| Lagorúthon a întrebat:

Geneza

1:27

Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.

2:22

Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie şi a adus-o la Adam.

Ce e asta?

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Manifestarea prostiei in gandirea umana.

NOname
| NOname a răspuns:

O prostie şi o contradicţie biblică, una dintre alte mii.

| Lagorúthon explică (pentru NOname):

Cand am vrut sa discut cu profesoara de religie despre chestia asta, mi-a spus ca sunt nebun.

| NOname a răspuns (pentru Lagorúthon):

Ei, doar e un om religios, ce aşteptări poţi să ai? : ))

| anonimg a răspuns:

Vezi tu, Biblia nu descrie evenimentele intr-o ordine perfect cronologica.
De exemplu, primul verset pe care l-ai postat ne spune ca Dumnezeu a facut si pe barbat cat si pe femeie; iar al doilea verset pe care l-ai scris, il explica pe primul -adica ne spune cum a facut Dumnezeu femeia.

La fel stau lucrurile si cu primele versete ale Bibliei.
Geneza 1:1 spune asa:
"La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul." Iar versetele urmatoare ne spune cum a facut Dumnezeu cerurile si pamantul. Asa este Biblia, si asa trebuie studiata; un verset explica pe altul.
Studiul Bibliei incanta mintea. E foarte placut sa o studiezi.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/1/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Om esti facut dupa un model, fantana a cunoasterii si izvor catre cer, faclie a luminii sa-ti scoti semenii din intunerec, si fiu al luminii sa stralucesti in univers si intunerecul cel mai de jos.ASTA CE E? RASPUNDE_MI TE ROG.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce e asta? pai Adam nu asa a spus ci a spus; Asta-i buna, cand a vazut-o pi eva.

| bleakk a răspuns:

Este o complementaritate.Cine a spus ca textele din Biblie trebui sa fie singulara si fara nicio legatura unul cu celalalt?

| Inception a răspuns:

Daca ești ateu și nu crezi ca exista Dumnezeu, de ce mai pui întrebări de astea?

| Lagorúthon explică:

Ma refer ca Eva nu a fost prima femeie. Oare cine a fost prima?

| IvanMihai a răspuns:

Un site cu contradictii bilice Geneza:
https://sites.google.com/......iei/geneza