| Marie18 a întrebat:

Hei TPU voi credeti in Dumnezeu si in viata de dincolo?
Eu sunt atee si nu cred, dar m-ar ajuta raspunsuriile voastre

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Si eu sunt ateu, si nu cred in Dumnezeu, uau, asta a rimat laughing. Un sfat : Nu lua in seama comentariile rautacioase, pe care le-ai primit, si pe care o sa le primesti in continuare. Mai ales comentariile de la VladimirConstantin, este un indoctrinat nenorocit, care cica iubeste tot si pe toti, dar se ia de oricine nu e de acord cu el, ce mai crestin.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Mayhem666):

Tu esti cea care ai facut pe altii sa se incaiere constienta fiind ca asa se va intampla. Acum te iei si tu la harta cu ei si jignesti. In afara ca convingerile nu trebuie sa-ti vina in functie de ce cred altii. Daca pentru voi in viata e mai important un dusman decat sa castigi un prieten la care si asa nu poti sa-i schimbi convingerile nu o sa terminati niciodata razboiul asta. Daca ar fi un pic de ratiune ati sti ca fiecare trebuie lasat asa cum e pentru ca asa se simte el bine pe lume. In loc sa folositi ce e bun din cel de alaturi scoateti mereu sabiile unii la altii. Nu, n-am nici o religie, nici ateu nu sunt. Sunt om. Credintele launtrice ale fiecaruia ar trebui sa tina de intimitate si nu sa va zborsiti unii la altii. Cum ar fi sa te cert eu ca nu-mi place mie ce femeie iubesti sau ca iti place literatura si nu mate? Sunteti niste cwrve toti.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

In primul rand, nu sunt fata, sunt baiat, si in al doilea rand, i-am dat un sfat folositor, sa nu mai ia in considerare comentariile rautacioase de la persoane care comenteaza aiurea la intrebare si da raspunsuri, care nu au nici o legatura cu ceea ce a fost intrebat. Apropo, eu nu cred in prietenie, decat sa am mai multi prieteni falsi care ma vorbesc pe la spate, prefer sa stau singur, imi este mai bine asa, nu am nevoie de prieteni. Intr-un final, toti te parasesc, si vei suferi, asa ca mai bine imi este singur, decat sa fiu ranit de cei care ma parasesc.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si ai avut dreptate, nu trebuia sa jignesc, dar acea persoana pe care am insultat-o m-a enervat foarte tare cu intrebarile pe care le-a pus, si am observat ca si acestei fete care a postat intrebarea, i-a adresat careva cuvinte care m-au deranjat foarte tare, si nu am mai rezistat. Vina este a mea, dar vina este si a lu' ala care a insultat-o pe fata care a pus intrebarea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Mayhem666):

Demonstrezi ca esti un inadaptat. Omul este o fiinta sociala. Nu te obliga nimeni sa-ti faci prieteni dar poti sa-i respecti pe ceilalti. Tu te simti bine cand esti respectat si apreciat pentru ceea ce esti? De ce mai mananci? Tot ti se face foame.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

In primul rand, nu ma cunosti, si nu ai deloc dreptate, nu vreau sa fiu respectat, iar eu sa nu respect, respectul se castiga, nu se primeste pe tava. In caz ca nu ai observat, mi-am cerut scuze prin alt comentariu. Eu nu am chef de cearta, daca tu ai chef de cearta, este problema ta nu a mea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu am chef de cearta, imi vine sa pun mana pe par si sa va iau de laolalta laughing

| Iunix a răspuns (pentru Mayhem666):

Și ție îți mulțumesc că exiști. Ușor ușor religia va dispărea iar copii cor învăța despre ea la ora de istorie ca fiind ce mai mare minciună din istorie, făcând mai multe victime decât războaiele și prostind lumea timp de peste 2000 de ani.

| Iunix a răspuns (pentru Iunix):

*copiii vor

| Marie18 explică (pentru Mayhem666):

Multumesc ca mi-ai loat apararea esti foarte de treaba
trmite-mi pe privat Facebook-ul tau sau numarul tau. poate mai vorbim bine inteles daca si tu vrei :*
mie mi-ar placea sa te cunosc sa schimbam pareri

