| WeAreSmart a întrebat:

Exista dovezi ale existentei unui Dumnezeu? Din punct de vedere stiintific. Cei care vor raspunde cu "eu il simt" sa adaugati si cu care din cele 5 organe de simt faceti asta?

55 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Contrar parerii generale, povestile vanatoresti nu intre in categoria argumentelor stiintifice.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Stiinta este copilul RELIGIEI!
Cine conteaza : Oul sau Gaina?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Care pareri "generale'.TU ESTI STIINTA SI PAREREA GENERALA?
Argumente?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Dumnezeu vorbeste in numele LUI! Eu vorbesc in numele meu. Tu?! Cum iti PERMITI sa vorbesti in NUMELE PARERII GENERALE!?
Nu vezi ca esti caraghios?

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

Later Edit.

| danut a răspuns:

Nu exista dovezi stiintifice ale existentei lui Dumnezeu dar nu exista nici macar o presupunere la ora actuala dpdv stiintific cum a luat nastere viata, nu veniti cu teori de genul supa primordiala sau ale aiureli, la ora actuala nu exista NICI macar o idee cum a aparut prima celula dar mai exista o mare enigma cere nu poate fi depasita sub nici o forma, a apart viata, nu se stie cum si dupa milioane si miloane de ani, dintr-o data au aparut milioane de specii, asa spune paleontologia, CUM SI DE UNDE? Nimeni habar nu are si inca ceva, demonstrat stiintific, NICIDATA, un mamifer cu greutatea creerului uman nu ar fi putut trece de la stadiul de partuped la biped iar la sfarsit o alta veste, omul nu se trage din omul din neanderthal, cica nu se lipeste ceva la adn. Singura varianta acceptata de oamenii de stiinta la ora actuala e ca CINEVA ar fi adus viata pe pamant, oare cine.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu este suma dorintelor primitive umane, normal ca nu exista dovezii stiintifie din moment ce omul a creat aceste basme doar pentru a isi satisface dorintele si atat

| milan9 a răspuns:

Cu alte cuvinte tu vrei să te întrebi care este probabilitatea apariţiei vieţii în mod accidental, spontan, în afara influenţei unui,, Creator"?

- Mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică.

- Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2,, la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10,, la puterea" 123!

- Este necesar să luăm în considerare faptul că fizicienii în prezent nu lucrează cu mărimi mai mari de 10,, la puterea" 40. De altfel, fizicienii au apreciat ca numarul de electroni în întregul univers cunoscut astazi ar fi de 10,, la puterea" 80.

- Astfel, câteva calcule simple pot demonstra faptul că probabilitatea apariţiei vieţii ÎN MOD ÎNTÂMPLĂTOR prin amestecul de aminoacizi, este foarte mică, practic imposibilă, chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde), sau după alte calcule - 13, 75 miliarde ani.

- Dacă s-ar considera că pe pământ, în mai multe zone ale sale, ar fi existat (în mod foarte optimist) un milion de locuri în care s-ar fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a tuturor celor 410 structuri de aminoacizi simultan (!), totuşi, probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult peste „exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există!

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Milane, nu mai abera ba. Userul de mai sus te intreaba daca exista dovezi pentru zei nu care e probabilitatea ca viata sa apara.

Pe langa asta, o dai si mai tare in penibil deoarece nimeni cu exceptia crestinilor nu mai vorbeste despre aparitia spontana.

| WeAreSmart explică (pentru milan9):

Asta inseamna ca inca nu stim tot despre cum functioneaza universul. Dar asta nu e un motiv sa atribuim puteri magice crearii acestuia. Mai bine sa traim in nestiinta decat in minciuna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WeAreSmart):

Nu baga in seama comentariul lui milan. Pe langa faptul ca nu tine de ce ai intrebat, e plin de erori. El doar lasa comentarii cu copy-paste fara sa se oboseasca sa se documenteze pe bune. Daca coincide cu punctul lui de vedere, el da copy-paste.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru WeAreSmart):

Cine esti Tu sa tragi linie intre "stiinta ' si ' minciuna? Argumente! Ce nu poti intelege tu, o definesti : 'Minciuna'?!
Esti cam comod, spiritual si material!

