| LegionarulRoman a întrebat:

Http://www.familiaortodoxa.ro/......ijloacele/

Ce parere aveti? Oare nu cartile de gen "Jurnalul unu pusti/pustoaice ",Harry Potter,Academia Vampirilor si alte nebunii, distrug intelectul tinerilor din ziua de azi.Cum oare un copil care dispretuia cartea, a citit pe nerasfulate Harry Potter?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Sunt perfect de acord cu cele scrise acolo. Decadenţa este vizibilă iar trist este faptul că acest lucru se va accentua. Lipsa de cultură convine şi celor care ne conduc, dezinteresul şcolii este o realitate tristă, Biserica are un cuvânt minor etc.
Pe de altă parte totul este industrie iar industria are nevoie de bani, calitatea nu aduce neapărat şi bani. Să ne uităm la industria muzicală cam ce promovează, la fel şi în cea a cărţii şi nu vreau să dau exemple. Sunt multe de spus dar cine le aude?

45 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Si mesajul care ar fi? Copii nu mai cititi carti de povesti ca va tampiti, cititi biblia ca va face intelectuali.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Inca de micuti am citit carti copiilor mei, dar in nici un caz nu as fi ales Harry Potter. Am ales cu grija cartile pe care le-am citit si pe care aveau sa le citeasca : carti educative si care au avut un rol important in formarea caracterului a personalitatii si invatarea empatiei.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Harry Potter? Mitic! I-am recomandat fiicei mele sa le citeasa, dar ea s-a multumit doar cu seria filmelor!
Nu-i nimic, acum citeste Jules Verne! E bine, nu?hee hee
"Jurnalul unui puşti" face parte din lecturile obligatorii in şcolile din Anglia? Superb. Am sa o cumpar pentru fiica mea! happy

| Mysteriosa a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Cumpar-o pentru fiica ta! Insa mai apoi, sa nu te miri daca te va face nebuna sau in orice alt fel care cu siguranta nu iti va conveni. Sa nu ceri mai apoi ajutor pentru asta, caci va fi prea tirziu, asa ai format-o, asa o ai!happy

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Mysteriosa):

Ai citit cartea, Mysterioasa? happy

| Mysteriosa a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu, dar mi-a fost destul recenzia de pe linkul atasat intrebarii

NOname
| NOname a răspuns:

Tu vorbeşti de intelect?
Da, şerpii vorbitori, demoni, draci, inceste, crime, misoginism, "crede şi nu cerceta" îl dezvoltă mult mai bine...

Lăsa-ţi copiii să citească ceea ce le face plăcere, potrivit vârstei lor.

| sitărescu a răspuns (pentru NOname):

Cu alte cuvinte ați prefera ca fiul dumneavoastră să citească filosofii oculte și să se apuce de sacrificii ritualice după ce a fost ațâțat de scrierile smintitoare din copilărie?

Nu vi se pare mult mai periculoasă o astfel de abordare pentru sufletul și psihicul fiului dumneavoastră decât, citirea Scripturii?

Cel puțin la nivel cultural, fiecare intelectual a citit cel puțin odată Sfânta Scriptură chiar dacă nu toți aderă la stilul de viață pe care îl propune Hristos.

| NOname a răspuns (pentru sitărescu):

Speculaţii.

Dar să nu-mi vorbească cineva care serveşte copiilor inepţiile şi basmele din Biblie drept adevăruri universale despre distrugerea intelectului tineretului de către Harry Potter.
Să fim serioşi!

| sitărescu a răspuns (pentru NOname):

Nu e neapărat distugerea intelectului ci stârnirea curiozității pentru a ajunge să caute "adevăruri ascunse".

| HueyFreeman a răspuns (pentru sitărescu):

Este ceva rau sa cauti? Curiozitatea este rea? Mai ales cand aceste adevaruri ascunse sunt de la categoria fantasy.

| sitărescu a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu e rău doar, că un copil, nu prea are discernământ și poate cădea ușor în plasa escrocilor mistici care promovează "căi inițiatice", "meditații" și tot felul de șaormării ambalate în titluri care propun o cale diferită față de "fraierii" de creștini.

Asta și pentru a profita de mândria din om și părerea de sine că el e "miezul" și superior altora.

