| dragos38 a întrebat:

Hello,are vreo legatura nastera lui I.H. cu solstitiul de iarna? sau este o simpla coincidenta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca se pune bradul care este element pagan..Recunosti ca s-a pus data asta ca sa se faca trecerea mai usor de la crestinism la paganism? Asta spun si istorici cum ar fi Edward Gibbon. Si eu sunt de parere ca conteaza evenimentul serbat dar macar sa aveti puterea sa recunoasteti. Nu a avut nevoie sa imprumute dar a facut-o...

33 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

„In Luke 1:26, it says, "in the 6th month (that is the Bibical month, not the Gregorian calendar that we use today) the angel Gabriel was sent from God unto a cityof Galilee, named Nazareth, to the virgin Mary. vs. 31 you shall conceive in thy womb and bring forth a son, and shalt call his name JESUS. So count from this account 9 months and you will find the exact time when He was born. If we read scripture, we can find the correct answers. Then in Lu 1:36, your cousin Elizabeth, is now in hjer sixth month so we know John's birth as well."
—momzhere, jesuspolice.com

| danay72 a răspuns:

Nu,mai ales ca Isus nu s-a nascut iarna.

| milan9 a răspuns:

Unele aspecte care ţineau de cultura veche, păgână, precum vechi sărbători din anumite momente ale anului (de ex. data solstiţiului) au fost DOAR ACOPERITE de evenimente cu semnificaţie creştină, pentru ca cele păgâne să dispară!

Deci important este că nu "s-au împrumutat" nici "elemente străine de creştinism (păgâne) şi nici măcar "semnificaţii"...

Singurul punct de tangenţă a fost data calendaristică. Dar "data" nu are nimic păgân în ea însăşi. Nu păgânii au inventat solstiţiul şi zilele anului, ci Dumnezeu...

"Înlocuire" nu înseamnă "împrumut"! Cele vechi au fost înlocuite ce Revelaţia lui Dumnezeu care venea să explice ceea ce oamenii doar puteau intui".

Nu numai că scopul era eliminarea elementelor şi semnificaţiilor păgâne, ci era chiar SINGURA MODALITATE pentru a fi eliminate!

Era singurul mod de a dispărea anumite forme de păgânism din conştiinţa acelor popoare care au îmbrăţişat creştinismul. Altfel, ar fi supravieţuit şi coabitat până astăzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca Isus s-a nascut vara, nu are nici un fel de legatura.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine s-a nascut vara? Eventual bunica mea, poate... In nici un caz Mantuitorul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Incult. Doar un cuvant merge. Mai informeaza-te nenea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Tu habar nu ai ce zice stiinta si papa. A fost demonstrat si astrologic si biblic si religios(a spus papa). Tu pe ce planete traiesti baiete?

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Dar esti total neinformat? Mai are rost sa iti dau toate argumentele? Sau imi pierd timpul ca sa stiu daca vorbesc cu vre un fanatic caruia nu are cum sa ii intre ceva in cap.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

De la începutul creştinismului se ştie că în cazul foarte multor sărbători nici nu s-a dorit o corespondenţă exactă cu data la ca s-a întâmplat evenimentul.

Pretentia exclusivista de a coincide exact datele este cel putin fixist "ritualică" (axată fiind pe o numerologie oarecum păgână), ca şi când coincidenţa ar conferi ceva magic, vreo putere ceva...
Dar creştinismul nu urmăreste obsesiv astfel de coincidenţe exacte, care ar devein astfel superficiale, superstiţioase.

Simpla dedicare şi "consfinţire" a unei zile de către Biserica primelor secole în memoria unui eveniment sau persoana este suficientă. Rugaciunea si legatura harica este esentiala şi nu o numerologie care aminteste mai mult de practice necrestine.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Sarbatoarea este un timp special consacrat celebrarii anuale a unui eveniment.
Nasterea Domnului nu a facut decat sa elimine vechi forme care aveau intentii bune dar nu cunosteau pe Dumnezeu.

