| Kandia15 a întrebat:

Care sunt diferentele intre ortodocsi si penticostali? De ce se cred penticostalii atat de aproape de adevar si spun despre ortodocsi ca sunt departe de adevar? PS: ateii sa nu raspunda, decat daca vor raspunde civilizat.

Răspuns Câştigător
| MrUniverse a răspuns:

Penticostalii sunt cei care pretind ca vorbesc in limbi, precum vorbeau Sfintii Apostoli la Rusalii, care aveau intr-adevar harul glosolaliei de la Dumnezeu Duhul Sfant.
Dar ce "reusesc" penticostalii este doar o bolboroseala fara sens si diavoleasca. Unii dintre ei se tavalesc pe jos ca niste posedati in chinuri.
Citeste cartea "Calauza in credinta ortodoxa", a parintelui duhovnic Ilie Cleopa de la Manastirea Sihastria! Acolo sunt prezentate pe larg sectele, inclusiv, cea penticostala, si diferentele dintre minciunile si intunericul lor, si Adevarul si Lumina, care sunt in Ortodoxie. Hristos este prezent real in Ortodoxie, prin Sfintele Taine si prin autoritatea dumnezeiasca data preotilor si episcopilor, si prin unimea credinciosilor in acelasi adevar neschimbat si sanatos de credinta, insuflat de Duhul Sfant, Cel Care "ne calauzeste la tot adevarul". (Ioan 16, 13)
Sectele incearca sa-L "modernizeze" pe Hristos, Cel Care este "acelasi si ieri si azi si in veci" - (Evrei 13, 8). Si nu numai ele, ci si râmlenii sau papistasii au incercat sa-l "actualizeze" pe Hristos, adaugand ilegal si imoral Filioque la Crez si mai au si alte erezii grave: Purgatoriul, Conceptia Imaculata, harul creat, infailibilitatea papala, primatul papal etc

| Divy a răspuns (pentru MrUniverse):

Dacă aparțin uneia dintre aceste religii nu mă mai pot mântui?
Poți să-mi spui și despre impunerea taxelor stabilite de BOR pentru bote, parastase și cununii și care este scopul acestora? Asta o spun din auzite nu știu cât e adevărat dar sunt nedumerit de treaba.
Dacă îmi îți explica aș fi fericit să te ascult, dacă nu domnul Iisus Hristos fie cu tine căci nu vreau să te ispitesc și să ne smintim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Divy):

Eu nu stiu cine se mantuieste si cine nu, dar stiu ca ereziile si schismele sunt in afara Bisericii lui Hristos. Sfantul Ciprian al Cartaginei spunea ca in afara Bisericii nu este mantuire: "Extra Ecclesiam nulla salus."
Sfanta Scriptura este foarte clara despre omul eretic:
Tit 3:10 "De omul eretic, dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te,"
Deci, despartirea Bisericii lui Hristos de erezii este totala!
Biserica Ortodoxa are continuitatea dogmatica, liturgica si ierarhica a Bisericii Primare, a celei Apostolice. Biserica Ortodoxa de Rasarit este Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca. In afara ei sunt doar schisme si erezii.
Sectele sunt ca ciupercile aparute dupa ploaie, pe cand Hristos are deja Biserica Lui pe care n-o va birui "nici portile iadului". (Matei 16:18)
Oare Hristos n-a avut Biserica Lui, pana sa apara secta penticostala, sau cea adventista, sau pana sa apara paganii iehovisti etc? Fireste ca Hristos a avut si are Biserica Lui.
Sectele sunt minciuna, intuneric, ratacire, inselare diavoleasca. Cine urca in barcile diavolului care sunt sectele, trebuie sa-si asume faptul ca isi poate pierde mantuirea.
Despre taxele stabilite de Bor o sa-ti raspund cand imi vei raspunde si tu pe ce verset din Noul Testament se bazeaza zeciuiala sectanta.

| Divy a răspuns (pentru anonim_4396):

