| 6684464 a întrebat:

Explicati-mi si mie diferentele dintre protestantism si neoprotestantism.

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Sunt destui intelepti pe aici care spun tot felul de snoave dar nu au pus inca mana pe o Biblie, nu conteaza de care, ortodoxa, catolica sau uzuala.
Biserica Apostolica a disparut prin transformatea acesteia prin fuzionarea dintre ea si culturile pagane transformanduse in Biserica traditionala pana la marea despartire care a avut loc datorita intereselor POLITICE, cea din apus si cea bizantina. Protestantii apar pe la 1300 dar ies in evidenta prin tezele lui Luter, un preot catolic aparand religii ca, Calvinismul, luteranismul, religii care urmau principile parintilor respectivelor culte care erau cu un picior in catolicism si cu unul in noile religii. In acelasi TIMP apar si neoprotestantii, IN EUROPA, nu in America cum sustin unii "initiati" doar in ce scrie prin diverse cartuli tiparite pe nu stiu ce munte sfant. Primii NEOPROTESTANTI care au existat si in TRANSILVANIA au fost Puritanii dar care au disparut. Sunt intr-adevar culte neoprotestante care au aparut in America ca penticostalii sau adventisti dar exista si metodismul, baptismul samd. Este NORMAL ca evolutia sa apara acolo unde s-au dus toate mintile luminate, toate care doreau sa scape de o BISERICA TOTALITARA care nu ingaduia accesul la religie DECAT PRIN INTERMEDIARI cum de altfel ESTE SI ACUM la nivelul Bisericilor Traditionale. Stie cineva din cei care tot se zbenguie pe aici ca si acum in INSTITUTUL Teologic Ortodox este INTERZIS studiul Bibliei, de ori ce neam ar fi ea? Oare ce invata acei preoti timp de patru ani in facultate. Cine nu crede sa caute pe Youtube filmulete cu preoti ortodocsi care au renuntat la preotie din acest motiv. Sunt destule. Asta e diferenta dintre protestantism si neoprotestantism, evolutia in intelegere.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Hai nu mai vraji lumea. Eu am facut clasele 9-12 la seminarul teologic ortodox, profil filologie, si in fiecare an aveam materii teologice, la unele tema era sa citim capitole din biblie si la ora discutam ce am citit, sau citeam la ora si discutam, profesorii materiilor respective erau preoti. Daca noi ca eram la filo faceam asta, apăi cei de la teologie?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce studiati la 'teologie' si ce studiati la 'filologie'?
De curiozitate!
Mai ales ce intelegeti?
Sa fiu iertat de indiscretie!

| Mădă0611 a răspuns (pentru oprescudorin11):

La teologie aveam pe langa religie, studiul vechiul testament (3 ani), studiul noului testament (4 ani), arta eglesiala (1 an), spiritualitate (3 ani), dogmatica (2 an), literatura duhovniceasca (1 an). La filo multe ore de limba romana, franceza, engleza si latina.

Nu inteleg intrebarea cu intelesul.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai eu nu am facut astfel de studii academice! Serios! Doar sunt, prin traditie, ca sa zic asa, Crestin Ortodox! Sigur ca nu e un merit, dar incerc sa compar invataturile transmise mie cu cele propovaduite azi!
Nu e normal? Am un stra -stra ierarh in familie si un stra -bunic protopop.
Am o traditie.
si ceva carti.Mi-ar place sa-mi dezvolti ce va invata acum la Dogmatica, Literatura duhovniceasca, Spiritualitate apoi ce crezi despre NT si VT dupa aceste studii! Sunt doar curios sa vad daca eu am inteles bine sau nu!
E rau sau bine asta?
Uneori m-ai uimit prin anumite atitudini neantelese pentru mine! Asta e problema!

| Mădă0611 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Am terminat liceul in 2003, crezi ca mai stiu? Tin minte doar ca profu de dogmatica ne-a spus despre pariul lui Pascal, si de la arta eglesiala ca pictura cu Maria tinand bratele deschise o s-o gasim intotdeauna sus, mai spre iesirea din biserica. La vremea aia stiam numele picturii/icoanei, si nu doar al ei.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

OK.Despre traditii vi s-a spus macar daca au valoare?
Vreau sa fac o comparatie cu traditia mea si ceea ce invatati voi! Ca sa stiu daca blasfemiatorii ortodoxismului au argumente clare contra noastra! Mi-a placut si Patriarhul si staful de la Patriarhie.Si Trinitas in principiu.Dar nu inteleg totusi (batran fiind) ce s-a gresit! Caci in vremea mea ortodoxia CHIAR era SFANTA! Dogmatic!

| Mădă0611 a răspuns (pentru oprescudorin11):

La literatura duhovniceasca citeam carti duhovnicesti, dooh. Tin minte una singura, nu titlul, ci cum arata si despre ce e, ca o mai am. Alba, cartonata coperta, si e despre familie. laughing Tin minte si ca luasem de la biblioteca o carte care pe coperta din spate avea o imagine a nu stiu cui preot, mi-a cerut colega sa intorc cartea ca se uita dubios la ea. laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cere-le celor care studiaza acum teologia, nu mie, ca a trecut mult timp de atunci. Nici nu mai tin minte daca ne-au zis ceva de moaste, eventual sa ne fi zis, cel mult, de mana lui Ioan gura de aur.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pariul lui Pascal l-am demolat nu numai eu. Este o cursa intinsa de sectanti si de adversarii Crestinismului. Insusi Pascal a avut libertatea sa se intrebe! In final si el s-a revizuit! Era prea destept!
Pariul lui Pascal este de fapt intarirea Credintei! Eu asa privesc, dupa zeci de ani de gandire (modesta, ce e drept!).

| Mădă0611 a răspuns (pentru oprescudorin11):

De ce ar fi o cursa intinsa de adversarii crestinismului?

