| Alex_Eddy_1995 a întrebat:

FUNDA! Salut, crima este considerat cel mai mare pacat, dar, cei din armata omoara, oameni pentru diverse motive, aparare, combaterea a ceva rau (droguri, rapiri, terorism )Asa, soldatii astia o sa ajunga in iad pentru ca isi fac datoria?
Sau cand un soldat este trimis in Afghanistan... FUNDA!

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Care iad breh? Ala cu smoala, pucioasa si ketchup fierbinte? Hauzi ce zice colegul, cel mai nasol e sa te iei la per p*lis cu sfintul cremvusti, ca asta ar insemna ca ti se rupe de religia organizata. Nu uita ca discutam de o religie facuta pentru a tine sclavii sub control. Intoarce obrazul, nu ucide, spera la viata vesnica ca ii judeca acolo un nene barbos pe astia de ti-o trag acuma, ciocul mic si joc de glezne.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu prea folosesc cuvantul asta, dar postul tau cred ca e cel mai penal care l-am citit pana acum. rolling on the floor auzi la el religie organizata. mortal

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai religia e prin definite ceva oarecum organizat, insa nu se compara o mica secta cu birocratia si prosteala pe fata a bisericilor gen bor.

| Filip23 a răspuns:

Pai si atunci ce face politistul cu un talhar periculos? Ma scuzati, eu sunt crestin, puteti pleca si talhari mai departe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Filip23):

Pai asta ce vrea sa insemne, scopul scuza mijloacele? are libera trecere in rai doar pentru ca isi facea "slujba"? cam aiurea

| danay72 a răspuns:

Azi,un crestin adevarat nu se implica in razboi.Isaia2:2-4

| anonimg a răspuns:

Nu crima este cel mai mare pacat, ci hula impotriva Duhului Sfant ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/marcu/3/29/#29 )
Da, noi nu avem voie sa luam vietile oamenilor, deoarece nu suntem noi stapani peste ei, ci Dumnezeu. El hotaraste atat viata cat si moartea individului; niciodata omul.

"Soldatii astia o sa ajunga in iad pentru ca isi fac datoria?" Aici este mult de explicat; unii vor ajunge in iad cum spui, iar altii nu.

| Alcyon a răspuns:

Propria constiinta e cel mai mare instrument de tortura.

| suffarstar a răspuns:

Nu exista pacat, totul e relativ. Cum poate o constiinta perfecta sa judece ceva imperfect?