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Umorul si prietenia sunt daruri ale oamenilor inteligenti.Sociabili.Toleranti.in viata noastra oamenii vin si se duc.numai incapabilii si neadaptatii, spun ceia ce spui tu, soarec de calculator, cu jdemii de prieteni in lista dar singur cuc, doar el si mouse-ul.bleg.

| Marie18 explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa mi-o pun, nu sunt rebela, nu merg la cncerte nu am fost niciodata la un concert si nu sunt satanista, nu am de Gand niciodata sa omor o pisica, pisicile sunt animalele mele preferate, nu vreau sa fiu wicca.
Am prieteni ma vad cu ei in fiecare zi ne distram, tin la prietenii mei si si ei tin foarte mult la mine. pentrumine prietenii sunt totul daca ei nu ar fi fost eu acum as fi fost moarta.
Nu cred in Dumnezeu pentru ca nu l-am vazut dar sincera sa fiu incep sa cred in cineva incet incet dar nu in Dumezeu #jorpalul #

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu de ce te bagi? Te-am intrebat eu ceva? Ti-am cerut parerea cumva si nu stiu eu? Nu ti-am cerut-o, asa ca nu te mai baga acolo unde nu este treaba ta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Marie18):

Cu placere, iti trimit Facebook-ul prin mesaj. Nu prea imi place sa vorbesc la telefon, dar pe Facebook este ok.

| Ganditorull1999psalmi a răspuns (pentru Marie18):

Imi pare rau ca nu intelegi, dar o sa fiu sincer cu tine, nu are nici o importanta ce crezi tu, aceste lucruri exista si in clipa in care vei muri vei sti ca am spus adevarul dar va fi prea tarziu, doar aici pe pamant poti fi iertat, in clipa mortii nu mai exista iertare ci doar judecata, azi ai auzit adevarul, esti raspunzatoare pentru alegerea ta. Nu conteaza ce crezi tu, conteaza ca aceste lucruri exista chiar daca tu nu crezi, te indemn sa citesti biblia, de tine depinde daca vei ajunge in rai, sau nu.

| Marie18 explică (pentru Ganditorull1999psalmi):

Da, as citi Biblia dar care? Ca in fiecare scrie altceva.
Si sa nu imi spui ca in fiecare Biblie e scris acelasi lucru ca nu e si Biblia e cartea sfanta deci ar trebui si in Coran sa fie scris acelasi lucru ca in Biblie.
Si la fiecare religie e altceva scris in Biblie asa ca e inutil sa o citesc ca nu o sa gasesc un raspuns concret (ma refer la noul Testament nu la Vechiul)

| Ganditorull1999psalmi a răspuns (pentru Marie18):

Dragul meu prieten, aceasta este o scuza fara sens, te minti singur, cauti o scuza pentru a nu o citi. Te asigur ca in biblia ortodox scrie aceleasi lucruri, coranul si celelalte lucruri sunt diferite de biblie si sunt eronate. Daca nu ai posibilitatea sa cumperi o biblie, uita-te pe canalul asta, este strict pe biblie. Aici afli tot. https://www.youtube.com/......tps?/watch dar am o rugaminte, uitate la toate videoclipurile de pe canal, nu neaparat la cele cu cantari, ci la cele de 30 de minute cu educatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Si-atunci ce cauti la unul pentru toti? mai solitarule? Catz daici ca nu ai nevoie de noi te descurci sangur!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marie18):

Taci fa marie, ca esti atee toata ziua, sa poate sa-ti retractezi cuvintili precum mata ghearili? Nu tu spusasi ca esti atee deci rebela prin escelenta si mari probleme cu autoritatea parentala, crestina si cu cfonducerea superioara din ceruri? pai si fasi bre? o scalzi in doua ape? ia zi macar stii ce insamna numele tau maria si de unde vine relijios vorghind? hai ca nu stii?

| Marie18 explică (pentru anonim_4396):

1 la mana numele meu e doar un nume si nu a priveste ce inseamna in Limba crestina si in Limba "lui dumnezeu"
2 la mana pe mine nu ma cheama Marie dar sunt noua pe TPU si persoana care mi-a spus sa imi fac cont pe TPU mi-a spus sa nu imi pun numele meu ca cine stie cati dintre prieteni mai au si sa nu dau de ei si mi-am pus un nume care mi-a venit prin minte happy
si scuze ca te intreb esti moldovean?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marie18):

