| AvalohAlyn a întrebat:

Esti religios sau credincios? De ce?

21 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Care e deosebirea?

| danay72 a răspuns:

O persoana trebuie sa fie credincioasa, aplicand normele biblice, nu traditii si obiceiuri.

| Inferno a răspuns (pentru danay72):

Sau normele Coranului sau a oricarei alte carti sfinte.

| CarlSagan a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, intrebarea "Esti religios sau credincios?" nu indica faptul ca cel care a pus intrebarea nu stie ca religios si credincios e acelasi lucru? Cum comentezi?

| AvalohAlyn explică (pentru CarlSagan):

E o diferenta, Nu vorbi daca nu stii.

| CarlSagan a răspuns (pentru AvalohAlyn):

laughing) nu te arunca in ape adanci daca nu stii sa inoti! Stii ce inseamna religie? Daca nu, uite aici:
RELÍGIE ~i f. Credință în existența unei forțe supranaturale

| Inferno a răspuns (pentru CarlSagan):

Mai exact ce ar fi de comentat pe marginea acestui subiect?
"...indica faptul ca cel care a pus intrebarea nu stie ca religios si credincios e acelasi lucru"
Da, asa e, corect.

| CarlSagan a răspuns (pentru Inferno):

Sunt chiar satul sa mai fiu tolerant cu oamenii astia cateodata.Majoritatea raspunsurilor sunt stupide.Stii ca e moda asta ca ortodoxia nu e religie si toate cele.Cum am zis, ei reprezinta un pericol pentru viitorul nostru? Ce e de facut? Ce facem noi pentru asta?

| Narcis2007 a răspuns:

Areligios

| Doub a răspuns:

Credincios.Cu religia poti merge foarte usor si in iad.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si si, pentru ca trebuie

| MskDesign a răspuns:

Frumoasa intrebare!
Un ateu ar sustine ca nu e religios, dar daca il intreba daca crede in ceva iti va raspunde probabil ca da. Exemplu eu! Cred in nevasta mea! De religie nu sunt inca pregatit, chiar daca am 30 de ani.

| Jardelin a răspuns:

Sint. Pentru ca cred. Daca nu as crede as fi, probabil, ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una din cele specificate-doar un simplu om in cautare de adevar...
daca ar trebui totusi sa aleg DOAR o varianta as prefera totusi credinta ADEVARATA (insemnand bunatate nu neaparat invataturi Biblice luate ''dupa reteta''...)-religia pe de alta parte e doar un lup imbracat in piele de oaie...

| Deliiiia a răspuns:

Sunt credincios si religios in limita credintei. In zilele noastre, biserica incearca parca sa inlocuiasca credinta cu religia.

(am folosit masculinul intentionat)

| DarkAndDreary a răspuns:

Nope.

| Mădălllinna a răspuns:

Nici una, nici alta...

| JeffRider93 a răspuns:

Sunt ateu.Parerea mea e ca toate chestiile care se intampla pe Pamant se intampla cu un motiv, nu ca asa vrea Dumnezeu, sau mai stiu eu ce :3

| ÎnȚeLePTU1 a răspuns (pentru JeffRider93):

Ia explica-mi mie ce motiv? Exista un inceput totusi

| SorinSonOfSolen a răspuns:

Eram ateu până m-am uitat în oglindă şi mi-am dat seama că sunt un zeu al sexului.

| ellenushka03 a răspuns:

Nu stiu daca se numeste Dumnezeu, Allah, Iahve, Buddha sau mai stiu eu cum, dar cred intr-o forta mai puternica decat noi, cu siguranta. Iar normele biblice, sa fim seriosi, au fost scrise de Biserica, de oamnei si cu totii stim cat de mult a putut Biserica sa manipuleze de-a lungul istoriei, pentru ca ghiciti ce, pana una alta au nevoie de...bani ca noi toti si cum poti face daca nu arati lumii ceva miraculos, pe care mintea nu il poate explica rational, de aceea am spus mereu ca acesta cale a preotiei nu este pentru oricine, pentru ca e nevoie de sacrificiu. Oricum, revenind la subiect, da cred, desi sunt putin in faza in care imi pun triliarde de intrebari la care nu pot sa raspund, dar ganditi-va doar putin, Pamantul este o particica atat de mica din acest Univers infinit, este nevoie de mai mult de trei formule in fizica si doua ecuatii la matematica pentru a explica toate astea. Pana la urma fiecare isi face credinta asa cum simte, toate cultele au la baza principiile esentiale ale moralitatii care nu ar trebui sa lipseasca nimanui. Deci fiecare face cum crede de cuviinta.