| anonim_4396 a întrebat:

Http://armoniamagazineusa.com/......-adevarul/ De asta ce m-ai ziceti? :-)

Răspuns Câştigător
| Katczinsky a răspuns:

Nu trebuie sa fie nimeni laureat al premiului Nobel sau sa fie un geniu recunoscut pentru a sti ce li se intampla. Nu trebuie sa ai cunostinte despre cum apare si de ce apare si la ce temperaturi si ce ete de fapt focul ca sa stii ca daca pui mana te arde, nu? Ai evitat putin intrebarea pe o cocluzie nefondata. Inteligenta nu are nimic de-a face cu divinitatea. Nu dai teste ca sa intri in cer. De asta nici Biblia nu prea are nevoie de stiinta. Poate ca ei ca natie au un IQ mai scazut decat noi. Dar noi il avem peste medie, asa ca nu prea sunt acceptate comparatii.

Dupa cum am mai spus, in fata lui Dumnezeu geniul e var primar cu idiotul. Si din punct de vededre al credintei, idiotul e mai evoluat decat geniul. Probabil de asta si sunt alesi idiotii in locul geniilor. Un geniu va "musamaliza" intotdeauna ce-a vazut. N-o sa spuna nimanui. N-o sa creada el in primul rand. Mai degraba ar crede ca neuronii lui au capatat puteri supranaturale si l-au dus intr-o iluzie ce a durat ceva, apoi l-au dus inapoi in corpul lui putrezit, decat sa creada ca el chiar vorbeste cu Dumnezeu.

Acuma, e ceva amuzant aici, necredinciosii can vor muri, oare cat timp va dura pana sa-si dea seama ca ceea ce vad si traiesc nu este o iluzie?

Ce camera de filmat? El a murit. Vrei sa poarte o camera de filmat pe cap si sa transmita live pe net?

67 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Singurul lucru pe care-l poate face aceasta stire este sa desfiinteze crestinismul definitiv. Adio Dumnezeu bun care rasplateste pe fiecare dupa fapta.

| Zenicide a răspuns:

Daca Budhha a ajuns in iad iti dai seama ca toti crestinii vor ajunge de asemenea in iad si vor arde ca niste gandaci fara minte ce sunt laughing

| mODIN a răspuns:

Logica lui Dumnezeu:Religia lui este singura corecta.Mai creeaza inca 2 mii ca sa-i incurce pe oamenii pe care "ii iubeste", si sa-i trimita sa sufere pentru eternitate pentru ceva ce tot el a facut.Chiar si daca ar exista Dumnezeu, eu as refuza sa in slavesc. E un tiran absolut.

| anonim_4396 explică (pentru mODIN):

"Constiinta e ochiul cu care vede Dumnezeu pe om si acelasi ochi cu care vede omul pe Dumnezeu.Cum Il vad asa ma vede" (Arsenie Boca)

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru mODIN):

Satan creează secte in lume prin slugile sale orbite de mândrie luciferica.Nu da vina pe Dumnezeu.

| mODIN a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Si ce te face sa crezi ca crestinismul este religia corecta? Poate dupa ce mori te vei trezi in Asgard alaturi de Odin si Thor.

| anonim_4396 explică (pentru mODIN):

Tu te vei trezi in iad si cu un mare regret ca ai avut atatea posibilitati sa il rogi pe Domnul Dumnezeu sa iti mantuiasca sufletul.Eu ma rog la Domnul Dumnezeu sa ne ierte pacatele :-) Spune tu care este credinta ta? Da crestinismul este religia corecta pentru ca numai ea ne vorbeste de Domnul Iisus Hristos care si-a dat viata pentru iertarea pacatelor noastre. Dumnezeu face minuni in fiecare zi pentru noi, dar noi suntem atat de orbi incat nu le vedem

| mODIN a răspuns (pentru anonim_4396):

"este religia corecta pentru ca numai ea ne vorbeste de Domnul Iisus Hristos"
Si eu pot spune:Islam e religia corecta deoarece ne vorbeste despre Alah.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Constiinta e grija pentru moralitate, iar moralitatea e fie dictata de societate, fie de ego prin intermediul empatiei.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru mODIN):