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Un om are 20 de degete, in timp ce doi oameni fac un total de 20 de degete.
Matematic vorbind 20 este suma dintre 10 si 10, in timp ce numarul 10 poate fi scris ca 8+2.
Opt planete in sistemul solar si doi sateliti naturali ai planetei Marte.
Concluzia nu poate fi decat ca aceste numere sunt suma perfectiunii universale.
Cum media geometrica a capitolelor biblice nu poate fi decat mai mica decat numarul perfect, descris mai sus, rezulta ca Biblia nu a fost scrisa de Dumnezeu.
Mai mult decat atat, daca tinem cont de media ponderata a versetelor si capitolelor putem concluziona, fara teama de a gresit, ca Dumnezeu e imposibil sa existe intr-un spatiu eterogen si nelimitat.

2+2= 4. Matematic vorbind acestea sunt numere. Acum ceva timp se credea ca stelele sunt simple puncte, in timp ce nu se stie clar daca ursul ierneaza sau hiberneaza. Parerile sunt impartite, prin urmare nu exista Dumnezeu.

Daca vizionam serialul televizat "Pokemon" constatam o asemanare uimitoare intre Pikaciu si ingerii din Biblie. Cum explici acest lucru?

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Tot ce spui este fals.
În țara de origine, acest produs este cunoscut sub numele de lokum [loˈkum] sau (arhaic) ca rahat lokum.
Tradițional, în România și în spațiul balcanic, rahatul se servește după cafea împreună cu colții de fildeș ai elefanților, care sunt foarte valoroși. Fapt care a determinat ca populația de elefanți să fie în continuă scădere din cauza braconajului intens.
Elefantul poate consuma chiar și 225 kg de iarbă într-o singură zi și poate bea un lichid nutrient produs de glandele mamare ale mamiferelor femele. Este sursa principală de nutriție a nou-născuților, înainte de fi capabili să digere și alte mâncăruri. Poate însemna și sucul alb al nucilor de cocos.

Mai există ouăle ca formă de rezistență în faza de reproducție a unor paraziți sau insecte.Gaina cerea împăratului și patriarhului biserică ariană, în schimb pentru serviciile militare aduse scaunului împărătesc. După mai multe încercări, întreprinse de patriarh spre a-l converti la creștinism, a fost prins de către o roată a împăratului fricos, la comanda acestuia din urmă, într-o călătorie fără pază în afara Constantinopolului și ucis. Gaina este unul dintre marii eroi goți.

de exemplu în India, Egiptul antic, Polinezia este zeificată materii rezultate din digestie, care se elimină din corpul oamenilor sau al animalelor prin anus.

| milan9 a răspuns:

Pentru a crede că viaţa a apărut în mod întâmplător, accidental, ar fi trebuit îndeplinite un lanţ întreg de,, coincidenţe’’, de întâmplări norocoase, de probabilităţi care însă tind spre zero (ca posibilitate de realizare):

-,, Coincidenţe’’ referitoare la univers (pentru ca naşterea panetelor şi a stelelor să poată fi posibilă): mărimea potrivită a exploziei iniţiale, mărimea potrivită a gravitaţiei, mărimea potrivită a forţei nucleare tari;

-,, Coincidenţe’’ referitoare la sistemul planetar (pentru a se putea susţine viaţa): mărimea şi masa exactă a soarelui, distanţa potrivită dintre soare şi centrul galaxiei, distanţa potrivită dintre soare şi cel mai apropiat braţ din spirala galactică, distanţa exactă dintre pământ şi soare, mărimea Pământului şi valoarea potrivită a forţei gravitaţionale a acestuia.

-,, Coincidenţe’’ referitoare la planeta Pământ (care să poată susţine viaţa); Câteva calcule simple pot demonstra că probabilitatea apariţiei vieţii în mod întâmplător (prin amestecul de aminoacizi de tipul dextro şi levo) este foarte mică, practic imposibilă chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (aşa cum se consideră în prezent), ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde. Dacă s-ar considera foarte optimist că pe pământ ar fi existat un milion de locuri care să întrunească condiţiile ideale potrivite în care să se fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a celor 410 de structuri de aminoacizi, probabilitatea să apară înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult sub limita de 1 din 10,, la puterea" 40 admisă ca limită de discuţie de către fizicieni. Deci şansa de apariţie a vieţii în mod accidental este infimă, practic nu exista.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

"ar fi trebuit îndeplinite un lanţ întreg de,, coincidenţe’’, de întâmplări norocoase, de probabilităţi care însă tind spre zero"
De ce tind spre zero? Ca asa zici tu?

"-,, Coincidenţe’’ referitoare la univers (pentru ca naşterea panetelor şi a stelelor să poată fi posibilă): mărimea potrivită a exploziei iniţiale, mărimea potrivită a gravitaţiei, mărimea potrivită a forţei nucleare tari; "
Marimea potrivita pentru ce? Argumentul baltii.
Nu groapa are forma apei din ea, apa ia forma gropii.