| 6684464 explică (pentru oprescudorin11):

Si @Mădă0611
In privat amicilor, in privat. (Adica prin Mesaje.) Nu ca as avea ceva impotriva, dar imi apar notificari degeaba.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu am gasit nimic care sa nu-mi placa la Ioan Gura de AUR.
Cam am inteles! Despre tine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru 6684464):

OK
Nu ma innebunesc dupa funde si nici nu vreau sa inoportunez! Credeam sa-ti fie de folos! Numai Dumnezeu este GELOS!

| Mădă0611 a răspuns (pentru 6684464):

Nu-i nici o amicitie, m-a intrebat, am raspuns.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru 6684464):

Ma vad nevoit sa-ti atrag ATENTIA ca ceea ce spui o pot folosi impotriva ta!
Caci ai pus o intrebare si refuzi ca un nemernic neoprotestant sa afli vreo parere!
Hai la judecata TPU! In prima instanta!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru 6684464):

Este CLAR ca incerci sa ascunzi ADEVARUL!]
Asa sa-ti ajute demonul TAU!

| 6684464 explică (pentru oprescudorin11):

Adica din OPT raspunsuri, INCA nu ai raspuns la intrebare?!

| Iliotropion a răspuns (pentru Mădă0611):

Îți mulțumesc foarte mult pentru precizările în legătură cu studiul teologic, nu doar că se studiază Biblia dar e secventată materia pe discipline precum studiul Noului Testament, a Vechiului Testament.
Se poate vedea și-n predicile de pe doxologia și-n BIBLIOGRAFIA pentru EXAMENUL DE CAPACITATE PREOȚEASCĂ că nu se face nimic fără Biblie.

O explicație pentru minciunile pastorești din floricele alea de mărturii e că pe unde merg își fac marketing, vind CD-uri, sunt invitați în diaspora, primesc diurnă, avansează în posturi.
La banii ăștia mărturia trebuie să fie cât mai halucinantă, ca să întărească părerea de sine a celor care rămân în sectă grav e că apar alde dănuți care rostogolesc fără să verifice informația.
Păi n-au avut ăștia neam de neamul lor un Institut Teologic de limbă română ca la Sibiu.
Un mare plus pentru Mădă un minus uriaș pentru dănuț și alții care înțeleg să facă mărturie prin minciuni fabricate despre alții, ba să le mai și urle cu litere de tipar.
Dacă teologii plecați din BOR n-au avut o cultură biblică e eminamente vina lor și dovedește cât de slab au fost pregătiți dar și onestitatea lor intelectuală.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Evolutia? Rataciti pe Youtube? Preoti rataciti? Asta este dacand lumea!
In rest nu am ce sa spun decat ca mintile 'luminate' nu conteaza in afara TRADITIEI!
Esecul gandirii tale, aparent inteligente il vei mangaia in curand!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Iliotropion):

Ma bucur ca te-ai exprimat mai elocvent si cu maxima elocinta!
Oare nu intelegi insa cine sunt acesti indivizi? Din pacate, pare sa fie vremea lor. Dar istoria este plina de rataciti.
Bravo tie caci mai ai curaj sa mai afirmi ADEVARUL!

| 6684464 explică (pentru Iliotropion):

Nu prea stiu la ce te-ai referit aici -am citit si repede pe sarite-, dar sunt 100% sigur ca protestantii si neoprotestantii nu au avut nici 20% din banii care ii au popii.
Apoi mai e Biblia care are acelasi inteles. Verset cu verset. Vezi aici : http://www.ebible.ro/biblia/paralel/cornilescu-ortodoxa/genesa/1/

| oprescudorin11 a răspuns (pentru 6684464):

Cand vad o intrebare, prima intrebare pe care mi-o pun este cine mi-a pus intrebarea! Instinctiv!
Daca acea persoana face anumite insinuari, inseamna ca nu vrea raspunsul meu. Vrea un dat din cap aprobator!
In cazul tau, este o intrebare echidistanta.
Cred ca am raspuns in felul meu la intrebare, faptul ca tu nu intelegi, nu mi se poate reprosa.
Daca altcineva a profitat de raspunsul meu, poleindu-l cu o retorica justificata prin date istorice mai clare dar distorsionand adevarul, nu ma atinge de nici un fel. Optiunea este doar a ta ca intrebator!
Mergi mai departe!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru 6684464):

Esti SIGUR gresit! Nu popii au banii ci aceia care-i pastoresc pe popi. Lutheranii s-au ridicat contra Papei care cerea bani pentru 'indulgente'. Banii ii luau polii, adevarat, dar la PAPA ajungeau banii.
Biblia nu este aceeasi si nu are acelasi inteles. O simpla propozitie este interpretata de 10 insi in o suta de variante! Ce nu ai inteles tu, Apostolatul unei religii!
Nu-i nici o problema. Nu asta ma necajeste! De cand lumea sunt si ca tine!
Nici nu-mi dau seama daca vrei sa-ti dovedesti 'adevarul tau' sau sa chiar discuti in sensul clarificarii.
Oricum nu este treaba mea! Scuze ca am intrat in asemenea discutie.

| 6684464 explică (pentru oprescudorin11):

Spune-mi 12 variante(din cele 100) la ce verset vrei tu din Biblie tradusa de cine vrei tu si nu am sa te consider troll.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru 6684464):

Raspunsul foarte pe scurt, dar pe care nu ai cum sa-l intelegi, este ca Ortodoxia este singura care a pastrat apostolatul, Catolicismul si anglicanismul au facut compromisuri neacceptabile, ceilalti s-au umilit in fata banului ca musca in jurul deseurilor. (ca sa ma exprim curat).
Ai inteles? Sigur ca nu! Dar nu are nimeni vreo pretentie!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru 6684464):

