| alexandru1234567890 a întrebat:

Eu nu inteleg, sunt mai multi Dumnezei sau un singur Dumnezeu pentru ca in Vechiul Testament se contrazic, ba ca Dumnezeul lui Israel ba ca singurul Dumnezeu care a creat totul?

Răspuns Câştigător
| DeusCorrupti a răspuns:

E normal, continua să citești, mai sunt sute de contradicții.

| alexandru1234567890 explică (pentru DeusCorrupti):

Cred ca totul depinde de fiecare evreu in parte, atatia evrei atatea variante.

| alexandru1234567890 explică (pentru DeusCorrupti):

Va dati seama si Dumnezeu asta cu 7 duhuri ale lui, o avea multiple personalitati.happy

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu adevarat, Iehova, dar sunt si dumnezei falsi. De exemplu, Satan e numit in Bibliei, dumnezeu. 1 ioan5:19

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si nu e unul si acelasi? sau de cate ori citesti acest cuvant crezi ca mai apare unul?

| Alcyon a răspuns:

Am mai zis asta de vreo doua ori. Biblia a avut mai multi autori, fiecare cu viziunea lui. Si tu, daca te-ai apuca acum de scris o carte si apoi ai face o pauza de cativa ani, pe urma, cand te-ai reapuca de scris ai descoperi ca nu mai stii cum sa pui lucrurile cap la cap.

| AndreescuMMO a răspuns (pentru Alcyon):

Omule, astea habar nu au ce vorbesc! vorbesc si ei ca sa se afle in cauza, vorbesc din plictiseala. Biblia nu se contrazice deloc. Exista un singur Dumnezeu si in toate cartile se face referire la El. chestia cu autorii ai scos-o din capu tau pentru ca biblia e cea mai complexa cartecare se imbina perfect!

| ALGator a răspuns:

Asta trebuie sa fie ca povestea cu "comunismul cel adevarat" si cu celelalte "false" care intineaza idealurile.
Daca nu esti curat si esti pacatos nu ti se va arata.
Se pare insa ca oferta de draci e mai bogata si nu-i trece nimanui prin cap ca ar fi numai unul adevarat. Astia isi fac treaba :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai incearca.vei reusi.deca cauti pietre de poticnire, le vei gasi, dupa masura mintii tale; multa ori putina. exact ca deusCorrupti.