"-,, Coincidenţe’’ referitoare la planeta Pământ (care să poată susţine viaţa)"
Asa, si?

"Câteva calcule simple pot demonstra că probabilitatea apariţiei vieţii în mod întâmplător (prin amestecul de aminoacizi de tipul dextro şi levo) este foarte mică, practic imposibilă chiar "

Asa, si?

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

"Deci şansa de apariţie a vieţii în mod accidental este infimă"
Fals.
Din ce ai spus tu mai sus nu rezulta asta. Rezulta ca "Sansa aparitiei vietii prin mecanismu ldescris de tine e infima." nu ca "sansa aparitiei vietii prin orice mecanism este infimia."

| sublime89 a răspuns:

Crestinii nu le prea are cu stiinta, deci ei nu au nevoie de asemenea dovezi.

| oprescudorin11 a răspuns:

Organele pe care le ai tu, sigur le au si ceilalti oameni, statistic numiti ca fiind normali!
Stiinta este, ca sa-ti explic, asa cum ochiul tau ar vedea albastru in fata, pierzand nuantele de rosu care se perinda de asemenea. Daca stiinta a declarat doar 5 simturi, este treaba ei, ca stiinta!
Oamenii au mult mai multe 'simturi' si 'perceptii', explicabile sau nu.
Tu poti sa declari ca vezi (aprox.) sau auzi (aprox.), e treaba ta! E 'stiinta' ta!
Unde e conflictul? Te consider superior cartitei care nu vede ca tine sau invidios pe cei cu mai multe simturi, la care tu nu ai acces?

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

Un om are 20 de degete, in timp ce doi oameni fac un total de 20 de degete.
Matematic vorbind 20 este suma dintre 10 si 10, in timp ce numarul 10 poate fi scris ca 8+2.
Opt planete in sistemul solar si doi sateliti naturali ai planetei Marte.
Concluzia nu poate fi decat ca aceste numere sunt suma perfectiunii universale.
Cum media geometrica a capitolelor biblice nu poate fi decat mai mica decat numarul perfect, descris mai sus, rezulta ca Biblia nu a fost scrisa de Dumnezeu.
Mai mult decat atat, daca tinem cont de media ponderata a versetelor si capitolelor putem concluziona, fara teama de a gresit, ca Dumnezeu e imposibil sa existe intr-un spatiu eterogen si nelimitat.

2+2= 4. Matematic vorbind acestea sunt numere. Acum ceva timp se credea ca stelele sunt simple puncte, in timp ce nu se stie clar daca ursul ierneaza sau hiberneaza. Parerile sunt impartite, prin urmare nu exista Dumnezeu.

Daca vizionam serialul televizat "Pokemon" constatam o asemanare uimitoare intre Pikaciu si ingerii din Biblie. Cum explici acest lucru?
A, da. Nu poti. Sunt dovezi incontestabile.

Culoarea maro a excrementelor e direct legata de birilubina. Ingerii sunt albi.
Maro -alb. Vezi legatura? Cum explici contrasul? Cromatica acestor nonculori.

Din tot ce am spus rezulta ca eu am dreptate si voi repete acest raspuns iar si iar si iar si iar si iar si iar si iar si iar si iar si iar si iar si iar si iar, panca când ultimul neuron va muri.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Dar e dreptul tau sa folosesti chiar si gresit logica, aritmetica sau 'stiinta'.Nu asta este singura 'calitate' umana?
Tautologii.Limita!
Ce treaba are cu Dumnezeu?

| oprescudorin11 a răspuns:

Exista dovezi palpabile, reale ale EXISTENTEI Tale? As vrea, fara jigniri sa-mi tratezi acest subiect, apoui voi incerca, te asigur sa-ti lamuresc si treaba cu DUMNEZEU!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cu al 7-lea simt.
Stiinta o sa-l descopere cat de curand.

| VelaJohnny a răspuns:

