| OneReason a întrebat:

Hey, TPU De ce trebuie să mă împărtăşesc./Spovedesc.

Eu nu vreau să mă mai împărtăşesc /Spovedesc -anul ăsta

EU Urăsc Biserica nu îmi place activitatea de acolo...

Cănd mă împărtăşesc nu îmi place că îmi dă un rahat de vin şi Toţi au bagat gura în vinul ăla de rahat

Şi dacă m-aş spovedii ia-ş spune numai miciuni lui Părintele ăla idiot!

Cu-m să o fac pe mama să nu mă ducă la Biserica de Rahat!

Dau fundă ( need help!)

Răspuns Câştigător
| RockOrNothin a răspuns:

Dacă nu îți place Biserica ca și instituție NU TE DUCI și punct. Fără alte explicații, data viitoare îi spui mamei tale că nu vrei și că nu îți place și te vei ruga de acasă

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Important e sa ii spui lui Dumnezeu ce simti, un om nu te poate ierta de pacate ci doar Dumnezeu.Matei6:14,15

| milan9 a răspuns:

Pacat de vorbele acestea... Blasfemiile se refera la Cel rastignit pe cruce pentru noi toti...

Mantuirea noastra este legata de lucrarea harului Duhului Sfant care va lucra pana la sfarsitul veacurilor in Biserica intemeiata si lasat de Fiul lui Dumnezeu;

| milan9 a răspuns:

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| RexCuParuCret a răspuns (pentru milan9):

Poate Biserica la care merge el este ca acea Biserica din Asia Mica si anume calduta care nu are Har si multe Biserici sunt asa am fost si eu la multe si nu simteam nimic deosebit dar sunt si Biserici in care chiar simti ca esti intr-un loc Sfant.

| milan9 a răspuns:

Iata de ce...:
Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nevoie.o sa mergi singur candva. daca nu? o sa fii ingropat precum un caine.sau orice alt hoit.cat despre celelalte.rahaturi,de care spui tu, sa stii ca se bucura de ele alaturi de parintii tai, milioane de oameni.ai o problema grava.la cap.

| OneReason explică (pentru anonim_4396):

De ce crezi ca am problemă la cap?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OneReason):

Fiindca cu el gandesti.si aci demonstrezi ca nu prea gandesti.in primul rand, e vorba despre credinta parintilor tai.tu nu o respecti.da tu nici pe parintii tai nu-i respecti.biserica inseamna mult mai mult decat iti poti tu inchipui.iar tu o numesti rahat.nu urasti biserica. urasti adevarul si iubesti minciuna.deci nu esti un om de incredere ci de rahat, fiindca de acolo vii.pricepi? esti genul de om fara nici un Dumnezeu cu care nimeni nu va voi sa aiba dea face.asta e problema ta, la cap.

| Markusfrtt a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu crezi ca a fi normal inseamna pentru tine nebun si pentr majoritatea oamenilor atunci, K. Intre tine si el exista o diferenta si anume ca tu traiesti si cu frica fata de dumnezeu pe cand el nu. De ce zic ca traiesti cu frica de dumnezeu? Daca ai facut ceva rau ai pacatuit tu de gandesti ca acum Dumnezeu o sa te pedepseasca etc. Nu ai nevoie de o religie ca sa crezii in Dumnezeu. Pe Dumnezeu nu il gasesti in temple facute din lem sau piatra pe Dumnezeu il gasesti in interiorul tau.Biserica te invata sa nu ucizi, da? Dar biserica a ucis milioane de oameni. De mult daca stiai sa faci anumite lucruri, cum ar fi sa citesti sa scrii, pentru ei inseamna ca ai facut pact cu diavoul.Biserica vrea doar sa te faca sa traiesti cu frica. Nu numai isus este fiul lui Dumnezeu, toti dar toti suntem fii lui Dumnezeu.Asta este parerea mea. Pace

| anonim_4396 a răspuns (pentru Markusfrtt):

Uite colea; Caci viata vesnica este aceasta, omul sa adune cunostinta despre tine si despre cel pe care tu l-ai trimes.iar unul din apostoli a scris; caci prin credinta, avem dreptul de a striga AVA care inseamna TATA, deci prin infiere. daca tu faci voia tatalui minciunii esti fiul lui draguta.esti robul lui si al patimilor ce le ai in trup de la pacatul primordial. Iisus este cel ce ne rascumpara din robie.au nu cunosti cum erau regulile robilor in vechiul testament? ca sa poti intelege cum e cu rascumpararea? iar daca fac un pacat nu mi-e frica de Dumnezeu ca ma pedepseste fiindca insusi cuvantul lui m-a facut liber, dar normal ar fi sa ma intristez eu insumi de greseala cum face orice fiu iubitor iubitor si respectuos care isi supara parintii si care stie ca faptuind gresit ii intristeaza si le face rusine.asa e ca orice ar face un crestin ceilalti il arata cu degetul, strigand? ia uite ce fac astia, ia uite ce averi au popii, ia uite ce scandaluri sexuale in crestinism? paaaiii? la ei nu sant normale.la atei sant normale si alti necredinciosi.pai santem toti fii lui Dumnezeu,dar unii traiesc ingereste in trup, iar altii innoata in mocirla pacatelor ori in rahatul lumii dupa cum spune Natsuiro, si arata cu degetul pe mal la unii curati, si imaculati, razand si acuzand.frumos tablou.

| Teardrop a răspuns:

*cum

| MateiP a răspuns:

Mantuirea nu tine de vointa! Trebuie sa te spovedesti/impartasesti, deoarece sunt niste taine importante de comuniune cu Cel ce ti-a deschis tie calea spre viata, Unul Nascut Rastignit pe Cruce.
Paste fericit!

| pet555 a răspuns (pentru MateiP):

Ce?! Tocmai ca mantuirea tine de vointa. Fara vointa nu are efect orice ai face pentru asta. Nimeni nu e obligat la aceasta.