| JIJ a întrebat:

Faptul ca in toate culturile lumii exista haine pentru a ne 'acoperi' mai mult sau mai putin ne poate duce la idea ca exista pomul cunoasterii binelui si al raului din biblie? Voi stiti o cultura in care nu exista idea de haine? In biblie in geneza cap 3 cu 7 scrie ca au cunoscut ca erau dezbracti. Daca existat 'pomul' exista si Dumnezeu?

26 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Nu" la toate intrebarile.

| danut a răspuns:

1) In gradina Edenului nu era frig ca sa aiba nevoie de haine pentru a se proteja de vremea rece.
2) Daca ai fi studiat textul Biblic ai fi inteles ca acesta se refera la goliciunea spirituala suferita din cauza pacatului si nu a trupului.
3) In momentul in care au pacatuit, au aparut si efectele acestuia intrezarindu-se decaderea totala a omului cu urmarile pe care le vedem astazi, p. ornografie, sexualitate exrcerbata, sodomism, crime sexuale, zoofilie, onanism, samd. Numai daca privesti in jur dar si pe aici pe site dai deavalma peste urmarile caderii in pacat si goliciunii unui caracter curat, despre aceasta goliciune este vorba si nu despre haine propriuzis caci de astea nu aveau nevoie. Cand au fost facuti Adam si Eva au fost imbracati cu slava lui Dumnezeu.

| krazzy a răspuns (pentru danut):

Bigo se refera la faptul ca ei au fost goliti de slava Dumnezeiasca pierduta prin pacatul neascultarii de Dumnezeu, dar cand vad raspunsuri aberante, nu mai comentez, si apropo Dumnezeu lumineaza intr-un anume fel in care celelalte credinte si secte nu au cum sa cunoasca caci Dumnezeu luminea pe cei ce Il cinstesc drept cum i-a invatat El, nu cum invata unii si altii asa zisci crestinii!

| Mădă0611 a răspuns:

Oamenii nu se imbraca doar ca sa nu fie goi, ci ca sa se protejeze. Ce logica laughing, exista haine = exista oricare dumnezeu despre care scrie in vreo carte de cel putin 2000 de ani.

| JIJ explică (pentru Mădă0611):

La inceput purtau haine ca sa se protejeze si dintr-o data a devenit o rusine sa stai dezbracat?

| Mădă0611 a răspuns (pentru JIJ):

O fi venit la pachet cu monogamia. In unele triburi din Africa si in prezent mamele ard sanii fetelor cu pietre fierbinti, sa le faca respingatoare in speranta ca astfel n-o sa fie violate, pfff.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Crezi ca omul e monogam?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Nu, dar societatea crede ca da, ca asa e normal, si-l obliga sa fie normal.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Crezi ca iubirea ne face monogami?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Iubirea e doar atractie sexuala, temporara.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai si de ce se sinucide cineva doar din cauza unei atracti sexuale?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Ca-s prosti, redusi mintal, s.a.m.d.
Singurul motiv pentru care sinuciderea e acceptata e intelegerea lumii.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Cand intelegi lumea ai motive de sinucidere, de ce?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Devii cicalitor. Te plictisesti? Eu nu.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Scuze

| sublime89 a răspuns:

N-ai vazut niciodata triburi in care oamenii sunt goi sau aproape goi? In zonele tropicale, hainele sunt o povara.

| JIJ explică (pentru sublime89):

Goi nu, aproape goida, dar tot isi acopera partea de jos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JIJ):

"acopera partea de jos"... pentru ca atunci cand mergi la vanat vrei 100% ca barbat sa ti se agate trompa de tot felul de crengi sau spini sau cand te urci intr-un copac sa ti se frece de scoarta aia extrem de fina.

Da ba, ai dreptate, hainele nu sunt facute pentru protectie. Ele sunt facute pentru ca 2 oameni extrem de limitati din pdv intelectual au mancat acum 6000 de ani dintr-un copac magic pentru ca au fost pacaliti de un sarpe VORBITOR.

| Inferno a răspuns (pentru JIJ):

Cred ca asta e un raspuns pe masura inteligentei tale:
https://www.youtube.com/watch?v=4hTb0s5ScEI

| drutzix a răspuns:

Oamenii au inceput sa se imbrace ca sa nu le fie frig (n-avem blana), de-a lungul timpului hainele au devenit un simbol al pozitiei sociale.
Habar n-am cum ajungi de la faptul ca oamenii se imbraca la existenta zeului abrahamic.
Oamenii se imbraca probabil de cand au colonizat Europa (acum 100.000 de ani), religia evreilor exista de vreo 4000 de ani.

| JIJ explică (pentru drutzix):

Peste tot pe pamant aveau nevoie oamenii sa se imbrace ca le era frig?

| drutzix a răspuns (pentru JIJ):

Daca doar atat ai prins din raspunsul meu nici nu ma mai obosesc sa iti explic mai mult.

| JIJ explică (pentru drutzix):

Esti sigur ca asa au stat lucrurile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In antichitate, in anumite triburi, daca iti arata-i dintii(zambeai) era semn de ostilitate, iar a-ti arata barbatia era semn de prietenie.Barbatii se salutau lovindu-si falusurile intre ele, iar femeile atingandu-si nurii.Si acum se mai practica acest salut.
"Pomul" exista, doar ca trebuie sa fii luminat, cu o credinta de nezdruncinat pentru a-l vedea.
Asa, ca mergi si roaga-te si vei fi luminat.

| krazzy a răspuns:

Se refera la altceva, dar daca chiar te intereseaza si iti este spre mantuire o sa stii, daca nu, nu! iar daca crezi ca iti este de folos oi face ce mo lumina si cum m-o lumina Domnul Dumnezeu!

| VelaJohnny a răspuns (pentru krazzy):

Cum mai exact te lumineaza Dumnezeu?