Mă, profetul Isaia a avut o viziune, si a scris acea profetie. A spus ca un Media si Persia sub conducerea unui barbat pe nume Cirus va cuceri Babilonul, secand un rau si intrand in oras cu portile deschise fara conflict armat. Ei, Media si Persia s-a unit, iar Cirus cel Mare (cum e cunoscut in istorie) a cucerit Babilonul. Cum? Babilonul avea un sant de aparare, unplut cu apa. Ei, a modificat traiectoria raului care se varsa si in santul de aparare, astfel ca apa a scazut mult, permitand ca soldatii sa treaca prin ea. Atunci, in acea noapte, Regele Babilonului, Beltșațar dadea un ospat in cinstea zeilor lui. In noaptea aceea a aparut acea mana care a scris pe perete un mesaj de condamnare, care a fost interpretat de Daniel (cel din groapa cu lei). Mesajul spunea ca domnia i s-a incheiat deoarece nu a fost gasit suficient de greu pe balanta (ceva de genu). No, fix atunci Cirus cu armata sa a invadat orasul, care lasase portile deschise, si a cucerit acea putere mondiala fara conflict armat. Profetia lui Isaia a fost consemnata cu 200 de ani inainte, si s-a implinit in detaliu. Daca esti interesant iti caut versetele sa le citesti personal, documenteaza-te de cand este cartea Isaia, si cand a avut loc cucerirea Babionului ce Medo-Persia, sub conducerea lui Cirus cel Mare. Tin sa precizez ca nici macar nu era unita Media cu Persia pe vremea cand a scris Isaia profetia, deci ar fi 2 pana acum implinite. Apoi, tot Isaia a consemnat ca poporul Israel care era in captivitate atunci in Babilon pentru ca fusese cucerit Ierusalimul de babilionieni, avea sa fie eliberat pe gratis, fara sa de-a vreo socoteala. Cirus a luat masuri sa se intoarca exilatii in patria lor, si a si spirijinit reconstruirea templului din Ierusalim. Is mai multe profetii, una s-a implinit destul de recent, si nu se lasa fara dovezi. Asta nu e singurul argument care sa sustina existenta unui Dumnezeu, pe nume Iehova, revelat in Biblie. Sunt mai multe, stii, multe religii sustin multe lucruri, care nu is logice, iar asta poate crea confuzie si slabeste increderea, de exemplu ca Universul a fost creat in 6 zile. Biblia nu afirma asta, si nici ca „zilele" de creare ar fi literare, a cate 24 de ore fiecare. Biblia nu neaga ca Universul ar avea miliarde de ani, ce afirma e ca umanitatea are 7000 de ani aproximativ, si multi arheologi sunt de acord cu asta, bun nu cu cifra biblica, dar cu faptul ca omenirea are mii de ani. In fine, Biblia e logica si rationala, oamenii au schimbat intelesul si au dat unele noi.

| WeAreSmart explică (pentru VelaJohnny):

De unde stii ca chiar asa a fost? Poate Isaia era bine informat si a analizat bine cum fac azi expertii in politica si economie. De unde stii ca nu e doar un zvon inventat asa cum s-au inventat legendele populare romanesti? Biblia e compusa din zeci de carti vechi care se contrazic unele pe altele. Biblia include porunci de genul: sa ucizi homosexualii, sa ucizi pe cei ce lucreaza in ziua a 7-a, asta deja e o dovada ca acestea au fost inventate de niste regi ce doreau sa impuna anumite legi, un zeu bun la inima nu ar zice asa ceva. Mai scrie ca Dumnezeu a vrut sa ucida copilul lui Moise pentru ca acesta nu era circumcis la penis.

| VelaJohnny a răspuns (pentru WeAreSmart):

Is dovezi incontestabile, dar daca preferi sa presupui lucruri contradictorii despre asta treaba ta. Dovezi sunt destule prietene. Analizeaza tu intai ce ti-am zis eu despre cartea Isaia si Medo-Persia daca esti interesat sa afli, daca nu continua sa cauti scuze si ocolisuri. happy

| WeAreSmart explică (pentru VelaJohnny):

Ok ma duc sa scriu pe o piarta ca in 2011 va fi cutremur in Japonia, poate peste o mie de ani niste pupatori de moaste din una din zeci de mii de credinte se vor ruga la contul meu de Facebook. Dar sper ca pe atunci oamenii vor ajunge la un nivel inalt de dezvoltare si se vor apuca de facut treaba in loc sa astepte venirea unui zombi pe cai de foc zburatori sa-i ucida pe toti oamenii rai. Copii naivi ce sunteti laughing

| VelaJohnny a răspuns (pentru WeAreSmart):

Ai cercetat ce am spus? Ai cercetat dovezile? Treaba ta, daca ma faci naiv si tu nu ai habar pe baza a ce...in fine, logica fiecaruia

| oprescudorin11 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Am senzatia ca ai tendinta de neiertat, in a atarna INELE de AUR in ratul... Spune-mi versetul asta! Daca esti asa de tare!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru WeAreSmart):

Noul Testament a introdus corectii!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru VelaJohnny):

