| AvalohAlyn a întrebat:

Exista viata dupa moarte? Argumentati putin

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

Sunt aproape convinsa ca exista. Stau marturie experientele celor care au fost in moarte clinica (destul de controversate, cu pareri pro si contra) si povestile celor ce sustin ca si-au amintit detalii din vietile lor anterioare. Exista chiar si psihologi care au luat in serios teoria din urma si-au incercat s-o studieze. Crestinismul nu e de acord cu aceasta teorie, dupa cum bine stii.
Sigur toate aceste argumente pot fi contestate de unii si de altii. E ceva normal, avand in vedere ca nu pot fi obtinute dovezi certe ale vietii de dincolo (in afara unor marturii, asupra carora planeaza tot felul de suspiciuni). Pe de alta parte, daca am sti adevarul mai presus de orice indoiala, poate ca n-am mai fi atat de liberi. Gandirea noastra ar fi ingradita, obligata sa se supuna unui anumit mod de a vedea lucrurile. Ar fi asta un lucru bun? Eu nu prea cred. Alegerile pe care le facem (chiar si cele gresite sau ilogice), ajung sa ne transforme. Toate ne sunt necesare.

29 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Toate datele empirice ne spun "nu".

| danay72 a răspuns:

Nu.Omul cand moare merge in pamant, asa cum arata Biblia in Geneza3:19.Apoi omul se refera la suflet, nu e ceva separat de el.Geneza2:7.Apoi Biblia spune clar ca atunci cand moare nu mai stie nimic si ca sufletul moare.Eclesiastul9:5,6,10,Ezechiel18:4

| AvalohAlyn explică (pentru danay72):

Pai daca sufletul moare dupa moarte ce rost mai are Dumnezeu, Iisus, biblia? Numai aberatii ai spus fara suparare.

| danut a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Tocmai pe dos este, pai daca sufletul nu moare atunci de ce a mai fost crucificat Isus Hristos, asa, de frumusete? Si de ce sa mai vina EL din nou pe pamant daca toti merg in cer? Toti sunt acolo dupa ce mor, ce sens mai are a doua revenire (cum spune crezul)? Ce sens mai are Biblia, Isus in atare situati?

| danay72 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Acest lucru il spune Biblia,nu eu. Apoi, Dumnezeu arata clar ca cei care sunt buni, vor fi inviati, pe un pamant paradiziac, dupa ce Dumnezeu va distruge acest sistem rau de lucruri.Viata vesnica va exista pe pamant, dupa ce vor fi inviati, nu dupa ce mor.Repet Biblia este foarte clara si usor de inteles daca o lasam pe ea sa explice.Isaia65:20-25,25:8,Psalmi37:9-11,29.Isus ofera viata vesnica pe pamant celor care implinesc ce spune Biblia.Matei5:5.Daca vei citi versetele pe care ti le-am dat te vei convinge singur.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Biblia in nici un caz nu confirma teoriile bizare ale gruparii iehoviste. Scriptura confirmă şi existenţa "cerului" ca loc al veşniciei. El se poate referi chiar la un spaţiu, nelimitat, armonios, lipsit de monotonie, cu mult peste farmecul existenţei actúale:

- "După acestea, am auzit, în cer, ca un glas puternic de mulţime multă zicând: Aliluia! Mântuirea şi slava şi puterea sunt ale Dumnezeului nostru!" Apoc 19, 1 (SUFLETELE DIN CER pot răspunde)

- "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, veşnică, înceruri." II Corinteni 5, 1

- "Căci de aceea şi suspinăm, în acest trup, dorind să ne îmbrăcăm cu locuinţa noastră cea din cer" II Corinteni 5, 2

- "Şi a trâmbiţat al şaptelea înger şi s-au pornit, în cer, glasuri puternice care ziceau: Împărăţia lumii a ajuns a Domnului nostru şi a Hristosului Său şi va împărăţi în vecii vecilor." Apoc 11, 15

- "Şi am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea şi puterea şi împărăţia Dumnezeului nostru şi stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâşul fraţilor noştri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua şi noaptea." Apoc 12, 10

-"Pentru aceasta, bucuraţi-vă ceruri şi cei ce locuiţi în ele. Vai vouă, pământule şi mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci ştie că timpul lui e scurt." Apoc 12, 12

- "Şi şi-a deschis gura sa spre hula lui Dumnezeu, ca să hulească numele Lui şi cortul Lui şi pe cei ce locuiesc în cer." 13, 6 etc..., etc.

