NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Guvernul României alocă 10 milioane de lei pentru BOR:
http://youtu.be/ve7njd0666k
Cum vi se par declaraţiile şi atitudinea preotului Valentin Fotescu şi ale vicepreşedintelui Asociaţiei Secular-Umaniste din România, Toma Pătraşcu? Eu una, demult nu am văzut atâta aroganţă, imbecilitate şi nesimţire...ca la "părinţii" şi "preasfinţiţii" autohtoni.

159 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cica necesitate practica, ca nu are loc in altar boşogii ierarhilor din sfantul sinod. Si daca peste ani boşogii ierarhilor se inmultesc ne tragem o magaoaie mai mare?

| NOname explică (pentru Hombre):

"Boşogii ierarhilor" se tot înmulţesc, Hombre. Nu mai e niciun "dacă".
(Vezi link-urile de mai sus.)

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

"Fabrica de bani: Biserica Ortodoxă Română - averea și afacerile.

Foarte interesant reportajul. Durează puțin peste o oră. Continuarea aici: http://youtu.be/sjRX70d-vks?t=14m10s

Trei miliarde de euro: la această sumă se ridică averea Bisericii Ortodoxe Române.

Cel mai mare cult din România deţine peste 70.000 de hectare de pădure şi teren arabil, zeci de hoteluri, restaurante şi ferme. Realizatorii acestui film au obţinut aceste informaţii din surse, dată fiind lipsa de transparenţă a Bisericii Ortodoxe cu privire la bunurile pe care le deţine.

Răspunsul la întrebarea „ce se întâmplă cu banii strânşi din serviciile religioase, vânzarea de obiecte de cult, donaţiile şi subvenţiile de la stat?" nu a fost încă elucidat.

Acest film documentar, intitulat „Cât de mare este averea Bisericii" şi difuzat în emisiunea Cu Ochii'n 4, la TVR, încearcă să risipească misterul din jurul averii impresionante a BOR.

Biserica Ortodoxă Română cuprinde 6 Mitropolii, alcătuite din Arhiepiscopii şi Episcopii, cu un total de 11.146 parohii, deservite de 14.035 preoţi şi diaconi, în 15.116 lăcaşuri de cult. Pentru românii ortodocşi din străinătate, există 3 Mitropolii şi 2 Episcopii (în Europa) şi o Arhiepiscopie (pe continentul american).

BOR are, de asemenea, 631 mănăstiri şi schituri, cu peste 8.059 călugăriţe şi călugări. În cadrul BOR există, de asemenea, 279 de aşezăminte sociale, 275 de muzee şi colecţii muzeale, precum şi 42 de centre de conservare şi depozitare a obiectelor cultural-religioase ale moştenirii naţionale.

Numai în Protoieria III din Capitală există 59 de parohii şi o mănăstire, majoritatea fiind construite în secolele XVI -- XVII şi menţionate în lista monumentelor istorice. Toate aceste clădiri sunt, evident, plasate pe terenuri care se întind în total pe sute de mii de hectare, dacă socotim şi pădurile care aparțin Bisericii. Unele dintre ele sunt închiriate unor firme renumite, altele sunt doar exploatate în folosul Bisericii.

De asemenea, pe lângă fiecare biserică, există, de obicei, şi o casă parohială, ceea ce înseamnă că numărul clădirilor bisericii este cu mult mai mare de 27.000. Dacă estimăm valoarea medie a fiecărui imobil la numai 100.000, înseamnă că bunurile imobile ale Patriarhiei se ridică la minimum 1 miliard de euro."

http://www.filmedocumentare.com/averea-bisericii-ortodoxe-romane/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

La mulţi ani, România! :)

NOname
| NOname explică:

"Dragi conducători ai României, Opriți finanţarea cultelor religioase de la bugetul de stat și impozitați biserica! Donați la biserică cât vreți voi, dar nu din banii noștri!"

https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

"Domnule Ponta, când se vor impozita averile bisericilor?"
https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......rebuie-sa/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......ina-2.html

NOname
| NOname explică:

Priorităţile României (oare?):

https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......nstruirea/

NOname
| NOname explică:

Săracii hoţi bogaţi...

https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

"Dacă ne gândim puțin, banii ăștia ajungeau de la primari la preoți - drept șpagă pentru serviciile propagandiste de la următoarele alegi. Ponta nu a făcut nimic altceva decât să trimită preoților direct "partea lor" din înțelegerea asta. Nici nu a început campania electorală și deja se scurg "cadourile speciale" către biserică. Ce mână spartă au fost și ăia dinaintea lor, dar nici ăștia nu se lasă mai prejos - a dracu' nație de politicieni avem. Dar și de popi. Nici unii, nici alții, nu se uită să ajute pe alții nici măcar acum de sărbători. Un spital, o școală, un cămin de bătrâni când mai inaugurăm și noi? Tot ce știu să facă politicienii e să dea bani la biserici. Tot ce știu popii să facă e să ceară bani, dar pentru ei, nu pentru nevoiași. La televizor, la radio, pe Facebook, etc... vezi numai campanii de ajutorare pentru copii/bătrâni/sărmani dar biserica în timpul ăsta spune că e criză și ne cere bani pentru Catedrala Mall: http://fb.com/772221346125554.