Înafara credintei evreilor după venirea Domnului Crestinismul a fost prima si cea mai răspândită credinta intr-o divinitatewinking

| mODIN a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Cu cea mai raspandita sunt de acord.Dar in nici un caz nu este prima.Maiasii aveau si ei o religie, inaintea formarii crestinismului.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru mODIN):

Dar nu a fost asa numeroasa si nici nu a s-a intins pe aproape tot pamantul.De crestinism a auzit aproape oricine.In schimb alte popare fiecare au dumnezeii lor de care nuami acel popr stiu.

| mODIN a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Si daca e cea mai raspandita religie asta o face cea corecta?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru mODIN):

Da.Explica-mi tu cum niste simplii pescari au stiut sa propovaduiasca in toate limbile pamantului?

| RAY a răspuns:

Nu o sa ajungeti voi crestini in veci ca buddha asta e clar

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Deci pana la urma tu in cine crezi? Ai inceput sa venerezi toti zeii din istoria omenirii

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

In dovezi si atat

| Mădă0611 a răspuns:

Tu crezi tot ce citesti pe net? rolling eyes
Budistii pot fi crestini, atei, evrei, musulmani, hindusi, si ce mai vrea muschiul lor, budismul e o filosofie, nu religie, doar un crestin, fie el si budist, poate ajunge in iad, pentru ca doar crestinii cred in existenta iadului.

M-ai-ul acel e mai, măi alexanderC.

| sublime89 a răspuns:

L-a vazut pe Buddha in iad? Cum l-a recunoscut? Doar n-au fost la scoala impreuna laughing

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Citeste ce scrie si ai sa vezi cum l-a recunoscut

| M25M a răspuns:

Pe bune?
Buddha in Iad?
Nici nu ar trebui comentata prostia asta...Zi-mi ca ai postat asa de amuzament.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Ti se pare ca eu vorbesc de amuzament aici?

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceste experiente in afara corpului, aceste experiente din timpul comei, aceste experiente din procesul somatic cu caracter religios au fost explicate de neurostiinta... Sa zici ca ai murit si l-ai vazut pe Mahatma Ghandi in iad este o experienta pur subiectiva, care se intampla din cauza evenimentelor cerebrale ce se produc in astfel de situatii. E la fel daca ai spune ca ai fost in coma si te-ai reincarnat in Liberace.

Pe langa asta, AlexanderC, chiar pe Buddha l-a vazut in Iad? Deci Dumnezeu e atat de milostiv si bun incat il tranteste pe umflea asta in Iad doar ca sa demonstreze ca religia a carui el ii apartine este cea corecta sau cum? Dumnezeu nu ar trebui sa fie al tuturor sau este doar al cretinilor? Daca am merge pe acest rationament atunci ghici ce si crestini vor ajunge pe langa Buddha avand in vedere ca evreii l-au scormonit.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Ce ar trebui sa faca Domnul Dumnezeu ca tu sa crezi in El?

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vad legatura dintre raspunsul meu si intrebarea ta.

| Lizzu a răspuns:

Daca erai budist ziceai ca ai visat pe Iisus in iad si ca doar budistii detin adevarulwinking

recunoaste...

| ErrorFound a răspuns:

"La vârsta de 13 ani am părăsit scoala si am inceput să lucrez pe o barcă de pescuit."-Nu mai avem ce discuta.

Ma mir cum de se poate intampla numai la incultii astia sa reinvie sau sa vada vreo minune. Acolo unde nu-i nici o csmera de filmat si oamenii sunt cu mult mai prosti decat aici.

| anonim_4396 explică (pentru ErrorFound):

Tu ai o problema.Cu ce esti tu mai superiori fata de restul? Daca nu o mai fi avut omul ce sa manance etc Ce este rau in asta? Nu toti au posibilitatea sa termine o scoala, asta nu inseamna ca sunt prosti

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am mai multe probleme.
Cu ce sunt mai superior? Le sunt superior prin cunostinte.
Intr-un sens, sunt prosti. Ei nu stiu nici unele chestii carora eu consider ca e "de bun simt" sa le cunosti.
Ce pretentii as avea la unul ca asta sa vorbim despre un asemenea subiect?

| ErrorFound a răspuns (pentru Katczinsky):

Http://dhammaprotector.blogspot.ca/......-from.html
Cand nu cunosti, n-ar trebui sa vorbesti. E si cazul crestinului care a scris tampenia asta de poveste, si al tau.

| Katczinsky a răspuns (pentru ErrorFound):

El spune in document ca noi am adoptat-o pentru ca se potrivea ideologiei noastre. In primul rand, credinta nu este o ideologie. Si in al doilea rand, si el a facut acelasi lucru. A potrivit situatia pentru a se adapta ideologiei (de data asta) lui.

