| Stephh a întrebat:

Hei TPU.Astazi mi-a fost ingropat bunicul,decedat luni,si vroiam sa va intreb: Cat timp n-am timp sa ma uit la televizor, sa ma joc pe calculator sau sa ascult muzica? Majoritatea mi-au spus "Nu ai voie 40 de zile ca bunicul tau n-are televizor si calculator acolo".Tin sa mentionez ca imi era ca un tata.
Scuza-ti categoria daca e gresita fundahappy

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Stai liniștită, nu are nicio legătură. Dacă tu simți că ai găsit ceva, care să te relaxeze, să te abată de la gândurile negre, triste, atunci găsește-ți o preocupare plăcută, utilă, fie la PC, fie te uiți la TV (filme, emisiuni educative, animații), fie citești...
Muzică... nu știu dacă ți-ar plăcea să asculți, în aceste momente, însă nu cred că e interzis, mai ales că tu ești copil. Îmi pare rău de bunicul tău, dar nici tristă nu i-ar plăcea să te vadă.

6 răspunsuri:
| William a răspuns:

Care 40 de zile? Pai ce dupa 40 de zile bunicul tau va avea televizor si pc? Nu mai ai voie la tv si la calculator pana nu va avea si bunicul tau asa ceva acolo jos.

| costis a răspuns:

Cred ca sunt 2 aspecte.
1. Faptul de a nu te distra daca vrei sa iti arati regretul pentru lipsa din aceasta lume a lui ( sunt stari de spirit opuse distractia si mahnirea).
2. A-ti pastra o minte linistita si curata pentru a te putea ruga pentru el. Aici e evident ca se manifesta doar cei credinciosi. In schimb prima parte cred ca e valabila si pentru atei.

| Narcis2007 a răspuns:

Cu ce l-ar ajuta pe bunicul tau sau pe tine faptul ca nu asculti muzica sau sa te uiti la televizor?

| anonimg a răspuns:

Tu pe cine iubesti mai mult: pe bunicul tau sau pe Dumnezeu? Cum ar trebui sa fie lucrurile? care ar trebui sa fie ordinea?
Daca televizorul, calculatorul sau muzica vor fi spre slava lui Dumnezeu, atunci foloseste-le cu incredere. Moartea bunicului tau nu are nici o legatura cu toate acestea. Important este ca sa traim viata astfel ca sa fim placuti lui Dumnezeu.

| Lawliet14 a răspuns:

Este folclor, insa trebuie sa porti doliu o perioada (macar haine inchise la culoare) si nu ai voie sa faci tambalau chiar daca nu te duci la petreceri. Nici macar in casa deci nu poti petrece.

| AnoNim12226565 a răspuns:

....siau batut joc de tine cum Sa crezi in asa ceva.