BOR primește mereu cadouri (clădiri) de la stat și cam toate terenurile pe care se construiesc biserici. Ultimele două cadouri primite:

1. Complexul hotelier de la Covasna, prin ordonanță de urgență: http://fb.com/775363509144671

2. Tabăra Tismana cu o valoare de inventar de 424.416 lei: http://fb.com/751972578150431

__articol__
Banii vor fi direcționați spre biserici de către Victor Opaschi, fostul consilier al lui Ion Iliescu, numit la conducerea Secretariatului pentru Culte în mai 2012, imediat după instalarea USL la guvernare.

La începutul lunii, Victor Ponta le promitea primarilor că le va aloca, pentru cheltuielile din sezonul rece, tot ce i-a mai rămas în Fondul de rezervă. „Tot ce economisim până la sfârşitul anului vom da pentru necesităţi urgente. Suntem în decembrie, iarna nu-i ca vara, cum spun unii clasici care se pregătesc de pensie, şi, da, îi dau toţi banii, puteţi să mă certaţi dumneavoastră că dau la aleşi locali, bine fac!", şi-a anunţat Ponta intenţiile. Sursa: http://goo.gl/snZRNl
..."

NOname
| NOname explică:

78 Questions for Christians.
http://youtu.be/SI-_FJuTPns

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......ng-pareri/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......dreaza-in/

NOname
| NOname explică:

"CAMERA ASCUNSĂ. Cum se îmbogăţesc PREOŢII.

Fă ce zice popa, nu ce face popa! Este o vorbă din popor care, din păcate, se aplică şi multor preoţi din Capitală, pentru care lăcomia e un păcat trecut cu vederea, iar creştinarea unui copil, de exemplu, se negociază ca la piaţă. Deşi Biserica Ortodoxă Română nu a stabilit niciun fel de tarif pentru astfel de servicii religioase, un botez ajunge să coste şi 400 de lei, iar o cununie, 500 de lei..."

Continuare: http://www.realitatea.net/......11832.html

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......368680650/

NOname
| NOname explică:

"Ce credeţi că ar trebui să constituie o prioritate pentru oameni? Să construiască biserici uriaşe sau să-şi ajute semenii care mor de foame?"

https://www.facebook.com/......153546455/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......529956067/

NOname
| NOname explică:

Cum Biserica Ortodoxă influenţează voturile, negând, desigur, că se implică în politică.

http://www.tpu.ro/......litici-in/

http://youtu.be/fxu-ayWpFPc

https://www.facebook.com/....../video.php

Cât de ipocriţi... Cică "ortodoxia nu stă la masă cu viclenia". Mi-e silă.

NOname
| NOname explică:

Http://alegatordedreapta.info

"A trecut o saptamana in care am evitat sa comentez din motive multiple. Unul dintre ele este impresia de frauda sistemica. O frauda rece, calculata la zecime de procent, fara cel mai mictheydoit scrupul impletita cu asigurarea lipsei de judecata si promisiunea de avantaje. Frauda adusa la nivel de plan, cu termene si criterii clare de calitate. Favorizarea lui Ponta, Vadim si DD scaderea in mod special a lui Macovei si Iohannis cu cifre dinainte stabilite. Lipsa de frica, convingerea ca nimeni si nimic nu ii pot lovi. DNA s-ar ocupa de Dragnea dar nu de grajdanii care fraudeaza. De aceea nu am auzit nimic de plecari in teritoriu" ale maharilor PSD de la centru.

Acum la subiect.

Dreptul la vot in dispora mi se pare ca reprezinta acea oglinda folosita de magicieni ca sa ascunda ce se intampla in realitate, o mascare a fraudei care este pregatita meticulos. Aparitia lui melescanu, care cred va face sa nu mai fie cozi si implicit acuzatii de frauda in strainatate va sigura etichetarea de alegeri corecte. In realitate frauda din ruralul psdist va fi de anvergura. Vezi aici

Plimbatul cu autobuzul este uzat moral. Acum s-a facut furt de identitate, intocmit liste si votat pentru ei.

