| VictorMihail1990 a întrebat:

Este posibil ca "cel de jos" sa-ti ia sufletul prin muzica?|? sunt multe muzici pe care le ascultam, care aveau mesaje subliminale, si am auzit ca in una din melodiile pe care le-am ascultat, era un mesaj subliminal, care cand il fredonai intr-un fel iti vindeai sufletul...WTF este adevarat? sau este doar asa...un zvon?

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

Nu iti ia nimeni sufletul, nu exista asa ceva, dar mesaje subliminale exista:

Un mesaj subliminal este un semnal sau mesaj conceput să fie transmis sub limitele normale a percepției.[1] Acesta se află dincolo de nivelul conștient, dar excită foarte bine simțurile [1]. Sugestiile subliminale acționează la fel ca și sugestiile hipnotice. De fiecare dată când ne confruntăm cu o alegere, putem decide în mod conștient ce decizie să luăm, în funcție de voința și de dorințele noastre; totuși, spiritul nostru inconștient nu are aceeași capacitate de analiză a informației și el acționează în funcție de datele pe care le-a primit ca și cum ele ar fi adevărate.

Subliminalul auditiv (sau sonor) nu se bazează pe durată, ca subliminalul vizual, ci pe intensitate; o frază difuzată la un nivel prea scăzut pentru a fi percepută în mod conștient este înregistrată și decodată de creier; de exemplu, atunci când ascultăm o melodie care conține mesaje subliminale, în general nu auzim decât melodia.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Mesaj_subliminal

30 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă "cel de jos" (sau "cel de sus") ar exista, poate speculaţiile de genul chiar ar avea ceva sens.
În lipsa însă unor dovezi ale existenţei, sună extrem de absurd şi pueril.
Ascultă liniştit ce muzică vrei!

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

Un hot, cand sparge un magazin, sau o locuinta, de ce isi acopera fata cu o cagula? vrea el sa fie recunoscut? cu siguranta ca nu, tocmai de aceea isi acopera fata, si mai apoi dupa jaf, sterge pe cat posibil urmele, amprentele, indiciile care l-ar incrimina.
tot asa si Satan Diavolul, nu vrea sa fie recunoscut. asta ii cea mai mare smecherie care o face: sa ii duca pe oameni de nas ca nu exista.
pe cand el este autorul a tot ceea ce inseamna razvratire, impotrivire, rautate, lacomie... etc.
de ce s-au schimbat oamenii atat de mult in ultima vreme? oare chiar nu ia influentat nimeni?
In Apocalipsa 12:9 despe Diavol se spune ca a fost aruncat jos, si ca inseala intregul pamant locuit. si asta este o inselaciune, cum ca nu exista.

| NOname a răspuns (pentru fllu07):

Trăieşti în lumea ficţiunilor, fllu07.
Până şi poveştile cu Moş Crăciun şi Albă ca Zăpada sunt mai credibile.

...şi pe deasupra, după mintea ta, dacă personajul Satan se ascunde pentru că e hoţ, Dumnezeul tău de ce se ascunde? Pentru niciunul nu există dovezi. În cazul lui nu ar trebui să se aplice aceeaşi logică?

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

Nu, nu trebuie aceiasi logica. nu este necesar. ca nu vrei tu sa o observi, sa o accepti, e alta mancare de peste.
Dumnezeu este vizibil in creatie, in modul in care isi aduna, organizeaza si conduce poporul. ca nu rezolva saracia, si bolile, si razboaiele care te fac pe tine sa il contesti, nu inseamna ca nu exista. este dovada suprema ca nu el conduce, ci diavolul. dar asta nu inseamna ca va fi la infinit asa.
dar permite-mi sa te intreb: din todeauna ai crezut ca nu exista Dumnezeu? sau pe parcursul vietii tale s-a intamplat ceva din care ai tras concluzia ca nu exista?

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

Si tie nu ti se par rele: violenta, ignoranta, etc?
atunci cred ca cu tine ii problema. nu cu mine. laughing
cat poti fi de manipulat doamne. daca ai ajuns sa numesti raul bine, si binele rau? chiar este o profetie biblica in aceasta privinta... ca oamenii vor numi raul bine, si binele rau. sad

| NOname a răspuns (pentru fllu07):

Nu ştiu ce îndrugi acolo. Eşti pierdut în sofisme şi fantezii. Savurează-le, de vrei, în continuare, dar măcar nu mă insulta pe baza lor. Problema e la tine.