Iar din moment ce Dumnezeu a fost facut cunoscut, cinstirea Lui trebuia sa inlocuiasca ceata in care se aflau oameniii necunoscatori. A fost o trecere normala.
,, Sol invictus" nu era altcineva decat Dumnezeul unic datator de viata. Ca circumstanta atenunata, fara cunostinte de astronomie, oamenii acelor timpuri nu stiau ca soarele este doar o planeta si nu o Entitate personala. Ei intuiau intrucatva totusi de fapt pe Dumnezeu - Creatorul soarelui;

Crestinismul cu revelatia Sa nu a avut nevoie sa împrumute vreun element păgân. Nici măcar semnificaţii;

| dragos38 explică (pentru milan9):

Sol invictus nu este altceva decat Dumnezeul unic datator de viata? conform Istoriei ''Sol Invictus''inseamna (soarele neinvins) se referea la adorarea soarelui Invictus este un epitet conferit mai multor divinitati de-a lungul timpului, precum jupiter, hercule sau (heracles) spune-i cum vrei, sillvanus
Soarele nu este o planeta este o stea dintre sutele de miliarde de stele existente in caleea lactee(drumul laptelui), unele stele sunt de o suta de ori mai mari ca steaua care incalzeste pamantul nostru, dar noi i putem vedea discul pentru ca este ceea mai apropiata stea de pamant (150 de milioane de km distanta de pamant)aboneazate si tu revista Stiinta si Tehnica ca sa nu mai faci confuzii intre planete si stele.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poţi fi decât de acord cu mine că aceste sărbători nu poartă în ele nici o semnificaţie păgână! Repet, nici o semnificaţie păgână! Referitor la presupusele nume, cred că ar fi trebuit să trăieşti în vremea aceea şi să fi încercat tu să le schimbi denumirile cu forţa! Ai fi fost o adevărată inchizitoare!

Maniera de predicare a creştinismului a fost încă de la început una paşnică şi nu inchizitorială! Niciodată Biserica nu a purtat vreun simbol păgân. Dacă şi numai dacă, eventual, astfel de simboluri au continuat să subziste, acestea au continuat cel mult ÎN PARALEL, ÎN TRADIŢIA POPULARĂ, pe care creştinismul nu o putea cenzura inchizitorial!

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Ti-am spus de brad..Iti gasesc semnificatia pagana si ti-o explic daca vrei. E clar.Ce mai vrei mai mult de atat.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bradul e un simbol al ierii, al demnitatii. Bradul ca element natural a fost creat de Dumnezeu, la fel ca si Soarele. Nu "paganii" au inventat sau creat bradul. Tot la fel cum nu au inventat ei ochiul (iarasi un reper cu multe valente si semnificatii...).

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Nu este adevarat. Cum iti explici ca tot pe data de 25 era serbat bradul ca simbol al ferilitatii? Da wow ce coincidenta. Ar trebui sa fii orb sa nu vezi...

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bradul poate comporta multe semnificatii in functie de cei care le ofera.
Ce ma intereseaza pe mine de semnificatiile pe care le-a conferit un anume diliman pagan. Si tu poti sa ii oferi semnificatiile pe care le doresti. Nimeni nu te opreste. happy Eu am spus cu totul altceva:

"Bradul e un simbol al iernii, al demnitatii. Bradul ca element natural a fost creat de Dumnezeu, la fel ca si Soarele. Nu "paganii" au inventat sau creat bradul. Tot la fel cum nu au inventat ei ochiul (iarasi un reper cu multe valente si semnificatii...). "

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Bine fie cum zici tu laughing Alea sunt semnificatii preluate..Asta incerc sa iti spun. Sunt simboluri preluate. Nu ti-am spus ca asta semnifica si in crestinism. It spun ca daca bradul nu exista in paganism nu exista nici in crestinism. Poti sa ma contrazici, poti contrazice istorici. Nu pot sa iti scot o idee cu clestele. Daca tu asta consideri, considera, desii nu e bine sa privesti orb religia. Eu inchei discutia ca nu are nici un rost.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are nici un rost, asa e... happy Apropo, ti-ai impodobit bradutul? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Nu

| dragos38 explică (pentru milan9):