Nu am de gand sa-ti incarc memoria ta cu fapte neinteligibile oricum, pentru tine. Dar pot sa te ajut cu o pilda, care mi-a venit in minte vis - a-vis de intrebarea ta clara:
Pe care hot il consideri hot?
Cel care te jefuieste cand te vede si fuge sau hotul care se preface a fi prietenul tau urmarind toate conturile tale, nu numai maruntisul din buzunar?
Asa ca raspunde-ti singur! Sunt convins ca nu te vei minti!

| Iliotropion a răspuns (pentru 6684464):

Cred că ai vrut să adresezi răspunsul altcuiva, 100% Occidentul are un PIB mult peste tot ce înseamnă țări ortodoxe, n-are rost să mai spun că toată coordonarea asta mondială de evanghelizare presupune MILIARDE de dolari și euro anual.

| 6684464 explică (pentru oprescudorin11):

Atat timp cat conturile sunt la locul lor, hotul este prima persoana care ai mentionat-o. Daca acele conturi au fost golite de catre a doua persoana, atunci hoti sunt amandoi.
Acum da-mi cele 12 variante. Nu ti le-am cerut pe toate 100! Ar trebui sa-ti fie cu 88% mai usor sa-mi raspunzi. Sau esti un om care nu stie ce vorbeste?

| Iliotropion a răspuns (pentru oprescudorin11):

N-ai de ce să-mi mulțumești, e clar că astfel de întrebări sunt deturnări spre reclamă mascată, dar nu e nicio problemă că putem contrapune și cealaltă față a monedei.
Până acum se profita de faptul că nu se răspundea la astfel de întrebări oricum cu falsificări nu convinge nimeni pe nimeni ci iese doar un mare circ pentru care vinovați vor fi intriganții.
Trebuie schimbat regulamentul pentru secțiunea religie.

| 6684464 explică (pentru Iliotropion):

Am fost la cateva "Evanghelizari"... nu pareau asa scumpe.
Am fost si prin cateva Biserici... aveau AUR acolo unde doar te uiti.
Vorbeste cu un protestant/neoprotestant si afla cati bani castiga prin faptul ca vesteste si explica Sfanta Scriptura. La popi te uiti doar la ce masina conduc. Nu ai cum sa compari una cu alta. Nu stiu unde ai vazut tu ca primesc "MILIARDE de dolari", pentru ca la Evanghelizarile la care am fost, acei oameni au pus bani de la ei, castigati prin serviciul care-l au ca sa poata sa-i faca pe oamenii, care veneau gratis, sa se pocaiasca; sa se ridice in picioare si sa spuna "Eu de azi Il voi urma pe Isus".
Ce ai vazut tu, nu stiu.
ACUM am facut un fel de "reclama".
Ce am scris la intrebare a fost de curiozitate. Sunt ortodox botezat, chiar daca nu ma rog la Sfinti sau pup acolo unde au pupat toti cu herpes.

| Iliotropion a răspuns (pentru 6684464):

Logistica aia de pe toate continentele de la cel mai mic grad până la ierarhie a fost gândită și sponsorizată, iar cel puțin în Africa și Orientul Mijlociu e subvenționată de la centru din Occident nu neapărat din America.
Plătesc africanii sau puținii creștini din zonele ostile salariile și traiul pastorilor de acolo? la fel era și-n România după 90.
Crezi că primii misionari străini au venit moca sau ar fi avut putere să reziste fără nimic până și-au format un organism central?
Deplasările prin țară și străinatate sunt moca?
Contribuie foarte mult externul pentru că românii nu au bani și s-au ridicat sute de adunări într-un timp foarte scurt în locuri în care nu au existat focare protestante înainte de 90 MAi EXACT Moldova, Dobrogea, trei sfert din Muntenia, Republica Moldova, biserica ortodoxă nu a construit peste noapte tot ce vezi e puțin mai veche decât cred unii.

Unii preoți au bani din surse și sunt suspecți, că alții muncesc și altceva ca să se întrețină, pe lângă asta am văzut preoți bogați dinainte de căsătorie care au moștenit de la părinți sau ești musai un parvenit dacă ai bani și ești preot?

| 6684464 explică (pentru Iliotropion):

Daca au fost "sponsorizati" pentru a se deplasa, pentru a avea de mancare pe parcursul calatoriilor si pentru a le cumpara apa celor ce nu au(am vazut si din astea), atunci foarte bine. Dar popii, din cate am auzit si vazut, si-au luat masini de banii aia. Si-au facut o casa frumoasa si, uneori, inca doua.

| Iliotropion a răspuns (pentru 6684464):

Au fost sponsorizați mult mai mult de atât că traiul nu e gratis nici în țările alea, apoi tot patrimoniul global de pe toate continentele valorează miliarde ceva mai ales că în multe zone sunt scutiți de impozite.
Asta cu și-a făcut o casă frumoasă și uneori două se aplică pe la orice lideri de congregații de prin anii 90 și mai merge și-n bârfuliță de șanț de cele mai multe ori.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Iliotropion):

Cine te opreste sa propui reguli?
Este adevarat insa ca lumea este profund nemultumita de prestatia preotilor, mai ales din marile orase.Dar asta este de cand lumea. Unde sunt bani multi, apare si coruptia.
Desigur ca nu va dura, explica Biblia perfect ca nu dureaza mult! Tot ce e fals si fara Credinta a disparut si va dispare. Asta fiind Roata.Caci nu poate nici fizic si nici spiritual sa dureze ceva contra Lui Dumnezeu (pentru atei-contra firii!).
Nu e loc aici de explicatii pe mii de pagini.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Inseamna ca preoti vostri ortodocsi mint de ingheata apele si de aia spun ca cele 10 porunci sunt anulate, du-
te la ei si intreaba-i de ce mint, dar eu tind sa cred ce spun fiindca nu unul sustine asa.

| danut a răspuns (pentru Iliotropion):

Crede ce spun preotii ortodocsi, nu ce spune danut, in ito se studiaza doar studi facute de alti dupa Biblie si nu direct de pe Aceasta. Onestitatea este una iar studiul alta. Te du si te fa preot si dupa patru ani de studiu mai vorbim dar poti sa va citesti scrierile de un adanc inteles:."credinta romanului nu a fost una a argumentelor RATIONALE" (biserica si sectele, pag15 par 2) asta e adevarul, care citit, care studiu, doar ce spun "inaintasii".