E " Fiecare să dea cum socotește cu inima sa, nu cu părere de rău sau silă, căci Dumnezeu iubește pe cel care dă cu voie bună" (2 Corinteni 9:7) și " Cât despre strângerea de ajutoare pentru sfinți, precum am poruncit bisericilor Galatiei, așa faceți și voi. În ziua întâi a săptămânii, fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu facă strângerea abia atunci când voi veni" (1 Corinteni 16:1-2)
"Venind ei în Capernaum, s-a apropiat de Petru cei ce stâng darea (pentru Templu) și i-au zis: Învățătorul vostru nu plătește darea
Ba, da! - zice el. Dar intrând în casă Iisus i-a luat înainte, zicând: Ce ți se pare ție, Simone? Regii pământului de la cine iau dăjdie su bir? De la fiii lor sau de la străini?
El i-a zis: DE la străini. Iisus i-a zis: Așadar fiii sunt scutiți.
Ci ca să nu-i smintim pe ei, mergând la mare, arncă undița și peștele care va ieși întâi, ia-l, și, deschizându-i gura, vei găsi un statir. Ia banul și-l dă lor pentru Mine și pentru tine." (Matei 17:24-27)
și "Și șezând în preajma cutiei darurilor, Iisus privea cum mulțimea aruncă bani în cutie. Și mulți bogați aruncau mult.
Și venind o văduvă săracă a aruncat doi bani, adică un codrant.
Și chemând la Sine pe ucenicii Săi, le-a zis: Adevărat grăiesc vouă că această văduvă săracă a aruncat în cutia darurilor mai mult decât toți ceilalți.
Pentru cî toți au aruncat din prisosul lor, pe când ea, din sărăcia ei, a aruncat tot ce avea, toată avuția sa." (Marcu 12:41-44)
Cam de acestea știu și sincer să fiu m-am folosit puțin și de internet. Sper că nu te-am ofensat procedând astfel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Divy):

Niciunul din versetele date de tine nu fundamenteaza zeciuiala impusa de secte. Nicaieri nu spune Domnul Iisus Hristos sau Sfantul Apostol Pavel sa platim zeciuala! Daruri si ajutorari si donatii se faceau catre comunitatile crestine in nevoie si se fac in continuare. Nu vad ce problema este cu asta sau cu faptul ca preotii sunt platiti pentru serviciile religioase pe care le ofera!
Sfanta Scriptura spune clar ca "vrednic este lucratorul de plata sa" (I Timotei 5:18). Cei ce seamana duhovniceste pot sa secere cele pamantesti ale credinciosilor mireni.
"Daca noi am semanat la voi cele duhovnicesti, este, oare, mare lucru daca noi vom secera cele pamantesti ale voastre?" (1 Corinteni 9, 11)
Tine minte ca nimeni nu e obligat in Legea harului si a adevarului, care este Legea lui Hristos, sa plateasca zeciuala! Nu suntem robi, ci fiii infiati ai lui Dumnezeu!
Zeciuiala era la iudei si apartinea Vechiului Testament, care in prescriptiile lui speciale, nu mai e valabil! VT se regaseste in Noul Testament ca iubire de Dumnezeu si de aproapele, si ca si calauza spre Hristos!
Sabatul s-a desfiintat, la fel si interzicerile alimentare, la fel si zeciuala voastra sectanta!
Suntem sub Legea lui Hristos, legea harului si adevarului, adica Noul Testament! (Ioan 1, 17)

| Divy a răspuns (pentru anonim_4396):

Voastră? Sectant? Te rog să mă scuzi dar la noi la Biserică nu se pretinde să dai zeciuială. Eu am răspuns pentru că tu m-ai întrebat, pe când despre taxe făceam astfel referire că nu toți mirenii pot achita acele sume și se crează o ocolire a celor necesare (parastase) sau îndreptarea spre alegeri mai posibile de realizat (botez, cununii).
Sunt conștient de munca depusă și de plata pentru timp și efort, dar pe ce criterii se realizează?
Te rog să nu te superi pe mine că sunt insistent doar că am unele informații cum că unele persoane își schimbă religia din cauza acestor taxe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Divy):

