| Ternos a întrebat:

Există Dumnezeu?

26 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru a putea raspunde la aceasta intrebare suntem nevoiti sa raspundem la intrebarea:"Cine este Dumnezeu?"
In functie de raspunsul la aceasta intrebare variaza si raspunsul la intrebarea initiala.
Este logic ca in primul rand sa definim conceptul si dupa sa lucram cu el.

Daca Dumnezeu este "fiinta cea mai mare",atunci argumentul lui Anselm demosntra ca exista.
Daca Dumnezeu este "o cauza",atunci Platon ne arata ca e necesara,deci exista, cu toate ca in prezent se poate demonstra ca o cauza divina NU este necesara pentru aparitia se dezvoltarea Universului, a vietii si a omului.


Daca Dumnezeu este "o entitate ce a creat in mod spontan toate organismele cu viata", atunci el nu exista.
Daca Dumnezeu este o entitate buna, atunci problema teodiceii demonstreaza ca nu exista, vezi paradoxul raului atribuit lui Epicur.


Pentru mine Dumnezeu e sinonimul unui lucru care exista in realitate, de fapt e chiar sinonimul realitatii, asa ca pot afirma ca exista.

NOname
| NOname a răspuns:

Aha, în imaginaţia unora.

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......409694448/ :)))

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......791001211/ :))

| OnuOnulică a răspuns:

Da, pentru mine cel puțin există.

| Holiday a răspuns:

Nu.

Dar exista o culegere de povesti cu un personaj numit asa, si o gramada de alte povesti, de genul celor povestite de Jorpalu mai sus, care incearca sa sustina, evident fara nici o baza, povestea originala.

| Pricked a răspuns:

Dumnezeu aici.

Da, exist; da-mi o suma substantiala de bani si te trimit in rai. Sa mor eu de nu ma tin de promisiune.

| Alcyon a răspuns:

Eu spun ca exista, desi s-ar putea ca Dumnezeu sa nu fie ceea ce-si imagineaza unii sau altii.

| Alcyon a răspuns:

Ce rost are sa spamezi forumul cu asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

Dar tu ce minune ai facut cu raspunsul tau? ai revolutionat civilizatia? internetul? omenirea? mai banalule? e treaba magarului de unde-si lua moise berea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintotdeauna.
Exista in afara spatiului si al timpului.
Unii il cauta peste tot dar El locuieste inlauntrul nostru sub forma de suflet.
Sa crezi este una sa-l simti este deja altceva.
Nu suntem corpuri care au un suflet este exact invers, suntem suflete care avem un corp, pe care apoi il aruncam cand se consuma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, l-am omorât ieri că nu voia să-și împartă napolitanele cu mine. laughing

| dragos38 a răspuns:

Buna, exista ceva dar nu putem demonstra, nu cred ca suntem in universul de capul nostru asa, am apurut din intmplare, hazard, ca asa a vrut universul in urma unor combinati chimice de la cele mai simple la cele mai complexe? se poate si asta atunci dumnezeu despre care tot vb poate fi chiar universul, daca ai citi astronomia ai vedea ca in univers nimic nu se pierde totul se transforma. Exista ceva dar nu asa cum il descrie biblia.

| sappy a răspuns:

Nu,tu decizi pentru tine, deci tu esti Zeul Suprem in viata ta!

| Delmoniko a răspuns:

Taia-ti-le internetul la zevzeci. Dati-le teste psihologice inainte sa ii lasati sa zburde liberi pe miristea www-ului.

| Mechanix a răspuns:

Aici sunt.

| godge a răspuns:

Nu.Si chiar daca ar exista ceva divin de ce ar fi Dumnezeul crestinilor?

| eternitate15 a răspuns:

Da, Dumnezeu exista indifferent daca unii accepta asta sau nu!

| Ternos explică (pentru eternitate15):

Există pentru tine.

| ArthurKn a răspuns (pentru eternitate15):

Arata-mi o dovada!

| eternitate15 a răspuns:

Dovada existentei lui esti tu big grin Daca el nu exista atunci nici tu nu erai happy Citeste Biblia ca sa te convingi de asta!

| Ternos explică (pentru eternitate15):

Ce dovadă este asta? Că scrie într-o carte asta nu înseamnă că există. Eu nu sunt realizarea nici cărui personaj fictiv. Probabil că tu consideri că eşti, eu sigur nu.

| AdLV a răspuns (pentru eternitate15):

Biblia, serios? Am citit-o de 2 ori. Și am inteles că totul e o minciună.

| eternitate15 a răspuns:

Nu poti sa negi existena unei Persoane care nu exista..deci,Dumnezeu Exista! Si poate unii zic :daca exista Dumnezeu, de ce este atata suferinta in lume? Raspunsul este foarte simplu: oamenii nu vin la El. Pai, sa va dau un exemplu. Un om a mers la un frizer sa se tunda.Frizerul i -a spus omului aceluia:"Stii,eu nu cred ca exista Dumnezeu." Omul,l a privit oarecum mirat,nu i.a dat niciun raspuns si dupa ce l a terminat de tuns a iesit afara. Chiar cand a iesit, langa usa era un tanar, cu parul lung, care canta la chitara.Omul,s a intors inaoi la frizer si i a spus:"Stiti,dumneavoastra nu existati!" Uimit,frizerul i a raspuns:"Cum adica? Nu ma vezi?" Atunci omul i.a raspuns :"Dumneavoastra nu existati,pentru ca daca ati fi existat,nu ar mai fi oameni cu parul lung, netuns". Frizerul a raspuns"Eu exist, dar oamenii nu vor sa vina la mine". Vedeti, Dumnezeu exista, insa oamenii nu vor sa vina la El."Veniti la Mine toti cei truditi si impovarti si Eu va voi da odihna "(Matei 11:28)

| AdLV a răspuns:

Nici nu știu cum să iți explic. In fine sper să intelegi ce vreau să spun. In primul rand eu nu am religie. Religia mi se pare cea mai mare formă de manipulare, iar biserica cea mai bănoasă afacere.Mulți oameni cand aud cuvantul,, Dumnezeu,, se gandesc la moșul cu barbă care stă la poarta raiului și hotărăște dacă vei fi sau nu acceptat in,, rai,,. Pentru mine însă,, Dumnezeu,, este un fel de energie, nu știu cum să îți explic ca să intelegi.
Dacă ați citit biblia cu mare atenție, sper că ați observat zeci de paradoxuri și lucruri fără nici un pic de logica. Pentru mine Dumnezeul crestinilor e unul corupt sau aș putea spune că e unul dintre marii criminali ai lumii. Au fost uciși, arșă pe ruguri etc. de catre acești creștini, cică asta e voia Lui. Serios...mă uit uneori la acești credincioși ( majoritatea din ei habar nu au in ce cred. Fac asta doar pentru a nu fi vorbiți pe la spate sua chestii de genul) și imi e milă de ei. In fine... sper că ai inteles ideea, că Dumnezeul nu e cel ce e descris in biblie. E cu totul altceva

Întrebări similare