| BrD a întrebat:

Exista Dumnezeu?
Vreau argumente pro si contra.

120 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Dumnezeu exista il ai in sufletul tau in constiinta ta in jurul tau,il gasesti pe Dumnezeu la tot pasul Tu trebuie doar sa ai ochii deschisi si sa il primesti in inima ta si in sufletul tau.
Apoi :
Tu doresti un circ din cite vad
Apoi :
Ai bre rabdare ca apar imediat ateii de servici, in frunte cu lolozila si sa ii auzi cum croncane rolling on the floor ca nu exista Dumnezeu de incep si ei sa creada.Eu zic daca ai acvariu cu pesti, sa nu citesti ce spun eicu glas tare, ca astia mint de ingheata apele si o sa dezgheti amaritii de pesti cu lampa de benzina. lolozila a facut asa apoi a aruncat 3 morcovi si 2 cepe si gata borsul lolozilesc rolling on the floor de nici ciinii nu puneau botul pe el.

| Urzi23 a răspuns:

@Soimos a spus,,,,,,,,,,,
Stiinta inca nu a gasit nimic, desi de 2000 de ani se straduieste sa gaseasca cel mai mic indiciu referitor la existenta lui Dumnezeu!

Urzi23 in dialog :

Altu caruia nu ii da nimeni dreptate si s-a apucat sa si-o proclame, poate i se face cuiva mila de el sa il aprobe?
Apoi :
Auzi "domle" de 2000 de ani stiinta il cauta pe Dumnezeu si dovezi cu Mintuitorul

Urzi23 bubuind de intelepciune :

Bre @soimos savantii aia de acum 2000 de ani, aveau orbul gainilor Trebuiau sa dea fuga in Ierusalim si pupau Picioarele Domnului. Poate ei cautau dovezile prin siberia si se incaierau cu turcii rolling on the floor
Apoi :
Eu cred ca savantii tai erau preevolutionisti si cautau verigile lipsa sa le gaseasca darwin ambalate cu fundita rosie si banderola de 2 bani
Apoi :
Poate savantii de acum 2000 de ani au facut falsurile scuze plansele pentru "recapitulatia embrionala' rolling on the floor a lui haekcel
Apoi :
Poate tot savantii aia acum 2000 de ani imbracati in piei de oaie, au descoperit stramosul comun pe celebra lucy
Apoi :
Acum 2000 de ani a fost inventat conceptul de "mos gerila "sa sprijine evolutionismul si pe atei
Ateii sunt niste refuzati de soarta
Ps
Bre Soimos sa ii spui lui @shader ca darwin a lansat cartea cu o luna inainte de unirea Principatelor rolling on the floor si in 1860 haeckel prezenta falsurile scuze primele planse cu "recapitulatia embrionala"
Ps1 ateii sunt niste distrusi rolling on the floor

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

Spui ca oamenii de stiinta de acum 2000 de ani erau imbracati in piei de oaie si nu aveau multe in cap, dar de cei ce au scris Biblia presupun ca ai o parere foarte buna, ca erau imbracati la costum si ca erau inteligenti mai ceva ca Einstein. "Acum 2000 de ani a fost inventat conceptul de "mos gerila "sa sprijine evolutionismul si pe atei
Ateii sunt niste refuzati de soarta " Mos Gerila=Mos Craciun. Cine sarbatoreste aceasta sabratoare pagana? Cred ca nu mai trebuie sa spun.

| Shaddar a răspuns (pentru Rapplex):

Lasa-l ca el stie doar sa dea copy-paste de pe site-uri, nu sa citeasca niste carti serioase.Inca invata scaderea, la ce te astepti?

| Rapplex a răspuns (pentru Shaddar):

Sunt chiar enervanti, iar altii ii cred aparatorii super-inteligenti ai religiei.Ii respect foarte mult pe crestinii care au studiat si care cunosc situatia, cu care pot discuta in general, dar sunt si unii ca Urzi23, care abereaza non-stop.

| BrD explică (pentru Rapplex):

Iti sugerez sa te uiti la Zeitgeist prima parte (e un documentar din anul 2006). Acolo spune cateva lucruri despre religie si cum s-a format ea. Si motivul pentru care e formata.

| Urzi23 a răspuns (pentru Rapplex):

Se mai trezeste cite un adormit @rapplex care spune ce il taie mintea "" Mos Gerila=Mos Craciun. Cine sarbatoreste aceasta sabratoare pagana? Cred ca nu mai trebuie sa spun."

Urzi23 in dialog :

Crestinii sarbatoresc pe 6 dec Sf Nicolae, ateii au pe mos gerila Pe 25 dec crestinii sarbatoresc " Nasterea Domnului " Ateii se roaga la mos gerila si la mos craciun sa le aduca verigile lipsa, dar verigile aduse de mos sunt fix ciuciu. Ateii cind eu sarbatoresc "Invierea Domnului " ei sarbatoresc iepurasul rolling on the floor Cind eu sarbatoresc " Inaltarea Domnului " ateii sarbatoresc verigile lipsa rolling on the floor si stramosul comun.

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

Esti sub nivelul minim de inteligenta.Devii pe zi ce trece subiect de studiu.Care e scopul tau, sa devii primul om ce face din prostie hobby?

| Urzi23 a răspuns (pentru Rapplex):

Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):
Esti sub nivelul minim de inteligenta.Devii pe zi ce trece subiect de studiu.Care e scopul tau, sa devii primul om ce face din prostie hobby?

Urzi23 in dialog :

Poate ai chiorit si nu ai priceput intrebarea o pun special pentru tine :
BrD intreaba:
Exista Dumnezeu?
Vreau argumente pro si contra.
Apoi :
Daca nu pricepi roaga pe mama ta sa citeasca pentru tine si sa te lumineze la minte cu fraze simple pe intelesul tau.

