| xNuiiDeTiinex a întrebat:

Heeei TPU, cand eram mica (5-6 ani), am locuit cu bunicii cativa ani. Si intr-o zi eram afara, cerul era senin, nu era absolut nici un nor, iar dintr-o data, cand m-am uitat iar pe cer, aparuse un nor cu fata lui Iisus Hristos

29 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu e cine stie ce, "chipul lui Iisus" apare des pe cer. Da un search pe youtube ca sa te convingi.

Un exemplu:
http://www.lovendal.ro/......lografice/

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie cum era Isus la fata, nu se cunoaste cum arata.Deci nu ai cum sa stii ca era Isus.

| Holiday a răspuns:

Intrebarea e...de unde stii cum arata fat(z)a lui Isus?! Desenele cu el au aparut mult mai tarziu, iar reprezentarea evident nu e una realista, in principiu populatia zonei respective era la vremea aia cam negricioasa la piele, nicidecum nu arata cum il deseneaza astia pe schizofrenic.
Chiar ai impresia ca Isus arata cum il deseneaza astia?!? Sa fim seriosi...cel mult ai avut impresia ca ai vazut o fat(z)a...

| xNuiiDeTiinex explică (pentru Holiday):

In primul rand, se scrie "Iisus", cu doi de " i ". In al doilea rand stiam cum arata din icoane happy Si poate in realitate nu arata cum este prin icoane sau cum arata la tv, dar chiar nu mi s-a parut ca norul acela semana cu o față, ci chiar avea forma asa. si semana leit cu cele din icoane

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Holiday):

Ok, să clarificăm ceva, culoarea pielii/părului/ochilor lui Hristos poate nu sunt cunoscuți și nici reprezentați corect în icoană, dar fizionomia e reprezentată corect după modelul Sfintei Mahrame. Dacă această chestie relatată de prietenul nostru e adevărată, nu cred că norul ieșea în evidență printr-un portret color.

| Holiday a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

Lol. Sau poate se scrie Jesus, te-ai gandit?!? Pana la urma Isus, Iisus, Jesus, sau oricum altcumva, despre acelasi schizofrenic e vorba...
In ce priveste imaginatia generata de povestile cu spiridusi, intr-adevar nu are limite...am mai auzit de unu care a vazut ce ai vazut tu pe o balega, tu il crezi?

| xNuiiDeTiinex explică (pentru AlexeHellsing):

Mai omuleee, cum sa fie color daca era un nor? straight face laughing))))))) pur si simplu a aparut pe cer un nor (alb) cu chipul lui Iisus Hristos...

| xNuiiDeTiinex explică (pentru Holiday):

Daca ai chef de mistouri, cara-te de aiciwinking

| AlexeHellsing a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

Eu am zis că nu a apărut? Problema cu portretul color nu ținea de tine, ci de Holiday...

| anonim_4396 a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

"In primul rand, se scrie "Iisus", cu doi de " i ""... numele acelui personaj se poate scrie in mai multe feluri (si toate sunt corecte). Spre exemplu :

Isus Cristos, Isus Christos, Isus Hristos, Iisus Cristos, Iisus Christos, Iisus Hristos

"stiam cum arata din icoane"... par lung si fata alba? Daca da, atunci ai gresit persoana. Chiar si in cazul icoanelor, pot sa-ti arat 20 de icoane care-l arata in feluri diferite.

Ce pacat ca la scoala nu este predata religia in adevaratul sens al cuvantului.

| Anonim0078965 a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

,,stiam cum arata din icoane'' in icoane nu este fata lui Iisus. Nimeni nu stia cum arata asa ca papa Alexandru al VI-lea a pus niste pictori sa ii faca portrete fiului sau, Cesare Borgia.Asa au aparut icoanele cu fata lui,, iisus".

| sublime89 a răspuns:

In primul rand ai fost foarte mica, si e posibil sa nu-ti aduci aminte exact ce s-a intamplat, chiar daca esti convinsa de asta. In al doilea rand, oamenii au aceasta tendinta de a recunoaste chipuri umane in diferite lucruri din natura. Unii vad fete de om in painea prajita, sau in stanci, sau pe Luna, sau pe copaci etc. Si unul dintre chipurile cu care oamenii sunt foarte obisnuiti e cel al lui Isus, pentru ca il tot vad in icoane, mai ales daca sunt crestini. Si atunci e inevitabil sa nu li se para unora ca-l vad pe Isus in ceasca de cafea, sau pe peretii casei, sau in unii nori cu forme mai deosebite, asa cum ai vazut si tu. Asta nu inseamna ca ti s-a aratat Isus, sau ca a fost un semn.

| Dorugar a răspuns:

Aceasta este un motiv sa-ti faci o biserica, in care tu sa fi chetzul de duba cea cu minunile, si cu putina publicitate sa vezi cum se strang toti prostii ba ii si vezi cum se calca in picioare unul pe altul doar ca sa iti deie tie bani ca sa te rogi pentru prostia din capul lor

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu semnifica nimic. Sa nu crezi in semne si aratari, de oriunde ar fi ele venite.

PS: Aici pe TPU nu poti discuta pe tema religiei, majoritatea sunt filozofi anonimi, reprezentanti ai decaderii morale.

| TheImpaler a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Prietene....nu te mai fali...

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Mi se pare foarte interesant. Mi-ar placea sa vad si eu. big grin

| xNuiiDeTiinex explică (pentru Cσcσ):

:* poate ai norochee hee

| Cσcσ a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

Nu l-as numi noroc. Nu vreau sa par vreo ciudata, dar daca este adevarat ce spui, adica daca nu ti s-a parut, poate ca este un semn de la Dumnezeu.

| xNuiiDeTiinex explică (pentru Cσcσ):

Vorbesc foarte serios. NU mi s-a parut! Chiar este adevarat ce spun. Bunica mea a zis ca poate este vreun semn. cum ai spus si tu

| Chimied a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

Mulţi oameni îşi urează noroc când se salută sau când se despart. "Voi stiti cine a fost noroc? Cel mai mare demon, care a secerat milioane de suflete...Voi nu vedeti ce zice Isaia? " Vai de cei ce fac masa dracilor si aduc jertfa lui Noroc ". Si voi, crestinilor, scrieti noroc pe pomelnic. Vai de mine! Mare nebunie, mare ratacire! N-ai pe Dumnezeu? Pui pe dracul Noroc?" (Pr. Cleopa)

| TheImpaler a răspuns:

Eu am vazut marmote, da' fumasem ceva...

| pet555 a răspuns:

Chipul lui Isus Hristos? Cam cum arata? Nu de alta, dar Chipul Lui nu se arata asa, oriunde, cica vezi fata unui sfant in coaja de copac(de parca asa urat a fost). Indiferent ce ai vazut, de unde stii tu cum arata El? Daca chiar ti S-a aratat, sunt sanse mici sa fi ramas in picioare. Stii din Biblie despre oameni care L-au vazut in cer? Oricum, il poti lua ca pe un semn, ca e bine.

| xNuiiDeTiinex explică:

Nu stiu de ce, nu s-a postat intrebarea cu tot ce am scris. Mai era si asta "Vorbesc serios! Asa ca am fugit repede la bunica care era la cativa pasi mai incolo de mine si i-am spus sa se uite pe cer. dar norul acela se imprastiase foarte tare in nici 30 secunde, si nu mai avea nici o forma! Oare inseamna ceva? Bunica mea asa a spus"!

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns:

Da da da...si eu vad ursuleti, iepurasi si avioane f15 cand ma uit la nori. pe ISUS nu l-am vazut.

| xNuiiDeTiinex explică (pentru Zamfir_Andreea_1990):

Mars de aici!

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

Taci tu ca te vede isus!

| xNuiiDeTiinex explică (pentru Zamfir_Andreea_1990):

Numele incepe cu litera de tipar si cu doi de " i "winking desteapto! mai treci pe la scoala, copila de 10 ani ce esti

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

Am scris numele cu majuscule si e o tampenie sa-l scrii cu 2 de i. in engleza nu se scrie jjesus.

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns (pentru Zamfir_Andreea_1990):

Si incearca sa treci peste jigniri ca sa nu incepem sa dovedim care e mai cu capu' pe umeri...