Milanule vad ca continui cu prostiile, maniera de predicare a crestinismului a fost una blanda, hai sa vedem cat de blanda a fost, intr-o relatare istorica se zice cam asa in anul 1500 portughezul Pedro Alvarez Cabral a descoperit Brazilia, el a crezut ca a descoperit o insula dupa care regii Portughezi au colonizat noul teritoriu si bine-inteles a inceput sa-i si crestineasca(intr-un mod bland bine-inteles) indepartandui de pe noile teritorii care le stapaneau de secole transformandui in scalvi si asa de blanzi au fost europenii cand le predicau religia crestina incat din 60 de milioane de amnerindieni care locuiau in America de azi, au mai ramas doar 3 milioane care si in ziua de azi locuiesc in rezervatii,bine-inteles ca si ei erau considerati pagani, si trebuiau crestinati, tot ce nu era crestin era considerat pagan,chiar si in zilele noastre mai exista triburi prin padurile amazoniene,care se inchina la zeii,nu stiu cum de le-a scapat asta colonistilor,caci iar fi decimat si pe astia,pentru ca nu-i intereseaza alte credinte,chiar ei au declarat,si atat de inapoiati sunt incat,nu inteleg cum functioneaza aparatul foto,in fine,nu au vazut in viata lor o oglinda,si alte lucruri moderne pe care ei le considerea ca venind de la necuratul laughing))
Nu paganii au inventat solstitiul si zilele anului ci Dumnezeu?
pai sti care e chestia inca din cele mai vechi timpuri zilele erau dedicate cate unui zeu; Luni-Luna; Marti -Marte; MIercuri -Mercur; Joi-Jupiter,Vineri-Venus; Sambata -Saturn(saturniile)dedicate zeului saturn; Duminica -Soare(Sunday-ziua soarelui)in religia islamica ziua de odihna este vinerea,bietul iehova cu toata forta lui divina, nu a reusit sa faca odata pentru tot deauna ordine in mintea omului, of, of, mai, mai.deci Milanule nu dumnezeu a inventat zilele si saptamanile si nici macar lunile,ci omul pentru a se putea orienta,sau pentru a putea masura timpul caci a observat ca dupa ziua vine seara si pentru a putea sa fie mai ordonat a inventat,ceasuri,cronometre, clepsidre organizandu-si viata sociala, religiosa, economica, e.t.c.se pare ca egiptenii au luat-o inaintea evreilor acum 4 milenii au inventat primul calendar alcatuit din 12 luni se pare ca dupa babilonieni, sumerieni si egipteni au venit si evreii bine inteles cu calendarul lor adica 7 octombrie 3761 in.de Hristos conform caruia atunci a inceput crearea lumii deci facand un calcul mi-a iesit urmatorul rezultat 5185 unii sustin ca suntem in anul 7500 de la facerea lumii, iar Luca a scris ca sunt cam 76 de stramosi de la domnul I.H.pana la Adam cam greu sa inghesui 76 de generatii in 5000 de ani avand in vedere ca 10 stramosi sunt cu tot cu Noe care au trait cu totii peste 700-800 de ani, deci numai stramosi aia dinainte de Noe ar da peste cateva mii de ani, si o alta cheste Ierihonul este de 7000 de ani dinainte de Hristos, deci iehova s-a cam incurcat cand a inventat zilele, nu stiu, ziua trebuiia sa o faca mai mica de 24 de ore,caci nu prea a iesit la socoteala eu zic sa mergem totusi pe calendarele inventate de om caci cu biblia nu prea iese la socoteala,ne lasa in ceata,iehova asta din biblie,ca de obicei,deci Milanule zilele, saptamanile au fost inventate de om, pentru a sse putea orienta si organiza si lasa-l pe dumnezu, caci are el are alte mai importante decat sa invenrteze solstitiul si zilele anului, asta poate observa si omul, nu trebuie sa-i de-a cineva mura in gura.

| milan9 a răspuns (pentru dragos38):

Eu nu mi-am permis sa vorbesc de "fratii catolici". Nici macar invataturile credintei lor nu au vost vinovate pentru abuzurile unor LIBERTATI umane. Pentru ca acestaq este adevarul: de gresit au gresit oamenii care nu si-au respectat credinta. Au folosit-o doar ca pretext spre scopuri meschine... sad

| dragos38 explică (pentru milan9):

