NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Este salarizarea reprezentanţilor cultelor din bugetul de stat un lucru util pentru societate?
"Președintele României are 8.771 de lei salariu, iar al doilea cel mai bine plătit dintre bugetari este patriarhul Daniel, cu un salariu 8.027 de lei. Totuși, al doilea om în stat este președintele senatului.
"România este un stat secular ce nu are o religie de stat", dar plătim salariile preafericiților. Preafericiților ortodocși, că dacă nu facem și o discriminare, parcă nu suntem destul de ipocriți. Şi pentru ce îi plătim? Pentru LUX!"
http://www.realitatea.net/......22033.html
"Patriarhul Daniel poartă haine şi cruci de 25.000 de lei. Înalt Prea Sfinţiţii din ţară au veşminte cu fir de aur."
http://bit.ly/Y3g1Cm
Unde e dreptatea, imparţialitatea statului, care se declară a fi unul secular ce nu are o religie de stat? Tot sistemul e defect şi corupt! De ce banii - care nu sunt nelimitaţi şi mergând într-un loc (biserica, salariile miilor de popi), nu ajung în altul - nu merg acolo unde sunt cu adevărat utili şi necesari (şcoli, spitale, grădiniţe, case de copii, azile de bătrâni, maternităţi, adăposturi, protecţia mediului...)?
- http://i.imgur.com/6Pc4082.png
- http://i.imgur.com/gzk7oXq.png
- http://i.imgur.com/6950nIc.png
- http://i.imgur.com/drQbdY9.png
- http://i.imgur.com/xyO98vN.png
- http://i.imgur.com/I9z1a5c.png
- http://i.imgur.com/3NprBwc.png
De ce majoritatea preoţilor nu respectă ceea ce propovăduiesc, "Nu vă adunaţi comori pe Pământ!", ci se scaldă ostentativ în opulenţa nesimţită...şi tot cer, în timp ce majoritatea populaţiei trăieşte în sărăcie şi îşi pune toate speranţele în Biserica, care a devenit mai mult o afacere, o bancă personală a popilor (care, de prea mult bine, nu mai ştiu ce să facă cu bani şi tot construiesc inutilităţi)?
- http://i.imgur.com/QXhgALy.png
Corect, din punctul meu de vedere şi al Bibliei, după care chipurile se ghidează aceşti oameni, ar fi să pună la dispoziţia oamenilor averile strânse de-a lungul timpului tot datorită oamenilor, nu să-i tot strângă şi să ceară alţi bani, asemenea unor paraziţi lacomi ce trăiesc pe spinarea societăţii.
...dar ar fi trebuit să fie cu adevărat creştini ca să se întâmple asta:
- http://i.imgur.com/8Y5WaxM.png
Ce se întamplă de fapt:
- http://i.imgur.com/ATAqbGg.png
- http://i.imgur.com/OQFi3gI.png
- http://i.imgur.com/JDAYOlF.png
- http://i.imgur.com/PMKwEVt.jpg
- http://videonews.antena3.ro/......ajuta.html
- http://www.trilulilu.ro/......ere-inflor
Nu vi se pare nimic în neregulă? Până când vom fi luaţi de fraieri şi ne vom lăsa călcaţi în picioare? Cine să ne facă dreptate, dacă nu noi? Cred că trebuie luată atitudine, indiferent de convingerile noastre religioase, căci dacă nu ne arătăm nemulţumirile şi plecăm capul în faţa nedreptăţilor, nici nu se va schimba nimic...în bine. Voi, personal, ca oameni, ca cetăţeni, ca părinţi sau viitori părinţi, doriţi o schimbare, doriţi o viaţă mai bună pentru voi şi cei dragi?
P.S. Rog preoţii, politicienii (care se simt) şi susţinătorii înfocaţi ai acestora să-mi respecte dreptul la opinie şi liberă exprimare şi să nu-mi raporteze întrebarea. Mulţumesc.

562 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vai de capul meu! Doar n-oi fi vrand acum sa umble, bietii de ei, cu anteriele legate cu sfoara, in sandale din coaja de copac si, mai ales, PE JOS.
Doar n-oi fi vrand acum sa plateasca BOR impozit pe toate terenurile si cladirile pe care le poseda, inclusiv pe mall-ul ala de-l construiesc acum.
Paranteza: de ce dracu-om suferi noi de mania cladirilor astora "monumentale"? Palatul Parlamentului e imens; iti trebuie GPS sa gasesti buda si bicicleta sa ajungi la ea, Catedrala Cum-naiba-i-o-mai-zice e si aia cat un aeroport. In schimb, scolile n-au caldura si apa curenta. Am inchis paranteza.
Daca mai vii cu idei din astea "eretice", or sa-ti sara in cap toate babele care-si fac veacul pe la biserici si se uita pierdute la popii aia care bat campii despre cat e de bine sa fii sarac pe pamant ca sa fii bogat in ceruri.
Concluzie: maine, te duci fain-frumos la biserica si stai la TOATA slujba si, cand te intorci, ne faci un raport amanuntit despre ce s-a discutat. Eventual il asezonezi si cu o estimare cat mai precisa a pretului bulendrelor de pe popa!

| NOname explică (pentru ardnaxur1961):

La cât de sucită-i lumea şi la cât se plâng popii că sunt săraci şi neîndreptăţiţi (cu cele peste 3 miliarde de euro în conturi şi sute de mii de "proprietăţi" (ghilimele sunt pentru acel drept de a poseda, care în cazul lor numai a drept nu-mi seamănă)) în curând orfelinatele şi azilele de bătrâni (cele câteva rămase) îşi vor dona "averile" "Sfintei Biserici" SRL, ca aceasta să poată supravieţui - viitorul şi progresul ţării...pe ritm de manele, palate, cruci de aur şi colivă.
Amin!

| Hombre a răspuns:

Nu ne căcăm pe noi cu mandrie ca suntem popor nascuti crestini? Vomit.

| V3ra a răspuns:

Bai,e adevarat ca preotii au bani, INSA NU TOTI, si daca construiesc cea mai mare catedrala care e problema?
DAR NUMAI PE EI ii vedeti? Pe parlamentarii care isi fac cate 1 vila pe an nu ii mai vedeti? Ei de unde sunt platiti? Nu din buzunarele fraierilor? Va luati de salariul patriarhului, dar da are o functie, si presedintele are o functie, dar PARLAMENTARII de ce au salarii si pensii NESIMTITE de 12000 lei pe luna? TOTI,asta nu vi se mai pare escrocherie? Si ei nu cer de la oameni,ci SE SERVESC,FURA,direct, nu cred ca v-a intrebat nimeni daca vrei sa platesti taxa x, sau impozitul y, impozite peste impozite, or sa ajunga sa puna si pe aer.SA le fie rusine, dar si voua pentru ca ii vedeti si ii huliti doar pe preoti, si PT CE?

| BlackSulphur a răspuns (pentru V3ra):

Nu toti iau bani! Doar 99% dintre ei.
Politica este indispensabila, pe cand religia nu este. Daca eu sunt roman si de exemplu, sunt musulman, sunt obligat sa dau bani preotilor. DE CE? Cu ce ma ajuta pe mine? Eram sigur, la nimic! Si nu numai pentru exemplul dat, ci pentru toti non-crestinii.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru V3ra):

"Bai,e adevarat ca preotii au bani, INSA NU TOTI "- da bai, nu toti... aproape toti!
"ii huliti doar pe preoti, si PT CE?"- Ii hulim si pe ceilalti, dar la alta categorie.
Preotii n-au bani...au averi! E o mica mareee diferenta!

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru V3ra):

Pentru ca ei fura mai cu nerusinare decat oricine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru V3ra):

"Pe parlamentarii care isi fac cate 1 vila pe an nu ii mai vedeti?" - free gigi, nu? =)) Zi merci ca inca nu-i baga la parnaie.
Cam off topic, dar stii de ce plateste lumea taxe si impozite tot mai multe si mai mari? Pentru ca se fura, si statul are nevoie de bani pentru cheltuieli, ia de la pensionari, care au tinut tara pana acum cativa ani, ii pun pe salariati sa plateasca mai mult, pentru ca, "vezi doamne", peste toate belelele noastre, noi tinem un barbos (popa + satra) la fiecare colt de strada.
http://i.imgur.com/5JOs2Qo.png voua daca va fura calu si va da o bomboana in timp ce zice ceva de dumnezeu, sunteti fericiti, "mai fura de la noi, dar zi-ne de dumnezeu :o3", asa ati face cu orice parlamentar credincios, "de ce nu ii vedeti pe aia?", ii vad, "na, pai ala e crestin, de ce nu-i vedeti pe ceilalti?", iar il vad pe unu, la fel. Sa iti/va fie rusine :))

| Inferno a răspuns (pentru V3ra):

Parlamentarii fura cinstit, preotii nu.

| NOname explică (pentru V3ra):

"...ii huliti doar pe preoti, si PT CE?"?!

Pentru ce? Să înţeleg că în viziunea ta sunt nişte sfinţi?
La aşa lideri, nici nu vreau să mă gândesc cum sunt susţinătorii...

... dacă construiesc cea mai mare catedrală care e problema?!

Tu gândeşti?
Într-un stat care se pretinde a fi paralel cu religia, din banii Publici, pe timp de criză, într-o ţară europeană a secolului XXI (nu a Evului Mediu)...tu ne întrebi care e problema?! De parcă faptul că aceşti oameni au jurat în faţa Dumnezeului lor să ajute oamenii, nu să-i aducă la sapa lemn, nu ar fi suficient.

Nici hoţiile politicienilor nu sunt trecute cu vederea, stai tu liniştit, dar acum suntem la categoria "Religie" şi discutăm, fireşte, despre religie...şi implicaţia acesteia în politică.

Să nu-mi mai vii cu sofisme, V3ra, că doar mă faci să-mi pierd timpul (şi răbdarea).

| Dheutsik a răspuns (pentru BlackSulphur):

Am si eu o curiozitate? Ce insemna semnul din imagine ade la avatarul tau?

| BlackSulphur a răspuns (pentru Dheutsik):

Sulful negru (Semn Alchimic/ Ocult), reprezinta forta destructiva, acumularea energiei, probabil si haosul (Nu haos, literar, ca opul al ordini).

| relian a răspuns (pentru V3ra):