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Nu contest si sunt de acord ca multi preoti nici macar nu cred in Crestinism, daramite sa-l cunoasca.Dar Biserica in ansamblu, ca institutie respecta canoanele si pastreaza traditia.Citate din scrierile unora care emit pareri ma intereseaza foarte putin sau deloc.Inca nu am citit si inteles Toata Biblia, sa stau sa citesc ziare si reviste tabloide? Mi-as pierde vremea.
Eu raman Credincios si am destule motive.
Permanent s-au gasit si se vor gasi in istorie unii care sa faca afirmatii superficiale, nedocumentate si inutile.

| Iliotropion a răspuns (pentru danut):

Tu observi lipsa logică dintre cele două situații între a interzice complet studiul biblic cum urlai în primul comentariu și a face exegeză?
Tu vorbești despre Institutul Teologic Ortodox fără să-l fi absolvit și-mi recomanzi mie ceva ce n-ai făcut tu.
Din studiile de exegeză ale lui Dumitru Stăniloae citează și instituții protestante din Occident și nimeni de acolo nu interpretează exegeza ca pe o interdicție, cum probabil ai învățat tu de la niște foști preoți submediocrii care trebuiau picați bine până învățau, sau exmatriculați.
Să fi avut ăștia răbdare să parcurgă o astfel de carte nu mai veneau cu minciuni că nu se studiază ci mai degrabă că ei n-au dat pe la cursuri, se studiază verset cu verset pasajele importante.
Și dacă tu ai impresia că în câteva zeci de ore didactice poți studia toată Biblia habar n-ai de învățământ.
După logica ta și o carte a unui profesor evanghelic în care explică pasajele conform penticostalismului e o interdicție a Bibliei și n-ar mai trebui să existe manuale ci să se învețe numai niște versete atât.
De ce nu ții și deuteronomul, nu doar decalogul dacă tot ești fidel convingerilor că ortodocșii și catolicii neagă cele 10 porunci.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Nu cred ca a spus cineva ca cele 10 porunci sunt anulate, ci ca Iisus a schimbat legea mozaica, adica legea talionului, nu poruncile, "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru cica Pascal era "eretic" na, tu ai citit macar ce abereaza tipul asta, ma intreb daca e serios sau face misto.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tipu = Oprescu? laughing Daca da, citesc ce scrie doar daca imi raspunde mie sau daca e vreun raspuns interesant la vreun raspuns de-al lui.

| danut a răspuns (pentru oprescudorin11):

De acord.

| danut a răspuns (pentru Iliotropion):

Vorbesti ca unul care sigur nu a reusit sa citeasca macar un capitol din Biblie dar a sorbit din intelepciune a unuia ce se numeste Staniloae, eu pun inainte pe Dumnezeu, Staniloae e unul din cei peste 90 de miliarde de oameni care ar fi populat terra in istoria ei. DUMNEZEU A SPUS SA TINEM PORUNCILE, NU sa repetam o parte a istoriei unui popor pacatos, de aia sunt relevante DOAR cele 10 porunci.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai daca, si sigur nu sunt anulate, de ce toti fug de ele ca dracu de tamaie? Dumnezeu a spus : razbunarea este a MEA, restul tine de pacatul care dicteaza in viata pacatosului.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Fug de ele, adica "pacatuiesc"? Zi-mi un om care nu pacatuieste.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Toti pacatuiesc, importanta este deosebirea facuta de raportul dintre om si pacatul in sine. Legea arata raportul dintre, Dumnezeu, om si faptele acestuia. Legea indica si dragostea pe care o poarta omul pentru Dumnezeu, este cel mai bun instrument de masura in acest domeniu. NIMENII nu poate spune ca il iubeste pe Dumnezeu daca nu respecta Legea. Legea este unitatea de masura pentru dragostea fata de Creator, asa a sus Dumnezeu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Dupa tine, nimeni nu-l iubeste pe Dumnezeu! Caci cine ai fi tu sa judeci cat de mare e pacatul tau fata de al unui semen al tau?
Un Criminal omoara cu sadism o fata! Tu ii spui cateva cuvinte unei fete si ea se sinucide (ca urmare).
Cine e mai mare pacatos?

| danut a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sunt destui care il iubesc pe Dumnezeu pe pamantul asta iar eu nu judec pe nimeni, am enumerat doar cum si in ce fel este dovedia dragostea. Nu sunt interesat din ce grupare faci parte, a celor iubitori cu vorba sau a celor cu fapta. Poti ucide si cu vorba, toate pacatele au aceiasi valoare dar si aceiasi rezolvare, nu exista o fapta mai pacatoasa si una mai putin pacatoasa din cauza pedepsei identice.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru oprescudorin11):

Religia ta e un ****. Incearca sa accepti asta...

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru oprescudorin11):

Religia ta e un ****. Si aduce foame peste tot si mantuirea nu exista si nici n-a existat. Voi mantuiti tot banuiesc. Daca as avea un BMV si vi l-as da? L-ati putea mantui pe ala? Dar ceasul meu de la mana?!

Dar asta faceti voi! Mantuiti! F.tva-n g.tt sa va ff.t!

Altceva mai stiti?!? Ca suntem curiosi!?!

Incearca sa accepti asta. Religia e un mare bullshit. arata partea si latura inferioara a omului incapabil, sau nedoritor sa gandeasca logic, fara sofisme si mizerii.