Crestinismul s-a spart in zeci de mii de culte, religia nu a facut nimic decat sa dezbine oamenii, in loc sa-i uneasca.Si sadesc ura intre diferite tari.Dar iata niste invataturi crestine adresate crestinilor''Sa nu credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant; nu am venit sa aduc pace ci sabia,sa continui,hai sa continui cu invataturile biblice Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau,pe fiica de mama sa,si pe nora de soacra sa (soacra,soacra, poama acra laughing)
Cine iubeste pe tata ori pe mama, mai mult decat pe mine, nu este vrednic de mine; si cine iubeste pe fiu sau pe fiica mai mult decat pe mine, nu este vrednic de mine. Uite inca o invatatura crestina care a fost aplicata amerindienilor''Cine nu este cu mine este impotriva mea'' cu siguranta misionarii crestini au aplicat aceasta invatatura pe pielea amerindienilor, transformandui in scalvi.Mai vrei o marlanie facuta chiar de prea fericitul Daniel, prea sfintia sa ridica Catedrala manturii neamului folosind banii europeni cam un miliard de euro,pentru ce,ca romanii bucurestenii de fapt(prostimea)sa se duca la sandramaua aceea si sa se roage la un D-zeu imaginar,cata sarlatanie din partea acestui smecher,de ce nu-si foloseste banii din buzunarul lui,cu cei un miliard de euro se putea face multe alte lucruri mult mai interesante decat sa ridice o sandrama,altii nu au apa, curent, nu au cu se imbraca, nu au ce sa puna pe masa un cozonac, ceva de craciun, si barbosul asta care se tot roaga la un d-zeu imaginar( de fapt d-zeul lui este banul)o duce bine mersi.ridicand o catedrala de un miliard de euro, si Romania este ultima tara din lume, cei mai sarantoci, suntem cacatii europei.huoooooo

| milan9 a răspuns (pentru dragos38):

Libertatea dezbina. Libertatea presupune posibilitatea de deviere de la adevar.
Dumnezeu a lasat o singura Biserica.
In istorie, la un moment dat a existat o singura religie revelata.

| dragos38 explică (pentru milan9):

Gresit,oamenii care se inchina la un dumnezeu imaginar si-au ucis cu sadism semenii, i-au torturat, ascunzanduse in spatele religiei din care facea parte toate servind unui scop nobil.Libertatea in schimb presupune egalitatea intre oameni, intre femei si barbati, ceea ce biblia nu ofera femeilor asa ceva. Dumnezeu nu a lasat nici o biserica, biserica a fost o inventie a omului, pentru a se duce in ea, si sa faca, ce? sa se inchine la peretii bisericii sau la dumnezeul imaginar, mosul ala cu barba alba care sta in ceruri pe un tron :)))) ca asa si-l imaginau salbatici de iudei.cata mitocanie.In istorie a existat o singura religie revelata? woawwwwwwwww religiile au ajuns un caca mare.Si religia aia revelata de care zici tu,pentru a putea supravietuii a trebuit sa fie institutionalizata, caci altfel ar fi disparut, toate sunt o apa si un pamant, de ****, impreuna cu cei care le conduc.

| milan9 a răspuns (pentru dragos38):

Crestinismul nu a lasat si nu a permis nici o posibilitate de a se intampla ororile care s-au intamplat in istorie sub false pretexte.
Doar Libertatea a facut posibile acele gresite reinterpretari ale mesajului biblic al Noului Testament.
Nu este nici pe departe intentia lui Dumnezeu, intentia Noului Testament sau intentia Bisericii de a fi mii si mii de grupari si secte, fiecare cu idei care mai de care mai ciudate, mai deviate de la calea Revelatiei divine.

| dragos38 explică (pentru milan9):

