| vladionut94 a întrebat:

Exista sansa ca un meteorit din alt sistem solar sa fi picat pe pamant si sa se creze viata doar printr-o bacterie care sa inmultit in miliardce de ani happy

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce din alt sistem solar? acuma 5 miliarde de ani in timpul formari sistemului nostru e posibil sa fi aparut undeva viata si prin ciocnire cu pamantul sa fi ajuns aici, e posibil si din alt sistem (andromeda) desigur, faza e ca nu stim cum a aparut viata si ce a determinato sa existe, nu uita de comete cu coada acele comete ingehtate ele transport lichid da in el poate fi viata care calatoreste prin univers nu isi imagina ca calatoreste mult, ceea ce stim in prezent e ca viata a aparut si a evoluat dovezi sunt

| milan9 a răspuns:

O astfel de situatie nu are nici o logica. Bacteria aceea este ea insasi VIATA. Ce viata ai mai vrea sa creeze.
Dar nu a fost posibil un astfel de scenariu, de unde iti imaginezi ca ar fi putut veni bacteria?

| vladionut94 explică (pentru milan9):

Pai din alte sistem solare unde este viata pentru ca este posibil ca pe fiecare galaxie sa exista macar o planeta ca planeta pamant sau al fel de planeta care sa dezvolte viata

| vladionut94 explică (pentru milan9):

Singura teorie plauzibila este ca extraterestri a venit prin gauri de vierme in galaxia noastra si a adus viata pe pamant pentru experimente
ps: eu cred ca din miliardele de galaxi probabil sunt diferite sisteme solare care au viata nu tocmai ca pe pamant si find diferite modurile de a trai pe ele de pilda ca nu le trebuie apa si doar o forma de gaz sau cine stie ce alt lucru necunoscut

| sublime89 a răspuns:

Din alt sistem solar e greu, pentru ca distantele sunt enorme, si acea bacterie ar trebui sa poata supravietui milioane de ani in spatiu intr-un fel de stare de hibernare, pana sa ajunga pe Pamant, unde in prezenta apei lichide sa se "trezeasca" din nou la viata. Daca vorbim insa de asteroizi din sistemul nostru solar, teoria e mult mai pluzibila. De exemplu, daca viata a aparut pe Marte, si un asteroid s-a ciocnit cu Marte si a aruncat in spatiu mari bucati de roca martiana care sa contina unele bacterii, atunci acele roci ar fi putut ajunge sa cada pe Pamant intr-un timp mult mai scurt, deci acele bacterii ar fi putut supravietui calatoriei interplanetare. Viata ca sa apara are nevoie de anumite conditii, printre care cea mai importanta e apa lichida. Pe un asteroid nu poate exista apa lichida, deci viata nu ar putea aparea pe un astfel de corp. Ca sa apara viata e nevoie de un corp mult mai mare pe care sa existe apa lichida, asa cum e o planeta sau un satelit.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cand un meteorit intra in atmosfera pamantului, datorita fortei de frecare ia foc si se incalzeste foarte tare. E greu de crezut ca o fiinta vie poate supravietui in astfel de conditii + variatiei de temperatura brusca la care a fost supusa. Sa nu mai vorbim de distanta dintre pamant si alte sisteme solare si de durata parcurgerii acestei distante.

| Darkmagic a răspuns:

Nu, nu exista aceasta "sansa".
In fapt, NU se stie cum a aparut viata pe Terra, iar din neputinta de a stii "CUM", stiinta (nu toata) big grin a impins miracolul aparitiei vietii intr-un mediu inca si mai ostil decat Pamantul primitiv, si anume, in spatiu. big grin

Pentru "stiintificii" care afirma ca viata a aparut pe planeta X, si apoi a fost "transportata" de meteoriti pe Terra am o intrebare simpla:
- Viata pe planeta X, de unde a aparut? big grin
Ca asa, "din meteorit in meteorit", putem sa ajungem pana la inceputul universului SI TOT nu o sa ai un raspuns... happy

| Theo94 a răspuns:

Da, se numeste teoria panspermiei:
Panspermia (greacă πaνσπερμίa de la πᾶς / πᾶν (pas/ pan) "toate" și σπέρμa (sperma) "semințe") este o ipoteză conform căreia viața care există în Univers se răspândește prin intermediul meteoriților, asteroizilor și al planetoizilor.[1] Panspermia afirmă ca semințe de viață există peste tot în Univers și că viața pe Pământ (sau în altă parte) a început atunci când aceste semințe au ajuns aici, posibil aduse de un mic corp ceresc. Similar se fac cercetări dacă și viața de pe Pământ se poate răspândi mai departe în Univers prin aceiași metodă.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Panspermie

Teoria panspermiei afirmă că viața pe Pământ a fost adusă din afară, prin intermediul asteroizilor, cometelor și altor corpuri cerești.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Abiogenez%C4%83

| VBC7 a răspuns:

DA exista sansa dar nu asa s-a creat viata pe pamant.