| TheMechanix a întrebat:

Http://www.libertatea.ro/......00549.html

Daca ne-am fi ghidat si astazi dupa aberatiile astea, am fi ramas in pesteri. De ce oamenii pun botul la asemenea tampenii?

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Din lipsa de cunoastere. Daca ar analiza Biblia ar vedea cum spune de fapt Dumnezeu si ca El nu a stabilit asemenea sarbatori, ci oamenii.

| milan9 a răspuns:

Mare parte din cele afirmate in articol sunt SUPERSTITII BABESTI. Biserica lupta de vreo 2000 impotriva lor, dar inchizitorial nu si-a propus sa le extirpe.
Ele au ramas transmise, ca o alternativa, in primuli rand de cei carora le-a lipsit mersul la Biserica.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Mare parte din cele afirmate in articol sunt SUPERSTITII BABESTI."

Pana la urma si zeii tot superstitii babesti sunt...ce-i drept induse de unii care profita de pe urma lor.

| milan9 a răspuns:

Mare parte din cele afirmate in articol sunt superstitii BABESTI. Biserica nu are nici o legatura cu acestea.

| Holiday a răspuns:

Jorpalu asta e baba superstitioasa?!?

| sublime89 a răspuns:

Oamenii pun botul la tampenii pentru ca sunt tampiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asemenea aberatii sunt incurajate de catre biserica ortodoxa, ea inca spera ca oamenii vor ramane prosti in continuare ca sa fie manipulati din nou.
PS: Ganditi-va ca acum cateva decenii oamenii chiar se speriau de acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba trudila? ia priveste ce viata anosta ai, ghidat dupa ce? din ce fac oamenii aceia si despre ce nu se face, tu nu ai habar fiindca nu stii ce o secere, un snop, ori poate nu cunosti nici busuiocul.viata la tara, este viata truditule, nu moarte in fata calculatorului pana iti cad obloanele, iar cand e vorba de socializat si vorbit cu cineva habar nu aveti sa deschideti pliscul fiindca nu stiti decat sa dati din degete.pai sincer intre o stoarfa de oras, boita toata si botoxata, siliconata, si inceputa sexual de la 14 ani, fiindca e mare si ia decizii, si o prospatura de 18 ani de la tara,spalata pe ochi dimineata cu apa rece de izvor, poate si tavalita prin roua canepii, cu foi de lamaita in san, si imbracata ROMANESTE, as alege-o pe asta din urma.fiindca daca ea pune botul la tampeniile de care vorbesti apoi celelalte au grija sa puna botul la prostia tuturor.Si sa ma iertati dar acesta nu e cumva sex oral? trambitat a fi normal tocmai de voi astia?

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu ma mai mira nimic...

Si deja am facut asta laughing

"în alte zone se mănâncă fructe proaspete, pentru a fi sănătos tot anul ce va urma. Merele nu se consumă decât după ce au fost duse la biserică. Se spune că acela care muşcă din măr înainte de a fi sfinţit va avea parte după moarte numai de mere şi, când va dori să le atingă, vor dispărea. Merele sfinţite vor deveni de aur pe lumea cealaltă."

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Puiule? merele dulci la mine sant mancate de muuuult, fiindca la sf ilie deja nu mai sant.si sant ortodox.deasemeni pe lumea cealalta nu ai nevoie de mere fiindca sufletul nu se hraneste cu mere, iar trupul e in pamant, putrezeste

| DarkAndDreary a răspuns (pentru anonim_4396):

Oookay...

| Blamely a răspuns:

Oamenii se nasc cu o religie, sunt obișnuiți de mici cu ea și nu își mai pun întrebări. Dacă erai crescut în peșteri nu cereai smartphone la vârsta de 10 ani ca și copiii din ziua de azi.

| Winchester308 a răspuns:

Deci uitati-va la ultimele 2...