| anonim67567 a întrebat:

Hey! Cum se numesc baietii care canta in corul bisericii?

6 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

Depinde de situatie!
Se numesc Psalti.Dar, dar la sate (si nu numai) sunt cantorii si cantaretii.In untele parohii sunt 2-3 barbati care canta, astia se numesc cantori sau cantareti, dar sa stii ca e o diferenta!

| anonimg a răspuns:

Sopran si alto -fete; tenori si basi -baieti. Acesta trebuie sa fie minimul de 4 voci intr-un cor mixt.
Pe langa aceste voci se mai pot adauga si altele. Exemplu: sopran 1 si sopran2, alto1 si 2, tenor 1 si tenor 2, etc.
http://www.youtube.com/watch?v=5DY3YNvXz2c

| Zoey112 a răspuns:

Coristi? happy

| AwaZoh98 a răspuns:

Se numesc coristi. happy

| Z3R0H0uR a răspuns:

Psalti.

| TotiVorbescSinguri a răspuns:

Coristi/ Psalti