| RobertG101 a întrebat:

Eu daca am fost botezat Romano Catolic, ce vina am eu si restul catolicilor ca acum o mie de ani s-a produs "Marea Schisma" si ca suntem eretici, cand invataturile Bibliei au ramas la fel?

De ce le place neoprotestantilor sa arunce cu noroi in Biserica Traditionala daca nici macar ei nu sunt ceea ce pretind?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In general oamenii nu se considera pe sine eretici. Daca ar crede ca au o credinta gresita, si-ar schimba credinta. Deci eretici sunt intotdeauna altii decat subiectul. Cum spunea Bart Ehrman: "Orthodoxy is my doxy; heterodoxy is your doxy." (Teologia mea este invatatura corecta, erezie este teologia ta.)

| danay72 a răspuns:

Fiecare are dreptul sa decidă ce vrea sa fie.Modul de închinare, conform Bibliei, îl alegem noi, nu ne naștem cu el.Matei28:19,20

| RAY a răspuns:

Nu ai nici o vina ca ai fost botezat catolic nu tu ai ales asta, mai bine ar citit biblia decat sa acuze pe alti, iisus spune sasi iubesti dusmanul ca pe tine insati nu sal jignesti

| Holiday a răspuns:

Strict obiectiv, voi nu puteti fi catalogati ca eretici, in schimb ei da. Ei sunt cei care au creat noi doctrine si s-au desprins din catolici/ortodocsi.
N-are importanta ca, la fel ca a voastra, doctrina lor e bazata pe niste povesti fara baza reala, nu conteaza ca dogmele voastre sunt proaste, ei sunt cei care au creat unele noi (e drept tot stupide fiind bazate pe aceleasi bazaconii), deci, repet, doar ei pot fi catalogati ca eretici.

"EREZÍE, erezii, s. f. 1. Doctrină sau credință religioasă care ia naștere în sânul unei biserici, abătându-se de la dogmele consacrate, și care este condamnată de biserica respectivă."

| TrăieşteClipa a răspuns:

Biblia a fost inventata de evrei.
Invataturile ei sunt imprumutate de la toate popoarele pe unde au umblat.
YHWH este un dumnezeu artificial la care se inchina un miliard si ceva de naivi.

| DanM1990 a răspuns:

Daca simti ca in biserica pe care o frecventezi te poti apropia de Dumnezeu, atunci esti pe drumul cel bun. Dumnezeu se lasa descoperit. "Desi odinioara nu puteam sa ne apropiem de tine fiindca eram pirtduti, ne-ai iubit cu o dragoste fara margini, caci Fiul Tau Unic, Singurul Drept s-a dat pe Sine la moarte si a ingaduit sa fie rastignit pe lemnul Crucii'. Asta e ceea ce conteaxa cu adevarat. Sper ca citatul iti e cunoscut.