Apai eu moldovean is fa marie,da nu inteleg,aia daca ti-s preteni,de ce trebuie sa ti ascunzi di ei bre? numili ti l-ai schimbat, poza e de pokemon, numaratoarea nu-i matematica, fiindca acolo vine 1, 2, 3... ori tu incepi cu,unu la mana,doi la mana,trii la mana cii aia? Marie,iti doresc bine-ai venit,pe site, ca atee, ai mai multe rubrici si de religie doar una cu care nici nu pre ai treaba, tu atee fiind, in rest sanatate si sa cresti mare.aici poti fi ce vrei,fiindca in timp se schimba omul ca multe mai afla,uite de pilda eu; ma facura crestin la doua luni,bineinteles ca am protestat, am tipat, am plans, da nu prea interesat, apoi pe la 14-18 ani eram ateu cu acte in regula preaslaveam stiinta si marile cuceriri ale spatiului, apoi de la 20 pana acusica,sant crestin ortodox,din convingere,si am dedus ca botezul cand eram mic a fost bun si ma cheama maricel,de la Maria,ce vine de la numele MARA,ce insamna amaraciune, referitor fiind la chinul fecioarei, cand si-a vazut fiul rastignit pe cruce, dar si, fericita intre femei deoarece ea a fost inceputul mantuirii noastre.da tu di cari esti? dea noastra? ori dea lor? adica moldovanca? ori alta etnie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ala mi-a dat adresa lui de mail sa vorbim laughing))

39 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nici ateii nu pot sti ca nu exista viata dupa moarte, dupa cum nici crestinii nu pot sti ca exista.

| danay72 a răspuns:

Dupa ce omul moare, nu mai stie nimic si nu mai merge in alt loc, decat in pamant.Acesta este punctul de vedere al Bibliei.Eu gandesc la fel.Eclesiastul9:5,6,10

| RAY a răspuns:

Nu,nu

| sublime89 a răspuns:

De ce cand vine vorba de D-zeu tot timpul trebuie sa "credem"? De ce nu putem sti daca exista sau nu cu certitudine? Pentru ca nu exista dovezi care sa-i sustina existenta. Si atunci, in lipsa oricaror dovezi, nu putem decat sa "credem". Acolo unde sunt dovezi nu ai nevoie de credinta. N-o sa auzi pe nimeni sa-ti spuna ca el "crede" ca Pamantul exista. Iti va spune ce "stie" ca Pamantul exista, pentru ca locuim pe el.
Sa zicem ca eu cred ca un balaur gigantic a creat Universul. Cum mi-ai putea tu dovedi ca ma insel? N-ai putea. Din acelasi motiv nu putem dovedi nici ca D-zeu exista. Cautam ceva ce pur si simplu nu e acolo.

| syd2 a răspuns:

Nusj dar daca ma iau dupa nativitatea mea, sunt religios. E frumos sa fii credincios, e frumos sa te supui unei, divinitati. Poate chiar daca nu exista Dumnezeu, frumusetea ce radiaza din faptul ca ai putea fi un umil slujitor al lui te umple cu salvare si bucurie inestimabila.Nu conteaza daca exista viata dupa moarte, fiindca viata noastra nu are rost.

| Clorox a răspuns (pentru syd2):

Sa vezi cum este cu Satan! Este si mai bine happy

| TrăieşteClipa a răspuns:

Dincolo de gard?

| Divy a răspuns:

Pricina necredinței tale se trage de la părinți, bunici când unii din ei fie s-au lepădat fie s-au dedat celui rău, vrăjitoriei și altor lucruri necuvioase.
Eu sper ca viața să o ai demnă astfel ca Domnul Iisus Hristos să te întoarcă la credința adevărată.
"Să se întoarcă păcătoşii în iad; toate neamurile care uită pe Dumnezeu." (Ps. 9)
Kyrie eleison!

| drutzix a răspuns:

Sunt ateu. Nici eu nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai sa-mi tarai chilotii prin mamaliga ta, esti atee? iauziti baaaaiiii? e atee.ati auziiiiit? gata ma esti atee cu acte in regula decuma poti face ce vrei,poti sa tii-o pui,sa nu-ti asculti parintii,ca esti rebela, sa mergi la concerte sataniste, sa omori pisici negre, sa fii wicca, si alte alea pe care nu le cunosc idiotii de crestini,

| Iunix a răspuns:

Îți mulțumesc că exiști! Mai există și oameni care gândesc pe lumea asta. De fiecare dată când întru pe TPU la categoria Religie și văd câte specimene fără creier sunt...

| VladimirConstantin a răspuns:

Tu nu ai de spalat niste vase femeie? Daca ai fi nevastamea numai in palme te-as tine. A dracu atea. Mai esti si femeie, ca daca erai barbat mai ziceam. Da femeile atee sunt cele mai afurisite.

| cuntchaser a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Observand felul in care ai spus cuvintele astea, ma face sa cred ca glumesti si ca vrei sa-ti bati joc, dar dupa am realizat ca esti unul dintre cei care frecventeaza categoria asta si FACE O PROPAGANDA MAI MULT DECAT NENOROCITA. NU INTELEG CUM "DRACU" MAI EXISTA INDOCTRINATI IDIOTI CA TINE IN NENOROCITUL ASTA DE SECOL 21. Nu vezi ce gandire tampita si discriminatoare ai, rezultata din naivitatea ta? Imediat ce fata a pus o intrebare, tu imediat ai incercat sa-i starpesti libertatea de exprimare, mai ceva ca regimurile totalitare. Pacat ca TPU nu incurajeaza vulgaritatea, ca in timp ce scriam aici, te trimiteam si te scoteam in acelasi timp din vaginul mamei tale.

| VladimirConstantin a răspuns (pentru cuntchaser):

Hai mars. Eu raman crestin indiferent ce zici tu.
Doamne trasneste ateul asta si fa lumea un loc mai bun. Amin Doamne!

| cuntchaser a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Frate, nu ai cum sa fi atat de indoctrinat. Ori ai 10 ani si ai fost crescut intr-o "biserica", ori iti bati joc si vrei sa captezi atentia cu orice pret.

| Ganditorull1999psalmi a răspuns:

Dragul meu prieten, conceptia ta despre Dumnezeu este foarte denaturata, Domnul nostru Iisus Hristos a murit pe cruce acum 2000 de ani pentru mine si tine si prin moartea sa eu nu mai sunt raspunzator de pacatele mele pentru ca el a fost jertfa de ispasire pentru toate pacatele mele si ale tale, cand pacatuim trebuie sa suportam consecintele pacatului comis dar doar pe pamant, cei necredinciosi nu suporta consecintele pentru ca ei vor muri in iazul de foc, cei credinciosi nu ajung acolo, pentru ca ne iubeste, el ne cunostea mai dinainte de a ne naste, el stie totul despre tine, chiar si numarul firelor din cap, El stie cand te ridici si cand stai jos. El te priveste chiar in acest moment, Domnul ne-a lasat Biblia ca si carte de instructiuni, citeste noul testament si vei afla, daca nu doresti sa citesti Biblia, este alegerea ta, nu prin fapte esti mantuit si nu prin fapte ajungi in rai ci doar daca accepti pe Iisus ca mantuitor personal spunand urmatoarea rugaciune cu credinta '' Il accept pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal si ca Domn al vietii mele si cred in inima mea ca El a platit pretul pentru toate pacatele mele trecute, prezente sau viitoare, si prin urmare imi predau viata Lui'' daca nu doresti sa citesti Biblia si sa vii la Dumnezeu, imi pare rau pentru tine, dar in clipa asta stii adevarul Bibliei si esti raspunzator inaintea lui Dumnezeu. De aceea te indemn citeste Noul testament. Iti voi da un link in care poti afla totul, daca vrei https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Clorox a răspuns (pentru Ganditorull1999psalmi):

Nu mai dati copy paste la cacatul asta OK?! M-am saturat eu de cate ori l-am vazut!

| Clorox a răspuns (pentru Ganditorull1999psalmi):

Fato, ce dracu vreti sa primiti?!
Sa vina Satan sau Dumnezeu cu flori la voi! Daca tot sunteti atei, stati dracu acolo si nu mai vorbiti, cand va aud ''eu nu cred in dumnezeu, dar exista?'' imi vine sa ma arunc de pe un pod!
De ce nu va informati singuri? Nu aveti curaj? Nimeni de pe TPU nu poate stii daca exista sau nu, mda aproape nimeni!
Bafta cu ''necredinta voastra''!