El combate ca si tine. Este un sceptic. Asa cum esti si tu. Nu are dovezi, doar deduce o posibilitate. Acuma, posibilitate poate fi numita orice imagine alegorica.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru ErrorFound):

Pentru voi toate sunt povesti.Nimic nu este adevarat.Dar inselaciunile cu care va indoapa masonii pe Discovery ca sa nu credeti in Dumnezeu si satana sunt foarte credibile.

| Mădă0611 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Du-te cumpara-ti un telescop si un microscop si apuca-te de uitat peste tot, sa vezi ce indoapa masonii lumea cu inselaciunile lor, nesimtitii. no talking

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Mădă0611):

Astea sunt glume ca sa iti incurajezi necredinta draga mea.
Este mai mult ca evident ca ei vor sa faca oamenii sa nu creada in Dumnezeu.
De unde sti tu ca ala care zice ca Dumnezeu nu exista si alea alea, ii cu adevarat om de stiinta? sti tu asta? Oricine isi poate face o bibleografie falsa si se dea ceva ce nu e.

| ErrorFound a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ti-as pune o intrebare, dar imi e sa nu te simti ofensat.

| ErrorFound a răspuns (pentru Katczinsky):

Iar ocolesti subiectul.
In poveste sunt gresit folosite gradele calugaresti, iti afirm si eu din propriul bagaj de cunostinte.
Data mortii calugarului superior este gresita.
Faptul ca iadul este isi face deja treaba este eronat, dupa cum scrie si in Biblie: Oamenii vor ajunge in rai sau in iad dupa judecata de apoi.
Si cum naiba s-ar cobori Satana la nivelul aluia ca sa-i raspunda la intrebari?

| Mădă0611 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

N-am zis nimic de oamenii de stiinta, iar stiinta nu inseamna doar oamenii de stiinta, ci cunoastere, cercetare, dragul meu, de aceea ti-am zis sa cercetezi singur, nu sa te convingi ca nu exista dumnezeu, ci sa vezi ca stiinta nu e ce crezi, sau credeti, ca sunteti multi.

| Katczinsky a răspuns (pentru ErrorFound):

Oamenii mai au si aceste "calatorii" prin moarte cronica. Nu le stiu exact sensul. Poate ca e o trezire. Habar n-am, Dumnezeu stie ce vrea sa faca. E planul Lui.

Satana vorbeste si cu o furnica daca Dumnezeu vrea asta. Satana nu e in lupta cu Dumnezeu. Ar fi fost lupta daca ar fi avut amandoi sanse egale. Dar aici Dumnezeu e net superior diavoului. Astfel ca, diavolul poate fi privit si ca o unealta a lui Dumnezeu, chiar daca el nu stie asta inca. Diavolul e foarte destept, dar e si prost in acelai timp. Crede ca il poate combate pe Dumnezeu.

Eu mereu incerc sa arat unora ca vse umfla prin autocunoasterea necunoasterii. Si vle arat ca bipedul asta prost, numit om, e si mai prost cand vrea sa-L inlocuiasca pe Dumnezeu cu el.

Sunt gresite gradele calugaresti? Foarte bine, si ce relevanta are asta la intamplare in sine?

| ErrorFound a răspuns (pentru Katczinsky):

Releva faptul ca omul care a scris acel lucru e un mitocan incult care a vrut sa ne pacaleasca.
Poate voia sa atraga mai multi adepti crestinismului. Vad ca sunteti in scadere, apropo.

| Katczinsky a răspuns (pentru ErrorFound):

Pai el era budist. Chiar familia lui il stia ca fiind un mare supus al conceptelor budiste. De ce ar fi vrut sa aduca adepti crestinismului?