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Vad ca continui sa imi urmaresti raspunsurile,asta e bine, inseamna ca esti preocupat sa vezi argumentele.
Din modul in care vorbesti, arata ca ai prejudecati fata de martori, iar un crestin nu vorbeste negativ si rautacios, daca vrea aprobarea divina.Romani12:17-21
Bun,acum sa iti raspund
Cei care au privilegiu de a fi cu Isus in cer sunt 144 000 de persoane, iar restul, marea multime vor trai pe pamant. Apocalipsa14:1-5,Apocalipsa7:9-17.Primele versete arata clar ca cei 144000 sunt luati de pe pamant. Apoi, Apocalipsa5:9,10 arata ca vor fi regi si preoti si vor domni peste pamant impreuna cu Cristos. Apoi, despre marea multime din capitolul 7 se arata clar ca ei vin din necazul cel mare,care are loc pe pamant, nu in cer, iar Isus va domni peste ei. Logic, flamanzi si cu lacrimi nu sunt in cer, ci pe pamant, unde Dumnezeu va pune capat rautatii.Psalmi37:9-11,29.Isus va fi rege peste pamant asa cum arata si Danel7:13,14,pentru ca acum e rege in cer, asa cum arata Apocalipsa12:7-12.Ca sa domneasca, trebuie sa aiba supusi, asa cum arata Isaia65:20-25.Apoi,pamantul nu va fi distrus niciodata asa cum confirma, din nou, Biblia.Eclesiastul1:4.Apoi,Isus va distruge acest sistem rau de lucruri impreuna cu ingerii sai, pe Satan il va lega 1000 ani, apoi va transforma pamantul intr-un paradis pe parcursul celor 1000 de ani, iar dupa aceea il va distruge pe Satan si pe cei care nu vor dori sa asculte de Dumnezeu. Apocalipsa20:1-3,8-10,14,15.Apoi Isus ii va preda regatul Tatalui sau, Iehova si se va supune lui. 1Corinteni15:24-28.Iar cei morti vor fi inviati pe parcursul celor1000 ani. Apocalipsa20:12,13,Ioan5:28,29

| xadsada a răspuns (pentru danay72):

De fapt acest lucru il spune Biblia ta.

| danay72 a răspuns (pentru xadsada):

Biblia este aceeasi, iar eu am m-am uitat in Biblia ortodoxa, ca sa fiu sigura ca nu gresesc versetele.Dar, daca folosesti alta traducere, vei vedea ca spune la fel.

| milan9 a răspuns:

Exista.
Omul NU E DOAR SUFLET!
Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Gruparea iehovista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

In II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

| milan9 a răspuns:

"de ce sa mai vina EL din nou pe pamant daca toti merg in cer?",
Tocmai ca sa ne ajute pe noi a ne "ridica la cer", a ne mantui sufletul, a ajunge la o fericire in eternitatea sufletului. De bine de rau, acolo se aflau oamenii, in lume, "pe pamant"...

"de ce a mai fost crucificat Isus Hristos?"
Daca adventistii nu au inteles nici pana la ora actuala "de ce a mai fost crucificat Iisus Hristos" inseamna ca nu au inteles mai nimic din Biblie… sad

"ce sens mai are a doua revenire?" Acest lucru e confirmat de Sfanta Scriptura. A doua revenire marcheaza atat sfarsitul actualei istorii a umanitatii dar si judecarea faptelor oamenilor, sau confirmarea comuniunii cu Dumnezeu in privinta vietii eterne in Imparatia Cerurilor.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Cum sa mai judeci pe cineva care deja este in cer?
De ce sa mai vina Hristos daca sufletele sunt deja in cer?
De ce a fost crucificat Hristos daca toate sufletele ajung in cer? Problema este nu aceia ce cred eu sau adventisti ci de ce, daca tot acolo ajung si uni si altii?

| milan9 a răspuns:

Ca şi în cazul altor simboluri din cartea Apocalipsei (care conţine aproape numai limbaj simbolic), şi numărul 144.000 are valoare simbolică, fiind un multiplu al numărului simbolic 12, referitor la cele 12 seminţii ale luiIsrael. Numărul celor "12.000 de pecetluiţi" din fiecare seminţie nu este un număr predestinat(!) de Dumnezeu ci un număr cu VALOARE SIMBOLICĂ.

Interpretarea "Turnului de Veghe" este profund greşită şi tendenţioasă în încercarea de a-şi argumenta teoriile gresite. Apocalipsa 7, 4 spune că cei 144.000 fac parte DOAR din "fiii lui Israel".

Dacă referirea la cei 12.000 din fiecare seminţie este pur simbolică, atunci, şi suma celor douăsprezece numere este tot simbolică, 144.000! Dar iehoviştii îl iau în sens literal. Iată cum din nou, interpretarea lor duce la o contradicţie foarte mare.