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

Cum fratee sa zici raului bine? adica daca faci ce fac ceilalti, crezi ca ii bine, doar pentru ca fac ei?
daca ii la moda sa fii gay, sau sa aprobi tacit, sau pe sleau acest curent, e ok? nu iti dai seama ce vorbesti. eu fantezii? tu nu vezi ca eu iti prezint cazuri concrete si tu numai cuvinte: gen fantezii. etc.
nu ai cu ce sa iti aperi punctul de vedere. nici nu sesizezi pericolul. asa spune Biblia, ca cel fara experienta merege inainte pana cade in cursa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Are dreptul sa creada in orice vrea.Credinta este atunci cand crezi fara dovezi!

| NOname a răspuns (pentru fllu07):

Eşti amuzant : )) de ignorant, absurd şi ipocrit.
Mi-ai întărit şi mai mult convingerea: eşti dus şi ai nevoie de un ajutor psihiatric.
Religia ţi-a sucit minţile de tot.
Vezi lumea incredibil de distorsionat şi nu eşti în stare să porţi o conversaţie coerentă. Vorbeşti singur, luptându-te cu fantasmele din capul tău.
Fă-o în continuare, de vrei, dar fără să mă deranjezi, te rog. E mai util să vorbesc cu pereţii, decât cu tine.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Înseamnă că e ok să încerce să mi le bage pe gât? Sau lucru acesta îţi scapă?
Ori, după tine, are şi dreptul de a-şi forţa credinţele sale iraţionale asupra celorlalţi?

Din partea mea, să creadă în ce prostii are chef în intimitatea lui, dar să nu-şi fluture cu stupidităţile în public, pretinzând că deţine adevărul absolut!

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

Nu stiu cine ii mai dus. unul care incearca sa explice niste aspecte care ne protejeaza de niste placeri sau cineva care vorbeste cu peretii.
din nou se vede de la o posta cum nu stii sa iti aperi ceea ce spui, doar te ascunzi dupa cuvinte.
a, sa nu uit:
poti sa te razi acum. dar vezi ca cel care rade la urma rade mai bine. si vezi ca nu ii valabil in situatia asta cealalta continuare: cine rade la urma, rade mai putin.
spor la vorbit cu peretii. dar sa nu regereti.

| VictorMihail1990 explică (pentru fllu07):

Zice Noname ca nu exista Dumnezeu, gata sariti toti cu gura, oamenii sunt liberi sa creada in ce vor..nu?

| fllu07 a răspuns (pentru VictorMihail1990):

Zice si ea/el sa nu taca, mananca o paine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

11 Înţelepciunea face pe om răbdător, şi este o cinste pentru el să uite greşelile. -

3 Este o cinste pentru om să se ferească de certuri; dar orice nebun se lasă stăpînit de aprindere. -
5 Sfaturile în inima omului sînt ca nişte ape adînci, dar omul priceput ştie să scoată din ele. -
Orice incrancenare a unui om la adresa lui Dzeu vine din furie si frustrare. Oamenii refuza sa inteleaga ca propriile lor ganduri, vorbe si fapte ii pedepsesc(Bunul Dzeu ne-a dat cel mai magnific fenomen: ALEGEREA. Avem dreptul sa alegem ceea ce dorim(binele/raul. Dar cum totul are o regula, ai incalcat-o platesti. Esti liber sa alegi ceea ce doresti, sa experimentezi ce vrei, dar intoarece-te acasa. Oricat ai gresit, oricat rau ai facut, indreapta-l-intoarce-te acasa-; prin spovedanie, rugaciune, acatiste. Regula ALEGERII se numeste :Cauza si Efect(bine faci, bine gasesti).
Toate cele bune happy

| Gogu06 a răspuns (pentru fllu07):

Prietene ma sperii tu si astia ca tine, care pe o parte, cu biserica, cu rugaciunea, cu iubirea de aproape, dar altfel nu ratati nici o ocazie sa va scoateti frustrarile la iveala si sa dati drumu la amenintari, amenintari subliminale ca tot suntem la capitolu asta, "CIne rade la urma rade mai bine", "Sa nu regreti". Pai hal de credincios esti tu ma puslamaua dracu. Daca vede Dumnezeu ce amenintari faci tu pe TPU in numele lui bate la tine ca la fasole. Asa vocabular are un baiet de merge la biserica cu frica lui Dumnezeu "Poti sa te razi". Daca vede matamare ce scrii tu pe TPU cred ca te incinge cu facaletu de nu te vezi! las ca te zic eu lu matamare, fir-ai tu sa fii de drac impielitat!

| VictorMihail1990 explică (pentru Gogu06):

