| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU sunt curios ateisti sau ateiii nu cred doar in dumnezeu sau nu cred in nimic ce nu poate fi explicat cu stiinta

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu crede in existenta divinitatii, atat, da poate sa creada si in Bambi daca vrea si in Mos Craciun, tot ateu se numeste.

NOname
| NOname a răspuns:

Pot să creadă sau să nu creadă în ce vor. Nu există vreo lege universală. Cert este că nu cred în divinități.

Însă da, în general sunt oameni sceptici și raționali, care au nevoie de argumente și dovezi (reale).

| Zenicide a răspuns:

Ateii nu cred in divinitati.

| Thunderstruck a răspuns:

Ateii nu cred in zei, dar asta nu inseamna ca noi credem neaparat in T. evolutiei sau in T.big-bang.

| RAY a răspuns:

Definitia ateismului = negarea tuturor zeiilor, deci poti crede in spiridusi dar nu in dumnezeu, personal nu cred in nimic ce nu poate fi demonstrat stiintific

| Mădă0611 a răspuns:

Pai cam tot ce e real are o explicatie stiintifica, zeii n-au pentru ca nu sunt reali tongue
Ateu nu e neaparat cineva care crede orbeste in stiinta, ci o persoana care nu crede in zei. Daca n-ai intrebari existentiale se poate sa nu te intereseze nici una (stiinta), nici alta (religia).

Răspuns utilizator avertizat