| TrăieşteClipa a întrebat:

Geneza 2:23 versiunea ortodoxa:
Si a zis Adam: "Iata aceasta-i os din oasele mele si carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru ca este luata din barbatul sau.

Geneza 2:23 Corniliescu
Şi omul a zis: "Iată în sfârşit aceea care este os din oasele mele şi carne din carnea mea! Ea se va numi "femeie", pentru că a fost luată din om."

Genesa 2:23 CEI Conferinta Episcopala Italiana
Atunci omul zise:Aceasta este in sfarsit carne din carnea mea si os din oasele mele.Se va numi femeie pentru ca din barbat a fost luata.
Traducerea lumii noi:
23 Atunci omul a zis:
„Aceasta este, în sfârşit, os din oasele mele
şi carne din carnea mea!+
Ea se va numi Femeie*,
pentru că a fost luată din bărbat".+

Intrebarea este de ce credeti ca ortodocsii au scos din text "in sfarsit"?
Credinciosii si-ar fi dat seama ca au mai fost si alte incercari asa cum sugereaza textele sumeriene?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform legendei Cabala, inaintea Evei ar fi fost Lilith, o femeie creata din tarana, oferita lui Adam ca sotie.Nesupunerea ei, l-a determinat pe Dumnezeu sa o alunge in iad si sa-i creeze lui Adam o alta femeie, de acum din coasta lui pentru a se asigura de supunerea ei.Lilith s-ar fi imperecheat cu diavolul si s-a razbunat pe Adam facandu-l sa muste din fructul interzis.
Nimic condamnabil, si Edison a avut o mie de incercari pana sa descopere becul.
Dumnezeu nu sa teme de incercari, important este ca rezultatul este admirabil.Noi,femeile,suntem creaturi mirifice.

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Din nefericire, nu e singura frază scoasă din text.Mai grav e ca, chiar numele lui Dumnezeu, Iehova, care în textul original apărea de aproximativ 7000 de ori, a fost înlocuit cu titlu Domnul. Oricum, oamenii sinceri află acest nume, pentru ca în aceasta lume exista traduceri ale Bibliei care îl folosesc și chiar în unele biserici apare sub forma sa în ebraică, YHWH, numele Iehova. Un exemplu este Duomo di Milano.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (alaturi de alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" (variantă nepermisa inventată prin îmbinarea dintre consoanele unui nume pierdut "Yhwh" - şi vocalele altui nume –"Adonai"). - o compoziţie deci, cel puţin ciudata...).
Variantă greşită de "pronunţie" "Iehova", propusă la voia întâmplării, nu este acceptată de niciunul dintre rabinii poporului evreu. A nu se face deci o confuzie de neiertat... thinking

| TrăieşteClipa explică (pentru danay72):

Aici suntem de acord. Vocalizarea numelui YHWH cu Jehova este cea mai apropiata de adevar.

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Noi am mai vorbit acest subiect și când ti-am adus argumente istorice legat de nume,nu ai mai răspuns. Chiar si Eminescu cunostea acest nume si a scris poezia,,Eu nu cred nici in Iehova,, nu in Iahve. Apoi, ti-am mai zis, folosește numele Iahve, nu Domnul, pentru ca îl cunoști.Romani10:13. Bibliile din 1873 și 1874 folosesc numele Iehova peste tot.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Daca acele biblii au fost editii ortodoxe nu stiu. Stiu insa ca seta "martorilor" nu exista in 1873. Acelasi lucru iti spun, VOCALIZARE NEINSPIRATA. thinking

Cum iti explici aceasta greseala de NEIERTAT:
"Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (alaturi de alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" (variantă nepermisa inventată prin îmbinarea dintre consoanele unui nume pierdut "Yhwh" - şi vocalele altui nume –"Adonai"). - o compoziţie deci, cel puţin ciudata...). "

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Singur te-ai pus pe gânduri. E bine. Fa mai multe cercetări în istorie și vei rămâne surprins sa afli despre numele Iehova ca nu a fost inventat de martori, ci acesta e numele sau.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Acesta este unul dintre lucrurile care nu-mi place la voi. Nu prea raspundeti la intrebare... Deci, daca acest nume "Iehova" este un compromis care s-a alcatuit din consoanele unui nume pierdut "Yhwh" - şi vocalele altui nume –"Adonai", inseamna ca este de origine umana vocalizarea lui. De ce nu va directionati catre original (YHWH - unul din cele 5000 de nume acordate Divinitatii)? thinking