Apropo de asta. Omul la aparitie nu credea in mimic. Si in ce sa creada? E si logic frate. Existenta e ceva natural. Omul pana sa nu isi observe mintea nu l-a observat nici pe dzeu, iisus, chronos.

Toate astea sunt in mintea ta. Daca doar observi, esti prezent poate iti vei da seama, chiar daca cei mai multi esueaza, ca dzeu e un cuvant de 4 litere.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu exista pacat, dar daca ar fi, dar banuiesc ca psihopatul... Ce vina ai tu ca fata e proasta si se sinucide din cauza unor cuvinte? Sunt doar niste emanatii fonice. Ea recepteaza mesajul si asa decide sa reactioneze. In acest sens ar fi sortita mortii.

Si oricum... de unde atata sensibilitate sa isi ia capul de la un "Te urasc?" ca sa mai si intre in "iad"?

Cazurile astea si regulile astea "sfinte" dovedesc cel mai bine cruzimea omului. Modalitatile in care isi poate folosi mintea.

| 6684464 explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Tu de ce parte esti? laughing
Adica... care religie crezi ca e buna si care nu?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

O religie sanatoasa previne si situatii din astea. Nu e cazul si nici spatiul sa-ti descriu.Doar mai reflecteaza!
Religia este prin excelenta o disciplina COLECTIVA!
Sensibilitatea individualulului fata de Colectiv este imensa!
S-a dovedit deja in alta stiinta : (derivata din religie desigur), Antropologia!
Pe mine m-a frapat parintele antropologiei, Claude Levi Strauss!
A facut niste cercetari in America de Sud, pe niste populatii primare. Aveau cum a fost vechea cetate, un conducator spiritual (un saman) si unul administrativ, seful de trib!
Concluzia la o anumita experienta a antropologului sunt ULUITOARE.
Iti spun cazul: "un membru al comunitatii, a gresit cu ceva, in regulile comunitatii!"
Samanul are si rol de Judecator:conform obiceiurilor comunitatii, pedeapsa era 'CU MOARTEA!"
Cazul absolut REAL>Exista in lucrari.
Deci barbatul a fost, condamnat la moarte, conform datinilor, de SAMAN!
In 10 zile barbatul a murit!
Cauzele?
Antropologul s-a dus cu savanti in diverse domenii, s-au facut analize, dovezi clare 'stiintifice' dupa care s-a constatat ca nivelul adrenalinei a crescut inspaimantator, mortal si omul a murit.
A durat 10 zile:
Explicatia antropologului:
Barbatul continua sa mai vietuiasca in comunitate, cum am zis acele 10 zile!
Nu mai era salutat de nimeni, comunitatea il considera DEJA mort.
Nu i se mai raspundea la saluturi, nu i se mai dadea nimic, nici de mancare sau bautura, desi era lasat, sa-si ia ce voia. Adica nu a murit de foame sau sete!
E CLAR?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Am uitat sa-ti spun concluzia! Vina este a RELIGIEI, acea care e prost croita, neapostolica, lipsita de toleranta, bigota!
Poate tu sau eu am fi supravietuit, azi e usor, te muti la altii, care nu-ti cunosc nici pacatele, nici tie nu-ti pasa.
Dar omul este ca un OU! Se sparge la presiuni foarte mici.
Desigur, povestea antropologului amintit se referea la un criminal, la un barbat NOCIV pentru comunitate.
Cati din politicienii tai, mor de rusine, dupa ce fura miliarde, lasa oameni pe drumuri, comunitati intregi?
Nici unul! Nesimtirea si instinctul nesimtit de a supravietui invinge VIRTUTEA!
Asta este si beleaua secolului si mileniului in care traim!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Lipsea IERTAREA! De aici o sa-mi invoci probabil, ca un criminal nu merita iertare. Dar cine esti sa judeci, poate ca acel criminal, nu sigur era criminal, sau poate a fost in 'legitima aparare'.
Dar nu veau sa fiu exhaustiv, poti si singur sa faci si tu si altii diferenta intre EXTREMISM si Ortodoxism!
Pe de alta parte gandeste-te, ca daca accepti ca Ortodoxismul este cea mai veche si toleranta RELIGIE, si ca Religia este o disciplina Colectiva, cand te indrumezi spre o religie, daca ai indoieli, nu te uita neaparat la predicatori! Uita-te la oamenii care o practica, ce fel de oameni sunt, in marea lor MAJORITATE!
Hoti exista peste tot, mai ales in structurile inalte!
Nu te gandi ca oamenii buni, cu adevarat sunt toti prosti!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu e problema! Nu-ti place religia, apuca-te de furat!
Acele patru litere sunt SACRE, daca le-ai fi inteles, macar dibn CABALA, tot era ceva. Pe mine ma uimesc oamenii, care neconvenindu-le Decalogul, cauta metode de a-L fura pe Dumnezeu crezaqnd ca nu exista, dar temandu-se ca; 'daca exista!?".
Asta-mi inspiri!
Nu-ti face griji! Lasa prostii cu religia, tu vezi de ale tale, mai incolo vei intelege, daca e sa intelegi, daca nu, asta este!
Crezi ca 4 litere se pot fura mai repede sau mai usor!
In spatele acelor 4 litere sunt tomuri intregi, secole de framantari.Nu vrei Calea lui Dumnezeu? Cine se impotriveste? Vrei sa cazi in prapastie, nu vreau sa ma tragi si pe mine insistand sa te previn!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Presupun ca te-ai rebotezat cu atatea litere, crezand ca esti mai tare ca Dumnezeu (asta nu avea ca tine BMW).Sau un Rolex de 1 milion de $.
Dar ma mir de ce esti TRIST!
Dumnezeu al meu are si simtul humorului si seninatate!
Du-te sluga la un miliardar, poti sa o faci, vei gasi ce cauti!
De ce sa tulburi mintea unor parliti religiosi ca si mine?