Ai dreeptate dar ca sa facem ceva va trebui sa incepem de undeva intelegi tu? Si nu putem elimina guvernul ca nu avem cum, decit sai schimbam cu altii.Si care ar fi aia altii? Daca te uiti rulam aceleasi personae si eu cred ca biserica face ceva in acest sens, adica ii sprijina ca ii tine acolo unde sint.Deci va trebui sa incepem de undeva de unde putem elimina ceva. Putem privitaza biserica pe motiv ca este nerentabila da? Sa fim realisti biserica doar consuma nu este rentabila.Guvernul privatizeaza sistemul energetic care este cum? Sa numi zica mie guvernantii ca este nerentabil.Asa ceva nu exista sitemul energetic oriunde ar fi chiar sin Africa este rentabil, ca oricje are nevoie de enerhie si plateste ca vrwa ca nu vrea deci este foarte rentabiul chiar.Atunci guvernul de ce vrea sa privatizeze ceva rentabil si sa sustina ceva nerentabil cum este biserica? Preotii au salarii, au haine cu fire de aur da? Isus ce avea frate zi-mi si mie? Nvaea casa, navea masa da pai si preotii de ce au vile masini de lux? Poate nu toti dar majoritatea au.Si uite sa iti mai spun ceva.Tu de la biserica nu primesti nimic, nu preotul iti da tie de mincare, TU ii dai lui de mincare si tot ce are, Tu si restul credinciosilor si poate si eu si altii care nu sint credinciosi.Deci nu te gindi ca vai nu stii ce se va intimpla daca le luam painea de la gura.Ei mereu vor avea de ales.Ei nu sint ca si tine ca si mine.Pe noi daca ne da cineva afara de la munca nu avem ce allege.Preotii au de ales pot cumpara o biserica si oricind au enoriasi asigurati care vor plati ciot el sa nu moara de foame, te asigur de asta.Deci eu zic sa ne luam mina de pe biserica sa nu o mai sustinem material si o sa vezi ca peste citiva ani o vom duce mai bine.De ce? Pt ca in primul rind biserica nu va mai sfatui lumea sai aleaga tot pe astia ce sint acum, nu vor mai avea nici un interes sa faca asta.Ba mai mult biserica va sfatui lumea sa aleaga guvernanti care sa le dea de munca ca oamenii sa graiasca mai bine si traind noi mai bine va avea si biserica sustinere din partea noastra.Dar asa daca noi nu avem de lucru ce sa dam bisericii? Asa bioserica sustine guvernul care ne fura npoua si ce mai aveam banii de paine si dau o parte bisericii.Asta nu duce nicaeri te asigur, va duce tara si pe noi si mai jos.Treb sa dam un exemplu, trebuie sa incepem de undeva si biserica ne este la indemina si avem si motiv ca nu este rentabila.Asa privatizind biserica guvernantii vor pierde sprijunul lor.Cam asta este idea in mare.Nu este nimeni impotriva celor credinciosi sau impotriva bisericii.Ba din contra biserica va ajuta statul mai mult daca va fi privatizata.Dar este mult e spus de analizat si aratat celor multi si pe inteles sa priceapa. Sper ca nu te superi ca am intervenit. Iara eu nu-s de accord cu actuali guvernanti si nici cel care a pus intrebarea.Te asigur de asta si te asigur ca biserica sustine guvernul care ne fura asa cum tu spui.Deci ei se sustin uni pe altii si noi suferim.Asta este adevarul daca vrei sal vezi.Biserica de ce na luat atitudine fata de govern? Uite sa analizam un caz.Eu ca biserica primesc bani de la bugent miliarde sa fac c atredale etc.Eu ca biserica cunoscind situatia din tara, situatia oamenilor ce ar trebuie sa fac? Cea facut ISUS cind a aavut o bucata de paiine stii? A imparito la toti da? Ei macar asa sa fi facut si biserica sa fi spus statului stai frate nu este bine, oamenii nau ce minca, hai sa luam banii astia si sa renovam un spital sau 2 sau cite se poate.Hai sa ajutam copii ca tara asta are nevlie de copii.A facut biserica asa ceva? Macar sa incerce a incercat? Ba dimpotriva au zis mai datine ca nu ne ajung banii de catredala nu stiu cui neam.Ce neam frate ca noi dispaream ca neam daca nu facem ceva pentru copii, pentru lumea asta.

| fllu07 a răspuns (pentru V3ra):

Pai tu compari politica cu religia? Isus cati bani a primit pentru serviciul sau? el nu avea nici casa. sincer nu ii scuza pe popi, pentru ca uite care ar trebui sa fie atitudinea lor: "Păstoriţi turma lui Dumnezeu, care este în grija voastră, nu din constrângere, ci de bunăvoie; nici din iubire de câştig necinstit, ci cu înflăcărare; 3 nici ca unii care stăpânesc peste cei care sunt moştenirea lui Dumnezeu, ci devenind EXEMPLE pentru turmă" 1PETRU 5:2, 3

SUNT PREOTII EXEMPLE? Sau cand se uita la oameni vad doar niste saci de bai? ca in desene...

| Dheutsik a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ms mult big grin

| GutuvanMorgan a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nici pe crestini nu-i ajuta cu adevarat o iluzie. Cei ajutati cu adevarat sunt cei carora le intra bani in buzunar de pe urma fraierilor.

| blueangel99 a răspuns:

Imi place subiectul pe care l-ai abordat. Intr-adevar, Biserica nu ar trebui sa se bucure de atatia bani, insa din cate vad, aceasta e, mai nou, o modalitate de corupere. Ce sa-i faci?
Oricum, imi place ideea ta, si iti impartasesc optimismul. Daca toti oamenii s-ar trezi la realitate s-ar putea face ceva...
Cu 400 de milioane de euro se puteau face atat de multe, si mai ales ca in tara asta exista cel pun 10.000 de biserici unde credinciosii se pot ruga fara sa se inghesuie. Si se mai plange lumea pe la colt de strada ca de ce nu putem noi sa avem economie, infrastructura samd ca ale Germaniei. That's the reason!

Mult succes cu propaganda happy

| NOname explică (pentru blueangel99):

Mulţumesc, Blueangel.
Este de fiecare dată o bucurie pentru mine când întâlnesc oameni care gândesc ca tine. Respect.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru blueangel99):

:)).Ma amuzi.Dar sti de ce? In Romania metrul de autostrada e cel mai scump din lume! Mai mult de 1miliard de euro s-a dat pe autostrazi si nu s-a construit aproape nimic(Sau foarte prost facute).

Alt exemplu:National Arena(Noul "templu al fotbalului").Pe nimeni se pare ca nu a deranjat construirea acestui mastodont care a costat 200 de milioane de euro (iar in lume stadioane asemanatoare au costat 50 de milioane) /S-au facut de ras cand acoperisul nu mergea si cand s-a luat curentul in cartier cand s-a aprinda iluminatia pe stadion.

Daca tot vedem, sa vedem tot! Daca tot luam initiativa, sa luam o initiativa corecta! Nu sunt de acord cu tagma de sus din BOR si cu Catredrala Matuirii Neamului.

Biserica nu a visat in viata ei 1 miliard de euro, insa cu banii avuti au stiu sa i amplifice si sa dezvolte afaceri(magazin de lumanari, pangare etc).Nu degeaba zicea cineva ca Daniel era bun de Ministru al Economiei.

P.s: mi se pare ca se uita prea usor de orfenilatele(numai in Moldova cunosc peste 10 de cea mai inalta clasa), cantinele, scoli (cu specific ortodox) etc.

Cum ti se pare:http://www.valeaplopului.com/

NOname
| NOname explică:

Pentru început, cred că ar fi bine ca oamenii, în loc să întreţină această afacere, să cumpere copilului său sau unui copil nevoiaş o pâine, o jucărie sau o carte. Tot e mai bine decât să îmbogăţească nişte şarlatani.

- http://i.imgur.com/KlQGuAB.png

- http://i.imgur.com/FNtYQjL.jpg

Biserica SRL - NU plătește TAXE și este finanțată din banii PUBLICI!?!