SIgur ca suntem in scadere. Omul se prosteste pe zi ce treste. Se imbata cu stiinta si iluzii. Oricum nu cre ca lumea o sa depaseasca cu mult 3000 de ani. SI sfarsitul lumii eu il vad ca pe un moment atunci cand omul o sa creada ca s-a auto-indumnezeit. Ca doar spre asta merge evolutia.

| ErrorFound a răspuns (pentru Katczinsky):

Nu intelegi...Nu asa zisul calugar a scris povestea...

Apropo, care ar fi dupa tine scopul evolutiei? Nu sa devenim mai buni?
Eu asta consider ca trebuie sa facem, sa ajungem la nivelul de zei prin cunoastere.

| Katczinsky a răspuns (pentru ErrorFound):

Pai ei spun ca acel calugar mai traieste (nu stiu daca si in prezent, ca articolul e vechi) si spun ca el a continuat sa raspandeasca invatatura crestina in ciuda obstacolelor. A facut si inchisoare pentru asta (cica).

Oricum eu nu o sa ma bat pe o poveste a carei veridicitate nu o pot confirma. Eu tot ce stiu este Hristos. Asa ca pana aici s-a intins discutia despre acea poveste.

In mare parte, vad acelasi scop ca si tine. Scopul este sa devenim mai buni. Dar nu pentru a deveni zei prin cunoastere, asa cum spui tu, ci pentru a face parte dintr-o clauza mai inalta. O clauza ce este mult mai mare decat orice evolutie. Eu consider ca oamenii fac parte dintr-o poveste mai lunga. Dintr-o carte cu mai multe capitole. Asta e religia. Asta este Hristos. Salvare. Pentru ca noi, asa cum suntem, nu suntem nimic. Eu consider ca Hriston da sens vietii, prin viata insasi (care este reprezentata chiar de El).

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Mădă0611):

Nam nimic impotriva stiintei.Doar ca masonii care conduc lumea invata pe oameni ca nu exista Dumnezeu etc etc ca sa insele lumea.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru ErrorFound):

Pune.La cata nesimtire e pe aici si mistoo sunt obisnuit,

| ErrorFound a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Cati ani ai?
Si:
Ce stii despre masoni? Pe privat te rog.

| Katczinsky a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu trebuie sa fie nimeni laureat al premiului Nobel sau sa fie un geniu recunoscut pentru a sti ce li se intampla. Nu trebuie sa ai cunostinte despre cum apare si de ce apare si la ce temperaturi si ce ete de fapt focul ca sa stii ca daca pui mana te arde, nu? Ai evitat putin intrebarea pe o cocluzie nefondata. Inteligenta nu are nimic de-a face cu divinitatea. Nu dai teste ca sa intri in cer. De asta nici Biblia nu prea are nevoie de stiinta. Poate ca ei ca natie au un IQ mai scazut decat noi. Dar noi il avem peste medie, asa ca nu prea sunt acceptate comparatii.

Dupa cum am mai spus, in fata lui Dumnezeu geniul e var primar cu idiotul. Si din punct de vededre al credintei, idiotul e mai evoluat decat geniul. Probabil de asta si sunt alesi idiotii in locul geniilor. Un geniu va "musamaliza" intotdeauna ce-a vazut. N-o sa spuna nimanui. N-o sa creada el in primul rand. Mai degraba ar crede ca neuronii lui au capatat puteri supranaturale si l-au dus intr-o iluzie ce a durat ceva, apoi l-au dus inapoi in corpul lui putrezit, decat sa creada ca el chiar vorbeste cu Dumnezeu.

Acuma, e ceva amuzant aici, necredinciosii can vor muri, oare cat timp va dura pana sa-si dea seama ca ceea ce vad si traiesc nu este o iluzie?

