti fie duhovnic.La catolici de exemplu, nu exista acest impediment.

| Paulla a răspuns:

Zeul ăsta a vostru e un misogin cretin. Amin!

| ramona30 a răspuns:

Este mare pacat sa mergi la biserica in general. Mai bine citesti o carte, vezi un film, iesi cu prietenii, mergi la un chef. Ce sa inveti intr-o biserica? Sa fii umil, supus, sa fii un sclav, sa inveti ca femeia este o fiinta inferioara si fara drepturi.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Fata nasol de tine daca te consideri murdara! EU nu as iesi din casa in locul tau!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

„Nu ai voie sa te culci cu barbatul, de fapt ar trebui sa dormi singura in pat pentru ca altfel tot ce atingi tu in acea perioda devine murdar." rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor Săraca Mărioara...

| Bastet a răspuns:

Ah,nu mă duc şi când nu-s în perioada ai, d-apoi atunci.

| thealchemist a răspuns:

@ZuZu: Leviticul nu se mai ia in considerare in ziua de azi, ai citit sa vezi cit de multe nu mai sunt actuale? tu crezi ca poti sa respecti regulile cu privire la a nu minca singe sau cum trebuie omorite animalele? sau ai jertfit tu 2 porumbei de fiecare data dupa ciclu? pentru ca daca nu tot mai esti "murdara".

| KirigayaKirito a răspuns:

Este bine sa mergi totdeauna la biserica deoarece Domnul te cheama la el indiferent de natura ta sau alte chesti.Ce ai zis tu este doar o vorba din batrani dar nu e adevarat! Du-te intotdeauna la biserica dar de dragul tau sa mergi nu din obligatie! PWP

| Love_Yubyzyk_1994 a răspuns (pentru KirigayaKirito):

Foarte frumos raspunsul TrAficaNtadEalunNe

| KirigayaKirito a răspuns (pentru Love_Yubyzyk_1994):

Heii! happy Multumesc, e doar adevarul, Dumnezeu ne iubeste pe toti! happy

| isis5001 a răspuns:

Eu stiu ca un preot batran i-a spus surorii mele ca nu este pacat daca te protejezi. Adica este pacat daca pica vreo picatura de sange pe jos, daca se intampla asa trebuie sfiintita toata biserica, dar daca te protejezi nu este nimic rau. Fa cum simti tu ca este mai bine!

| EvangelineLovin a răspuns:

Eu am vorbit cu un preot si nu ai voie, nu ai voie nici sa saruti icoanele sau sa iei anafura sau sa te miruiesti.

| Rossey a răspuns:

Nu este adevarat.La Biserica pot sa mergi cand doresti tu indiferent de orice.Vei fi mereu bine primita in Casa Domnului. Funda?

| Roxana2567 a răspuns (pentru Rossey):

Nu ai voie... in acea perioada

| zmeurica90 a răspuns:

Bai, eu am auzit ca e pacat...Dar nu vad ceva rau in a merge la Biserica atunci cand esti la menstruatie.happy

| djrobby a răspuns:

Da este mare pacat sa mergi la biserica in perioada menstruatiei, ai voie sa intri in biserica doar dupa 7 zile de la prima zi de menstruatie!

| alexuts28 a răspuns:

Stiu ca ai pus de mult timp intrebarea, dar poate intra si altii.As vrea sa ii intreb pe cei de mai jos de unde stiu ei ca e o vorba din batrani? De ce vorbesc fara sa stie? Am vazut si eu in Biblie in Leticul ca nu e bine, deci este ceva dat de Dumnezeu, nu de batrani.Eu de Craciun trebuie sa merg cu corul la Biserica sa colind si ma rog sa nu am nimic atunci laughing

| ale20 a răspuns:

Da este pacat cu toate ca unii zic, ca nu trebuie sa pupi icoanele, dar nu ai voie nici sa intri. stiu asta din surse sigure deoarece o verisoara de-a mea nu a putut merge cu fiica ei sa se impartaseaca din aceasta cauza si ea stie de la nasul ei care este preot.

xoxo

| Khushi a răspuns:

Pai preotii spun ca nu ai voie. happy Asa a spus si profesorul de religie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se spune ca in biserica odata era o femeie frumoasa in fusta mini, cu parul desfacut incat era foarte ispititoare.
La un moment dat unul dintre credinciosii care venea foarte des se adreseaza preotului sa-i spuna s-o dea afara pe acea femeie care nu s-a imbracat decenta insa preotul i-a spus:
- Nu, din contra, mai bine ne bucuram ca a venit decat s-o pierdem.

Cred ca te referi la menstruatie, ei bine aceasta este o functie corpului uman si de asemenea nu exista nimic scris in Biblie legat de aceasta interdictie.
Prin urmare totul este un zvon babesc, poti merge linistita si pe menstra la biserica, macar bine ca mergi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este voie. Nu ma intreba de ce, mi se pare o prostie, de parca noi suntem murdare ca asa vrem. Asa ne-a lasat Dumnezeu. Daca nu ii convenea nu ne lasa asa. O prostie, la fel ca si alte reguli inventate de preoti pe la sinoade.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea, parerea mea este ca a zis ca este pacat este cea mai mare prostie. Nu te-a lasat oare Dumnezeu asa?!

| annkaa a răspuns:

CEau:*
da eu asa stiam ca nu este chiar bine sa mergi in acea perioada la biserica chiar daca ai 12-13 ani si esti virgina, nu am vb despre chestia asta cu un preot mi se pare un subiect delicat...bye:*