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

Tu esti in regula mental? Nu te-ai luat tu de de atei ca sarbatoresc Mos Craciun? Si nu ti-am mai spus de n ori argumentele inexistentei vreunei forte divine. Evita sa vi cu argumente copy/paste si fi original.P.S.:As vrea sa vad ca ai clinic sanatos de la un medic psihiatru, ca sa ma conving de niste banuieli.

| Urzi23 a răspuns (pentru Rapplex):

Aloooooo pe 25 dec Crestinii sarbatoresc Nasterea Mintuitorului,citeste Dumnezeiestile Scripturi, noi nu avem taine cu mos craciun al vostru scris pe pungi
Apoi :
Ateii au inventat si ei ceva :mos gerila si mos craciun sa nu ramina de caruta in decembrie si sa se uite chioris la Crestinii care sunt in sarbatoare
Apoi :
Cind Crestinii sarbatoresc Invierea Domnului conform Dumnezeiestilor Scripturi, amaritii de atei sa nu ramina de caruta sarbatoresc iepurasul rolling on the floor
Apoi :
Vezi ca nu esti greu de cap si ai priceput diferenta rolling on the floor

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

0=>gradul de inteligenta al tauwinking. Prietene, cum ti-am mai spus, studiaza si tu si nu-ti mai pune prostia la expozitie(e un sfat prietenesc)

| BrD explică (pentru Rapplex):

Ba @rapplex, da' tu mult ai mai studiat la viata ta... pune dracu mana pe o carte sau deschidi wikipedia si pe urma sa vi aci cu argumente.
Daca vi tu cu argumente gen: "exista dumnezeu pentru ca am studiat eu" zi'ne si noua ce dracu ai studiat. Ai studiat sudoku? Dar asta te cam depaseste la inteligenta.
Zi mai bine ca te'a pus mama ta sa crezi in doamne doamne ca asa trebuie, sau ca e rau daca nu faci asta. Si gata. Dar nu veni tu cu pretexte de genu "am studiat eu". Carti de desen?

| Rapplex a răspuns (pentru BrD):

Rapplex=ateu.Unde am spus eu ca exista D-zeu?

| BrD explică (pentru Rapplex):

Atunci scuze, cred ca m-am incurcat printre fraze

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu cred ca nu exista chatterbox

Răspuns utilizator avertizat
| DrunkenRat a răspuns:

Nimeni nu a dovedit ca exista si totusi... nimeni nu a dovedit ca nu exista.

| BrD explică (pentru DrunkenRat):

Stiinta a cam dovedit ca nu exista tongue

| FărăCapsLock a răspuns (pentru DrunkenRat):

De fapt, dacă nu dovedești că există, este EVIDENT că nu există. Și asta nu numai referitor la religie și la Dumnezeu, ci în general la orice. Cum se zice la poliție? „Nevinovat până la proba contrarie.". Adică nu s-a găsit vinovăția, rezultă că nu e vinovat.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru FărăCapsLock):

FărăCapsLock a răspuns (pentru Siebenburgen):
De fapt, dacă nu dovedești că există, este EVIDENT că nu există.,,,,,,

Urzi23 bubuind de intelepciune :

Deci daca tu poti dovedi ca ai minte si eu o pot masura,pipai, cintari atunci este ok Dar daca nu poti dovedi existenta mintii in capul tau dupa ce pot eu masura si accepta, atunci inseamna ca tu nu ai minte?
Apoi :
Aplicind teoria ta geniala daca tu nu poti demonstra ca ai minte,"este EVIDENT ca nu exista ".
Apoi :
Ateii ma fac sa ma sparg de ris rolling on the floor

| DrunkenRat a răspuns (pentru BrD):

Hai, serios? Da-mi un exemplu.

| DrunkenRat a răspuns (pentru FărăCapsLock):

Adevarat. Pe jumatate...
Daca nu dovedesti vreodata ca exista acel ceva atunci intr-adevar nu exista, dar cum noi inca avem timp sa dovedim, este acea sansa sa existe. Si spun asta pentru ca avem timp sa dovedim... deoarece nu este sfarsitul lumii, nu?

| Rapplex a răspuns (pentru DrunkenRat):

Gresit.Daca tu nu dovedesti ca exista, atunci nu exista.Intr-o lume bazata pe dovezi si realitati, o presupunere este egala cu 0winking. Daca ne luam dupa cele spuse de tine, eu as avea n timp sa dovedesc ca Zana Maseluta exista, dar stim cu totii ca nu-i asa. Faza cu timpul este total eronatawinking

| DrunkenRat a răspuns (pentru Rapplex):

Faza e ca in ceea ce priveste religia, au fost lasate urme in trecut. Zana Maseluta nu are o biblie. Evident, acea faza este eronata in unele cazuri, dar nu in cel actual.

| Rapplex a răspuns (pentru DrunkenRat):

Mai nou cuvantul Biblie este sinonim cu dovada? Eu stiu ca este doar un titlu de carte, si nu poti spune "Zana Maseluta nu are o biblie", este extrem de prostesc.Da, au fost lasate urme, dar majoritatea nu trec de stadiul de declaratii, fara vreun suport din partea vreunei dovezi.Ca oamenii cred orice aud din vorbe, asta nu-i vina mea(romanii l-au crezut pe Basescu a doua oara, cu toate ca au avut 4 ani la dispozitie sa-l studieze).Nu contest existenta lui Iisus ca om, dar nu ca fiu al lui D-zeu.

| BrD explică (pentru DrunkenRat):

Nu! Religia nu a lasat urme in trecut. Arata'mi mie pe cineva care a fost inviat de Iisus si traieste si acum! Sau arata'mi pe cineva care a vazut asa ceva!
Tu mergi pe ideea ca ce scrie in Biblie e real. Eu sunt constient ca este o inventie.
Daca tu imi spui mie ca Dumnezeu exista pentru ca scrie in Biblie (care din cate stii e scrisa sa oameni) si iti susti argumentul... desi eu iti spun ca nu exista pentru ca nu poate fi vazut, simtit, mirosit, pipait, auzit, gustat... si imi spui ca "nu ca in Biblie scrie ca a fost vazut, ca s-a vorbit cu El (s.a.)" nu faci decat sa susti din nou Biblia.
Biblia EXISTA! Sunt constient. O pot vedea, simti, mirosi, pipai, gusta (desi n'as avea motiv) si auzi (in momentul impactului cu solul). DECI EA EXISTA! Dar daca exista nu inseamna ca e mai mult decat o carte. Biblia actuala e o copie de pe alte carti care erau scrisa intr'o limba pe care nu o stia nici dracu si traducerea ei este cu lipsuri si adaugiri. Sunt multe inflorituri.
Vrei sa stii niste lipsuri? Uite, Evanghelia dupa Toma. Lipseste cu desavarsire. De ce? Mai stii ca i se spunea "Toma necredinciosul"? El nu credea in Dumnezeu chiar daca a trait in vremurile cand se presupune ca a venit pe Pamant.