DUMNEZEU,VALOAREA, FRUMUSETEA ETC. nu se supun Voturilor si referendumurilor!
Democratia exista in cadrul numai a societatii gandacilor! Cine esti tu, ca sa faci dovada? In aceste dumnezeiri?

| WeAreSmart explică (pentru oprescudorin11):

Inseamna ca Biblia a fost scrisa fara ajutorul unui zeu. O fiinta super inteligenta nu ar putea spune: m-am razgandit, de azi puteti manca carne de porc si nu mai trebuie sa ucideti homosexuali. Sau: vi-l dau pe fiul meu sa il omoriti si dupa asta va iert toate pacatele. Sa moara logica!

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

„This isn’t simply the approach of "liberal" Bible professors. It’s the way historians always date sources. If you find a letter written on paper that is obviously 300 years old or so, and the author says something about the "United States" — then you know it was written after the Revolutionary War. So too if you find an ancient document that describes the destruction of Jerusalem, then you know it was written after 70 CE. It’s not rocket science! But it’s also not "liberal." It’s simply how history is done. If someone wants to invent other rules, they’re the ones who are begging questions!"
—Bart Ehrman, CIA blog

| oprescudorin11 a răspuns (pentru WeAreSmart):

Nt unde sunt explicate 'limitele ' rationale.

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

Scrie si numele conducatorului, si cum avea sa fie cucerit Babilonul si urmarile, reconstruirea templului si intoarcerea exilatilor inapoi in patrie. Mdap, coincidenta asa-i? Sa nu mai vorbesc despre unificarea Mediei si a Persiei. Da noo...in fine, nu e singura profetie implinita care se poate verifica istoric, iar una e in curs de implinire, dar degeaba m-as chinui, „branza buna in burduf de caine" cum e vorba. Daca va place sa inchideti ochii la realitate doar pentru ca aveti niste prejudecati impotriva Bibliei in general sau fata de religiile crestine...in fine nu e un motiv solid sa ignori niste adevaruri pe motivul asta. Oricum, fiecare cu parerea lui.

| VelaJohnny a răspuns (pentru oprescudorin11):

