| minieasdg99 a întrebat:

În dimineața asta m am trezit cu gândul sa merg la biserica, pentru ca nu am fost de aproape 3 luni fiind plecata din tara. M-am hotărât sa ma îmbrac intr-o ie și o fusta nu foarte scurta, puțin mai sus de genunchi. (Am 16 ani) Intrând în biserica o femeie de acolo mi-a spus sa ies afara ca e prea scurta și intr-un oarecare fel m-am făcut de rușine..deși sunt alte femeie mult mai înainte în vârstă care poarta asa.Dar cred ca nu are curaj sa le reproșeze ceva. Am făcut un păcat?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Deci,daca aceea ie nu avea un decolteu ca Dana Criminala sau Loredana Chivu, si daca fusta venea pana la genunchi minim, nu mai scurt, atunci pentru o fata de 16 ani erai perfect imbracata.Dar un lucru important pe care cred ca l-ai uitat a fost o palarie sau ceva pe cap.Dar acum si tu, te rog pentru binele bisericii noastre de cartier cu cantareti modesti si preoti buni, nu mai asculta de babe si nu mai crede in babisme gen nu e voie sa treci prin fata stativului cu sfanta evanghelie cand e in mijlocul naosului.BABISM! Nu mai crede in ele si pur si simplu nu le baga in seama. Poti sa incerci o replica,care de obicei merge,sa le intrebi unde scrie in canoanele Bisericii noastre ca fusta trebuie doar lunga. Daca iti spun,asa spune traditie, e clar...

PS:Succes, dar nu uita de palarie sau ceva pe cap, pentru ca asta se spune intr-un Canon, ca in sinagogile evreiesti si in bisericile noastre intrau cu capul gol doar femeile desfranate.Mult noroc!

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu se bucura cand oamenii se intorc la El, iar in timp fiecare se imbraca decent.Dar in religia adevarata, cei care se intalnesc cu tine se bucura ca te vad printre ei, nu sunt atenti cu ce esti imbracata.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Ai facut pacat daca nu i-ai dat replica pe loc de baba clevetitoare si frustrata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general trebuie sa mergi imbracat decent adica in sensul sa nu perturbi mintea altora, de la rugaciune, la cele lumesti, fiindca omul pacatuieste cu gandul, cu cuvantul si cu fapta.si nu e de vina cel ratacit, ci Acela prin care vine ratacirea.nu cred ca e neaparat pacat.dar la biserica mergi ca la biserica, la piata ca la piata, si la club, ca la club.

| cookie01 a răspuns:

Este pacat sa mergi asa la biserica, indiferent ce fac ceilalti. Motivul principal este pentru ca lasand picioarele la vedere ispitesti pe ceilalti, care poate, vor sa se roage. Nu a fost bine nici cum a procedat acea doamna, dar gandeste-te ca ti-a facut un bine. Te poti marturisi la duhovnicul tau si de acum ar fi de preferat sa porti fuste de la genunchi in jos cand mergi la biserica.

Răspuns utilizator avertizat