Revenind la "au fost lasate urme in trecut", Hitler a lasat urme in trecut. Nu Dumnezeu.

| DrunkenRat a răspuns (pentru BrD):

Nici creierul tau nu poate fi vazut, simtit, mirosit, pipait, auzit, gustat.

| BrD explică (pentru DrunkenRat):

De unde ai ajuns la concluzia asta? Ok, facem abstractie de tomograf.
Dar cu ce te crezi mai destept decat mine? Practic m'ai atacat intr'un mod subiectiv desi eu sunt destul de obiectiv in ceea ce priveste religia. Si nu zic de tine ca daca s'ar aduna 100 de persoane si ar vrea sa te minta ca o gaina a facut un ou de'un kil, tu i'ai crede.

| BrD explică (pentru DrunkenRat):

Uite, citeste aici: http://www.descopera.org/cine-a-fost-isus/

| Rapplex a răspuns:

Nu exista.Hai sa-l luam d.p.d.v religios, ok? D-zeu=vesnicie(infinit). Acum intervine mintea umana, care nu are capacitatea sa inteleaga infinitul, nici macar sa si-l imagineze.Deci D-zeu nu va putea fi dovedit niciodata, iar un lucru caruia nu i se dovedeste existenta, este inexistent. P.S.:Acum crestinii o s-o dea la intors si din nou se vor contrazice pe ei insisilaughing

| DrunkenRat a răspuns (pentru Rapplex):

De cand "urme in trecut" este echivalent cu "dovada"?
Si app, cum poti spune ca este o prostie? Este un adevar, cu toate ca desacralizeaza "divinitatea" in care este discutia noastra plasata. Cum poate fi considerat adevarul o prostie?

| Rapplex a răspuns (pentru DrunkenRat):

Tu ai spus urmatoarele "Zana Maseluta nu are o biblie", iar eu ti-am spus ca Biblie e un titlu de carte, nicidecum o ustensila pentru a demonstra ceva. Spune-mi tu care este adevarul inteles de tine, si iti spun eu ce e prostie si ce nuwinking

| DrunkenRat a răspuns (pentru Rapplex):

"Zana Maseluta nu are o biblie" este un adevar. Iar biblia nu este luata cu sens de dovada, ci cu sens de "urma in trecut".

| Rapplex a răspuns (pentru DrunkenRat):

Vrei sa spui ca D-zeu exista doar pentru ca o anumita carte a lasat "urme in trecut"?

| BrD explică (pentru DrunkenRat):

Care este adevarul si cum il poti dovedi?

Ceausescu a murit la revolutie.
Este un adevar sau nu?
Poate fi dovedit?
Iti poate spune mama ta, vecinii de bloc (sau curte), ziarele de pe atunci, cel putin 48 de oameni din 50 pe care ii opresti pe strada si care au trait la revolutie, majoritatea preotilor care au trait atunci etc.
Deci este un adevar care poate fi dovedit.
Si totusi a fost nevoie de deshumare pentru convingere.

Iisus a trait acum cca. 2000 de ani si a facut tot felul de minuni.
Este un adevar sau nu?
Poate fi dovedit?
Poti citi in Biblie, iti poate spune mama ta care a citit in Biblie, iti pot spune vecinii de bloc (sau curte) care au citit in Biblie, cel putin 48 de oameni din 50 pe care ii opresti pe strada si au citit in Biblie, preotii care predica Biblia (de ce? pentru ca au citit in Biblie) etc.
Deci pare un adevar care pare a fi dovedit.
Si totusi noi ne punem intrebari pentru convingere.

Care este diferenta intre cele 2 exemple? Religia nu are alte argumente in afara Bibliei.

| DrunkenRat a răspuns (pentru Rapplex):

Nu sustin ca exista pentru asta, sustin ca este o posibilitate mai mare sa existe decat alte iluzii de pe aici.

| BrD explică (pentru DrunkenRat):

O posibilitate ar fi sa existe un dumnezeu. Dar cu siguranta ar fi un alt dumnezeu decat cel biblic. In plus, ai vazut structura religiei? Adica bazele ei. Am scris eu mai la inceput.

| Rapplex a răspuns (pentru DrunkenRat):

Iluzia e de fapt in mintea fiecarui credincios, care se minte singur ca va trai vesnic scaldat in fericirea vesnica."Nici creierul tau nu poate fi vazut, simtit, mirosit, pipait, auzit, gustat." Serios? Ia un om de pe strada, taiei scalpul si pipaie, miroase, simte cat vreilaughing.Sau mai normal, ai putea sa mergi la medic, faci o tomografie si gatawinking

| DrunkenRat a răspuns (pentru Rapplex):

Am spus al tau, nu a oricarui om. Cat despre tomografie, asta nu exista in trecut si totusi oamenii credeau ca au un creier, consider ca este la fel si cu divinitatea, exista, dar nu avem inca mijloace de a dovedi.

| BrD explică (pentru DrunkenRat):

De unde dracu le scoti ma? De unde stii tu ca in trecut oamenii nu stiau ce e ala creier dar totusi credeau? Tu ce visezi noaptea spui dimineata? Sau si asta scrie in Biblie?

| DrunkenRat a răspuns (pentru BrD):

Cum dracu' existau posibilitati in trecut pentru a "se ajunge" la creierul unei persoane, cat timp aceasta era in viata?

| BrD explică (pentru DrunkenRat):

Simplu. Luai un bolovan si ii dadeai unuia in cap pana i'l faceai zob. Apoi vedeai ca are ceva in el. Apoi mai ii dadeai si altuia. Si dupa ce le spargeai testele la vreo 10-12 persoane, ajungeai la concluzia ca si restul care sunt vi, au asa ceva in capsor.

E complicat nu? Pare ireal? Iti dai seama ca "minunile" facute de Hristos sunt mult prea irealistice pentru a le da crezare si tu totusi crezi ca e posibil?
Acum...i'a zi tu, care din noi pare ca n-are creier?

| DrunkenRat a răspuns (pentru BrD):

Vezi, exact aici vreau sa ajung. Faci un experiment, se repeta si se repeta pana ajungi la concluzia ca asa este tot timpul.
Acum, transpune-ti teoria in alte planuri.
In urma cu cativa ani nu se stia ce forma are pamantul. Cativa oameni au venit cu ideea cum sa ar fi rotund ceea ce atuci parea imposibil, ridicol, nestiintific exact cum pare unora religia in zilele de azi. Pe parcursul dezvoltarii omenirii, s-a dovedit ca intr-adevar este rotund.
La fel a fost si cu soarele, care se presupune ca se invartea in jurul planetei.
Oamenii nu aveau suficiente resusrse pentru a demonstra adevarul.
Aplicand teoria ta cu "sparg capul la 1, la 2, la 10, atunci toti sunt la fel" ajungem la concluzia ca tot ce este ridicol, deplasat, nestintific va ajunge perfect logic.

| BrD explică (pentru DrunkenRat):

Doar ca Dumnezeu inca nu s-a dovedit thinking Si cu siguranta nu o va face. A fost nevoie de nenumarate experimente pentru a descoperi ceva. Dar experimentele nu durau mult. In schimb cautarea lui Dumnezeu se intinde pe secole si nu se descopera nimic. De ce? Pentru ca nu este.