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Cred ca ani de zile ti-am răspuns la intrebari, ști clar răspunsul și cu privire la iad, și legat de nume, dar îmi pare rău că nu iei în considerare tot ce spune Biblia și istoria.Nu cred ca au rost polemicile.O zi buna sa ai.

| TrăieşteClipa explică:

Es as folosi alt cuvant in loc de jmeker.
Esti orice in afara de smecher.

| Darkmagic a răspuns:

Nu cunosc aceste traduceri dar daca sunt reale, atunci ateii au o mare problema caci "in sfarsit" si "au existat si alte incercari" inseamna un singur lucru: CREATIE.
Adio "abiogeneza", "evolutie", "generatie spontana" si alte asemenea "teorii" atat de dragi ateilor.
Chiar sunt curios cati dintre ei vor incerca sa dea un raspuns intrebarii tale...
Unul mai slabut cu neuronul a "muscat-o" deja... big grin
Altfel spus, daca lovesti in traducerea ortodoxa ca Gigi1492 de mai sus...admiti Geneza.

Later edit: O..."inteligenta" cu zero raspunsuri la "Stiinta" si zeci de mii la "Religie" s-a apucat sa-mi voteze repede raspunsul ca fiind "eronat", fara sa si argumenteze CE vede ea "eronat" in rationamentul de mai sus.
N-ar fi prima oara, atat pot unii... laughing

| Exilee a răspuns (pentru Darkmagic):

E inteligenta a carei valoare se estimeaza cam pe la un numar irational subunitar. Inca mai cutreiera zona?

| Darkmagic a răspuns (pentru Exilee):

Ai descris-o fix pe Noname. laughing
Da, o gasesti intotdeauna la "Religie", are \ n-are treaba, stie \ nu stie sa raspunda... femeia "evalueaza".
Cel putin cu click-uri isi prezerva neuronul.
Ca daca scrie ceva, se duce si ala...

| relian a răspuns (pentru Darkmagic):

Interesant ce spui, dar se pare ca faci prost pe Dzeu.Ce tare mai esti tu, dar ce te umfli in pene de parca ai fi descoperit america.Ma nene daca Dzeu ala facea exprimente pe cind Cartea aia afirma ca el stia tot dinainte ma face sa vred ca tu ai numa juma de neuron.Dar vorba ta atit pot unia, ai spus f bine, se pare ca in general cei care dau cu bata in balta se caracterizeaza pe ei, adica atit gindesc atit spun sau fac.Referitor la raspunsuri date stiintei si zeci de mii religiei iar se vede cit de slab esti.Nu stiu cine este persoana, dar tu se pare amesteci avioanele cu submarinele.Afla ca la religie e numai trancaneala, dat din gura, nimic real, nimic concret.deci oricine poate sa isi dea cu presupusul.Nu acelasi lucru il poti spune si despre stiinta unde chiar si o teorie trebuie sustinuta cu ceva date, ceva calcule si asa mai departe, deci cam greu sa dai raspunsuri, iar daca le dai asa doar sa te afli in treaba risiti sa te faci de ciocolata pe unde nu trebuie, asa cum te faci tu aici la religie. Sper ca intelegi cum sta treaba si ar fi cazul sa lasi jignirile subtile si grandomania cai fi mare "destept" la o parte.Numai bine si sper ca creatorul ala al tau sa nu te bage in seama, altfel nu te vad bine, jignindul si pe el.De fapt asta faci il jignesti pe Dzeu al tau sau al cui o fi afirmind ca a tot incercat sa faca si el ceva bun si intr-un sfarsit i-a iesit si lui ceva. Tare de tot nu?

| TrăieşteClipa explică (pentru relian):

Prima nevasta a lui Adam a fost Lilith obtinuta in acelasi timp cu Adam.
Geneza 1:27 "Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut. "
Asta se pare ca a fugit si Adam ramasese singur si era cam trist.
Atunci Elohim (tradus prosteste cu Dumnezeu de catre teologi ignoranti) a creat-o pe Eva di material genetic preluat de la Adam.

Geneza 2:18 "Domnul Dumnezeu a zis: „Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el." "

Ai nostri cand au obtinut oaia Dolly au facut cel putin 200 de incercari,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti multumesc!

Răspuns utilizator avertizat