Deci, daca cercetezi si istoria, si Biblia, vei vedea ca Ierusalimul a fost pustiit, israelitii omorati si cei in viata exilati cu totii in Babilon dupa razvratirea unui rege israelit impotriva Babilonului dupa ce acesta ajunsese o putere mondiala. Templul fusese distrus de babilionieni. Ei, pe timpul lui Isaia, Ierusalimul era locuit, Iuda era in siguranta. Dar uite versetul din Isaia 44:26 si nu se opreste la acest verset „Cel ce face să se împlinească cuvântul slujitorului său, Cel ce îndeplineşte sfatul mesagerilor săi, Cel ce spune despre Ierusalim: «Va fi locuit» şi despre oraşele lui Iuda: «Vor fi reconstruite şi îi voi ridica locurile pustiite», 27 Cel ce spune adâncului de ape: «Evaporă-te şi-ţi voi seca toate râurile», 28 Cel ce spune despre Cirus: «El este păstorul meu şi el va îndeplini toate lucrurile în care-mi găsesc plăcerea», da, ce am spus despre Ierusalim: «Va fi reconstruit» şi despre templu: «Ţi se va pune temelia»".
45 Iată ce i-a spus Iehova unsului său, Cirus, pe care l-am apucat de mâna dreaptă ca să supun naţiunile înaintea lui şi să dezleg astfel centura de pe şoldurile regilor, ca să deschid înaintea lui porţile cu două canaturi şi, astfel, porţile să nu mai fie închise: 2 „Eu însumi voi merge înaintea ta şi voi netezi pământul denivelat. Voi sfărâma porţile de aramă şi voi tăia zăvoarele de fier." Observi, vor fi „sfarmate" portile de arama si nu vor fi zavorite cu zavoare de fier, vor fi deschise pentru Cirus. Toate profetiile is poetice. Apoi, spune despre rauri vor seca.
Isaia 13:17-19 spune „„Iată, ridic împotriva lor pe mezi, care nu se uită la argint şi nu găsesc plăcere în aur. Cu arcurile lor vor doborî pe tineri şi vor fi fără milă pentru rodul pântecelor: ochiul lor nu va cruţa pe copii. Şi astfel Babilonul, slava împărăţiilor, falnica mândrie a caldeenilor, va fi ca Sodoma şi Gomora, când le-a nimicit Dumnezeu". Media era o tara, iar persii un popor migrator inainte sa se uneasca popoarele. Daca nu ma inseala cunostintele istorice, regii Medo-Persiei au fost toti mezi, Darius I este cunoscut si sub numele de Darius Medul in manuscrisele si sulurile antice. Odata cu infrangerea Babilonului, Medo-Persia devine putere mondiala, iar Babilonul isi pierde treptat din importanta. Astazi este un morman de ruine pustii, nemaifiind locuit. Ieremia 50:9 spune urmatoarele „Căci iată că stârnesc şi fac să urce împotriva Babilonului o adunare de mari naţiuni din ţara de la nord şi se vor alinia împotriva lui. De acolo va fi cucerit. Săgeţile lor sunt ca ale unui viteaz care îi lasă pe părinţi fără copii şi care nu se întoarce fără pradă." Apoi, alt verset din Ieremia spune ca nu numai Media v-a contribui la cucerire ci si alte natiuni se vor uni pentru asta. Ieremia 50:27, 28 „„Înălţaţi un stindard în ţară! Sunaţi din corn printre naţiuni! Sfinţiţi naţiunile împotriva ei! Chemaţi împotriva ei regatele Araratului, Miniului şi Aşchenazului! Numiţi împotriva ei pe cel care recrutează! Puneţi caii să urce ca nişte lăcuste ţepoase! 28 Sfinţiţi naţiunile împotriva ei, pe regii Mediei, pe guvernatorii ei, pe toţi demnitarii ei şi toată ţara aflată sub stăpânirea lor! 29 Să se zguduie pământul şi să se zvârcolească de durere, căci gândurile lui Iehova s-au îndreptat împotriva Babilonului, ca să facă din ţara Babilonului o pricină de uimire, un ţinut fără locuitori."
In fine, nu prea le am la explicatii, si nu am dat inca de versetul unde spune de Media si de Persia numai. Explicatiile ar fi mai multe, mai detaliate si mai multe informatii si versete clarifica. Asta e o schita nereusita a unei lucrari de referinta. Ei, uite in cartea Ezra implinirea profetiilor legate de Cirus, unsul. Ezra 1:7-11 „De asemenea, regele Cirus a pus să fie scoase ustensilele casei lui Iehova, pe care Nebucadneţar le adusese de la Ierusalim şi le pusese în casa dumnezeului său. 8 Cirus, regele Persiei, a pus ca acestea să fie scoase sub supravegherea trezorierului Mitredat, le-a numărat şi i le-a dat lui Şeşbaţar, căpetenia lui Iuda.
9 Iată numărul lor: treizeci de vase de aur în formă de coş, o mie de vase de argint în formă de coş, douăzeci şi nouă de vase de rezervă, 10 treizeci de castroane mici de aur, patru sute zece castroane mici de argint, de calitatea a doua, şi o mie de alte ustensile. 11 Numărul tuturor ustensilelor de aur şi de argint a fost de cinci mii patru sute. Şeşbaţar le-a dus pe toate când exilaţii din Babilon au urcat la Ierusalim."

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

Mdap...te las in pace happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Exista dovezi ale existentei unui Dumnezeu"... nu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prezinta "dovezile explicatiei tale tautologice!".
Si te cred! Hai ca te-m prins! Nu mai scapi, nici in cosmarurile tale! De mine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu vazul si cu ratiunea, mai ciorosbuliga.Fiindca Dumnezeu a spus ca intreaga fire striga slava si gloria lui dumnezeu.Si eu cand ma trezesc, dimineata, vad, aud, si ma bucur.toata ziua ma uit in jur si-mi place.iar seara privesc imensitatea cerului si frumusetea stelelor, si ma simt foarte mic, o vietate, pe un fir de praf in univers.e mare lucru.Si ma gandesc la atata maretie care ma inconjoara si ma bucur de ea.si mai ales ca sant oameni de stiinta care sa descopere taine atata cat le ingaduie Dumnezeu, fiindca ce descopera ei, e deja existent, nu ei le creeaza.Ei doar le aduc la cunostinta si le adapteaza vremurilor si oamenilor.

| 6684464 a răspuns:

Dupa ce se va descoperi si cum a aparut viata si materia, atunci nu va mai fi nici o dovada...
Este, totusi, un risc prea mare sa nu crezi in Dumnezeu, pentru ca ori cat de sanatos ai fi tot mori si nu stii ce e dupa moarte, nimeni nu stie... Si nu stii nici cand mori...

| dragos38 a răspuns:

Din punct de vedere stiintific nu exista dovezi a existentei vreunei entitati divine.Si nici nu se poate dovedi, pentru ca stiinta se ocupa de cercetarea materiei, a universului material.dar sunt intrebari la care oamenii de stiinta fie ei atei, liber cugetatori sau credinciosi nu pot raspunde inca, cum ar fi,( cum a aparut a.d.n.)