| DrunkenRat a răspuns (pentru BrD):

Depinde, poate nu are totul o asa estetica, unele cautari dureaza mai mult si altele mai putin, dar lasand asta, pot afirma despre ateism si crestinism ca sunt 2 poli tampiti. Dintre toate conceptiile filozofice ador agnosticismul(s-ar putea sa fi auzit de el), este cel mai rational posibil. Sa nu sustii ca exista divinitatea este la fel de irational precum sa sustii ca exista.

| BrD explică (pentru DrunkenRat):

Ai inteles gresit. Eu sunt agnostic. Spun ca nu exista dumnezeul biblic si sunt total impotriva credintei in el.
Stiu ca exista ceva, doar ca nu stiu ce si nu stiu sigur care sunt regulile pe care trebuie sa le urmam si pana la urma unde ajungem. Dar repet, dumnezeul biblic este o mare inventie cu multe contradictii si multe bug'uri. Am foarte multe argumente impotriva unui astfel de dumnezeu.

Uite o problema de logica:
Dumnezeu este ATOTPUTERNIC si ATOTSTIUTOR.
Adica el poate face orice si in acelasi timp el stie tot (trecut, prezent, viitor).
Daca Dumnezeu stia viitorul dinainte sa creeze omul (adica daca il va face pe Adam, automat va veni o Eva si impreuna vor manca din marul ala si bla bla bla in data de 29.12. 2011 un oarecare BrD va scrie asta aci si cate si cate alte evenimente nu se intampla in acest moment inclusiv ce se va mai intampla pana la Apocalipsa si chiar dupa), de ce l-a mai creat? De ce nu a zis "Mai bine'mi bag un bat in cur, sunt atotputernic, pot sa creez o fiinta mult suprema lui Adam si care sa traiasca in Paradis si care sa nu manance mere si toata lumea sa fie fericita!".

Vezi ce prostie? Dumnezeu stia ce o sa se intample si totusi a lasat sa se intample. Pe langa asta, in toata atotstiinta lui nu stia ce vor face oamenii.

Sper ca ai inteles.

| DrunkenRat a răspuns (pentru BrD):

Si eu m-am gandit la asta, nu exact asa. Nu demult am citit o carte care facea referinte la rai, iar pentru a intra in rai nu era necesar sa ai anumite virtuti ci sa-l ierti pe Dumnezeu. In opinia mea, autoarea este geniala, este vorba despre Anne Rice.

| BrD explică (pentru DrunkenRat):

Cred ca este in genetica treaba cu credinta. Adica avem tendinta sa credem ca nu suntem singuri si ca e ceva dupa asta. Ca ne alegem un dumnezeu o facem din optimism, speram sa ajungem undeva dupa. Numai ca unii fac asta din prostie. Se cred incatusati sa isi dedice viata dumnezeului pe care'l aveau parintii lor. Hai sa zicem ca nu e nimic exagerat de rau in asta. Este doar rau si atat.
Dar sa da bani la biserica si la preoti, avand in vedere ca ei au salariu pentru asta, sa-ti alege prietenii in functie de religie, si ucideri in numele crestinitatii si toate astea...pe mine ma intriga.
Am fost botezat ortodox. Si o vreme am crezut in asta. Credeam aberatiile bibliei si nu vroiam sa vad cat de aberante sunt.
Dar intr'o zi mi-am zis: "Poate voi ajunge'n rai, am cateva greseli dar voi fi iertat. Imi pare rau de cei nascuti in India (si in tari cu alte religii) ca ei nu au nici o sansa!"
Si de aci a pierdut tot. Mi'am dat seama ca dumnezeul in care credeam eu e atat de ipocrit incat permite nasteri de oameni in zone in care niciodata nu se va auzi de El. Adica el are o placere in a face oameni predestinati pentru iad? Si incetul cu incetul am pus intrebari, am cautat raspunsuri, mi-am dat raspunsuri si am ajuns la concluzia ca nu exista acel dumnezeu in care credeam cu desavarsire.
Si am gasite muuulte materiale care mi'au fost de un real folos. De la contradictii biblice, pana la satanismul modern.

| BrD explică (pentru BrD):

Si de aci a pornit tot *

| DrunkenRat a răspuns (pentru BrD):

Haha, ma intriga contradictiile biblice, cu toate ca inca nu am citit-o pe toata. Cat despre predestinati in iad... hmm, majoritatea crestinilor pe care i-am cunoscut sustineau ca nirvana si raiul sunt de fapt acelasi loc. Cat despre admiterea acolo, pare mai corect sa fii pur si simplu bun decat sa venerezi o anumita persoana. Nu-mi plac bisericile, nici oamenii in genereal. Interpreteaza religia in mii de feluri si se roaga in gloata, ceea ce ma dispera. Din ce am vazut la alti oameni, religia seamana cu "iubeste-ma sau mergi in iad". Nah... nu as putea veci sa practic crestinismul 'adevarat'.

| DomineRex a răspuns:

Uite daca chiar te intereseaza si stii engleza uita-te la o dezbatere unde auzi parerea fiecarei parti : http://www.youtube.com/watch?v=WwgrpGhE740
Sau mai mult pe o baza stiintifica http://www.youtube.com/watch?v=4aHjJ1Zh_54&feature=related

| Varahil a răspuns:

Ciudat.intrebarea asta se pune cu o frecventa fantastica, si toata lumea vrea argumente pro si contra.Si oricate argumente se aduc, unele chiar bine documentate, peste 2-3 zile intrebarea apare iar, cerand noi argumente.Stii de ce? Pentru ca omul il poate percepe si intelege pe D-zeu doar prin prisma experientelor personale, si nu din argumente.

| Damasc a răspuns:

Ai nevoie de cineva care sa-ti afirme ca exista sau ca nu? E trist atunci.Scrie in bara de cautare " Dumnezeu" si vei vedea ca mai sunt alte 434245 intrebari pe acelasi subiect.Aa...si ca sa fiu on topic,existenta lui Dumnezeu nu ti-o poate dovedi nimeni si nimic, ramane la latitudinea ta daca, crezi sau ba.

| addys12 a răspuns (pentru Damasc):

"la latitudinea ta"? cred ca ai vrut sa spui "la atitudinea ta". Vorbesti dupa ureche! Poate te aud si cu "per ansamblu"

| Damasc a răspuns (pentru addys12):

Hai du-te ma nu ma innebuni! Ce ti-ai zis tu cu comentariul asta,ca mi-ai zis-o aici, m-ai facut praf a? Gandeste de doua ori inainte sa mai faci afirmatii 'destepte' ca asta 'pretenas'. Daca tot ti-ai tras fir de net prin lanu' de porumb, te mai poti si documenta prin intermediul acestuia sa stii.Bafta!

| soimos a răspuns:

Argumentul il gasesti in DEX adica aici:

EXISTÁ, exíst, vb. I. Intranz. A fi, a se afla, a se găsi în realitate; a trăi, a se manifesta. [Pr.: eg-zis-] – Din fr. exister, lat. existere

Se afla, se manifesta, sau se gaseste in realitate vreun Dumnezeu?