| 6684464 explică (pentru oprescudorin11):

Vezi ca un ou este destul de dur. laughing
Oricum, inteleg ce vrei sa insinuezi.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Urat gest al Bisericii Ortodoxe!
Dar nici eu nu sunt fara de pacat : am interzis si prietenilor si dusmanilor sa se culce langa nevasta-mea.Care sa fie cauza oare?
Neancrederea in nevasta sau in prieteni? Sau scarba mea de a sti ca harapii isi adapa gloabele din Frumusetile mele? Nu stiu!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Pe de alta parte, ma mir, ca in tara mea saraca, cu religia mea perfecta, sa ma trezesc cu tot felul de matracuci infiltrati si in ortodoxism. Speram ca saracia sa fie o pavaza.
Deocamdata arabii se duc la protestanti, unde cred ei ca e belsug. Sper sa ramana acolo! Si sa plece si macatrucii de aici! Din motive de neconcordanta cu ideile, nu fortati de lege.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru 6684464):

Atunci xplica-mi si mie: cine a gresit dintre personaje in afacerea Hamlet de Shakespeare:
Ofelia ca s-a sinucis sau Hamlet care parea ca nu-i functioneaza organu'?
Pare ca Religia trece prin aceeasi Dilema!

| 6684464 explică (pentru oprescudorin11):

Ce treaba are asta cu oul? laughing

Si fi atent ca nu conteaza in( sau "la", nu stiu cum vine asta) ce religie te botezi pentru ca atat timp cat faci("din inima") tot ce spune religia respectiva ca vrea Divinitatea sa faci, totul e bine. Chiar si in alte religii ce nu-L amintesc pe Dumnezeu, atat timp cat nu ai auzit de El.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru 6684464):

La Ortodocsi se boteaza "intru' Christos. Este o diferenta importanta. Daca te duci, te duci LA 'baptisti ' sa zicem!
In rest pari mai confuz in exprimare.In sensul ca nu destul de precis, desi as putea intelege la ce te referi.
Legatura cu oul era numai referitor la fragilitate, nu m-am gandit la altceva, in acest caz.
Fragilitatea caderii in pacat, spre exemplu.

| 6684464 explică (pentru oprescudorin11):

La ortodocsi e o tampenie din cate vad. Botezi un bebelus sa ce?! Sa nu ajunga in Iad?!

Unde scrie in Biblie ca trebuie botezati bebelusii?! -> Daca raspunzi la asta esti tare ca eu nu stiu...

Si m-am referit ca nu conteaza in ce religie crezi atat timpt cat o faci cu adevarat. Iar daca o faci intr-o religie ce nu-L aminteste pe Dumnezeu, iar nu conteaza... atat timp cat nu ai auzit de El.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

GRESIT! Daca era 'evolutie in intelegere' protestantii tai si-ar fi facut o religie a lor! Ori ce constat? Ca acei protestanti, capuseaza bisericile apostolice, preluand cee ce le convine, adaugand 'dupa ureche ' prostiile lor! Platind si obligand pe cei saraci spre a respecta ineptiile lor!
Tu chiar nu faci distinctie?
Protestantii, intr-adevar., au corectat! Dar ce? Abuzurile Bisericii Catolice! Care chiar o luase razna in problema abuzurilor ca si acum.
Neoprotestantii au alte obiective! : fundamentalizarea, discreditarea Crestinismului!

| danut a răspuns (pentru oprescudorin11):

Biserica apostolica nu mai exista, cele doua biserici traditionaliste sunt urmasele unor secte din vremea apostolilor, NICOLAITII. In rest iti trebuie mult studiu al istoriei dar nu cel traditionalist.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Ai dovezi si link-uri in sprijinul afirmatiei?
in al doilea rand, sa stii ca ma bazez doar pe mintea si inima mea in aprecierea coerentei vreunei teorii!
Inca nu am vazut, auzit sau citit vreo teorie coerenta, care sa ma fi convins ca ortodoxismul ar fi gresit.Crede-ma insa pe cuvant, ca intotdeauna pun la indoiala orice idee, nu fac parte din generatia care sterge istoria ca sa-si dovedeasca, nu zic, ineptiile!
Poate ai dreptate. Inca nu pun la indoiala!
Apoi, crede-ma ca nu sunt platit de nimeni, si nu am cum sa mai patesc asa ceva, la varsta mea.
deci nu castig in plan material nimic in a-mi sprijini parerile, nici nu am fost contaminat de idei, in vremea mea puteam gandi LIBER! Macar sunt CINSTIT!
Daca-mi dovedesti ca sunt si PROST, nu ma voi supara!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Daca iti inchipui ca inghit 'dogme ' desarte, te inseli amarnic.
Nicolaitii tai sunt posteriori apostolilor invocati, mereu au existat teorii, in care, ca acum un 'papa' apreciat de excroci, a caror interese le-au purtat, (paul al, nu stiu cat, nu-mi incarc mmoria, ala polonez), care a fost canonizat conform uzantelor mai devreme si in graba!
Ma lasi cu argumente de astea?

| danut a răspuns (pentru oprescudorin11):

Citeste Biblia si vezi de cand sunt Nicolaitii ca doar apostoli au scris despre ei.

| danut a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ortodoxismul nu a gresit dar asa cum spune Biblia este istorie pentru Dumnezeu, nici noi nu am ramas cramponati in stiinta secolului 3 sau 4 ci am ajuns in secolul 21, crezi ca Dumnezeu este tributar vechiului, scrie clar in Apocalipsa sau Cartea Revelatiei ca vor fi 7, sapte biserici care vor duce Cuvantul pana la sfarsitul timpurilor. Dar ortodocsii care stiu despre ce este vorba spun ca doar ei o inteleg si restul trebuie sa stea la mana lor, astia chiar ne cred proti si noi punem botul la ce vor ei. Pune mana pe Biblie si ia Explicatile lui Issac Newton despre Apocalipsa. Apocalipsa este o carte istorica unde sunt vremuri care s-au dus dar sunt si vremuri care vin.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru oprescudorin11):

Adica... religia aduna prostii in grup...

| 6684464 explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Asta in caz ca Dumnezeu nu exista. Dar nu stii.