- http://i.imgur.com/i9bGHXx.png
- http://i.imgur.com/2qA104C.jpg
- http://i.imgur.com/ZeWpMf0.png
- http://i.imgur.com/0bncU9r.png
- http://i.imgur.com/9OUMXiq.png
- http://i.imgur.com/11MvApq.jpg

Parcă nu e suficient că oamenii sunt săraci, iar escrocii le iau şi ultimul ban, profitând de credinţa acestora, acum nici nu-i lasă să cumpere lumânări unde sunt mai accesibile, ci îi obligă efectiv să plătească un adaos nesimţit, iar banii musai să ajungă în buzunarele popilor.
"Slujitorii Domnului"...vezi să nu!

NOname
| NOname explică:

O să las aici şi alte câteva opinii ale oamenilor legate de acest subiect:

"Cateva explicatii simple:
1. Cine intrerupe drenarea banilor de la Buget in buzunarele umflatilor cu sutane, pierde sprijinul popimii. Nu ca politicienii ar fi oameni cu frica lui Dumnezeu; e doar un calcul electoral, dar de platit, plateste prostimea (contribuabilii de rand).
2. Sa ai o biserica in administrare e un fel de vaca de muls. Preotii cu vocatie sunt rari, majoritatea sunt baietei lenesi de mici, impinsi de la spate de mamicile lor sa aiba o "profesie" usoara si fara riscuri, de pe urma careia sa castige sume mari fara prea mult efort sau responsabilitate. Acestea sunt la concurenta cu cazinourile (alta afacere profitabila) cand vine vorba de inaugurari.
3. Consider ca Dumnezeu n-are nevoie de ajutoare si bani in relatia cu credinciosii. Un popa e un fel de parcagiu: nu ai nevoie de el, nu iti ofera nimic, dar totusi se tine scai de tine si incearca din rasputeri sa te vrajesca pentru a-ti lua banii.
4. In trecut se sacrificau animale in numele credintei pentru a-l imbuna pe Dumnezeu in caz de epidemii, seceta, inundatii sau alte evenimente. Azi se sacrifica doar banii. Ca o concluzie, cotizam in continuare pentru sperante desarte.
5. Daca ar fi optionala cotizatia la parohie, s-ar vedea cu adevarat cati vor sa dea bani popilor. Asa sa dai bani din buzunarul altuia e usor, dar cand scoti din buzunarul propriu incepi sa te gandesti de mai multe ori inainte de-a o face. Romanii sunt fatarnici; si nu doar in relatia cu Biserica. Donatiile trebuie sa fie meritate de culte, nu oferite orbeste unor derbedei si trantori."

"Biserica să fie plătită din banii unuia inteligent ca tine (pentru Mazăre) și nu din banii tuturor. Eu am o profesie liberală și-mi platesc impozitele pentru învățămînt și sănătate. În timp ce profesorii mor de foame, iar doctorii sînt arestați fiindcă sînt constrînși să ia mită, popii huzuresc. În Romania sint mai bine de 18.000 de biserici și mai puțin de 9.000 de școli. LA MUNCĂ PUTUROȘILOR!"

"Cernea are dreptate,de ce mama dracului să-i îmbuibăm pe popii ăştia care oricum sunt full de lovele şi de averi."

"Biserica sa revina la menirea ei de pastorirea sufleteasca si nu numai,a enoriasilor, nu sa se imbuibe si sa sfideze bunul simt cu :masini de lux, ceasuri scumpe, constructii; intr-un cuvant AFACERI GRASE! Mint poporul mai des decat clipesc, s-au transformat in SRL.Sunt,am mai scris, ZARAFII la Templu; IISUS i-a alungat; asa ar trebui sa facem si noi, sa ramana doar cei care au vocatie si omenie."

"Biserica sa fie sponsorizata de cine vrea, nu din bugetul public."

NOname
| NOname explică:

Numai catedrale de milioane de euro, la cele peste 18.000 existente deja, ne mai lipseau. Fireşte, pe banii noştri.

http://www.tpu.ro/......ica-cat-a/

NOname
| NOname explică:

Alte pareri pe cam aceeaşi temă:

http://www.tpu.ro/......intristat/

NOname
| NOname explică:

"Există două tipuri de oameni în societate. O primă categorie sunt ăia capabili, care produc. Un procent mare din banii făcuţi de ei se duce la stat. Ei vor de la politicieni să le explice transparent unde se duc banii lor şi cum sunt cheltuiţi în beneficiul cetăţenilor. Cealaltă categorie e formată din fomişti şi paraziţi sociali. Ei vor de la stat gratuităţi. Asta îi interesează. Ce le dă statul. Că de luat, n-are de unde să le ia. Cei din urmă sunt mai mulţi, mai proşti, mai uşor de manipulat şi mai disperaţi. Unui contribuabil îi iei votul cu un program coerent. Unui parazit cu o găleată, o pereche de cizme şi un litru de ulei. Și la ăştia este puterea decizională la alegeri. La ăştia mulţi, proşti, uşor de convins, care trăiesc din banii statului. Ăia care contribuie la banii statului şi îi cară în cârcă pe restul sunt puţini şi greu de convins. Nici nu se oboseşte nimeni să facă asta. Preferabil este nici să nu vină la vot. Oricum o să decidă nişte proşti, nu ei, pe mâna căror hoţi o să le intre banii. Votul e un bun. Şi ca orice bun, valoarea lui e dată de preţul cel mai ieftin pe care-l găseşti. Al tău e scump. Nu îl vrea nimeni. O să cumpere de la băiatul cu scuipat în bărbie, pe o pereche de gumari.

Votantul român seamănă şi se confundă la tipologie cu genul de om care se duce la biserică: simplu, cu frica lui Dumnezeu, care crede în promisiuni electorale şi în viaţa de apoi. Se duce la biserică şi la urna de votare fiind sigur că asta îi va asigura bunăstarea, deşi nu a văzut niciodată o legătură directă în viaţa lui între votat, rugat şi bine personal. Până la urmă şi viaţa de apoi seamănă cu promisiunile electorale. Diferenţa esenţială e că uneori vezi şi oameni deştepţi care cred în viaţa de apoi.

Şi evident votantul român îl ascultă pe popă. Popa e omul lui Dumnezeu. Şi votează ce îi spune popa. Iar popa îi spune să voteze ce politician e mai cu "frică de Dumnezeu". Şi "frica de Dumnezeu" se măsoară în cantitatea de contribuţii la biserică pe care e dispus să o aducă din bugetul local.