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Deci tu te lasi influentat de altii? pai stii totul despre creatie, pentru ca tot ce a zis Isus s-a infaptuit, numai Dumnezeu poate spune is FACE > isus in Zahharia ca va veni si va trai printre noi, a venit ca Isus, nu te poti preface ca nu, a venit!

Isus mi-a raspuns rugaciuni, ca si cum va face pentru toti ce se pocaiesc.

Context
A Gentle Answer Turns Away Wrath
…28The heart of the righteous ponders how to answer, But the mouth of the wicked pours out evil things. 29The LORD is far from the wicked, But He hears the prayer of the righteous.

Din experienta zic ca Lui Dumnezeu ii pasa de cei ce vor sa faca Voia Lui.
Cum a promis in Cuvantul sau, ca Dumnezeu sta departe de pacatosi dar asculta pe cei drepti

Aia e legea, nu ai cum sa o schimbi, happy
Dumnezeu a zis si a infaptuit

| WeAreSmart explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

Zilnic mor de foame sute de mii de copii. Daca ar exista un Dumnezeu drept si binevoitor care a creat universul si oamenii din simpla argila atunci ar putea la fel din simpla argila sa faca niste mancare acelor copii. Trebuie sa fii prostut sa crezi ca miliarde de oameni ard vesnic in iad si mor in chinuri pentru acum 6000 de ani o femeie a mancat un mar laughing

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns (pentru WeAreSmart):

Nu trebuie sa fii destept sa stii ca PACATUL E PEDEPSIT, TU SI TOATA GLOTA CARE SE OPUNE SUNTETI IUBITORI DE PACAT happy

Faza 1

Dumnezeu pedepseste pentru ca are dreptul, El ne-a creat El ne omoara, si Dumnezeu este drept fiecare primeste ce merita
daca sustii pacatu tu esti rau nu Dumnezeu pentru ca Il pedepseste

It was not God who introduced suffering into the universe. It was Lucifer, who became Satan; the devil. It is for the sake of those who will inhabit the universe for all eternity that God allows Satan to demonstrate sufficiently what the true course of sin really is. But you ask, "Isn't it enough? Haven't we seen enough?" Let me ask you: "Has mankind learned their lesson? Is war obsolete? Has crime ceased?" One of the sad facts of life is that some will never learn the lesson! Following in the footsteps of Satan himself, they will carry their rebellion against God to the bitter end. Only God knows when it will be safe to eliminate sin and those who perpetrate it from the universe without allowing cause for it to ever return again. Remember, sin can only enter the universe through the mind of a rational being. It is the result of the misuse of the freedom of choice. God's creatures will retain their free will, but none will ever choose rebellion against God again. The prophet Nahum says, "affiliation shall not rise up the second time."

God will gain and hold the voluntary allegiance of His loyal children for all eternity. He will not do this through fear. He will do it through love. It will yet be proven that every act of God, even the destruction of the wicked, will be an act of love. One indication of God's love is the suffering that He Himself has endured through the entire great controversy begun by Lucifer's rebellion. Even with modern inventions like television, we see only a tiny portion of the suffering in the world. God sees it all, every second, every hour, night and day, without holidays or vacations! It is Satan who enjoys watching people suffer, and not because of his hatred for us. Satan knows how much it hurts God to watch His children suffer, and God is the object of his hatred. To Satan, we are merely pawns in his game. To God, we are the objects of His supreme affections. Even the destruction of Satan can bring no joy to the heart of God. He remembers him as he once was, and as he could have been.

The day is coming when peace, genuine peace, will reign throughout the entire universe. The Bible is the guide to how this peace will be established and how it will be maintained. When God's plan of restoration is completed, the effects of Lucifer's rebellion will be forever gone. The universe will be no better for it. God would have preferred that it never have had to happen. But the universe will be safe from the danger of it ever happening again.