Ce camera de filmat? El a murit. Vrei sa poarte o camera de filmat pe cap si sa transmita live pe net?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cititi cum un preot budist a fost in coma si l-a vazut pe buddha in iad si o sa aflati si cine detine cheile Cerurilor :-)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In vremile din urma, se vor intampla mari semne, in cer si pe pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceasta ambitie a voastra va duce in pacat si departe de Dumnezeu.Cautati adanc in sufletul vostru dragostea lui Dumnezeu si o veti gasi. Duceti-va duminica la Biserica, rugati-va, mai tineti si post, mai faceti si cate o fapta buna si dupa o sa vorbim altfel.Lasati deoparte aceasta ura pentru Domnul Iisus Hristos ca nu v-a facut nimic rau

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa urasti pe cineva trebui sa existe acel cineva. Tu de ce-l urasti pe mos ene? Sau Acan? daca il urasti. whistling Afrodita? Jupiter? Mithra?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca o citeam de 1 aprilie avea un sens.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zic ca e propaganda crestina

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu este :-)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Seful iadului care face propaganda crestina?
Nu-ti da de gandit?

| BlackSulphur a răspuns:

Deci, Buddha, pentru ca nu a facut nimic rau, si pentru ca a renuntat la toate pacatele pamantesti, a ajuns in iad.
MARE IUBIRE DUMNEZEIASCA! Clar, Dumnezeu da dovada de o dragoste fata de noi, nemaipomenit de rational. Domnule, tu meriti un premiu, la fel si redactorii acestui site, care clar sunt niste idioti care dezinformeaza lumea.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ignorant mai esti. Poti sa iti iti dai toata averea de pomana. Daca nu crezi in Hristos sau crezi intr-un Hristos faurit de secte, e in zadar toata osteneala.Hristos spune sa "cel ce nu rămâne intru mine nu aduce nici un rod, se usca si se arunca afara. Fara Mine nu puteri face nimic." Înainte sa judeci pe Creatorul tau care pentru ca esti un ignorant nu vrei sa îl recunosti, foloseste-ti mintea. happy Numai bine.

| BlackSulphur a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Eu sunt ignorant ca nu cred in niste basme fara noima. Rusine sa-mi fie.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ba da crezi in basmele masonilor care au eticheta de cercetători.Si da, rusine sa-ti fie.

| adrian1419 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

2+2=4 MASONERIE SATANICA!

| BlackSulphur a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ai problema cu stiinta vad... Atunci, te rog mult, arunca-ti calculatorul pe geam, nu cumva sa-ti "ispiteasca" mintea.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru BlackSulphur):

Am probleme cu masonii care isi pun eticheta de cercetatori iar voi credeti tot ce va spun ei.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Mi-a plăcut istorisirea inr-un punct si anume ca acel invatator degeaba a fost bun daca nu a crezut in Hristos.Asa si cu sectantii: pot sa isi dea toata averea de pomana si sa nu faca toate păcatele.Atata timp cat cred intr-un Hristos făurit de ei, nu vor vedea niciodată lumina lui Hristos si vor arde in iad.Si aceasta povestioara, la fel este dea sectantilor. Daca un om ar avea o viziune reala Domnul l-ar calauzii către adevarata Sa Biserica si l-ar atentiona sa aiba grija cu aceste secte satanice blestemate care propovăduiesc un Hristos fals.

| casablanca40 a răspuns:

Inainte credeam ca budhismul este o filosofie adevarata, dar dupa ce am citit marturia lui ala mi-am schimbat opinia.

| Katczinsky a răspuns:

"...mai* ziceti..." Destul de interesant. Ce vor mai mult de atat? happy (crestin aici)

| anonim_4396 explică (pentru Katczinsky):

Nu stiu :-|

| adrian1419 a răspuns:

Ca e o poveste de pus in vitrina la promotie de Black Friday.Iti este adus la cunostinta ca creierul care e in coma da o ultima comanda organismului si produce niste substante care te fac sa halucinezi ca sa ai o moarte mai frumoasa?

| anonim_4396 explică (pentru adrian1419):

Asta te minte stiinta?

| adrian1419 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiinta ofera macar o explicatie plauzibila! Daca vorbea ala despre un alt zeu?
Asta s-a intamplat cu un tip sectant si alt crestinopat de pe aici a zis ca l-a inviat dracul pe ala, fiindca asa zisul Dumnezeu i-a zis ca secta lui e calea adevarului. Dupa parerea lui zeul sectant era un diavol.
Asa ca daca nu acceptati si celelalte povestioare care apar pe aici spuse de oameni care ''clar'' nu sunt dezaxati mental, nimeni nu o sa va accepte povestioarele voastre