Că aşa ajungi primar la ţară. Îi promiţi popii că-i construieşti biserică nouă din bugetul local. El te promovează la turma de credincioşi şi na, asta e. Acum trebuie să faci o biserică cu trei turle lângă aia cu două, că i-ai promis. Iar dacă se supără, te ţine minte la următoarele. Aşa ajunge satul cu uliţa neasfaltată, dar cu două biserici una lângă alta.

De-asta au sărit toţi politicenii lui Cernea în cap. Ca politician nu te pui prost cu popa. Dacă ai făcut asta, spune la toţi habotnicii cu trei clase că eşti un necredincios şi ăştia nu te mai votează, să nu îi bată Dumnezeu.

BOR a răspuns că propunerea lui Remus Cernea e absurdă.

Că la culte se duce doar 0, 2% din bugetul de stat şi e puţin. Da, se duce doar 0, 2% din bugetul de stat de la centru. N-are rost să se ducă mai mult, că nu ai cum să foloseşti centralizat biserica ca instrument politic. Susţinerea bisericii în campanii electorale şi-o calculează fiecare politician cu preoţii locali. De exemplu, fix cum a fost ales primar în sectorul 3, la mine, analfabetul ăla funcţional de Robert Negoiţă, care şi-a luat BAC-ul la 30 de ani. Băiatul a tăiat fondurile de investiţii pentru apă curentă, canalizare şi refacerea sistemului rutier pe 19 străzi, ca să dea 1, 4 milioane de lei la 12 biserici. Om cu frica lui Dumnezeu, nu degeaba l-au susţinut preoţii în campanie. Atât a costat susţinerea lor. Pe noi, nu pe el.

Iar argumentul suprem al BOR a fost secularizarea averilor mănăstireşti. Dacă nu ştiţi evenimentul, e de pe vremea lui Cuza. Băiat înfipt, cu ceva stofă de dictator, i s-a părut dubios că mănăstirile deţineau cam 15% din suprafaţa forestieră şi agricolă a ţării şi le-a confiscat-o. Ei sunt de acord să nu mai primească bani de la stat, dacă li se dau toate pământurile înapoi.

Faptul că toate afacerile BOR sunt scutite de impozit la stat nu le ajunge.

Eu sunt de părere că averile mănăstireşti au fost deja retrocedate. Uitaţi-vă în jur: spitale, şcoli, adăposturi.

Era un băiat, Luca, care a spus "Vindeți-vă bunurile, iar banii dați-i celor săraci".

Nu asta era morala creştină? Biserica nu are nevoie de proprietăţi materiale. Să trăiască din contribuţiile enoriaşilor. Tot surplusul să-l dea la săraci. Nu despre asta era creştinismul la origini?

Just. Cuza a confiscat proprietăţile materiale ale BOR. Dar la principiile creştine au renunţat singuri cu mult înainte."

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......ista-doua/

Ce părere aveţi despre simbioza Biserica-Politica şi despre articolul de mai jos? Reflectă acesta adevărul?

"Există două tipuri de oameni în societate. O primă categorie sunt ăia capabili, care produc. Un procent mare din banii făcuţi de ei se duce la stat. Ei vor de la politicieni să le explice transparent unde se duc banii lor şi cum sunt cheltuiţi în beneficiul cetăţenilor. Cealaltă categorie e formată din fomişti şi paraziţi sociali. Ei vor de la stat gratuităţi. Asta îi interesează. Ce le dă statul. Că de luat, n-are de unde să le ia. Cei din urmă sunt mai mulţi, mai proşti, mai uşor de manipulat şi mai disperaţi. Unui contribuabil îi iei votul cu un program coerent. Unui parazit cu o găleată, o pereche de cizme şi un litru de ulei. Și la ăştia este puterea decizională la alegeri. La ăştia mulţi, proşti, uşor de convins, care trăiesc din banii statului. Ăia care contribuie la banii statului şi îi cară în cârcă pe restul sunt puţini şi greu de convins. Nici nu se oboseşte nimeni să facă asta. Preferabil este nici să nu vină la vot. Oricum o să decidă nişte proşti, nu ei, pe mâna căror hoţi o să le intre banii. Votul e un bun. Şi ca orice bun, valoarea lui e dată de preţul cel mai ieftin pe care-l găseşti. Al tău e scump. Nu îl vrea nimeni. O să cumpere de la băiatul cu scuipat în bărbie, pe o pereche de gumari.

Votantul român seamănă şi se confundă la tipologie cu genul de om care se duce la biserică: simplu, cu frica lui Dumnezeu, care crede în promisiuni electorale şi în viaţa de apoi. Se duce la biserică şi la urna de votare fiind sigur că asta îi va asigura bunăstarea, deşi nu a văzut niciodată o legătură directă în viaţa lui între votat, rugat şi bine personal. Până la urmă şi viaţa de apoi seamănă cu promisiunile electorale. Diferenţa esenţială e că uneori vezi şi oameni deştepţi care cred în viaţa de apoi.

Şi evident votantul român îl ascultă pe popă. Popa e omul lui Dumnezeu. Şi votează ce îi spune popa. Iar popa îi spune să voteze ce politician e mai cu "frică de Dumnezeu". Şi "frica de Dumnezeu" se măsoară în cantitatea de contribuţii la biserică pe care e dispus să o aducă din bugetul local.

Că aşa ajungi primar la ţară. Îi promiţi popii că-i construieşti biserică nouă din bugetul local. El te promovează la turma de credincioşi şi na, asta e. Acum trebuie să faci o biserică cu trei turle lângă aia cu două, că i-ai promis. Iar dacă se supără, te ţine minte la următoarele. Aşa ajunge satul cu uliţa neasfaltată, dar cu două biserici una lângă alta.

De-asta au sărit toţi politicenii lui Cernea în cap. Ca politician nu te pui prost cu popa. Dacă ai făcut asta, spune la toţi habotnicii cu trei clase că eşti un necredincios şi ăştia nu te mai votează, să nu îi bată Dumnezeu.

BOR a răspuns că propunerea lui Remus Cernea e absurdă.

