| casian_6565 a întrebat:

FUNDA!(Seminaristi ) Vreau sa invat cele 8 glasuri, la anul o sa fiu la cluj la seminar si vreau sa invat acuma, acolo nu se face psaltica.As vrea niste inregistrari daca aveti.

10 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu trebuie sa te surprindă. Mesajul RodicăiPorumb este unul ce vine sa faca reclama cultului ei necrest. E ceva des intalnit pe TPU...
Multe grupari si secte invită la studii biblice, DAR, "studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Un "studiu" oferit de o grupare nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.

| casian_6565 explică (pentru milan9):

Fratilor voi sunteti paraleli cu viata! Lasati ma cu sectele si biblia. Eu vreau muzica nu initiere si toate comentariile voastre stupide auzi la el manipulare. Dati mi pace ca m am saturat de voi

| ywar a răspuns:

Eu nu-s seminarist, sunt inginer si cant intr-un cor de biserica. Cautand partituri am gasit si inregistrari in format. midi e adevarat cu cantarile Sf. Liturghii.
Cauta partituri muzica corala bisericeasca. Din pacate pe mine nu m-a ajutat pentru ca sunt incepator. Bafta! si fa cu pasiune ceea ce faci!

| casian_6565 explică (pentru ywar):

Problema e ca nu prea gasesc acelasi stil si as vrea tropare ca e mai usor de retinut melodia. Imi place sa aud ca in ciuda meseriei sunteti intr un cor la biserica dar in seminare prin tara se face psaltica o muzica care nu se canta pe voci ci doar este acompaniata de ison( bass). La cluj nu se face psaltica dar eu tot invat ca am de unde mai greu e cu glasurile dar o sa ma descurc.Toata vara asta o sa fac o sa invat

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cauta tu cu pasiune :,, Ce ne invata in realitate Biblia "? Nu ceea ce cauti, ca nu are nici un viitor. Este doar teatru, si lupta impotriva lui Dumnezeu. Nicaieri in Biblie nu este scris asa ceva.Nu vreau sa te superi dar nu este in aprobarea lui Dumnezeu ceea ce faci. Maleahi 2: 2-8. Daca vrei si iti place teatru, du-te la iatc. macar nu te va uraa nimeni. Este important sa fii prieten cu Dumnezeu, nu prieten si supus dusmanului lui Dumnezeu. Eu iti vreau binele caci esti semenul meu.

| casian_6565 explică (pentru PorumbRodica1965):

Ce legatura are biblia cu cele 8 glasuri? E vorba de cantat frumos lui Dumnezeu.E muzica psaltica o muzica foarte frumoasa si eu cant la strana dar vreau sa cant asa cum se cuvine lui Dumnezeu nu dupa cum ma taie pe mine capul. Am si eu biblie si o s o citesc la vara pe toata. Care e faza cu teatrul? Eu am cerut partituri si sfaturi sa invat muzica nu lectii de biblie.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru casian_6565):

Am retinut fraza :-,, sa cant asa cum se cuvine lui Dumnezeu ". Daca asa vrei este important sa-i canti lui, si nu lumii care este instrainata de Dumnezeu, in fata acestei lumi se joaca teatru, pentru bani si o pozitie, nu pentru ai aduce laude lui Dumnezeu. Acolo unde este laudat Dumnezeu asa cum el vrea, ca poporul sau sa fie in unitate si iubire, acolo este si Spiritul Sfant a lui Dumnezeu, iar poporul aduce roade bune si se bucura, ca, pot sa bucure inima lui Dumnezeu. Cauta pe jw.org

| alinutza0408 a răspuns:

In ceaslov si in octoih gasesti cele 8 glasuri, apoi descarca-le in format mp3.lasa-mi adresa de mail si iti trimit cartea cu gramatica muzicii psaltice.pe mine m-a ajutat.cant intr-un cor de 9 ani, si m-a ajutat foarte mult psaltica.iti voi trimite si cateva cantari pe glasurile psaltice