Stiinta inca nu a gasit nimic, desi de 2000 de ani se straduieste sa gaseasca cel mai mic indiciu referitor la existenta lui Dumnezeu!

| BrD explică:

Sa nu ma intelegi gresit, dar as fi vrut ceva concret. Adica nu chestii de genul ca este in sufletul tau sau prostii d'astea.
Adica ceva gen: exista pentru ca...
sau: nu exista pentru ca...

| BrD explică:

Gândiţi-vă puţin.

Religia chiar a reuşit să-i convingă pe oameni că există un om invizibil, care trăieşte în cer, care veghează la tot ce faceţi, în fiecare minut al fiecărei zile.

lar omul invizibil are o listă specială cu 10 lucruri care vă sunt interzise.

lar dacă faceţi oricare dintre aceste lucruri, există un loc special, plin de foc şi fum şi tortură şi chin, unde te va trimite pe tine să trăieşti şi să suferi şi să arzi, să te îneci şi să ţipi şi să plângi încontinuu, până la sfârşitul timpului...
dar el te iubeşte.

Te iubeşte şi are nevoie de bani.
El e atotputernic, întru totul perfect, atotştiutor, atotînţelept.
Cumva însă, nu se descurcă cu banii.

Religia adună miliarde de dolari, nu plăteşte niciun impozit şi mereu are nevoie de încă puţin.

| FărăCapsLock a răspuns (pentru BrD):

George Carlin. Bravo. happy

| BrD explică (pentru FărăCapsLock):

De fapt stiu asta din Zeitgeist, dar acum am googleil si l'am gasit si pe Carlin. Ms.

| Anonymus314 a răspuns (pentru BrD):

Nene, exista spovada, si pe deasupra, faptele bune vor fi cantarite cu cele rele.

Si de unde **** mea scoateti tampeniile astea cu banii? Dai bani doar daca vrei, nu-ti baga "popa" cutitu-n gat daca nu ii dai banii si nici nu pierzi mantuirea din cauza asta, intereseazati-va inainte sa vorbiti, nu vorbiti aiurea niste tampenii pe care nici macar voi nu le credeti.

Ce treaba ai tu ma cu banii bisericii? Tii i-a tie din salar? nu prea cred, asa ca nu mai vorbi aiurea te rog eu.

| BrD explică (pentru Anonymus314):

Peeder96 a răspuns (pentru BrD):
Nene, exista spovada, si pe deasupra, faptele bune vor fi cantarite cu cele rele.

Si de unde **** mea scoateti tampeniile astea cu banii? Dai bani doar daca vrei, nu-ti baga "popa" cutitu-n gat daca nu ii dai banii si nici nu pierzi mantuirea din cauza asta, intereseazati-va inainte sa vorbiti, nu vorbiti aiurea niste tampenii pe care nici macar voi nu le credeti.

Ce treaba ai tu ma cu banii bisericii? Tii i-a tie din salar? nu prea cred, asa ca nu mai vorbi aiurea te rog eu.

Da, tin sa precizez ca guvernul Romaniei aloca fonduri pentru biserica si religie. Si de unde crezi ca da statul bani? din taxele pe care le platim. Si cu ce bani platim taxele? Cu banii din salariu. Deci da, imi ia mie din salariu. Intereseaza'te tu! Minte bleaga

| Anonymus314 a răspuns (pentru BrD):

Banii aia oricum ti-i ia.

| stanly7 a răspuns (pentru BrD):

Dar fara sa copiezi pe cineva nu poti.
Macar spune ca ce ai scris aici nu sunt cuvintele tale ci ale lui George Carlin stand-up comediant:
http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o

| BrD explică (pentru Anonymus314):

Preferam ca banii aia sa se duca la spitale. Doctorii te vindeca de boli.

| BrD explică (pentru Anonymus314):

Preferam ca banii aia sa se duca la spitale. Doctorii te vindeca de boli.

| BrD explică (pentru stanly7):

Daca ai citi tot, ai sa vezi ca am spus si asta :)

stanly7 a răspuns (pentru BrD):
Dar fara sa copiezi pe cineva nu poti.
Macar spune ca ce ai scris aici nu sunt cuvintele tale ci ale lui George Carlin stand-up comediant:
http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o

| BrD explică (pentru stanly7):

Ba am spus si asta, si am recomandat si filmul Zeitgeist (pentru ca de acolo stiam eu)

stanly7 a răspuns (pentru BrD):
Dar fara sa copiezi pe cineva nu poti.
Macar spune ca ce ai scris aici nu sunt cuvintele tale ci ale lui George Carlin stand-up comediant:
http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o

| Anonymus314 a răspuns (pentru BrD):

Poti sa-ti dai impozitul catre spitale happy

| stanly7 a răspuns (pentru BrD):

Atunci mea culpa.
Si nu pot citi chiar toate comentariile caci unele sunt...
Nu vreau sa jignesc pe nimeni.
Haters gonna hate.

| BrD explică:

Cea mai renumită poveste spusă vreodată.

Soarele.

Până în 10.000 î. e. n., exista o abundenţă în sculpturi şi scrieri care reflecta adoraţia şi respectul pe care îI aveau oamenii pentru acest obiect.

Şi este uşor de înţeles de ce, căci în fiecare dimineaţă soarele răsărea aducând vedere, căldură şi siguranţă, salvând pe om de frigul orb şi întunericul plin de prădători ai nopţii.

Fără acesta civilizaţiile au înţeles că recoltele nu ar creşte, iar viaţa pe planetă n-ar supravieţui.

Aceste fapte au transformat soarele în cel mai venerat obiect al tuturor timpurilor.

De asemeni, oamenii erau conştienţi de existenţa stelelor.

Localizarea stelelor le permitea să recunoască şi să anticipeze evenimente ce aveau loc de-a lungul unor perioade lungi de timp, cum ar fi eclipsele şi lunile pline.

Pe rând, au catalogat grupurile de stele în ce numim noi astăzi constelaţii.

Aceasta ( http://astredamus.com/......iacala.png ) e crucea zodiacului.

Una dintre cele mai vechi imagini conceptuale din istoria omenirii.