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Luca 12:32: „Nu te teme, turmă mică, pentru că Tatăl vostru a găsit de cuviinţă să vă dea regatul!"
AP. 14:1–3: „M-am uitat şi iată că Mielul [Isus Cristos] stătea pe muntele Sion [în cer; vezi Evrei 12:22–24] şi cu el erau o sută patruzeci şi patru de mii care aveau scrise pe frunte numele său şi numele Tatălui său. Ei cântă un fel de cântare nouă. Nimeni nu putea să înveţe această cântare decât cei o sută patruzeci şi patru de mii care au fost cumpăraţi de pe pământ".
Cei 144 000 sunt numai iudei naturali?
Rev. 7:4–8: „Şi am auzit numărul celor sigilaţi: o sută patruzeci şi patru de mii, sigilaţi din toate triburile fiilor lui Israel: Iuda, Ruben, Gad, Aşer, Neftali, Manase, Simeon, Levi, Isahar, Zabulon, Iosif, Beniamin". (Acestea nu puteau fi triburile Israelului natural, deoarece nu a existat niciodată un trib al lui Iosif. În plus, triburile lui Efraim şi Dan nu sunt incluse în această enumerare, iar leviţii, care fuseseră puşi deoparte pentru serviciul de la templu, nu erau socotiţi printre cele douăsprezece triburi. Vezi Numerele 1:4–16.)
Rom. 2:28, 29: „Căci iudeu nu este cel ce e aşa pe dinafară şi circumcizie nu este cea dinafară, din carne, ci iudeu este cel ce e aşa pe dinăuntru, iar circumcizia lui este aceea a inimii, prin spirit şi nu printr-un cod scris. Lauda acestuia vine nu de la oameni, ci de la Dumnezeu".
Gal. 3:26–29: „De fapt, toţi sunteţi fiii lui Dumnezeu prin credinţa voastră în Cristos Isus. Nu există nici iudeu, nici grec, nu există nici sclav, nici om liber, nu există nici bărbat, nici femeie, pentru că toţi sunteţi una în unitate cu Cristos Isus. Mai mult, dacă sunteţi ai lui Cristos, sunteţi într-adevăr sămânţa lui Avraam, moştenitori potrivit promisiunii".
Numărul 144 000 este doar simbolic?
Pentru a afla răspunsul, să observăm că, după ce este menţionat numărul exact de 144 000, în Apocalipsa 7:9 se face referire la „o mare mulţime, pe care nimeni nu putea s-o numere". Dacă numărul 144 000 nu ar fi literal, n-ar avea sens să fie prezentat în contrast cu ‘marea mulţime’. Faptul că este un număr literal reiese şi din cuvintele lui Isus privitoare la Regatul cerurilor consemnate în Matei 22:14: „Căci mulţi sunt invitaţi, dar puţini aleşi.
La aceeaşi concluzie — că numărul este literal — au ajuns şi diferiţi biblişti, din trecut şi din prezent. De exemplu, cu aproximativ 100 de ani în urmă, lexicograful britanic dr. Ethelbert Bullinger a făcut următoarea observaţie în legătură cu Apocalipsa 7:4, 9: „Pur şi simplu se enunţă un fapt: un număr determinat în contrast cu numărul nedeterminat din acelaşi capitol" (The Apocalypse or "The Day of the Lord," pagina 282). Mai recent, Robert Thomas jr, care predă Noul Testament la The Master’s Seminary din Statele Unite, a scris: „Potrivit exegezei biblice, nu există o bază solidă pentru o interpretare simbolică". El a adăugat: „Este vorba de un număr determinat [la 7:4] în contrast cu numărul nedeterminat de la 7:9. Dacă acest număr e simbolic, atunci nici un număr din carte [Apocalipsa] nu poate fi considerat literal". — Revelation: An Exegetical Commentary, Volumul 1, pagina 474.
Unii susţin că, întrucât Apocalipsa conţine prin excelenţă un limbaj simbolic, toate numerele din această carte, inclusiv 144 000, trebuie să fie simbolice (Apocalipsa 1:1, 4; 2:10). Însă această concluzie este, evident, greşită. Deşi conţine multe numere simbolice, Apocalipsa include şi numere literale. De exemplu, Ioan vorbeşte despre „cele douăsprezece nume ale celor doisprezece apostoli ai Mielului" (Ap. 21:14). Numărul 12 menţionat în verset este în mod clar literal, nu simbolic. În plus, apostolul Ioan scrie despre domnia de „o mie de ani" a lui Cristos. O analiză atentă a Bibliei arată că şi acest număr este literal (Ap. 20:3, 5–7). Prin urmare, în cartea Apocalipsa un număr trebuie considerat literal sau simbolic în funcţie de contextul în care apare.
Ideea că 144 000 este un număr literal şi se referă la un număr limitat de persoane, un grup relativ mic în comparaţie cu „marea mulţime", se armonizează şi cu alte pasaje biblice. De pildă, câteva capitole mai încolo, în viziunea apostolului Ioan, cei 144 000 sunt descrişi ca fiind „cumpăraţi dintre oameni ca prime roade" (Ap.14:1, 4). Expresia „prime roade" se referă la o mică parte reprezentativă

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Repet (in forma prescurtata):
"Dacă referirea la cei 12.000 din fiecare seminţie este pur simbolică, atunci, şi suma celor douăsprezece numere este tot simbolică, 144.000! Dar iehoviştii îl iau în sens literal. Iată cum din nou, interpretarea lor duce la o contradicţie foarte mare."