Bv bv laughing))))))))))) l-ai spart laughing

| danay72 a răspuns:

E bine sa selectam muzica pe care o ascultam. Dar de noi depinde nu e de vina altcineva.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Daca ai 24 de ani si crezi asta, da.

| sublime89 a răspuns:

Daca "cel de jos" ar exista, atunci poate ca ar fi posibil, iar aceste mesaje subliminale chiar ar exista si ar avea un efect negativ asupra celor care ar asculta muzica. Dar el nu exista, asa ca discutia e inutila.
Apropo, de ce i se spune oare "cel de jos"? Ce spune asta despre oamenii care l-au inventat pe diavol? Spune faptul ca ei nu aveau habar pe ce lume traiesc. Pentru ei, cerul era raiul perfect si bun, si casa zeilor, iar subteranul era iadul intunecat si rau, casa demonilor. Acest mit a aparut probabil datorita faptului ca omul a fost martorul unor evenimente cum ar fi eruptiile vulcanilor, unde lava iese de sub pamant, si nu arata bine deloc pentru noi. Concluzia a fost ca lava iese din iad, si e trimisa de diavolul de sub pamant. Alti oameni vedeau ca unele pesteri coboara foarte mult sub pamant, inspre locuri intunecoase si misterioase. Ce putea fi acolo? Iadul, sau taramul mortilor. Un loc de unde niciun om viu nu se mai poate intoarce. In fine, ti-am dat exemplele astea ca sa-ti dai si tu seama in ce crezi de fapt.

| Darkmagic a răspuns:

Nu poate nimeni sa-ti ia sufletul, "nici de jos", "nici de sus", asculta ce muzica vrei, daca te face sa te simti bine.

Mesaje subliminale exista peste tot, in filme, in muzica, suntem inconjurati de ele si nu au nicio legatura cu vreo religie, suntem afectati cu totii de ele, religiosi sau atei.
RECLAMELE, siglele de tot felul, sunt mesaje subliminale, deci... happy

| fllu07 a răspuns:

● Biblia ne îndeamnă pe fiecare să ne exersăm „capacitatea de înţelegere" pentru a deosebi binele şi răul (Evrei 5:14).
● Scripturile conţin principii de bază pe care un creştin le poate lua în considerare când alege cum să se destindă.
De exemplu Biblia condamnta tot ceea ce promoveaza, violenta, spiritismul/ocultismul, imoralitatea sexuala.
in acest caz cineva poate decide daca o muzica este potrivita sau nu in ochii lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ce poza ai la avatar? nu e un zvon.creerele voastre sant spalate inca de la nastere prin jucarii,cantece,desene animate,si un sistem care va face din voi niste robotei ascultatori,sclavi ai nalucirilor puse de satan chipurile in slujba voastra,care de fapt sant in slujba lui, pe voi doar indepartandu-va de adevarata viata, si inchizandu-va in fata monitoarelor, tabletelor, jocurilor si filmelor ori muzicii sataniste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate sf-urile se dovedesc a fi reale intr-un final. Asa ca, daca acum ti se pare o ciudatenie, daca te documentezi vei constata ca au dreptate. Daca muzica ascultata este hardrock, heavymeatl, rock ai toate sansele sa faci prostii fara sa stii. Dar mai sunt si alte genuri de muzica care se tin de prostii.
Nu iti vinzi sufletul dar te acordezi la energia lor joasa.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu. Poti sa asculti ce muzica vrei, nu o sa se intample nimic.

| Blamely a răspuns:

Dacă într-o vreme biserica considera că-i păcat să-l asculți pe Beethoven tu ce crezi? Nu, n-are cum.

| sappy a răspuns:

Sad but true! Un articol despre prostia oameniilor manipulati!
http://www.almeea.com/......rim-de-ea/

| Krauser a răspuns:

Este absurd, la fel ca si religia.

| SashaSiAtat a răspuns:

E o prostie sa crezi ca iti vinzi sufletul daca fredonezi un vers din ceva... Textul e prea putin important din puctul acesta de vedere, partea melodica influenteaza si face ca lucrurile sa capete o nuanta de alb sau negru.
Eu vreau sa te intreb ceva, iti raspunzi singur si ai aflat raspunsul daca muzica poate face lucrur de genu asta...

Computerul, este un obiect. Nu e bun, nu e rau.
Daca il folosesc pentru a-mi face temele, a ma informa, este ceva bun, dar daca il folosesc pentru a fura bani din conturi, pentru a viola intimitatea altor oameni, pentru pornografie, atunci este rau.