Ea reflectă trecerea figurativă a soarelui prin cele 12 constelaţii majore, în decursul unui an.

De asemeni, reprezintă cele 12 luni ale anului, cele 4 anotimpuri, solstiţiile şi echinocţiile.

Termenul "zodiac" e legat de cum constelaţiile erau antropomorfizate, sau personificate ca figuri sau animale.

Altfel spus, primele civilizaţii nu doar urmăreau soarele şi stelele, ci le şi personificau prin mituri elaborate implicând mişcările lor şi relaţiile dintre ele.

Soarele dătător de viaţă şi salvator, era personificat ca reprezentantul creatorului nevăzut sau al zeului.

Soarele lui Dumnezeu, lumina lumii, salvatorul omenirii.

La fel, cele 12 constelaţii reprezentau locuri în care soarele lui Dumnezeu călătorea.

Ele erau identificate prin nume, care de obicei reprezentau elemente al naturii care aveau loc în acea perioadă.
De exemplu, vărsătorul, purtătorul de apă ce aduce ploile primăverii.

Acesta ( http://upload.wikimedia.org/......ng.svg.png ) e Horus.

El este zeul soare al Egiptului
din aproximativ 3000 î. e. n.

El este soarele, antropomorfizat în timpul său printr-o serie de mituri alegorice care implicau mişcările soarelui pe cer.

Din hieroglifele antice din Egipt ştim mult despre mântuitorul solar.

De exemplu, Horus fiind soarele, lumina avea un duşman pe nume Seth ( http://www.magazinocult.ro/assets/images/seth.jpg ).

lar Seth era personificarea întunericului, a nopţii.

Şi metaforic vorbind, în fiecare dimineaţă Hours câştiga lupta cu Seth,

în timp ce seara Seth îI învingea pe Horus şi îI trimitea în infern.

E important de ştiut că întunericul împotriva luminii, sau binele împotriva răului, este una dintre cele mai omniprezente dualităţi mitologice
din toate timpurile şi este încă exprimată în numeroase moduri în ziua de astăzi.

Pe larg, povestea lui Horus e după
cum urmează:

Hourus a fost născut pe 25 Decembrie de fecioara Isis-Meri, naşterea lui a fost însoţită de o stea la est, pe care au urmat-o 3 regi pentru a-I găsi şi venera pe mântuitorul nou născut.

La vârsta de 12 ani era dascăl, iar la 30 de ani a fost botezatde un personaj numit Anup şi aşa a început a propovădui.

Horus avea 12 discipoli cu care călătorea, săvârşind miracole, cum ar fi vindecarea celor bolnavi şi mersul pe apă.

Horus era cunoscut după multe nume expresive cum ar fi:

"adevărul", "lumina", "fiul ales de Dumnezeu", "păstorul cel bun", "mielul lui Dumnezeu" şi multe altele.

După ce a fost trădat de Typhon, Horus a fost răstignit, îngropat pentru 3 zile iar apoi a înviat.

Aceste însuşiri ale lui Horus, fie ele originale sau nu, par să pătrundă în multe dintre culturile lumii, pentru că mulţi alţi zei au aceeaşi structură mitologică generală.

| BrD explică (pentru BrD):

ALTI MANTUITORI CU ACELEASI CARACTERISTICI:

- Attis din Phrygia, nascut din fecioara Nana, pe 25 decembrie, crucificat, pus in mormant si inviat dupa 3 zile.

- Krishna din India, nascut din fecioara Devaki, a carui venire pe lume a coincis cu rasarirea unei stele in est. A infaptuit miracole cu discipolii sai, si a inviat dupa moarte.

- Dionysos din Grecia, nascut dintr-o fecioara pe 25 Decembrie. Era un invatator care calatorea infaptuind miracole cum ar fi transformarea apei in vin. Era denumit ca "Regele Regilor", "Unicul fiu zamislit de Dumnezeu", Afla si Omega, si in multe alte feluri. Si el a inviat dupa moarte.

- Mithra din Persia, nascut din fecioara pe 25 decembrie. Avea 12 discipoli si infaptuia miracole. Dupa moarte a fost ingropat si a inviat dupa 3 zile. Si el era numit tot "Adevarul" sau "Lumina". Ziua sacra de adorare a lui Mithra era duminica.

Iata cati mantuitori au existat (iar aceasta nu este o lista completa) de-a lungul timpului subscriu la aceste caracteristici generale: nasterea din fecioara virgina pe 25 decembrie, invierea dupa 3 zile, etc.

De ce au aceleasi caracteristici generale?

In primul rand, raspunsul de afla in astrologie. Secventa nasterii este in totalmente astrologica. Steaua din est este Sirius, cea mai stralucitoare stea de pe cerul noptii, care in ziua de 24 decembrie se aliniaza cu cele 3 stele stralucitoare din centura lui Orion. Aceste 3 stele din centrura lui Orion au aceeasi denumire pe care o aveau in antichitate: Cei Trei Regi. Acestea impreuna cu Sirius indica locul unde rasare Soarele in ziua de 25 decembrie. Acesta este motivul pentru care cei 3 regi urmaresc steaua in est. Pentru a ajunge la locul rasaritului, unde se naste Soarele. Fecioara Maria este constelatia Virgo, cunoscuta si ca Virgo Fecioara (virgo in latina inseamna virgina).

Simbolul antic pentru Virgo este un "M" modificat. De aceea, numele de Maria la fel ca si a celorlalte mame virgine ca mama lui Adonis, Myrra, sau mama lui Budha, Maya, incep cu litera "M".

Virgo mai este cunoscut si drept "Casa Painii", iar reprezentarea lui Virgo este o fecioara tinand in mana un manunchi de grau.

Aceasta casa a painii si simbolului ei, graul, reprezinta lunile August si Septembrie, sezonul recoltei. Iar Bethlehem, literal, se traduce, de fapt, prin "casa painii". Bethlehem este, deci, o referire la constelatia Virgo, un loc din cer si nu de pe pamant.

Un alt fenomen interesant are loc in jurul zilei de 25 decembrie, si anume solstitiul de iarna. Intre solstitiul de vara si cel de iarna, zilele devin mai scurte si mai reci. Si din locul lui din emisfera nordica, Soarele pare a se deplasa spre sud, facandu-se mai mic si mai sters.

Scurtarea zilelor si uscarea granelor cand se apropie solstitiul de iarna simboliza pentru antici procesul mortii, moartea Soarelui. Pana pe 22 decembrie, moartea Soarelui era deplina. Pentru ca Soarele, deplasandu-se spre sud, fara intrerupere, timp de 6 luni ajunge in cel mai jos punct de pe bolta cereasca.