Unii copii s-au sinucis pentru că nu au mai suportat consumul pshic după câteva luni de depresie, insomnii, tresăriri spasmotice și anxietăți paranoide generate de studiul și practica unor lucruri care i-au însingurat și ruinat mental și sufletește.

| Mysteriosa a răspuns (pentru HueyFreeman):

Atita timp cit stai pe un butoi cu pulbere exploziva, si ai un fitil, fara sa stii ce e acela un fitil, si iti mai si plac focurile de artificii, e oare ceva rau sa cauti sa dai foc acelui fitil? Nu va fi placut sa vezi arderea lui, nu va fi extraordinar, insa, cu ce consecinte?
Sau, e ceva rau sa cauti, nici tu nu stii exact ce anume, ceva pe un teren minat, orice altceva decit minele ascunse pe acel teren?
Curiozitatea nu e rea sau buna, insa directionarea ei pe o cale gresita, poate duce la lucruri urite. Nu degeaba a aparut acea vorba: "curiosii mor repede". Baga-ti nasul pe unde nu trebuie, si mai devreme sau mai tirziu, vei da de rau.

| M25M a răspuns:

Si ce ar trebui sa citeasca copii? Tolstoi, Mann, Eliade?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu toti avem dorinta de necunoscut. cu totii ne dorim sa atingem paranormalul. o astfel de carte te poarta pe aripile magiei dupa care toti tanjem la varsta copilului ce a citit cartea pe nerasuflate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce naiba e asta?
Măi oameni buni, ați luat-o razna?
Unui copil care citește „aceste nebunii" i se dezvoltă imaginația. Mulți vă limitați doar la stratul de suprafață, uitând să mai pătrundeți în profunzime. Harry Potter nu înseamnă asta, ci o grămadă de învățături de viață, aș spune. Dacă era doar o aiureală doar cu vrăji sau ocultism cum îi spuneți voi, crezi că mai avea așa un succes nebun printre cei mai dotați intelectual? Oamenii au știut să citească filmele și să vadă prin cărți.
Cineva a zis mai jos că se apucă pruncul de ocultism. Așa poate se apucă și din cauza credinței în Dumnezeu de ciuperci halucinogene ca să aibă experiențe cu Cel de Sus și să ajungă în nirvana.
Plus că, un copil așa mic nu are atâta putere, doar nu o să se arunce de pe bloc doar fiindcă a văzut niște păsări pe cer zburând și a vrut și el, nu e așa?
Imaginația copiilor nu are limite.
Prea creați conspirații aiurea. Că e Illuminati, o fi, dar nu peste tot, măi chestii! Dacă ar fi așa, nu ar mai trebui nici să ieși afară, poate Illuminati a pus o bombă sub o porțiune de asfalt foarte sensibilă și o să faci poc! Sau nu, dacă e chiar în casă? Dacă eu sunt din Illuminati? Ai grijă, o să aflu totul despre tine!

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

Ilumintati stiu deja totul despre tine.Nu-ti fa griji.Ei nu se ocupa cu copilarii gen "bomba sub asfalt" ci cu mesaje subliminale si controlul vietii tale personale.In ceea ce priveste Harry Potter, au fost raspunsuri mult mai bune, care se pare ca mi-au placut si au luat funda. De Harry Potter se va mai tine minte maxim 10 ani, demonstrandu-i nonvaloarea.

Vrei povesti pentru copii? Citeste basmele romanilor...ca ai de unde!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

De curiozitate, ai văzut măcar primele 2 filme? Cum ziceam, fii mai profund și meditează la învățămintele date de profesori, în special de Albus Dumbledore.

Zmei, cifre magice numărul 3... dacă se apucă bieții copiii de droguri să se întâlnească cu zmeii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Faci afirmatii in necunostinta de cauza despre lucruri situate peste comprehensiunea ta.

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

Cum ar fi?

