| PorumbRodica1965 a întrebat:

,,Fa lucrarea unui evanghelizator"(2Timotei 4:5)_ Ce este un evanghelizator, si cine este primul si cel mai mare evanghelizator?

10 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

"si cine este primul si cel mai mare evanghelizator?"-Isus.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Doub):

Da. Si ce este un,, evanghelizator?

| Doub a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cel care le vorbeste oamenilor despre Dumnezeu.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Doub):

Asa este, dar mai concret? (Poti primi mesaj?)

| PorumbRodica1965 explică (pentru PorumbRodica1965):

Citeste Geneza 3:15>

| Dorugar a răspuns:

Chiar din Timotei te-ai gasit sa citezi?
Pai tu nu stii ca Timotei iti cere sa te "lepezi de minciunile stiintei" (care ti-au schimbat si tie viata in mod radical inspre bine si iti cere sa fi inapoiat m, intal ca primitivii necivilizati din vremurile biblice?
Si ca sa-ti raspund la intrebare, evanghelizator este acela care raspandeste invataturile evangheliei prin care este vestita nasterea dulgherului Isus din Nazareth (dar care s-a nascut nu la Nazareth ci la Betlehemul rau famat ) adica acel Isus care este considerat ca fiind Christosul = adica UNSUL, dar despre care Biblia nu ne confirma ca a fost UNS, sa ca se banuieste ca el s-a uns pe degete atunci cand s-a sters cu frunze la fun...
2 Primul si cel mai mare evanghelizator nu a fost Isus si nici ucenicii sai, ci a fost falsul apostol Pavel renumit ca fiind prigonitor si un ucigas al singurilor adevarati crestini (pentru ca erau de religie MOZAICA la fel ca si Isus si toti apostolii sai)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Lucrarea unui evanghelizator este de a propovadui evenghelia lui Isus Hristos adica sa cheme lumea la pocainta, cel mai mare evanghelizator este Domnul Isus Hristos.
O zi Buna.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Da, si tu sa ai zile bune. Dar intreb-am ce este un evanghelizator? Sau ce este,, evanghelia"?

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Ai putea sa citesti Geneza 3:15, si Isaia 48:17-19? Te rog.

| PorumbRodica1965 explică (pentru PorumbRodica1965):

Cine le-a vorbit acolo oamenilor?