Scuze, doar ca nu stiu la ce comentariu ai comentat si n-am chef sa caut.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Biserica suntem noi! Adica 'noi' cei care apartin de biserica. Nu poti acuza o comunitate ca este psihopata! Nici macar pe cei care manipuleaza acea comunitate in numele intereselor lor, de cu totul alta natura!
Nu e de urat nimic, doar de 'cascat ochii' si pastrate traditiile, de altfel desfiintate pas cu pas.' Daca asta ti se pare corect, nu avem de ce sa ne facem probleme! Asteptam ca mieluseii sa fim decapitati, cand ne vine timpul.
In rest, nu te preface ca nu intelegi, o fi si asa, poate esti, vorba cuiva, in tabara cealalta.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu. Religia este o comunitate care a adunat milenar niste date si le-a pastrat.
Spuneai ca sunt credinciosi care nu au citit nici macar un verset din Biblie. OK.Asta nu inseamna ca oamenii nu inteleg ESENTA unei Credinte!
Daca se duc la LITHURGIE, acolo se vorbeste! Nu pot gandi ca o comunitate, care vede ca de cand lumea, credinta lor le-a adus pace si beneficii, ar crede un matracuc (protestant sau neo sau secta), pentru ca i se da un pachet trimis din America de la stiu eu la ce secta s-a inscris!
Acela care cade in pacat este cel care nu stie sa sufere pentru Credinta lui, dovedita, aruncandu-se in bratele matracucilor, ca bietii oameni care voteaza un partid care-i marginalizeaza, pentru un Kg de ulei si unul de zahar, o data pe an!
Iar cei pe care-i consideri ca au citit Biblia, aia nu au inteles NIMIC! Acei ' superintelectuali 'falsi, iau bani grei ca sa va ia mintile cu PROSTII! Din cauza NECREDINTEI celor ce asculta ineptiile matracucilor.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu e total eronat ce spui. Dzeu zice sa nu iti vinzi libertatea pentru o caldare de faina si niste cas. Dar asta e. Religia repara ce poate in detrimentul politicii. Adevaratul cancer e politica. Tot Raul din lume in mare e cauzat de politica.

Dar asta nu schimba faptul ca daca mori mori. Este ceva natural. Pur existential.

Dupa moarte nu vei mai fi.

Sau daca preferi alta varianta vei fi cum ai fost in urma cu 1000 de ani.

Adica... da... nu ai fost. tongue big grin

Sau

Te nasti, cresti, mori si aia e.

Oricum. E nevoie se unele sisteme mai toxice sa inhibe populatia. Ca fara ele ar fi un haos planetar literalmente. La cote mult mai ridicate decat acum.

91 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Protestantismul e harisma rutinizata, neoprotestantii sunt radicali, adesea fundamentalisti.

| 6684464 explică (pentru doctorandus):

Um... rutinata*?
Da..., da am citit si eu undeva si cam asta ar fi rezumatul laughing.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu adesea, toate sectele sunt fundamentaliste! Ti-o dovedesc! dar a propos: ce inseamna in mintea ta in gandul ei 'Fundamentalist"?
Habar nu ai! Citeste pe you tube!
Fundamentalist inseamna, ibn acceptia mea, acela care intelege 'dupa ureche', cum ii convine, cateva citate, si alea alese dupa 'ureche' din conceptele temeinice ale unei Religii vechi, cu concepte clare si nedaunatoare.Intorcand cuvantul Domnului impotriva religiei si a moralei, fundamentul Religiei!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Mai precis, explicat si de a privi conform avertismentului Cabalistilor (numerolgi -in sensul mai restrans) a cifrei 9 care reprezinta geniul, si inversul ei 6, pacatul, infama rasturnare!

| doctorandus a răspuns:

Interzis studiul Bibliei la Institutul Teologic? Cum poti sa crezi asemenea minciuna?

| oprescudorin11 a răspuns:

Foarte schematic: Bisericile initiale sunt cele Apostolice.Acestea, mai ales cea catolica au facut anumite abuzuri: au aparut protestantii( Luther, de exemplu!).
Neoprotestantii au aparut in SUA.
Acolo, salbaticia initiala i-a facut, neavand preoti sa -i invete sa interpreteze Biblia, au aparut tot felul de excroci. Astia au luat din Biblie un verset care le convenea, des[partindu-l de context! oricum nu ii interesa decat banu".
Asa a aparut circotecile de :penticostali, antricotali, pocaiti, aia de duminca a 6-a etc. Erau departati de origine!(de Apostolat).
E mult de zis.
Biserica Anglicana, caci acolo asta trebuia sa-si faca treaba, nefiind decat la a doua mana apostolica, nu a fost interesata de catolicismul aberant ca practica, contaminat de Calvinismul care a nascut asa numita inchizitie in Europa.
In Romania au fost respinsi la inceput, acum saracia ii mana pe multi in bratele neoprotestantilor' caci le dau de mancare, bani, slujbe daca accepta neroziile lor si devin sclavi supusi!
Injura-ma peste 10 ani cand vei pricepe, daca mai poti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Acolo, salbaticia initiala i-a facut, neavand preoti sa -i invete sa interpreteze Biblia, au aparut tot felul de excroci. Astia au luat din Biblie un verset care le convenea, des[partindu-l de context! oricum nu ii interesa decat banu."
Sa mori tu? Zaulaughing Poate ca nu stia si stai cam prost la istorie nene, dar primi colonsti erau spanioli, deci prin esenta catolici, astfel ca multi misionari (uni clerici), ajung in America, deci faza asta e aberatie. Apropos de bani cu ramane cu preotii si vilele? Nu tot pentru bani o fac. Catolici au facut miliarde din religie de exemplu asa ca nu arunca cu gunoi protestanti, nu ca le-as lua apararea sau ceva, dar nici ortdocsi nu sunt mai sfinti cand vine vorba de bani.
" Calvinismul care a nascut asa numita inchizitie in Europa."
Vreau sa te intreb esti prost sau te prefaci? Raspuns esti incult. Draga domnu' Sorin pune mana serios pe cartea de engleza ca Inchizitia apartine catoliciilor nu Calvinistiilor.
"In Romania au fost respinsi la inceput, acum saracia ii mana pe multi in bratele neoprotestantilor' caci le dau de mancare, bani, slujbe daca accepta neroziile lor si devin sclavi supusi!"
Din nou aberezi, parintii mei sunt protestanti, iar pentru asta nu fac ciubiuc.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ca mi-ai spus in final carei tabere apartii!
Spaniolii au fost primii colonisti! E Drept! Au urmat anglicanii mai apoi.
Calvinistii, mai cerceteaza(nu lua tot de bun de la cretinii tai neoprotestanti), deci Calvinistii au fost folositi de bezmeticii catolici sa se razbune pe lutherani, care chiar aveau ceva de revendicat!
Spune-i pastorului tau, ca-i dau nota ZERO! Mananca 'floricele'!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum nu gasi exceptii si la ortodocsi! Problema este ca TOTI Protestantii si mai ales Neoprotestantii sunt HOTI! E vorba de sistemul lor!
La ortodocsi este doar o intamplare nesistemica! Ocazionala.
Daca ma trimiti la protestanti sa aflu Adevarul, inseamna ca cel putin, te invarti in jurul cozii! Cum sa ma duc la HOTI sa-mi explice ADEVARUL?
Pari sa ai constiinta curata! Nasol este Mediul in care te 'misti'!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Bine ca mi-ai spus in final carei tabere apartii!"
Am precizat ca ai mei sunt neoprotestanti, nu ca eu sunt, insa draga tu aberezi in stil mare.
"Calvinistii, mai cerceteaza(nu lua tot de bun de la cretinii tai neoprotestanti), deci Calvinistii au fost folositi de bezmeticii catolici sa se razbune pe lutherani, care chiar aveau ceva de revendicat! "
Ciudat lucru din partea catoliciilor sa-i foloseasca pe cei care ii numeau eretici, dar chiar si asa sa fie ( nu zic da sau nu, din moment ce nu imi aduce dovezi concrete pe tema), tot e aberatie faza ca Inchizitia e opera Calvinistiilor.
"Spune-i pastorului tau, ca-i dau nota ZERO! Mananca 'floricele'!"
Irelevant, eu spre deobire de tine nu imi iau "doctrinele" gata facuta, ci cercetez mai multe surse dar na.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Acum nu gasi exceptii si la ortodocsi! Problema este ca TOTI Protestantii si mai ales Neoprotestantii sunt HOTI! E vorba de sistemul lor! "
Stii ce e aia generalizare bre? Ceia ce spui tu e generalizare. Eu am crescut in mediu protestant, si nu am prea intalnit astfel de specimene, dar nu inseamna exista specimene ipocrite.
"La ortodocsi este doar o intamplare nesistemica! Ocazionala."
No nea Sorin no cu asta m-ai daramat, no... Uita-te la patriarhie, si la averea majoritatii preotiilor, sunt mai putin preoti cinstiti decat viceversa. Dar n-a nu-i treaba mea sa-i judec. Daca ma trimiti la protestanti sa aflu Adevarul, inseamna ca cel putin, te invarti in jurul cozii! Cum sa ma duc la HOTI sa-mi explice ADEVARUL?"
Iti spun din nou eu nu sunt protestant ci ortodox, dar nu am nimic cu ei.
"Pari sa ai constiinta curata! Nasol este Mediul in care te 'misti'!"
Hm, cum am zis prejudecati cu kilogramu'.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand te duci la o Biserica, te duci la Credinta si reglementarile ei milenare!
Nu fugi la primul protestant atunci cand ti se pare sau chiar ai dreptate ca preotii sunt hoti! Nu asta e treaba ta! Nu prima!
Cand ai sa intelegi 'cand fugi de lac, cazi in put?"

| oprescudorin11 a răspuns:

Ti-am explicat deocamdata 'istoric' deosebirile.
Am sa-ti dau exemplu biserica Calvinista (protestanta) care nu recunoaste Impartasania (sub forma 'trupul si sangele ' Lui Iisus Christos'). Biserica anglicana care nu recunoaste casatoria ca pe o ' o taina'.
Ai multe de studiat! nu ai cum sa pricepi in calitate de copil.
S-a ajuns la blasfemierea Scripturii Apostolice, cu tot felul de 'minti luminate'. Ceva fara precedent, dar de inteles in sensul globalizarii.
Apuca-te de alte domenii: tamplaria, softul, ceva care sa nu-ti consume prea multi neuroni, ca e inutil!

| oprescudorin11 a răspuns:

Apoi sa nu crezi ca nu -mi place alegerea ta asupra 'fundei'. Este foarte frumos descris fenomenul.Sincer.Esti multumit?

| Iliotropion a răspuns:

Protestantii gen Luther si Calvin recunosc importanta si sfintenia Maicii Domnului, neoprotestantii nu.
Protestantii credeau in predestinare si puneau accent pe ea.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Iliotropion):

Ar trebui sa faci diferenta intre Lutherani si Calvinistii care sunt responsabili de efectul Inchizitiei(cea mai urata forma de opresiune), pecursorii fundamentalistilor! Mai studiaza!
Lutheranii, daca erau Ortodocsi erau PERFECTI! BACH!