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Numarul 144 000 apare in Biblie, noi nu interpretam, cum spui despre 12000, nu scrie nici unde in Bibliei acest numar.Asa ca, nu uita ca Apocalipsa22:18,19 arata clar ca cei care adauga ceva la ceea ce spune Biblia, vor da socoteala.Repet,nu scrie acest numar 12000, dar 144 000 scrie negru pe alb.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da = crezul

| Felys a răspuns:

Nu asta e singura viata care o avem, buna-rea, sa ne multumim cu ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista. Nu am ce argumente sa aduc. E doar o opinie.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nu stiu, presupun ca nu la fel cum altii luand doctrina in mana vor presupune ca da. Ceea ce vrem sa credem si ceea ce e indiferent de credinta sunt aspecte diferite. Probabil si mie mi-ar conveni sa stiu ca moartea nu e ultimul pas, insa doar pentru ca m-as simtii bine cu gandul asta nu e reprezinta pentru mine un motiv suficient sa cred ca exista ceva dupa, astfel n-am de ce sa cred in mod obiectiv ca ar exista ceva, desigur nu pot nici nega dar nici motive sa cred, astfel raman la un simplu nu stiu cu tendinta spre nu.

| vioricavio a răspuns:

Crezi ca cineva poate sa ti dea un raspuns sigur la aceasta intrebare?

| ThatsTheSpirit a răspuns:

Moartea, prin definiţie, înseamnă încetarea vieţii. Deci nu.

| 462000 a răspuns:

Pai ținând cont de faptele istorice,nu religioase,care sunt confirmate si aprobate ca fiind reale; Iisus a trait pe acest pamant, si a fost rastignit pe cruce.Iar in ziua de Paste cand ostasii romani au mers la mormantul Sau, roca care era destul de mare, si cu care era "sigilat" mormantul, era data la o parte, iar Iisus nu a fost gasit nicaieri.Singura explicație este cea stiuta de toata lumea.Iar chestia cu reincarnare în animale insecte etc. este o foarte mare prostie.Am si o explicatie:
Atunci cand Iisus era pe cruce intre cei 2 talhari a avut loc o conversatie intre cei 3:
Unul dintre talhari îi spunea lui Iisus ca nu el este Dumnezeul si ca,daca ar fi s-ar salva,si iar salva si pe ei.Iar celalalt il certa spunand ca trebuie sa-i fie frica de Dumnezeu,si ca ei nu merita salvati deoarece au facut rau. Daca reîncarbarea ar fi existat Iisus iar fi spus ca isi pot indrepta lucrurile in alta viata,dar auzind smerenia sincera a lui i-a grait:"Adevar graiesc,în aceasta zi vei fi cu mine în împaratia mea din ceruri". Însusi marele fizician Blaise Pascal, care era si un mare filosof spunea intruna dintre lucrarile sale:"Daca Dumnezeu nu exista nu pierzi nimic daca tu crezi in El, dar daca Dumnezeu exista iar tu nu crezi în El, atunci pierzi totul."
Ținând cont de aceste mici lucruri, dintre multe altele, raspunsul meu este"DA".
PS:sper ca nu am aberat.

| MskDesign a răspuns (pentru 462000):

In afara sa dai raspunsuri din biblie, inteligenta ta poate sa mai faca ceva? De cand ma tot uit la raspunsurile tale, tin sa cred ca religia ti-a afectat logica. Vreau si eu un raspuns din gandirea ta fara sa expui biblia.

| danut a răspuns (pentru MskDesign):

Cand dai un raspuns care face referire la cele spirituale, Biblice, un raspuns din aceasta este superior unei gandiri personalizate, subiective. Biblia nu afecteaza logica deoarece ea este generatoare de logica (prin cuprinsul ei) in comparatie cu "logica umana" care este buna, frumoasa, iubitoare, inteleapta DAR lipseste cu desavarsire.

| MskDesign a răspuns (pentru danut):

laughing
Ori esti drogat, ori nu esti normal!
Cred ca religia iti afecteaza creierul in proportie de 99 %.
1 la suta care iti mai ramane din inteligenta ta, il folosesti pentru a da raspunsuri aici, pe TPU.

| danut a răspuns (pentru MskDesign):

Multumesc pentru apreciere este enorm de pozitiv daca religia imi "afecteaza" creierul in proportie covarsitoare, inseamna ca restul este afectat de pacate.