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

E o diferenta de la cer la pamant intre Harry Potter si basmele romanilor.Basmele romanilor sintetizeaza idealul omului din popor cu toate calitatile, pe care si le dezvolta prin curaj, barbatie etc, iar personajele negative sunt adesea inspirate chiar din Biblie(zmei, zgripsoroaice etc). Harry Potter este un vrajitor si nimic mai mult.Conform Biblie nu exista vrajitori buni si vrajitori rai.Toti vrajitorii care au puteri(si chiar exista) sunt spijiniti de fortele nevazute ale diavolului, insa acstea pier sub puterea rugaciunii.Nu le credeti pe practicantele de "magie alba" cum ar fi Mama Omida, si care poarte la gat vreo 5 cruci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

„Harry Potter este un vrajitor si nimic mai mult." - îmi permit să te contrazic, este un copil care s-a ridicat când nimeni nu l-a ajutat, care învață ce e prietenia, sunt tot felul de principii acolo.Nu priviți doar stratul de suprafață.

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

Da,cand ai vreo 20 de ani o sa intelegi, dar un copil de 5 ani...

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

Mai ales ca incurajeaza la vrajitorie! De ce Harry Potter nu s-a ridicat si a devenit bun la fotbal american.Dar se pare ca vrajitoria era "innascuta" in el.

| NOname a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Harry Potter e un personaj.
Învaţă să faci o diferenţă între basmul tău, o poveste pentru copii şi realitate (majoritatea copiilor o fac).
Sau propui acum să ardem biblioteci întregi, ca cea din Alexandria, doar pentru că vezi tu draci şi demoni peste tot?
Tragi nişte paralele de te doare capul...zău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

N-am auzit de vreun caz in care un copil sa-si dea drumul de la etaj cu matura in gol sau sa incerce sa-si vrajeasca colegii la scoala pe bune. Insa am auzit si chiar am vazut copii care odata ce au terminat de citit Harry Potter au avut un apetit excelent pentru a citi fara oprire si alte carti cel putin de acelasi gen, dar nu numai. Chiar si eu am fost unul dintre ei acum mai mult timp. Ca tot ziceai de acei copii care nu citesc deloc, dar citesc HP pe nerasuflate...pai nu-ti da putin de gandit? Sunt milioane, zeci de milioane de tineri care au prins gustul cititului DUPA ce au inceput cu Harry Potter, o scriere literara deosebita care captiveaza imediat cititorul, aceasta poveste avand niste elemente distincte care-s foarte indragite si cautate. Si nu, nu e doar magia. Povestea te prinde imediat...si nu doar pentru ca e vorba de o lume magica, adica numai buna de refugiu. E de fapt o lume in care te simti acasa in suflet, ca sa ma exprim asa. Acum, la ora asta, nici nu prea imi mai gasesc cuvintele.

Nici nu ai habar cat de mult bine a facut HP in aceasta lume in care tineretul e tot mai pierdut in jocuri online stupide, Facebook, Messenger si alte activitati mai putin productive in timpul liber.

Fara mistouri, iti recomand un maraton al filmelor Harry Potter intr-un weekend. De citit ma indoiesc ca vei citi cartile, care...trebuie sa fie prea "de copii" dupa tine si n-are cum sa merite...desi asta e o prejudecata tampita si chiar exista un fanbase adult destul de sensibil la HP. Urmareste seria de 8 filme si apoi revino ca sa spui aceleasi bazaconii! Nici nu ai habar despre ce e Harry Potter, iar daca esti asa de dotat pe langa presupusul tineret distrus de HP poate vei vedea ca te-ai inselat teribil de mult si ca ai descoperit o serie Fantasy care emana multa profunzime si o imaginatie deosebita cu valoare educativa excelenta.

Basmele romanesti, fara suparare, ar putea sa-ti para apoi niste haine second hand.

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

Sorry,nu sunt adept.Am vazut filmele (oare cine nu le-a vazut?) si nu m-a impresionat absolut nimic.N-am avut nici o emotie(spre deosebire de filmul "Nasul" ).

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

Tineretul de astazi dn pacate pentru tine este muci.

| LegionarulRoman explică (pentru NOname):

Da,propun sa se arda toate bibliotecile, iar eu sa-mi fac poza cu ele sub clar de luna.

| NOname a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Magnific. Trăiască ignoranţa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu degeaba l-or fi suspendat. Sper cel mult ca e troll.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Tineretul de astazi, din pacate pentru tine, are si parti bune si parti rele. Tu nu esti in stare sa faci diferenta si vezi numai partea rea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Pai normal. Daca ai fi fost in stare sa vezi Harry Potter(la pariu ca n-ai vazut un film cap-coada) asa cum ai vazut si Godfather...dar cum nu esti in stare...asta e! Pacat ca oricine poate sa debiteze tampenii in mediul asta online.