Sa-ti zic o cheste Milan9 pe care tu nu o stii, sau o ignori cele mai mari atrocitati le-a produs biserica chiar daca Biblia vb despre iubire,dragoste de aproape, iertare, cu toate acestea sute de mii de oameni au fost torturati in cele mai oribile moduri, arsi pe rug de catre biserica catolica si nici ceea ortodoxa nu s-a lasat mai prejos persecutand musulmanii, evreii si schismatici.Primul in istorie condamnat pentru parerile sale alte decat cele oficiale a fost teologul Prisciliano de Avila fiind executat ca eretic, sa-ti mai zic cateva crime comise de crestinii ortodocsi.C-tin cel mare, si armata lui, omoara armata lui Maxentiu(fiul lui)si pe el bine inteles cu crucea pe steaguri. Expulzarea lui Arie(popa)pe motiv de erezie, in anul 380 crestnismul este declarat credinta oficiala a I.R.toti trebuia sa declare credinta ortodoxa(cum se intampa in zilele noastre cu statul islamic)altfel erau omorati, in 391 si 393 imparatul teodosiu distruge toate templele non-crestine din motive religioase victimele acestei tampenii a fost Olimpya si olimpiadele care se desfasura de peste o miie de ani si s-a gasit un dobitoc sa le opreasca in numele religiei crestine, zeci de mii de oameni au fost ucisi in Desertul si peterile schitului patriarhul Teofil al Alexandriei.Hypathia,matematiciana,filozoafa,astronoma din alexandria a fost omorata cu pietre de o multime furioasa(indobitocita)de crestini, este si un film dedicat despre Hypathia. Fericitul Augustin discrimineza femeile si impune ca acestea sa intre in Biserica cu capul acoperit pentru a nu ispiti ingerii(ce gandire tampita)bine inteles intoxicata de docme.In 1492 trebuia sa vina sfarsitul lumii in Moscova deoarece se sfarseste calendarul bisericesc, ce minte ingusta au unii, Ortodocsii fac pogromuri succesive incitate de catre ierarhii ortodocsi, Pana in sec XIX .B.O.R.-ul a avut 500 de sclavi tigani, sa tercem si la sec XX Biserica ortodoxa Rusa persecuta mai multe secte neo-protestante.in anul 2005 parintele Daniel Corogianu si alte 4 maici(niste primitivi)supun pe Irina Cornici la un ritual de exorcizare, bine inteles ca a murit,. atat i duce capul pe primitivii astia .B.O.R-ul se opune introducerii pasapoartelor biometrice, pe ce motiv? pe motiv ca apare in codul de bare 666 numarul fiarei.I.P.S.(inalt prea sfintitul)Teodosie al Tomisului este prins luand mita.Patriarhia reuseste in Romania scoaterea evolutionismului din manualele scolare de biologie, conceptele raman tot evolutioniste dar copiilor nu li se mai explica procesele, ramanand sa-si dea seama singuri.Crestinismul nu a lasat si nu a permis nici o posibilitate de a se intampla ororile care s-au intamplat in istorie sub false pretexte laughing) deci habar nu ai de istorie, habar nu ai cate crime s-au produs in numele religiei crestine catololica si ortodoxa, si tu i dai inainte cu dumnezeul tau imaginar, nici macar nu stii cum arata si tu vb de dumnezeu, iti imaginezi si tu probabil un mos cu barba care te asteapta in cer/laughing)

| milan9 a răspuns (pentru dragos38):

Toate exemplele pe care le-ai dat referindu-te la Rasarit sa stii ca sunt cazuri particulare, individuale, cauzate de "Libertati" si nu de conceptii de morala crestina ortodoxa sau catolica.
Pricepe odata, omule, ca nu poti prin cazuri individuale (le numeri pe degetele de la o mana in toata istoria de 2000 de ani) sa "intitutionalizezi" vreo eroare (care poate fi pur si simplu o neintelegere...).
Despre Teofil nu pot spune decat ca este un caz izolat de nerespectare a conduitei si "temperamentului" ce caracterizeaza un crestin model.
Nu-mi spune de Corogeanu pentru ca il cunosc personal pe medicul legist care a constatat faptul ca tanara aceea nu a murit de foame sau de altceva decat din cauza unei asistente medicale aacordate in mod criminal (supradoza de adrenalina/ doza mortala in cazul ei).
Nu-l critica de Constantin pentru ca nu-ti face deloc cinste. Nu te poti apuca sa critici din punct de vedere "religios" faptele unui om politic. Nu e reprezentativ nici pentru modelul de viata crestina (s-a increstinat in ultimul moment al vietii), cu atat mai putin pentru a-l identifica cu invatatura crestina.