Că la culte se duce doar 0, 2% din bugetul de stat şi e puţin. Da, se duce doar 0, 2% din bugetul de stat de la centru. N-are rost să se ducă mai mult, că nu ai cum să foloseşti centralizat biserica ca instrument politic. Susţinerea bisericii în campanii electorale şi-o calculează fiecare politician cu preoţii locali. De exemplu, fix cum a fost ales primar în sectorul 3, la mine, analfabetul ăla funcţional de Robert Negoiţă, care şi-a luat BAC-ul la 30 de ani. Băiatul a tăiat fondurile de investiţii pentru apă curentă, canalizare şi refacerea sistemului rutier pe 19 străzi, ca să dea 1, 4 milioane de lei la 12 biserici. Om cu frica lui Dumnezeu, nu degeaba l-au susţinut preoţii în campanie. Atât a costat susţinerea lor. Pe noi, nu pe el.

Iar argumentul suprem al BOR a fost secularizarea averilor mănăstireşti. Dacă nu ştiţi evenimentul, e de pe vremea lui Cuza. Băiat înfipt, cu ceva stofă de dictator, i s-a părut dubios că mănăstirile deţineau cam 15% din suprafaţa forestieră şi agricolă a ţării şi le-a confiscat-o. Ei sunt de acord să nu mai primească bani de la stat, dacă li se dau toate pământurile înapoi.

Faptul că toate afacerile BOR sunt scutite de impozit la stat nu le ajunge.

Eu sunt de părere că averile mănăstireşti au fost deja retrocedate. Uitaţi-vă în jur: spitale, şcoli, adăposturi.

Era un băiat, Luca, care a spus "Vindeți-vă bunurile, iar banii dați-i celor săraci".

Nu asta era morala creştină? Biserica nu are nevoie de proprietăţi materiale. Să trăiască din contribuţiile enoriaşilor. Tot surplusul să-l dea la săraci. Nu despre asta era creştinismul la origini?

Just. Cuza a confiscat proprietăţile materiale ale BOR. Dar la principiile creştine au renunţat singuri cu mult înainte."

Un mic bonus: http://youtu.be/UI-tOkTS4Rg

"Slujitorii Domnului", preafericiţii şi preasfinţiţii, demolează casele oamenilor. La câte terenuri furate şi abandonate au, se pare că tot nu le ajunge. Ne-au monopolizat ţara. Iar politicienilor le convine. Nu îndrăznesc să scoată niciun sunet şi îşi văd de colţişorul său din parlament care le permite să fure.

De ce nu se iau măsuri împotriva lor, împotriva acestui cancer al societăţii, împotriva acestui concubinaj murdar: biserica-politica? Doar nu suntem toţi orbi!

NOname
| NOname explică:

Câtă nesimţire! În loc să-şi amintească măcar în treacăt de ceea ce propovăduiesc şi că oamenii simpli din jur mor de foame, ei ameninţă şi se declară indignaţi...în opulenţa lor, când de fapt ei înşişi sunt cea mai mare jignire la adresa societăţii, moralităţii, bunului simţ şi a Dumnezeului lor.

http://stirileprotv.ro/......tilor.html

Zău că nu-mi vine să cred că astfel de oameni chiar există. Nesimţirea, aroganţa şi ipocrizia lor sunt peste puterea mea de înţelegere.

NOname
| NOname explică:

Cât costă harul?
http://youtu.be/OThX0u7gbh0

NOname
| NOname explică:

"Catedrala Mântuirii Neamului a ieşit prima din criză.

De obicei, nu mă dau în vânt după reportajele făcute de media internaţionale prin tomberoanele de gunoi ale României. Mi se par superficiale, câteodată chiar rău-intenţionate.

Jurnaliştilor de la Deutsche Welle le dau, însă, dreptate. Punctul lor de vedere este absolut rezonabil. Biserica autohtonă, ca instituţie, îşi pierde din forţă şi credibilitate, pe măsura multiplicării, la infint, a bisericii ca pseudolăcaş al sfinţeniei, ori ca explozie trufaşă, pe verticală. Oricâtă dumnezeire s-ar fi strâns în trupul chircit de boală şi muncă al enoriaşului îngenuncheat de societate şi altar, nu justifică în vreun fel faptul că un guvern alocă sute de milioane de euro pentru construirea unei catedrale megalomanice şi a unei puzderii de biserici şi bisericuţe, în paralel cu închiderea a sute de spitale şi şcoli pe motiv de reformă şi lipsă a banilor.

Alocarea unor astfel de sume nu poate fi justificată nici măcar ca investiţie. Dintre miile de biserici construite după Revoluţie - potrivit DW, în medie, cam una la două zile - multe n-au făcut decât să rezolve problema locurilor de muncă pentru numeroasele promoţii de teologi. O biserică nouă, o parohie nouă, o casă parohială nouă, pe banii comunităţii, sunt primite mereu cu pioşenie, cu cruci largi şi cu mătănii bătute în sunet sacadat de toacă. Ce primesc credincioşii la schimb? Morală creştină, prea puţin; consecinţele vreunui apel la întrajutorare, făcut de sfinţii părinţi, la vreo slujbă de seară sau de dimineaţă, în caz că vreun enoriaş a păţit un necaz - cine ştie cum; o vizită a unui preot, din sufletul lui, la casa vreunui bolnav, plătitor la cutia milei - da de unde?; o programare a vreunei întâlniri între reprezentanţii Bisericii şi cei ai statului, în contextul căreia, primii să susţină cauza "fiilor" ajunşi la capătul puterilor - nici vorbă; vreo chitanţă pentru lumânări, acatiste, pomelnice, maslu, sfeştanii ori botezuri de sărbători - Doamne apără şi păzeşte. Păi să fim mulţumiţi dacă ne-auzim numele morţilor în vreo citanie de acatist, dacă nu contribuim cum se cuvine şi cu frica lui Dumnezeu, la patrafirul popii.