Tu nu vezi cati te-au contrazis pe site pana acum si nu doar la postarea asta? Toata lumea e nebuna, tu esti singurul sanatos!

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

Multi mau contrazis si multi mau aplaudat si m-au sustinut!

P.S: nu te panica,am vazut Harry Potter si acasa, si la cinema cu clasa

PPS :care ar fi partea buna?

PPPS: niciodata in viata nu am fost suspendat, decat ieri, in timp ce unii "explica un act sexual, nu prea i normal" (suspendat pe motiv de "injurii asupra unui user" )

| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Multi "teau" aplaudat la alte topic-uri, clar nu la unul ca asta unde esti prea mic in lumea asta mare ca sa vezi adevarata realitate. Daca din filmele astea(nu le-ai urmarit pe toate ca-ti ajunge unul) tu ai inteles ca Harry Potter e doar un vrajitor care corupe mintile copiilor (tembeli si nesupravegheati)...verdictul e clar! Dar bizar e faptul ca Godfather poti procesa...sau asa pretinzi.

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

Harry Potter a castigat Oscaru-l la toate categoriile, fata de The Godfather.E o diferenta intre SF si drama. Urasc filmele SF si imi plac dramele(anumite).

| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Si ce treaba au Oscarurile? N-aveai la ce sa te mai gandesti dupa inca un gratarel la iarba verde?

Daca Godfather nu castiga vreun Oscar il mai vedeai cu aceiasi ochi? Dar uite, Lord of the Rings, la fel, o serie Fantasy excelenta, are Oscaruri cu nemiluita! Hai sa nu devenim ipocriti!
Si in Harry Potter e drama, dar n-ai ajuns tu pana acolo. Dar ce mai conteaza, oricum vei dori sa-ti pastrezi parerea, chiar daca e oarba. Mandria unora e imbatabila!

Sunt multe filme care merita Oscar si n-au primit, iar altele, adevarate panarame, au primit, dar de ce? Pentru ca Oscarul nu e litera de lege! In cea mai mare parte se dau mereu dupa pile/relatii! Ca aceste pile au loc si la filme bune in cele mai multe cazuri e doar o coincidenta fericita! Harry Potter n-a luat vreun Oscar in primul si-n primul rand pentru ca era o afacere cinematografica in cea mai mare parte britanica, un blockbuster britanic, din pacate si SF/Fantasy! Asta l-a tinut departe de statuete inca de la primul film din serie!

| BlackSulphur a răspuns:

Distrug intelectul tinerilor...
Hai sa citim o carte in care oamenii dau "summon" la lacuste, ca de', acum am descoperit si de unde au programatorii de jocuri idei!
Stii de ce le place la tineri sa citeasca Harry Potter? Uite pentru ca prezinta chestii care-s "interzise" (Magia) prin anumite metode, si cel mai important, are un storyline bun! Harry Potter este aproape mai credibil decat biblia!

Semnat: Un Potter-head

| Park1Suin a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu compara lucrurile!
De unde stii daca nu ai citit?!
Daca nu ai citit Harry Potter mai bine taci!
Scuze pentru tipete.
Eu vadca am citit si sfanta BIBLIE si Harry Potter.
Amindoua mi-au placut.Stii ce cred eu despre Harry Potter?
Ca este o carte bine scrisa.Are tot:naratiune, aventura, inteligenta, tot.
Despre faptul vrajilor...hm cred ca aici ai dreptate.
Da, ar fi de preferat s-a citim o carte cu aventuri palpitante, dar fara vraji! Si ai dreptate, copii citesc Harry Potter deoarece vrajile sunt niste lucruri interzise.Toate cele bune.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Park1Suin):

"Daca nu ai citit mai bine taci! [...] Si ai dreptate,[...]"
Are you retarded? Te contrazici? Chestii similare am zis si eu... =/

| sitărescu a răspuns:

Harry Potter și alte scrieri fantastice formează mintea copiilor către magie și lucruri oculte.

Sunt copii care s-au apucat de ocultism după ce au mai crescut.