"And I heard a great voice out of heaven saying, Behold, the tabernacle of God is with men, and he will dwell with them, and they shall be his people, and God himself shall be with them, and be their God.
And God shall wipe away all tears from their eyes: and there shall be no more death, neither sorrow, nor crying, neither shall there be any more pain: for the former things are passed away." Revelatio

2. Foamete in lume nu e din cauza Lui Dumnezeu ci din cauza omului, Dumnezeu ne-a dat Maini sa munci, de vreme ce nu e chestia Lui Dumnezeu sa faca sa cada/ploaie cu mancare din cer, ne-a dat maini sa muncim si sa producem, daca toti oamenii ar ajuta pe fiecare nu cred ca ar fi vorba de foamete in lume.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Nu trebuie sa fii destept sa stii ca PACATUL E PEDEPSIT, TU SI TOATA GLOTA CARE SE OPUNE SUNTETI IUBITORI DE PACAT happy

Faza 1

Dumnezeu pedepseste pentru ca are dreptul, El ne-a creat El ne omoara, si Dumnezeu este drept fiecare primeste ce merita
daca sustii pacatu tu esti rau nu Dumnezeu pentru ca Il pedepseste

It was not God who introduced suffering into the universe. It was Lucifer, who became Satan; the devil. It is for the sake of those who will inhabit the universe for all eternity that God allows Satan to demonstrate sufficiently what the true course of sin really is. But you ask, "Isn’t it enough? Haven’t we seen enough?" Let me ask you: "Has mankind learned their lesson? Is war obsolete? Has crime ceased?" One of the sad facts of life is that some will never learn the lesson! Following in the footsteps of Satan himself, they will carry their rebellion against God to the bitter end. Only God knows when it will be safe to eliminate sin and those who perpetrate it from the universe without allowing cause for it to ever return again. Remember, sin can only enter the universe through the mind of a rational being. It is the result of the misuse of the freedom of choice. God’s creatures will retain their free will, but none will ever choose rebellion against God again. The prophet Nahum says, "affiliation shall not rise up the second time."

God will gain and hold the voluntary allegiance of His loyal children for all eternity. He will not do this through fear. He will do it through love. It will yet be proven that every act of God, even the destruction of the wicked, will be an act of love. One indication of God’s love is the suffering that He Himself has endured through the entire great controversy begun by Lucifer’s rebellion. Even with modern inventions like television, we see only a tiny portion of the suffering in the world. God sees it all, every second, every hour, night and day, without holidays or vacations! It is Satan who enjoys watching people suffer, and not because of his hatred for us. Satan knows how much it hurts God to watch His children suffer, and God is the object of his hatred. To Satan, we are merely pawns in his game. To God, we are the objects of His supreme affections. Even the destruction of Satan can bring no joy to the heart of God. He remembers him as he once was, and as he could have been.

The day is coming when peace, genuine peace, will reign throughout the entire universe. The Bible is the guide to how this peace will be established and how it will be maintained. When God’s plan of restoration is completed, the effects of Lucifer’s rebellion will be forever gone. The universe will be no better for it. God would have preferred that it never have had to happen. But the universe will be safe from the danger of it ever happening again.

"And I heard a great voice out of heaven saying, Behold, the tabernacle of God is with men, and he will dwell with them, and they shall be his people, and God himself shall be with them, and be their God.
And God shall wipe away all tears from their eyes: and there shall be no more death, neither sorrow, nor crying, neither shall there be any more pain: for the former things are passed away." Revelatio

2. Foamete in lume nu e din cauza Lui Dumnezeu ci din cauza omului, Dumnezeu ne-a dat Maini sa muncim, de vreme ce nu e chestia Lui Dumnezeu sa faca sa cada/ploaie cu mancare din cer, ne-a dat maini sa muncim si sa producem, daca toti oamenii ar ajuta pe fiecare nu cred ca ar fi vorba de foamete in lume. Isus a dat lege sa ajutam pe saraci, mergi si ajuta happy daca foametea te frustreaza.

| WeAreSmart explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

Reiese ca totul e in mainele noastre si niciun Dumnezeu nu ne va ajuta

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns (pentru WeAreSmart):

Pai da, Dumnezue te ajuta numai unde nu poti happy adica nu stiu daca vrei sa afli planul Lui.

| Mindilica a răspuns:

Dovezile existentei lui Dumnezeu le vedem in jurul nostru. Pe Dumnezeu il simti cu inima iar minunile Lui sunt vizibile cu ochiul liber. Cei care au ochi sa vada, insa...

| WeAreSmart explică (pentru Mindilica):

Inima nu e un organ de simt

| Koko21 a răspuns:

Eu il simt, dar doar cu inima

| PriestOfLeviathan a răspuns:

Crestinismul este doar o minciuna, daca nu ma credeti, puteti afla mai multe detalii de aici :crestinismulexpus.blogspot.ro

| PriestOfLeviathan a răspuns:

Crestinismulexpus.blogspot.ro