În schimb, reprezentanţii statului sunt cinstiţi, cum se cuvine, pentru susţinere şi credinţa lor nestrămutată în valorile Bisericii.
De exemplu, duminică, premierul Emil Boc, cu tot neamul lui, au primit de la Mitropolitul IPS Andrei, diplome şi distincţii, după cum urmează: premierului i-a fost acordată "Crucea Transilvană", pentru "ataşamentul faţă de Biserica Ortodoxă şi sprijinul acordat Mitropoliei Clujului". Preotului paroh din Răchiţele, Teodor Boc (fratele premierului) - "Crucea Arhiepiscopală". Diplome de "aleasă cinstire" au fost acordate şi unor locuitori sau fii ai satului printre care primarului comunei Mărgău, Sorin Suciu, Mihaelei Boc, nepoata premierului, şi lui Ioan Boc, fratele premierului, în semn de mulţumire pentru sprijinul acordat lucrărilor de restaurare a bisericii din Răchiţele.

Acuma ce să spun… La câte au făcut Boc şi familia sa pentru Biserică, ar merita să fie pictaţi, cu toţii, pe peretele naosului de la cel puţin trei biserici.
Ca să-l bată pe Becali, că e numai în două..."

http://www.gandul.info/......za-8550596

NOname
| NOname explică:

"Dezlantuirea trufiei BOR.

Biserica Ortodoxa Romana cerseste bani de la statul roman dupa ce si-a dat seama ca veniturile proprii - uriase! - si fondurile primite pana acum de la Guvern si Primaria Capitalei nu o sa-i ajunga pentru finalizarea mastodontului numit Catedrala Mantuirii Neamului.

Conform proiectului, cladirea trebuie sa depaseasca in inaltime Casa Poporului, a doua cea mai mare cladire din lume. Potrivit evidentelor, orgoliul sutanelor negre din fruntea BOR depaseste pana si aroganta sumerienilor cu al lor turn Babel.

Patriarhului BOR nu-i ajunge ca dezvolta in plina criza cea mai prospera afacere din cate a vazut Romania, cu venituri in 2010, de exemplu, de peste 100 de milioane de euro. Banii aia nu au ajuns nici macar pentru fundatia catedralei, pentru ca astazi Biserica si-a propus sa mulga si statul de niste cash, pe langa duiumul de privilegii si scutiri de la plata taxelor si impozitelor.

Sfiosi, sfintii parinti ortodocsi au lansat un apel catre Guvern, Primaria Bucurestiului si cine s-o mai gasi, sa contribuie serios cu bani pentru ridicarea Mantuirii Neamului.

Pana acum, BOR a primit de la Guvern peste 4 milioane de euro, iar de la Primaria lui Oprescu doua milioane de euro. Sume derizorii, daca e sa le raportam la ce urmeaza sa inghita faraonicul imobil din beton care va trona in mijlocul Capitalei.

Oficial, suma necesara finalizarii proiectului este de 100 de milioane de euro. Pana in prezent, constructia a ingropat 50 de milioane de euro, potrivit datelor oficiale. Aceleasi surse neaga ca suma finala ar depasi 100 de milioane, insa pana acum cu jumatate din acesti bani abia s-a pus fundatia mastodontului.

E important cat ne va costa pana la capat ambitia bigotilor Bisericii, pentru ca devine aproape cert ca noi vom plati pana la ultimul euro, fara sa ne intrebe nimeni daca suntem sau nu de acord. Pentru costul total al lucrarii, in presa s-au vehiculat sume de doua-trei ori mai mari. Valori credibile, din moment ce planurile arhitectilor vizionari ai Patriarhiei includ lucrari de finisaj de cea mai inalta calitate.

Daca in dimensiuni viitoarea Catedrala se intrece cu Casa Poporului si Turnul Babel, in luxul pe care il va afisa sfidator tinta finala este sigur Taj Mahal-ul din Agra.

Dupa ce cifrele astea seci, sa privim putin in jur. Ghinionul suprem al BOR a fost poate ca in ziua cand ea cersea bani de la stat, sora ei cipriota isi punea intreaga avere la dispozitia statului pentru a iesi din teribila criza care bantuie intregul continent. In ciuda exemplului din Cipru, in ciuda imaginilor sfasietoare cu taranii care isi arunca laptele pe camp pentru ca nimeni nu il mai cumpara.

Precum Ana din legenda Mesterului Manole, Bierica Ortodoxa Romana isi vede linistita de drum, de afaceri si constructie. Mai crede acum cineva ca e o intamplare faptul ca exact in cea mai saraca tara din UE Biserica poate sa adune averi fabuloase doar intr-un an, in plina recesiune mondiala? Inutil insa orice apel la ratiune si bun simt.

In tara unde pana si guvernatorul BNR crede ca solutia pentru agravarea crizei este "numai Dumnezeu", ce sperante sa ne mai punem in fetele bisericesti ghidate doar de un orgoliu nemasurat si o trufie nefireasca timpurilor pe care le traim cu totii."

http://www.ziare.com/social/biserica/dezlantuirea-trufiei-bor-1225457

NOname
| NOname explică:

Câtă ipocrizie şi nesimţire! Mi-e rău!

"Preafericitul Părinte Daniel, la Bruxelles: Criza actuală - o şansă pentru a progresa în înţelepciune.

Criza economică actuală cere statelor UE şi tuturor cetăţenilor europeni moderaţie şi vigilenţă în folosirea banilor şi cheamă Uniunea să progreseze în înţelepciune şi solidaritate, adică să răspundă noilor probleme, a spus, joi, PF Daniel, la sediul CE de la Bruxelles.
(...)
Întâistătătorul BOR a vorbit apoi despre prosperitate, pusă acum sub semnul întrebării.

"... Însă, ultimii ani au arătat că prosperitatea Europei a slăbit din cauza mai multor crize: criza economico-financiară, criza socială şi criza de credibilitate a instituţiilor. Oricum, când motivaţia prosperităţii materiale imediate slăbeşte, ea trebuie completată cu o motivaţie spirituală sau morală solidă, care să promoveze corectitudinea, echitatea, eradicarea corupţiei, a fraudei şi a evaziunii fiscale în societate", a spus PF Daniel.

Patriarhul BOR a vorbit şi despre criza actuală, care, în opinia sa, trebuie tratată cu înţelepciune şi solidaritate.

