| TrololoLM a întrebat:

Cine imi zice si mie care sunt obligatiile nasului de mir fata de finul pe care il va mirui? Si care sunt obligatiile parintilor copilului miruit fata de nasul de mir? PS: Religia catolica. Mentionez ca nasul de mir nu este acelasi cu nasul de botez.

1 răspuns:
| 1dintrevoi a răspuns:

Pai sunt cam aceleasi obligatii pe care le are un nas de botez. Botezul, Mirul si Euharistia sunt acele sacramente fara de care nu poti fi considerat un crestin catolic. La ortodocsi, copiii se pot impartasi la varste mai fragede, iar mirungerea se face in acelasi timp cu botezul. Catolicii considera, insa, ca aceste taine trebuie mai intai intelese de catre cel ce urmeaza sa le primeasca, asa ca, incepand cu varsta de 7 (pentru Euharistie) respectiv 12 (Mirungere), sub indrumarea unui preot, copiii iau lectii de catehism. Nasul de mir trebuie sa continue munca preotului si sa-l indrume mai departe in viata pe tanarul catolic. Trebuie sa-i fie bun exemplu si sa-i poata raspunde la intrebari legate de propria-i confesiune, daca va fi cazul, bineinteles...