Si aici se intampla un lucru curios: Soarele inceteaza a se mai deplasa spre sud, cel putin perceptibil, pentru 3 zile. Iar in aceste 3 zile, Soarele rezida in vecinatatea Crucii Sudice sau Crucii Constelatiilor.

Dupa acest moment, pe 25 decembrie, Soarele se deplaseaza cu 1 grad, de aceasta data spre nord, prevestind zile mai lungi si caldura primaverii. Si de aceea se spune: Fiul care a murit pe cruce a facut-o pentru 3 zile numai pentru a renaste.

Acesta este motivul pentru care Isus si ceilalti zei ai Soarelui au in comun crucificarea, cele trei zile ale mortii si conceptul de reinviere. Aceasta este perioada de tranzitie a Soarelui inainte sa-si schimbe directia in sens opus in emisfera nordica, aducand primavara si deci, salvarea.

Totusi, nu se celebra renasterea Soarelui pana la echinoctiul de primavara, sau Pastele. Aceasta deoarece in momentul echinoctiului de primavara, Soarele, oficial, detroneaza Raul (adica intunericul) si pentru ca dupa acest moment, ziua devine mai lunga decat noaptea si se ivesc conditiile revitalizante ale primaverii

Cel mai evident dintre simbolurile religioase din jurul lui Isus este legat de cei 12 discipoli. Acestia sunt, pur si simplu, cele 12 constelatii ale zodiacului impreuna cu care calatoreste Isus, adica Soarele.

De fapt, numarul 12 este intalnit peste tot in cuprinsul Bibliei. Textul Bibliei este mai strans legat de astrologie decat de orice altceva. Intorcandu-ne la Crucea Zodiacului, viata figurata a Soarelui, aceasta nu a fost doar o expresie artistica sau un instrument de studiere a miscarilor Soarelui. A fost si un simbol spiritual pagan. Crucea si cu cercul nu este un simbol crestin. Este o adaptare pagana a Crucii Zodiacului. De aceea, in arta de cult timpurie Isus este aratat cu capul pe cruce. Pentru ca Isus era Soarele, fiul domnului, lumina lumii, mantuitorul renascut care va veni din nou, asa cum o face in fiecare dimineata. Si poate fi zarit aparand dintre nori, sus, pe cer, cu coroana lui de spini (razele soarelui)…

Dintre toate metaforele astrologice, astronomice din Biblie, una din cele mai importante se refera la ere.

In scripturi se gasesc numeroase referinte la ere. Ca sa intelegem mai bine, trebuie sa ne familiarizam mai intai cu fenomenul cunoscut ca precesiunea echinoctilor.

Egiptenii antici, ca si civilizatiile dinaintea lor, au apreciat ca aproximativ o data la 2150 de ani, dimineata inceputului echinoctiului de primavara are loc intr-un semn zodiacal diferit. Acest fapt e legat de o inceata miscare angulara pe care pamantul o mentine in timpul rotirii in jurul axelor sale. Acest fenomen se numeste "precesiune", deoarece constelatiile se deplaseaza in sens contrar ciclului lor anual normal.

Perioada cat dureaza precesiunea prin toate cele 12 semne, este de 25.765 de ani. Acesta este numit "Anul cel mare". Societatile antice stiau asta si numeau fiecare perioada de 2150 de ani era. Perioada dintre anii 4300 si 2150 inainte de Christos a fost era taurului.

Din 2150 I.C. pana in anul 1 dupa Christos a fost era Berbecului. Iar intre 1 I.C. si 2150 DC este era Pestilor, era in care ne aflam si astazi. In jurul anilor 2150 vom intra intr-o noua era, era Varsatorului. In linii mari, Biblia reflecta o trecere simbolica prin trei ere, prevestind-o pe a patra.

Personajul Isus, fiind un hibrid literar si astrologic, este, mai mult decat clar, o copie a Zeului-Soare al Egiptului, Horus.

De exemplu, inscriptionate cu 3.500 de ani in urma pe zidurile Templului Luxor sunt imagini ale Bunei Vestiri, ale Imaculatei Conceptiuni, nasterea si venerarea lui Horus. Imaginile prezinta un inger anuntand-o pe fecioara Isis ca il va concepe pe Horus, apoi Neith, Duhul Sfant, o va fecunda, dupa care nasterea fecioarei si adorarea.

Aceasta este exact povestea conceperii miraculoase a lui Isus, iar similaritatile literare dintre religia Egipteana si religia Crestina sunt naucitoare.

Răspuns utilizator avertizat
| sutinoo a răspuns:

Cine poate sa știe, argumente oricum găsim:

http://www.youtube.com/watch?v=gPOfurmrjxo&feature=related

| BrD explică (pentru sutinoo):

Stiu ceva in genul din zeitgeit

| BrD explică (pentru sutinoo):

De fapt daca nu e asta de acolo, acolo e ceva identic laughing

| har a răspuns:

Dumnezeu exista,ca nu l-ati vazut sau azuit stiu ca am mai auzit asta,dar nu trebui sa Il vezi, s-au sa Il auzi, pe El trebui sa il simti.

| PreaSfintitu a răspuns (pentru har):

Stii ca si auzitu' si vazutu' sunt simturi nu? Simtul vizual si auditiv

| BrD explică (pentru PreaSfintitu):

Probabil ca trebuie sa il gusti sau sa il mirosi thinking

Răspuns utilizator avertizat
| har a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Da,sti tu la ce m-am referit laughing

| PreaSfintitu a răspuns (pentru har):

Nu, nu stiu la ce te-ai referit. Cu care simt il simti pe Dumnezeu?

| har a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Da,simt cum ne vede

| PreaSfintitu a răspuns (pentru har):

Pai prin care simt il simti ma, am inteles ca tu il simti, dar cum?

| PreaSfintitu a răspuns (pentru har):

Ce am intrebat eu si ce raspunzi tu

| BrD explică (pentru har):

Har a răspuns (pentru PreaSfintitu):
Da, simt cum ne vede

Asta'i paranoia laughing

| har a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Se spune ca un fel de al saselea simt, nu se poate explica in ce fel

| har a răspuns (pentru BrD):

Daca vrei sa ii spui asa. fiecare cu parerea lui pana la urma, eu mi-am spus parerea

| PreaSfintitu a răspuns (pentru har):

Acum aveti si super puteri? Ma lasi ma baiatule

| har a răspuns:

Deci nu poate fi explicat cum e ca un al sase-lea simt

| calinut1 a răspuns:

Da exista Dumnzeu argumentul e biblia si daca asta nu te convinge pune-l la incercare si ai sa vezi ca iti raspunde happy

| BrD explică (pentru calinut1):

Biblia nu e un argument. Sincer. Biblia e facuta special ca sa crezi ca exista.
Uite, facem altfel. Citeste Legendele Olimpului! Asta inseamna ca exista zei?

| calinut1 a răspuns (pentru BrD):

Zeii sunt de fapt demoeni. biblia spune adevarul daca nu crezi pune-l la incercare pe Dumnezeu si ai sa vezi

| BrD explică (pentru calinut1):

Hei...nu m-am nascut ateu. Nici acum nu sunt, sunt agnostic ( http://dexonline.ro/definitie/agnosticism ). Ca sa imi dovedesc inexistenta lui Dumnezeu (cel ortodox), l'am pus la incercare prin diferite metode simple si banale. Apoi am incercat si cu alti dumnezei si nimic nu si'a demonstrat existenta. Apoi m-am apucat sa cercetez. Si am ajuns la concluzia ca NU EXISTA.
Tu, si o mare parte din restul nu puteti trece de "porunca" "crede si nu cerceta!". Unde vi se ingradeste libertatea la informare.