"Criza economică actuală cere statelor membre şi tuturor cetăţenilor europeni moderaţie şi vigilenţă în folosirea banilor şi cheamă Uniunea Europeană să progreseze în înţelepciune şi solidaritate...", a afirmat PF Daniel.
(...)
PF Daniel a vorbit apoi despre sprijinul Patriarhiei la iniţiativă cetăţenească europeană "Unul dintre noi", care urmăreşte ridicarea nivelului de protecţie juridică în Uniunea Europeană a demnităţii umane..."

http://www.mediafax.ro/......e-10913125

Câtă vrăjeală!

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/F52hh5E.jpg

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/yYtuqLy.png

"La Dobrești (comuna Bara, județul Timiș) - satul natal al patriarhului Daniel - se construiește cea mai impunătoare mănăstire din Banat.

Milioane de euro se investesc în biserica de suflet a Patriarhului Daniel, mai multe cruci au fost suflate cu aur înainte să fie ridicate pe construcție.

Biserica a fost acoperită deja cu foi din cupru, iar în această perioada se lucrează intens la chilii. Muncitorii susțin că toate lucrările de la mănăstire sfidează criza, pentru construcție fiind puse la dispoziție fonduri nelimitate.

Dovada că muncitorii nu trebuie să știe ce înseamnă lipsa banilor când lucrează pentru Patriarh, o demonstreaza și faptul că au fost cumpărate mai multe case din sat, unde cei care lucrează la lăcaș dorm și mănâncă.

Mănăstirea trebuie să fie gata la finalul anului 2014, când însuși Patriarhul Daniel este așteptat să sfințească lăcașul."

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/L3Xl3ok.png

"România, țara bisericilor de aur!

❶ Biserica acoperită cu aur de la Cajvana, oraș fără spital, fără canalizare.
- http://youtu.be/kykxbs-MZOg
- http://goo.gl/2xrCF
- http://goo.gl/JX5Nq

❷ Biserica din Ghimbav, BV - cupola poleita cu aur - orasul nu are nici macar o cresa de stat, o gradinita cu program prelungit, o policlinica, sau un azil pentru batrani.
- http://youtu.be/tIcPyoAHrHY

❸ BUCUREŞTI - Biserica Sfânta Vineri, prima biserica din România cu acoperiş integral poleit cu aur.

❹ IAŞI - Biserica Lipovenească - acoperis si turle din tablă poleită cu aur.
- http://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_lipovenească_din_Iași

❺ Catedrala Patriarhală din București - catapeteasma este poleită cu foiță de aur."

https://www.facebook.com/OFCR.Romania?hc_location=timeline

NOname
| NOname explică:

"Dacă trăiești în sărăcie și umilință, și-ți donezi ultimii bani la bisericile de lux, oare ți-ai garantat un loc mai bun în eternitate? Așa funcționează, așa se cumpără un loc în Rai? Cu bani dați pentru îmbuibarea popilor?

În concluzie, oamenii trăiesc pe Pământ ca să întrețină popii în somptuozitate și depravare? Există un creator care ne taie bilete cu loc garantat în Rai atunci când donăm bărboșilor ăștia nesătuli? La atât se rezumă viața asta?

Așa funcționează credința sau... mai degrabă... religia?
Mai gândește-te! Am impresia că cineva își bate joc de noi."

- http://i.imgur.com/QwoBFKx.png

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/Ig7uedN.png

"BOR nu binevoiește să vândă din propria avere pentru a-şi finanța construirea propriilor biserici şi catedrale de lux!

1. Averea Bisericii Ortodoxe depaseste 3 miliarde euro!
- http://goo.gl/5u5UN
2. Românii au datorii neachitate către bănci de două miliarde de euro!
- http://goo.gl/YdHfu
3. România are o datorie externă de 80 miliarde de euro!
- http://goo.gl/J7IVS "

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/ATAqbGg.png

"Biserica Ortodoxă Cipriotă vs Biserica Ortodoxă Română.

Deși are o avere estimată la 3 miliarde de euro, BOR continuă să cerșească bani de la noi.
De ce (nici măcar pe criza asta) nu umblă la propriul buzunar pentru a-și finanța construirea propriilor biserici și catedrale de lux? Câtă avere vrea să mai strângă? Câte miliarde de miliarde mai vor?

1. Şeful Bisericii din Cipru pune la dispoziţia statului toată averea pentru ieşirea din criză.
- http://goo.gl/GRHdQ
2. Patriarhul cere mai mulţi bani de la stat pentru Catedrala Mânturii Neamului.
- http://goo.gl/FzZVl
3. Chrysostomos al II-lea a estimat ca averea institutiei se ridica la zeci de milioane de euro.
- http://goo.gl/A7AFA
4. "Fabrica" de bani – Biserica Ortodoxă Română, avere de 3 miliarde de euro.
- http://goo.gl/YJCy5 "

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/83AIMDV.png

"Doi preoți tineri... foarte diferiți.

1. Primul, o raritate, Manuel Radu, care nu primește finanțare din bani publici (primărie) dar care face eforturi mari să ajute copiii săraci din jurul sau. Şi reușește.
- http://goo.gl/CRcDd

2. Al doilea, Dumitru Comşa, care primește finanțare din bani publici (primărie) din care își face biserica de lux, risipind peste 1 milion de euro.
- https://www.youtube.com/watch?v=tIcPyoAHrHY "

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/6950nIc.png

"Nu mai știe nimeni câți bani s-au risipit pentru această catedrală, începută în 1992.

"E o discoteca? Nu.
E vreun club de noapte mai răsărit? Nu.
E prin Olanda sau prin centrul Parisului? Nu.
E un palat țigănesc? Ei, parca acum suntem pe aproape, dar nu." via lacoltulstrazii.ro."

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/EsAj2cm.png

"Nu, nu sunt pro Ceaușescu și nici n-am fetișuri comuniste... :))
Totuși... până și tiranul numărul unu se mai interesa de soarta noastră."

NOname
| NOname explică:

...tiranii de acum ne demolează casele, în loc să ni le construiască...şi îşi ridică catedrale-prostirii-neamului de sute milioane de euro din banii noştri.

http://www.tpu.ro/......id-878898/

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/WkkMmx6.png

NOname
| NOname explică:

Gata cu privilegiile medievale!
http://i.imgur.com/VGD5HDv.png

NOname
| NOname explică:

Fabrica de bani - Averea BOR.
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......-releases/