| dragos38 explică (pentru milan9):

Sunt cazuri particulare, dumnezeule, pe ce lume traiesti ba baite, cauzate de libertati! esti dus rau, ba chiar din potriva toate crimele incuzand aici si cele ale inchizitiei care a durat 600 de ani nu au fost cauzate de libertati ci de concepti moral -crestine,aerianule,le numeri pe degete,doamne,doamne, auzi acolo teofil este un caz izolat, rad si curcile de tine, mai aerianule esti dus rau mai, hai pa.te-a indobitocit astia bine, habar nu ai pe ce lume traiesti.Constantin cel sfant a fost un criminal mai Milan9.Asculta aici mai copilas parca ai avea 10 ani asa te exprimi, deci exact ca un copilas inocent care nu are de unde sa stie ce s-a intamplat in sanul biserici crestine.du-te vorba unui profesor ''du-te invartindute sau treci la loc esti un mare, dar lassssss.craciun fericit habarnistule auzi acolo le numeri pe degete.habar nu ai pe ce lume traiesti.

| dragos38 explică (pentru milan9):

Ce ti-am enumerat eu acolo au fost doar cateva exemple, doar nu o sa-ti insir toate atrocitatile comise de biserica crstina ca mar prinde anul nou.vai de capul tau, ai pupat degeaba moaste caci vad ca tot nu te-a luminat la minte,

| dragos38 explică (pentru milan9):

Vb de morala crestina ceea care incurajeaza ura impotriva homosexualitatii(probleme psihice)indoctrinarea copiilor in scoli, scoaterea din manualele de biologie a evolutionismului, interzicerea de catre catolici a folosiri prezervativelor care a dus la agravarea epidemiei s.id.a. uciderea cu pietre pentru comiterea adulterului sau moartea pentru apostazie,cu siguranta nu mai este nevoie de religii pentru a fi buni, asta tine de gene, de educatia de acasa, toate aceste chesti pot imbunatatite printr-o gandire inteleapta si nu cu docme religioase, cap sec.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Avand in vedere ca se pune bradul care este element pagan..Recunosti ca s-a pus data asta ca sa se faca trecerea mai usor de la crestinism la paganism? Asta spun si istorici cum ar fi Edward Gibbon. Si eu sunt de parere ca conteaza evenimentul serbat dar macar sa aveti puterea sa recunoasteti. Nu a avut nevoie sa imprumute dar a facut-o...

| dragos38 explică:

Tinand cont ca imparatul C-tin cel mare si-as bagat coada si in biblie nu ar fi exclus sa fi schimbat data nasterii lui I.H. trecand-o pe 25 dec. in loc de vara asa cum a scris Horror, in fine deocamdata nasterea lui I.H. ramane iarna,insa izvoarele istorice ne informeza, chiar si un profesor de istorie pe un post local de tv a spus urmatoarele'' La origini, credintele populare se afla sub semnul soarelui, pe care stramosii nostri il sarbatoreau la solstitii si echinochtii, pe 21` dec.are loc solstitiul de iarna,cans soarele se afla la ceea mai joasa inaltime dupa care,incepe sa intinereasca si urca progresiv,acest fenomen erau marcate de strabunii nostri prin urcarea muntelui,cu torte aprinse,pentru a intampina rasaritul soarelui,si a se inchina acestuia, se tineau petreceri cu foc, se canta, se dansa, pana la asfintit dupa care oamenii plecau la casele lor. Dupa cucerirea Daciei de catre romani calendarul sarbatorilor a fost imbogatit cu Saturniile 17-23 dec.sarbatori romane inchinate zeului Saturn, tot de la romani s-au transmis in credinta stramosilor elemente din cultul lui Mythra, sarbatorit pe 25 dec. ca Sol Invictus.

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Este doar o coincidenta. Plus ca 25 decembrie suna frumos happy

| 1HelpingYou1 a răspuns:

Nu are nicio legatura happy.