Daca tu crezi ca pe mine ma intereseaza sa vorbesc pe TPU despre taxele de oriunde, mai gandeste-te! Asa cum tu ai informatii despre taxele care s-ar plati la Bor, asa exista informatii si despre zeciuiala care se plateste la secte. Deci mi se pare ipocrit din partea ta sa discuti despre taxele de la Bor, dar nu spui nimic despre cum se plateste zeciuala catre predicatorii fara coarne ai sectelor.
Daca spui ca nu-ti pretinde nimeni zeciuala in secta ta, atunci afla ca nici mie nu mi-a cerut nimeni la Biserica Ortodoxa vreo taxa vreodata sau vreo suma de bani!
In acest subiect era vorba despre altceva, nu despre cum ai vrut tu sa deturnezi subiectul spre taxe si pe ce criterii se cer ele! Esti penibil!

45 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Iti dai seama daca cineva este aproape de adevar daca aplica ceea ce spune Biblia.

| RAY a răspuns:

Daca vor sa raspunda sa raspunda civilizat, pentru ca biblia e metaforica si fiecare o interpreteaza cum vrea el/ea,atunci incep sa ajunga uni la niste concluzi si alti la altele,daca ar fi aproape de adevar ar fi diferiti ceea ce am observat mereu ca din contra sunt mai diferiti in rau decat in bine, multe conflicte am avut cu ei mi-am dat seama cat de ipocriti si de falsi sunt, la inceput isi vb frumos apoi te pacaleste ca iuda pe iisus, parerea mea nu exista crestini decat cu numele atat

| Kandia15 explică (pentru RAY):

Pe mine m-a stresat unul care a zis ca ortodocsii sunt departe de adevar. nu stiu ce sa zic despre ei

| RAY a răspuns (pentru Kandia15):

Orice persoana isi promoveaza credinta, normal ca doar nu o sasi spuna ca alta religie e mai cool ca a lui, adevarul care? nici macar iisus nu a stiut care e adevarul

| Kandia15 explică (pentru RAY):

Asa e. Fiecare crede ca religia lui e cea adevarata.

| RAY a răspuns (pentru Kandia15):

Dar tu ca crestina sti cand a fost intrebat iisus ce e adevarul? de cine?

| Kandia15 explică (pentru RAY):

La ce te referi prin " de cine"? happy oricum. Iisus e adevarul

| RAY a răspuns (pentru Kandia15):

Cine l-a intrebat pe iisus ce este adevarul?

| Kandia15 explică (pentru RAY):

Pilat

| RAY a răspuns (pentru Kandia15):

Corect,si el ce a raspuns?

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu a infiintat o singura Biserica. Ortodoxia pastreaza in mod neschimbat invataturile Bisericii pe care Mantuitorul o incredinteaza apostolilor.
Fiecare pagina de istorie arata in mod transparent pastrarea neschimbata a invataturilor apostolice in Biserica.
Sectantii baptisti din Statele Unite au inceput sa se intoarca la Sfanta Predanie, la colectia de literatura teologica din primele secole crestine, carti ale primilor episcopi ai Bisericii Primare (asa cum era numita Biserica Ortodoxa inainte de Schisma).

| milan9 a răspuns:

Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19), gruparea penticostala (denumita si secta) a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc...

| Mayhem666 a răspuns:

Pari o fata desteapta, dar nu stiu de ce ai spus : "ateii sa nu raspunda, decat daca vor raspunde civilizat". Asta inseamna ca toti ceilalti au voie sa raspunda cum vor, cu injuraturi si tot tacamul? Dar doar ateii trebuie sa raspunda civilizat. Nu stiu de ce oamenii considera ateii ca fiind niste persoane fara bun simt. Si noi ateii, ca si voi crestinii, ca si alti oameni de pe aceasta planeta, incercam sa raspundem cat mai frumos posibil, fara sa provocam dispute. Mai sunt desigur si exceptii, atunci cand ne enervam, la fel ca orice om, si ne pierdem cu firea, si ne mai scapa cate un cuvant, nu prea frumos, dar in general nu vrem sa fim nepoliticosi. Ca mai exista exceptii nefericite, este alta treaba. Daca eu te-am jignit vreodata cu ceva, spus direct sau indirect, imi cei mii de scuze, poate am avut o zi proasta si mi-am descarcat nervii pe oricine imi statea in cale, stiu ca nu este bine, dar nu cred ca te-am jignit vreodata. Daca ateii nu cred intr-o divinitate, nu inseamna ca sunt rai si nepoliticosi. Daca exista greseli gramaticale, imi cer scuze. Sper ca nu iei in nume de rau ce am scris in acest raspuns. Bye!

| Kandia15 explică (pentru Mayhem666):

Eu am intalnit pana acum doar exceptii pe TPU. Probabil ca nu trebuia sa va bag pe toti in aceeasi oala. happy Ma bucur ca exista si atei buni ca tine. Cel putin, mie imi pari o persoana de treaba. Nu ii consider rai pentru ca nu cred in Divinitate, ci pentru cuvintele rele folosite de unii. Pe ei ii consider rai. cei care sunt civilizati asa ca tine, sunt bineveniti aici happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Kandia15):

In lumea asta exista tot felul de oameni, buni si rai, civilizati si necivilizati, eu am crescut intr-o familie civilizata, si de fiecare data incerc sa vorbesc cat mai frumos cu o persoana, asa este si normal, ma bucur ca nu ai luat in nume de rau comentariul meu, eu sper sa ne intelegem bine aici pe site. happy

| Kandia15 explică (pentru Mayhem666):

Si eu sper happy Te pup :*

| Mayhem666 a răspuns (pentru Kandia15):

Si eu te pup :*

| TrăieşteClipa a răspuns:

Singura religie adevarata este religia Pastafariana.
Atat ortodocsii cat si penticostalii sunt departe de realitate.

| Kandia15 explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu ai de unde sa stii. in ce consta religia asta de care spui tu?

| Kandia15 explică (pentru TrăieşteClipa):

A fost un troll, nu?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Kandia15):

Este o taina.

| Kandia15 explică (pentru TrăieşteClipa):

Daca ai de gand sa iti bati joc sau ceva de genul asta, atunci esti liber sa pleci de aici

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Este recunoscuta oficial in Statul Utah.
Fiecare avem dreptul sa credem in ce religie vrem.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu este vina mea ca nu ai auzit de ea.

| Divy a răspuns:

@romario1 Mulțumesc de compliment.
Îmi cer scuze că te-am supărat cu nelămuririle mele.
Îmi cer scuze și ție Kandia15 că am făcut o altfel de conversație aici, care nu era legată de întrebarea ta, sper că nu te-am supărat, iar dacă te-am supărat și pe tine te rog să mă ierți.

| Kandia15 explică (pentru Divy):

Nu m-ai suparat. Stai linistit happy

| Divy a răspuns (pentru Kandia15):

Bine, îți mulțumesc că ești o persoană bună.
Domnul Iisus Hristos să fie cu tine!

| 6684464 a răspuns:

Protestantii si neoprotestantii fac doar ce spune in Biblie, ortodocsii au traditii in plus.
Ortodocsii cred ca rugandu-se la "Sfinti" acestia ii vor ajuta prin ruga lor direct la Dumnezeu referitoare la milioanele de oameni si rugamintile lor diferite. Protestantii stiu ca doar Isus poate face asta.

| Idris a răspuns:

Daca ma intrebi pe mine, nu e nici o diferenta. Ambele religii urmeaza sfaturile lui Luca, lui Marcu, lui Pavel care nu l-a cunoscut personal pe Isus(aleyhi sallam). Unii cred intr-o parte a Bibliei si o interpreateaza intr-un fel, altii crede intr-o parte si o interpreteaza intr-un fel, astfel indepartandu-se de adevarul propovaduit de Isus. Daca vrei sa il urmezi intr-adevar pe Isus si sa stii exact ce el a spus si a facut, te sfatuisc sa incepi sa citesti Biblia Red Letter Edition. Apoi iti vei da seama de multe.

| Mariο a răspuns (pentru Idris):

Arab murdar de ce instigi? Ce ai de castigat din asta? Zi acum in vecii vecilor AMIN.

| Mariο a răspuns (pentru Idris):

Pentru cei ce nu crede ca se apropie sfarsitul lumii si venirea lui ISUS, iata semne ale sfarsitului:
Ateismul a inceput sa fie tolerat.
Sunt mai multi atei decat erau inainte.
Homosexualitatea a inceput sa fie tolerata.
Celelalte religii au inceput sa fie tolerate.
Nebunii au inceput sa sa rezvrateasca impotriva BISERICII si sa fie tolerati.
Pacatosii au inceput sa aiba drepturi egale cu crestinii.
Cei ce lucreaza duminica nu mai sunt pedepsiti cu moartea.
Femeile au inceput sa fie considerate egalele BARBATULUI.

| ExprimareLibera a răspuns:

Nu am văzut atei necivilizati pe TPU.
În primul rând, în general sectele protestante se cred superioare. În general, nu sunt la fel de ipocriți precum ortodocșii sau catolicii. Ei nu au aceleași obiceiuri, resping tradițiile. La fel ca celelalte secte, au apărut în urma cu aproximativ 100 de ani. Ăștia pun accent pe biblie, pocăință și alte elucubrații hilare si penibile.
Cel mai mult mă amuză bolboroseala lor în limbi și vrăjeala cu mântuirea.

| ChrystianSandu a răspuns:

Ce vrei sa stii? Tu chiar crezi ca dumnezeu are un contor care spune de cate ori ai la biserica si ce biserica? Conform altor religii, Iisus ar fi doar un profer, la fel ca Mohamed.

| Kandia15 explică (pentru ChrystianSandu):

Nu conteaza. Zi-mi ceva despre ei

| ChrystianSandu a răspuns (pentru Kandia15):

Cauta orice paradox de pe internet si rezolva-l. Atunci o sa gasesti "calea".

| Lucică1998 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......-de-ce-as/

Aici am enuntat diferentele cele mai usor de vazut, fara sa fi mare teolog, intre noi si ortodocsi, ia putin Biblia si vezi daca ceva din ce am spus acolo nu are suport Biblic (exceptie partile care se refera la organizarea administrativa a cultului).
De ce consideram ca ceea ce credem noi este adevarat, in mare parte pentru ca ortodoxismul s-a departat incet incet de Biblie si a inceput sa puna mai mult pret pe ritualuri fara sens si pe traditii.

| milan9 a răspuns (pentru Lucică1998):

PROTESTANTISMUL si NEOPROTESTANTISMUL cu ale lui 40000 de secte au facut ceea ce spui tu; "s-au departat incet incet de Biblie". Si NU DOAR incet incet si EXCESIV DE BRUTAL pierzand invataturile de baza ale Bisericii din primul secol crestin, preotia, transmiterea harului divin, etc...

Lasa la o parte bla-bla-ul cu traditiile. Biserica NU este responsabila pentru folclorul popular. Unele lucruri sunt intr-adevar mosteniri necrestine din perioada de dinainte de increstinarea dacilor (gaina peste groapa) ar faptul ca Biserica nu a reusit sa le scoata din constiinta colectivului popular are multiple explicatii- toate tinand de libertatea oamenilor...

| MrUniverse a răspuns:

Dacă nu mă înșel, Kandia15, tu ești aia care a zis odată: "Eu sincer nu-i înțeleg pe atei. Cum să fii așa, să nu crezi în nimic?".