| geoif a întrebat:

Hei, dau funda pentru cel mai justificat raspuns!
Cum se face ca America era locuita inainte de a fi descoperita?
Adica, de ce in Biblie nu se spune nimic despre asta? Sau se spune?laughing

9 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Simplu : era locuita.
America n-a fost descoperita in sensul ca nu sti-a nimeni de ea.Stiau locuitorii acelui continent.A fost descoperita in sensul ca a aflat si restul lumii de ea.

| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca oamenii s-au raspandit pe tot pamantul.

| milan9 a răspuns:

Putem pretinde că Biblia ar fi exhaustivă? Nu putem face acest lucru! thinking
Nicăieri în biblie nu există pretenţia că ea ar fi exhaustivă, că ar fi un manual complet, că prezintă absolut toate aspectele vieţii creştine apostolice, de la început.
Dimpotrivă, Scriptura recunoaşte în cuprinsul ei faptul că nu este completă în privinţa informaţiilor!
Scrisorile din componenţa Noului Testament au fost scrise în grabă (avem 22 de epistole, de scrisori, şi ştim cât de INCOMPLETE sunt scrisorile), şi tratau doar ANUMITE probleme - cele solicitate de o comunitate- si nu toate lucrurile esenţiale...
Aşa se explică de ce anumite lucruri nu le putem găsi. Nu şi-a propus nimeni sa faca un manual complet...

| suffarstar a răspuns:

Povestea cu Adam si Eva este pur simbolica si are sensuri dificile de inteles, daca nu esti initiat. Uite unul :

Text de Omraam Mikhael Aivanhov.

In Geneza se spune ca Adam si Eva traiau în gradina Edenului, unde printre toate soiurile de arbori cresteau Arborele Vietii si Arborele Cunoasterii Binelui si Raului.
Dumnezeu le-a interzis sa manânce din fructele Arborelui Cunoasterii Binelui si Raului. Dar, iata ca, sarpele a reusit s-o convinga pe Eva, care l-a convins pe Adam sa manânce din fructul interzis... Si cunoasteti continuarea.
Ei bine, acest Arbore al Cunoasterii Binelui si Raului nu e altul decât sistemul cheakrelor în lungul coloanei vertebrale, iar sarpele, care era înfasurat în jurul lui însusi la baza arborelui, este forta Kundalini.
Sarpele i-a vorbit Evei, spunându-i: "Daca vei mânca din fructele acestui arbore (adica daca trezesti chakrele) vei deveni ca si Dumnezeu, vei avea omniscienta, clarviziune, puterea întreaga."
Evident, Eva a fost tentata si Adam la fel.
Ei da, dar era prematur, ei nefiind pregatiti sa suporte puterea acestor forte puse în actiune.Ar fi trebuit sa manânce fructele Arborelui Vietii, adica sa continue absoarbirea energie plexului solar, legatura cu cosmosul întreg.Pentru ca, gratie acestei energii, nu ar fi cunoscut nici oboseala, nici suferinta, nici moartea.
Da, Arborele Vietii e plexul solar, în timp ce Arborele Cunoasterii Binelui si Raului este coloana vertebrala!
Prea grabiti sa-i manânce fructele, Adam si Eva ar fi trebuit sa astepte pâna când Dumnezeu le-ar fi spus sa o faca, sa vina momentul.

| Darkmagic a răspuns:

Am mai spus asta de vreun milion de ori in raspunsurile mele... laughing

BIBLIA ESTE ISTORIA POPORULUI EVREU.
Atat.
NU se vorbeste in Biblie decat DESPRE Evrei si tangential, despre problemele pe care le-au avut cu natiunile din jurul lor.

Cine a citit Biblia stand pe wc, logic ca afirma ritos:
"Adam si Eva chiar au fost primii oameni?"
"Pamantul are numai 6000 de ani?"...si alte asemenea ineptii...

Adam si Eva au fost primii oameni...DAR primii oameni evrei, si atat are istoria lor, la fel cum Egiptul figureaza ca popor de circa 12.000 de ani, sau romanii de aproximativ 2000 de ani, etc, etc.

Cat despre popularea celor doua Americi, lucrurile sunt mai complicate...
Si insulele din Pacific erau locuite "inainte sa fie descoprite" big grin dar asta nu are nicio legatura cu Biblia.
Alte conceptii, fara nicio legatura cu crestinismul au determinat gradul de locuire si dezvoltare al celor doua Americi, astfel:
In America de sud colonizatorii spanioli, portughezi si germani au gasit civilizatii de tip statal si imperii ca incas, mayas, aztec etc...IN VREME CE in America de nord si Canada colonistii britanici au gasit numai "civilizatii" rurale de tib tribal, "indieni" apache, kiowa, comanche, huroni, etc, traitori in corturi, triburi ce nu au edificat vreodata-n viata lor macar un zid...

Intrebati de catre ocupantii spanioli DE CE aztecii NU si-au intins imperiul si in teritoriile vaste ale Americii de nord, au primit un raspuns naucitor...
Cum ca "acela este taramul in care merg mortii", (citat aproximativ) big grin

Acum, big grin intrebarea ta putea sa sune si de genul: "Germania era locuita inainte sa fie descoperita! De ce nu este amintita in Biblie"?

Pai...pentru ca NU au avut nicio legatura cu evreii si deci, cu Biblia.

D'aia! big grin

| Delmoniko a răspuns:

Nu stiau nici despre dinozauri, despre big-bang, despre atomi, materie exotica, univers, multiplex, universuri paralele, teoria relativitatii. La dracu, ignorantii nu stiau nici ca exista gravitatia. Credeau in mituri, povesti, basme, mergeau la festivaluri si orgii. Ba mai rau, era un popor de oieri ratacitori crescuti prin pustii de varf de munte care "vedeau" tufisuri in flacari. Erau atat de misogini incat iti vine scarba. Se inchinau la animale, demoni si cate si mai cate. Asta e biblia, relatari disparate din timpuri disparate ale unor oameni prea dusi cu pluta pentru a fi realisti. In cartile astea si-au varsat frustrarile, amarul, disperarea, imaginatia, setea de razbunare.

| Mechanix a răspuns:

Vezi zona asta inundată dintre Rusia și Alaska? http://i.imgur.com/QSfk34b.jpg
Acum zeci de mii de ani nu era inundată, și oamenii care au ajuns până în Asia, au trecut prin porțiunea asta subțire în America, după care a fost inundată la loc, izolându-i de restul lumii.

Aaa, tu voiai un răspuns care să corespundă cu "logica" creștină? N-avem, avem doar explicații reale, nu imaginare.

| celmaibun1 a răspuns:

Cand a fost descoperita america? stii? si ti dau eu bani si funda daca mi raspunzi.

| IcyBlu a răspuns:

Pentru ca America e tara tuturor posibilitatilor?