| anonim_4396 a întrebat:

Http://gandul.md/......joratoare/ Copiii expuşi la religie, fie prin mersul la biserică sau prin educaţia religioasă, judecau personajele ca fiind reale", notează oamenii de ştiinţă. „În schimb, copiii fără o astfel de expunere judecau personajele ca fiind ficţionale", scriu cercetătorii.genul de cercetare care se schimba in timp,si pareririle si concluziile asisderea,fiindca nu este individul luat,si cecetat dupa simpla lui dezvoltare,de la copil,cand tot ce zboara se mananca,pana la batranete,cand pe copil il mai intalnesti doar in suflet, in trup si minte omul fiind schimbat total.fiindca de pilda, pentru copilul la 7-8 ani cercetat de ei,totul este minunat mirific si extraordinar precum e insasi copilaria,adolescentul este insetat de cunoastere,contradictii,nesupunere,si rebeliune impotriva oricarei autoritati,iar omul matur,este omul care deja stie ce vrea stie ce poate, si hotaraste singur ce sa creada ori nu.credeti aceste cercetari,ca fiind de baza in a elabora niste concluzii definitive? ori doar niste cercetari superficiale, privind o anumita varsta si deci comcluziile sant superficiale?

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

Pai tocmai credinta in imposibil, ii face pe oameni sa evolueze. Daca le iei asta, ii transformi automat in niste robotei, incapabili sa se autodepaseasca, sau sa-si spuna ca se poate si "altfel". Bunicii nostri mergeau in fiecare Duminica la biserica si slava Domnului, erau mai sanatosi la cap decat generatiile actuale de "internauci".

7 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Eu cred ca acele afirmatii indica realitatea. Acele afirmatii se potrivesc la orice varsta, doar ca in procent mai mic. Nu doar copiii expusi la religie nu pot face diferenta dintre real si fictiune, sunt si multe persoane mature(religiose) care nu pot face acea diferenta. Acel studiu este indulgent, situatia este mult mai grava decat o arata el, multi dintre oamenii expusi la religie nu pot face o diferenta de informatie(obiectiv sau subiectiv) nici la chestii simple(parca au picat de pe Marte).

Si da, sunt ingrijoratoare, ar trebui sa le de-a de gandit religiosilor(care promoveaza si educa...).

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Auzi tu alphawolf? se pare ca ai pus monopol pe gandire si ca ar fi ast obicei doar al tau ori al gastii de habarnauti.e luuung pamantul.ba e lat.si plin de probleme mult mai amle decat chiar si religiile, la care sa gandeasca cei ce gandesc.bineinteles nu ma refer la noi crestinii.noi doar credem.aaa.si nu pre cercetam.situatie grava? da.este viitorul acestei lumi.tu il vezi? eu il intrezaresc ca doar cresteti pe langa noi, in umbra noastra si incet incet pe tarana in care o sa fim.

| MariusSB a răspuns:

Buna!

Eu unul detest manipularea bisericii!

Sti de ce fac asta?(nu eu, ei). Influenteaza copiii deoarece mintea lor, fiind frageda, este foarte foarte usor de influentat.Cea mai mare prostie posibila a fost introducerea religiei ca matrie.Consider ca religia este o parte spirituala ce tine de sine...nu o materie ce trebuie impusa..si mai mult trebuie invatata pentru a lua o nota.

O mare prostie.

Multa bafta!

| anonim_4396 explică (pentru MariusSB):

La fel ca desenele animate cu care, copilul ia contact mai de fraged, iar mesajele subliminale de genul, crestinismul si Dumnezeu sant rele ce trebuiesc uitate ba chiar eradicate.cei sapte ani deacasa, conteaza mult.foarte mult.dar nu cei de la tembelizior, unde sta copchilul, in timp ce tutorii sai o mai pun de o odrasla.si apoi cand trebuie sa comunice o fac prin tableta, si tilifon.prisepi tu mai marius? relijia in scoala este buna cumulata cu viata de familie si socializarea deadevaratelea, in scoala si societate.nu numai la scoala si acasa unde copchilul vede numai contradictii,adica, la scoala i se spune ca e pacat si pe ternet vede cum doua viaipiuri si-o trag oral, anal, si normal, pe plaja in vazul tuturor.ASTA E O MARE TAMPENIE.

Răspuns utilizator avertizat
| bluestrawberries a răspuns (pentru MariusSB):

Exact! Copii merg la scoala sa invete nu sa se roage. Ma gandeam ca sunt singura ce spune ca religia nu trebuie predata la scoala. Religia, ca materie, este predata de un preot (sunt ortodoxa, dar nu sunt de acord cu asta). Clasele sunt formate din copii cu diferite religii. Eu in liceu am avut colegi penticostali, baptisti, musulmani, catolici, ortodoxi si altii care sustineau ca sunt atei. Ei erau obligati sa asculte lectia predata de preot.

| anonim_4396 explică (pentru bluestrawberries):

Cand am spus O mare tampenie referitu-m-am la exemplele proaste ce le iau copii,din tembeliziuni,si internet,nestiind sa aleaga ce e bun, aleg tot ce li se pare lor normal, iar ei crezand ca tot ce zboara se mananca, cand ajung mari ajung oameni de batatura, ce gasesc ei baga in gura poate fi si un cap de ...peste.nu m-am referit la religie unde cu putina explicatie si oleaca de studiu,copii pot invata niste valori spirituale,ca mila, iertarea, cinstea, prietenia, fiindca toate acestea pot fi puternica TEMELIE pe care se construieste personalitatea lui.doar vezi cum au ajuns oamenii si cat de buni sant la ora actuala, alungandu-l pe Dumnezeu din scoala, din viata lor si cam de peste tot?