| Inferno a întrebat:

Eu sunt mai greu de cap din fire (anticipez ca multi se vor lega de aceasta introducere), un crestin a raspuns la o intrebare, iar eu efectiv nu am inteles nimic.
Am incercat sa iau legatura cu acesta, sa imi explice, dar nu il pot contacta.
Asa ca va rog pe voi sa imi explicati ce vrea sa spuna, fiind si voi crestini banuiesc ca imi puteti confirma sau infirma afirmatiile acestuia.

Uitati aici: "http://www.tpu.ro/......imi-dau-o/
Raspunsul "FloriideLotus".

Ce e dragostea dintai si ce doreste sa spuna?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Trebuie sa recunosc ca m-a cam imbarligat, mi-a violat concentrarea si nu am putut sa citesc pana la capat. Inafara de "o zi buna" tot raspunsul ala, daca observ bine, e scris intr-o singura fraza. Poate respectivul a facut special ca sa fie ceva confuz sa ne duca intr-o stare de meditare profunda la timpurile pierdute din viitorul apus.

8 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Dacă aş fi avut intenţia să încerc să înţeleg sau să comunic cu persoane care în mod evident suferă de o formă uşoară de psihoză, m-aş fi chinuit zece ani la medicină ca să ies psihiatru. Nici profesor de română nu am vrut să mă fac.

PS. Trist e că nu-i nici pe departe cel mai grav caz de pe site.

| Inferno explică:

Atat ca nu sunt ateu.

| DragosConstantin a răspuns:

Cred ca se refera ca sa nu iti pierzi credinta in Dumnezeu.El e de parere ca cei care se indeparteaza de Dumnezeu sunt pierduti pe cai intunecate si sunt ispititi de diavol.

| Zenithf a răspuns:

Pot sa-ti spun din proprie experienta, este vorba de cei "nascuti din nou", "dragostea dintai" este sentimentul coplesitor al "renasterii", ca erai pierdut dar Dumnezeu prin jertfa Lui te-a recuperat.
Si ca cei care au fost renascuti, daca cad dupa asta in ispita si pacatuiesc atunci se intorc cu mult mai greu inapoi decat unul care inca nu a cunoscut acest sentiment.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Lucrurile spirituale trebuiesc judecate spiritual. Nu pot fi intelese altfel. Eu am inteles ce vrea sa spuna "Floriidelotus".
Dragostea dintai este atunci cand Il cunosti pentru prima data pe Dumnezeu. Cat de frumos este lucrul acesta! Este ca si dragostea dintre un baiat si o fata cand se cunosc pentru prima data. Dar dragostea dintre om si Dumnezeu este de un infinit de ori mai mare decat dragostea dintre un baiat si o fata; este o dragoste cereasca, divina, la un nivel net superior fata de relatia de dragoste dintre oameni; este apogeul maxim al dragostei; este dragostea 'agape'. Poate ca dragostea dintre un baiat si o fata poate fi explicata; dar ca o metafora o spun, nici Dumnezeu nu poate explica dragostea dintre El si noi, ci doar a aratat-o la cruce.

FloriideLotus i-a vorbit pe intelesul lui FullofBeans; si acesta de pe urma a inteles, chiar daca ceilalti nu au inteles.
FloriideLotus l-a citat in primele randuri pe apostolul Pavel:
"Caci cei ce au fost luminati odata - si au gustat darul ceresc, si s-au facut partasi Duhului Sfant, si au gustat Cuvantul cel bun al lui Dumnezeu si puterile veacului viitor -
si care totusi au cazut, este cu neputinta sa fie innoiti iarasi si adusi la pocainta, fiindca ei rastignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu si-L dau sa fie batjocorit." (Evrei.6:6)
Daca Dumnezeu ne interzice sa ne jucam cu inimile oamenilor in relatiile noastre unii cu altii, cu cat mai mult ne este interzis sa ne 'jucam' in relatia de dragoste dintre noi si Dumnezeu, deoarece niciun om nu poate sa ajunga in Imparatia lui Dumnezeu daca nu-l iubeste pe Dumnezeu. Pentru ca Imparatia lui Dumnezeu are ca temelie dragostea; dragostea dintre om si Dumnezeu. Nu ca Dumnezeu nu doreste ca omul sa fie mantuit, ci omul neiubitor de Dumnezeu nu poate sa petreaca o eternitate inconjurat de dragostea divina. Aici pe pamant sunt multi copii care traiesc ca straini(bineinteles, din vina parintilor) in mijlocul parintilor lor; dar in ceruri nu vom mai trai ca straini de Dumnezeu in Imparatia Sa.
Domnul Isus spune in Apocalipsa: "Dar ce am impotriva ta este ca ti-ai parasit dragostea dintai." (Apocalipsa.2:4)
Iar in versetul urmator spune: "Adu-ti, dar, aminte de unde ai cazut; pocaieste-te si intoarce-te la faptele tale dintai." (Apoc.2:5) Atunci cand iubesti faptele sunt sincere si facute cu dragoste.
Cand cineva ajunge sa-L iubeasca cu adevarat pe Dumnezeu, uraste faptele pacatoase pe care le facea in trecut; dar daca dragostea fata de Dumnezeu nu este intretinuta, la fel ca si un foc, ea se stinge. Astfel se face ca acela care odata a urat pacatul, incepe sa-l practice din nou.

| Holiday a răspuns:

Subscriu, intr-adevar raspunsul E OK, arata exact unde poate duce indoctrinarea si indobitocirea religioasa.

| Alexandruv99 a răspuns (pentru Holiday):

Citindu-ti ultimele 3 postari inclin sa cred ca exista si indobitocire ateista.