Dreapta ar fi trebuit sa faca acest vot prin corespondenta. S-a discutat mult si nu s-a facut nimic.

Tot cu oglinzi si lumanari actioneaza si BORu’ care se lasa cumparat fara cea mai mica jena. Un cler lacom, avar fara alte principii decat interesul personal.

Ponta a spus recent în campanie la Bistriţa, că "toţi cei care cred în Dumnezeu, respectă ţara şi legile" sunt "buni români". Ei bine, fățarnicul Ponta nu este un bun român. Iar biserica știe asta și totuși îl sprijină… pentru arginți și șireturi de aur. (aici) si mai mult (aici – BOR si comunismul).

Un articol 8 similar cu cel de la Timisoara se impunea. BOR-ul a fost bratul spiritual al comunistilor pentru controlul omului de rand. Preoti delatori, lacase de cult confiscate de "altii" si date BOR, S-au daramat 20 de biserici si s-au construit 500 in timpul comunismului.

Dreapta teoloaga a gresit enorm. Papahagi, M. Neamtu, Baconschi samd au sarit in sus cand MM a dorit transformarea orelor de religie in ore in care se invata valorile crestine. Papa declara ca Darwinismul nu convine credintei crestine iar preoti BOR spun ca pamantul este rotund. Dan Alexe: " Dreapta românească a apărat în permanență amalgamul bisericii cu statul, dintr-o pulsiune irațională care i-a împiedicat să vadă mașina de făcut bani prin suceala de minte a maselor cu moaște și icoane."

Marele PNL, opozitia adica nu mai exista. PDListii si-au dat seama ca pnlistii au tradat. Ca de obicei, pnl incearca sa nu se indeparteze de putere ca doar, doar le iese ceva. Unde naiba sunt liderii ACL? PDL sub blaga este destructurat. PNL voteaza jumi-juma cu ponta. Problema importanta este: Cine va fi seful MPNL daca Iohannis castiga?

Traian Basescu mi s-a parut obosit si instabil emotional. Cel mai probabil datorita stresului. Cred ca a obosit. Melescanu a fost o broasca greu de inghitit. Udrea a cam disparut din peisaj. De fapt, aproape toti au cam disparut……

Scris de Eugeni

PS. Sa termin in nota optimista, totusi.

-Faptul ca Iohannis a acceptat cererile Monicai Macovei este un fapt pozitiv. Asta va atrage electoratul ei si cel al PMP aproape in totalitate.
– Nu stiu de ce dar cred ca Melescanu a fost o boasca de inghitit si pentru ponta dar din cu totul alte motive decat TB."

NOname
| NOname explică:

"Statul englez are decența de a trimite acasă la tine, o hârtie, prin care explică frumos cum cheltuiește impozitul pe venitul tău.

Ghici ce? Nici un bănuț nu merge la biserici. Zero. Un mare zero spre biserici.

Nu e bugetul perfect, dar abia aștept ziua in care voi vedea așa ceva in Romania."

https://www.facebook.com/......671464726/

La noi pe când?
...mai ales că tot Guvernul Ponta îşi bate capul acum cu bugetul pe 2015. Nu ar fi mai bine dacă cu banii daţi pe culte religioase ar astupa nişte găuri, care chiar trebuie să fie urgent şi obligatoriu astupate (educaţie, sănătate, etc)?

NOname
| NOname explică:

Parcă nu ar fi suficient că sug miliarde de euro din taxele plătite de oameni către stat. Îi lasă în fundul gol şi când aceştia le solicită câte un serviciu (înmormântare religioasă, botez...), pentru care sunt deja plătiţi.

"Într-un stat de drept e musai, nu e un moft, să primești chitanță în schimbul unei taxe. Preoții denotă și multă prostie, nu-și dau seama că prin astfel de mesaje se incriminează. Cum adică "oferiți chitanță"? Până acum nu ofereați chitanță? Nu toți preoții oferă chitanță? Sau ce vreți să înțelegem din precizare asta?"

http://morometia.ro/......a-preotii/

Când vine DNA şi pe capul mafiei BOR?

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......asa-cum-a/

NOname
| NOname explică:

"Ce înseamnă să ştii cum să-ţi alegi priorităţile
Şi cum ne privesc alţii din perspectiva priorităţilor."

http://www.hotnews.ro/......edrale.htm

https://www.facebook.com/......0493235277

NOname
| NOname explică:

"După dealuri..."
http://youtu.be/oibxAK2lGfU

NOname
| NOname explică:

Cum recunoşti o idiocraţie?

https://www.facebook.com/......932967223/

NOname
| NOname explică:

Un album foarte sugestiv:

https://www.facebook.com/....../media_set

"BISERICA versus POPULAŢIA ROMÂNIEI."