La înclinația asta contribuie și media, uită-te și tu la Românii au talent câți magicieni sunt promovați.

Ba chiar ediția trecută unul a luat marele premiu pe o șarlatanie, votat fiind de creduli.

Horoscopul și compatibilitatea pe zodii este o altă formă de a "îmbiba" credințele...

| HueyFreeman a răspuns (pentru sitărescu):

Aham, iti dai seama ca aia este iluzionism? (magia fiind inexistenta)

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Are dreptate mamica acelui copil! Nişte mizerii sunt impuse uneori ca material de studiu sau, mă rog, ca lecturi recomandate, de parcă noi nu am avea nişte opere care cu adevărat să fie frumoase şi apte pentru a fi citite.

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Hai mă laşi?
Ai căzut într-o plasă.
Problema este mult mai gravă decât crezi tu.
Harry Potter, o carte de "basme" exact cum sunt basmele românilor, are o morală numai bună de urmat.
A scris cineva că se apucă pruncul de ocultism dacă citeşte Harry Potter.
Aşa am putea spune şi dacă citeşte Basme se apucă de vrăjitorii în căutarea zmeilor. Nu e tot acelaşi lucru?
Ajungem la concluzia că eşti doar un rasist şi că orice carte ne-românească este proastă.
Nu zic să nu citim cărţi româneşti, ba din contra, în proporţie de 70-80% cărţi româneşti, dar asta nu înseamnă că trebuie să dăm într-o extremă, cum era în comunism sau Evul Mediu.
Harry Potter e doar o poveste, Biblia e o realitate.
Nu compara lucruri care sunt din teme diametral diferite.
Biblia ar trebui comparată cu cărţi religioase, iar Harry Potter cu basme.
Adică de la Harry Potter(un basm) până la cărţile filozifice şi religioase mai este drum lung.
"Jurnalul unui puştii"?!
Hmmm...
Întradevăr nu este o mare capodoperă, dar refelectă din păcate realitatea în care trăim şi este amuzantă.
Lucrurile care sunt în aceea carte se întâmplă deja de mult.
E un fel de parodie, în care ne regăsim cu toţi adolescenţi.
Ceea ce nu este bine este vârsta.
LOL! La 8-9 ani nu ştii ce e aia parodie.
Personal cred că este pentru 10-16 ani (preadolescenţii).

| Hikarie a răspuns:

Nu știu încă dacă cei care cred că aceste cărți distrug intelectul sunt nebuni sau pur și simplu habar nu au despre ce vorbesc...
Eu practic am crescut cu aceste cărți și sinceră să fiu chiar nu cred că mi-au distrus intelectul.

Nu știu cum poate cineva să spună așa ceva despre o carte precum Harry Potter.
Este pur și simplu o poveste, ficțiune, fantezie, prezintă povestea unui copil care prin forțele proprii a reușit să devină cineva. Cred că această carte chiar încurajează mintea copiilor. Cel puțin pentru mine așa a fost. Dacă am văzut că Harry Potter a reușit să facă ce își dorește m-am ambiționat și eu și am încercat să devin cea mai bună.

Oricum acest gen de povești precum Harry Potter dezvoltă mintea copiilor. Este o poveste interesantă, fascinantă, despre o lume complet diferită. Oferă copiilor șansa de a visa, de a avea imaginație.

Imaginația unui copil și mintea lui trebuie dezvoltată nu trebuie limitată. "Crede și nu cerceta" nu se potrivește deloc. E de datoria părinților noștri să ne învețe de bine, să ne dezvolte imaginația și intelectul, să ne transforme în persoane care se pot descurca în viață.

Cât despre "Jurnalul unui puști" mi se pare o carte chiar foarte amuzantă. Prezintă situațiile care se întâmplă în fiecare zi.
Sunt lucruri obișnuite pe care copii le trăiesc, nu distruge intelectul deloc. Din contră, prezintă situațiile prin care chiar și copii noștri trec în fiecare zi ajuntandu-i astfel să înțeleagă mai bine ce se întâmplă, și să fie mai atenți asupra deciziilor pe care le vor lua. (personajele din carte trec prin anumite întâmplări, iau anumite decizii, prin acest lucru copilul nostru poate înțelege care sunt consecințele anumitor decizii și se vor gândi de 2 ori înainte).