Daca oamenii s'ar fi oprit doar la a crede fara a cerceta, noi in momentul asta aprindeam focul cu pietre si nu stiam nici ce e aia lumanare. Sa nu mai vorbesc ca acum exista medici care te trateaza in caz de vreo boala (si asta nu o face d-zeu) sau cercetatori (care n'au crezut, deci au cercetat...d'aci si numele) si au descoperit tot felul de tratamente ale bolilor de care daca (inainte) te imbolnaveai, oamenii ziceau ca esti posedat de diavol. In fine, sunt prea multe de spus...probabil ca as face bataturi la degete (de la tastatura) daca as sta sa iti dau contraargumente pentru tot ceea ce imi poti spune tu despre vreun dumnezeu.

| Afdsa a răspuns:

Dacă spui că nu există îţi primeşti un cârnaţ de stupid, da' dacă stai să te gândeşti cam aşa e...

| BrD explică (pentru Afdsa):

Dar macar iti spui punctul de vedere in speranta ca mai deschizi ochii unei persoane care crede orbeste in nimic.

| Afdsa a răspuns (pentru BrD):

Exact .

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu exista! nu te lasa deceptionat de cel rau, preaiubitule.
Miracole s-au intamplat ieri, azi, poate daca Dumnezeu ne mai suporta RAUTATEA si rebeliunea vor mai fi, eu sper ca lumea sa se opreasca din pacat:
http://www.youtube.com/watch?v=n4ImHc8cVXA&feature=youtu.be
Un demon vorbeste printr o fata, s a intamplat intr o biserica.Bine, slava Domnului ca fata a fost salvata la timp!
https://www.youtube.com/watch?v=Yuer_zvPR0o&feature=plcp
ALELUIA.
TU ALEGI dacca vrei sa il urmezi sa ti iei crucea, mai sti ca cel rau s a mandrit si a fost aruncat din Paradis? si niste ingeri l au urmat.
Dumnezeu te iubeste foarte mult, numai ca tu nu poti intelege cat de mult ne iubeste, Si a dat si viata pentru noi, ce doava mai vrei, asta pentru ca noi sa avem viata vesnica prin El, ma rog in numele Domnului Isus ca deceptia sa dispara.Amin.
Slava Domnului.
Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.
2 O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el.
3 Şi aceasta fără vorbe, fără cuvinte al căror sunet să fie auzit:
4 dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge până la marginile lumii. În ceruri El a întins un cort soarelui.
Rom 10.18;
5 Şi soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nuntă, se aruncă în drumul lui cu bucuria unui viteaz:

6 răsare la un capăt al cerurilor şi îşi isprăveşte drumul la celălalt capăt; nimic nu se ascunde de căldura lui.
7 Legea Domnului este desăvârşită şi înviorează sufletul; mărturia Domnului este adevărată şi dă înţelepciune celui neştiutor.
Orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un Proiectant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam cat timp near lua sa cautam daca exista toate personajele din povesti argumentul religiei crede nu cerceta ne face sa credem ca absolut orice lucru care nu poti dovedi ca e real e de fapt real culmea cum poti dovedi ca nu exista un lucru daca acel lucru nu se arata o porcarie mai mare ca asta n-am auzit culmea e argument suprem in religie / dumnezeu e un personaj mistic aparut la evrei acum 5000 de ani se stie ca multe intamplari sunt preluate de la egipteni ba chiar daca ai facut 8 clase sti ca evrei au fost de multe ori in egipt / orice natie care migreaza prea unele obiceuri din acea natie la fel si cu dumnezeul evreilor care e aratat intr-o biblia cu povesti egiptene da cu nume evreiesti inca ceva acest personaj mistic nu exista dovezi/argumente absolut nimic ba chiar aparitia lui nu este explicata pe plan shiphologic este un amic imaginar din copilarie care apare la maturitate si la uni tot restul vieti / te invit sa citesti istoria evreilor mie unu imi place istoria mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Argument: http://www.TPU.ro/utilizator/aiuuk

| 11vladutz90 a răspuns:

Nu trebuie sa ne intrebi pe noi... oricum, tu daca ai vreo problema, tot "Doamne ajuta!" spui tongue

| Dannymuschei a răspuns:

Desigur ca exista.
Doar el te-a creat pe tine si pe cei din jur.El a creeat toate lucrurile din jurul tau(biserica, copacii, pasarile, animalele etc)

| Nagy_Bogdan_Mihai_1995 a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu, nu cred ca exista."Cand mori nu mergi in rai sau iad, ci in intuneric".In seara asta pur si simplu mi-a venit in minte spirite naturale.M-am uitat la cateva videoclipuri si pana la urma am ajuns la un videoclip in care zicea ca un om si-a vazut moartea cu ochii.Sincer chestia asta m-a pus pe ganduri.Imi spuneti voi daca exista sau nu? Va rog mult!

| Myrunik a răspuns:

Daca nu esti destul destul de crendicios nu crezi ca exista Dumnezeu:

| AndreyCooL a răspuns:

O intrebare cam prosteasca " Exista Dumnezeu?" lool eu zic ca aceasta intrebare este cam stupida. Revino cu alte intrebari ce sunt mai bune nu ca aceste prosti.

| BrD explică (pentru AndreyCooL):

Uite o alta intrebare:
De ce ti se pare o prostie?

| BrD explică (pentru AndreyCooL):

Si ca sa fac si o remarca plastica asupra a ceea ce ai scris tu:
Intrebarea "Exista dumnezeu?" sunt/este prosti?

| AndraMoldovan a răspuns:

Citeste articolul asta si te vei convinge singur: http://adf.ly/4OMpZ

| BrD explică (pentru AndraMoldovan):

Nu e bun link'ul