| fllu07 a întrebat:

Https://www.youtube.com/watch?v=U3pSjHyaNRY
Datoria cui este sa ii invete pe acesti oameni?

intr-adevar se dovedesc adevarate cuvintele din Matei 9:35, 36

22 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Nu e un lucru de interes decat pentru crestini, deci nu e dator nimeni sa invete prostii religioase daca nu doreste, de parca tu stii cine a scris, a zis, sau in ce context a fost pronuntata vreo rugaciune musulmana, de exemplu.
Pragmatic, nu te ajuta cu nimic sa stii lucrul asta, sunt milioane de informatii mult mai importante decat o rugaciune catre un personaj de poveste.

| fllu07 explică (pentru Holiday):

Nu e lucru de interes pentru tine...
si nu este bun exemplu tau. eu nu am ramas surprins in mod neplacut ca niste musulmani nu stiu rugaciunea Tatal Nostru, ca sa poti tu zice ca nici eu nu stiu nu'stiu ce rugaciune a lor. vezi ca iti cam da inteligenta pe langa.
eu ma refeream la romanasii nostri, credinciosi, care se pare ca habar nu au. personaj de poveste il vezi tu.
si cum am mai spus: o sa vina vremea sa iti para rau de cuvintele asta, si va trebui sa recunosti umilit ca personajul de poveste exista. dar va fi tarziu.

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

"...eu ma refeream la romanasii nostri, credinciosi, care se pare ca habar nu au..."

Se pare ca pana si romanii nostri au inteles ca sunt alte lucruri intr-adevar importante in viata, nu alergatul dupa iluzii.

"...o sa vina vremea sa iti para rau de cuvintele asta,."

N-o sa vina nimic, vrei tu sau nu vrei, cand ai murit esti mort si gata, end of story. Restu-i prosteala religioasa, nimic altceva.

| fllu07 explică (pentru Holiday):

Da momentul ala nu o sa fie dupa moarte. si eu sunt perfect de acord cu tine, ca dupa moarte nu mai este nimic, nici iad, nici rai, nici vrea alta stare, sau reincarnare. nimic. cand esti mort, esti mort. eu ziceam ca momentul in care o sa recunosti existenta lui Iehova Dumnezeu, o sa fie inainte de moarte. sad

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Nu este deloc "end of story" happy

După VIAŢA BIOLOGICĂ, SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10

"Când a rupt El pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina lucrării de mărturie pe care o avuseseră. Ei strigau cu glas tare şi ziceau: ‚Până când Doamne, Tu care eşti suveran, sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?’ Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi a fraţilor lor care vor fi omorâţi ca şi ei" (Apocalipsa 6, 9-11).

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, imediat după ieşirea din această viaţă,, ar fi mult mai bună" rezultă de aici că este o existenţă conştientă în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Singurele surse pe care le prezinti referitoare la asta fiind povesti religioase, din nou, afirmatiile tale sunt false.

| fllu07 explică (pentru milan9):

Interesant.
nu stiam ca Iehova ii premiaza cu viata pe cei rai, sau neascultatori.
eu stiam ca ei vor muri, conform cu 2 Tesaloniceni 1:9 cei rai vor muri.
interesant ca si iacov 5:19 spune ca "...ii scapa sufletul de la moarte"
de ce la ii scapa sufletul?
dar nu ma mai muncesc cu tine. tot pe-a ta o tii, indiferent de argumente. nu rationezi deloc.
si da, vesnicia este pentru cei ascultatori, nu pentru cei rai, ca sa fie chinuiti, si va fi pe pamant, nu dupa moarte. nici nu este drept din partea lui Dumnezeu, sa ne chinuie o vesnicie pentru 70 sau 80 de ani de pacate.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| fllu07 explică (pentru milan9):

Dumnezeu zice clar ca sufletele mor. (geneza 2:15-17 Iehova ii spune clar lui adam ca daca nu asculta, VA MURI. in schimb Diavolul, la fel ca tine a spus ca nu va muri, ca li se va deschide ochii.) degeaba insinuezi tu, degeaba bagi tu dume de 2 lei. nici nu discut pe tema asta. ideea este ca voi ca si biserica nu vedeti de oile voastre, numai cand trebuie sa le luati banii: boboteaza, inmormantari (aici mentionez ca sa ajuns ca popii sa fie asa lacomi incat ii lasa pe oameni cu mortu pe masa daca nu au taxele platite,) nunti, si alte evenimente.
nu te mai obosi, ii plin netu de preoti ortodocsi filmati cu, camera ascunsa care fac astfel de lucruri. si ii de datoria lor sa ii invete pe oameni, ii de datoria lor sa fie un exemplu, ca asa se vor: popa politistul si invatatorul cei mai de seama din comunitate. halal exemplu.
baga faza cu heruvimii, ca mi-e dor. si vezi ca ai aruncat cu niste acuze false in raspunsul userului porumbrodica1968, in legatura cu un Martor care are fabrica de armament, si care practica amenitarea cu moartea. dar vad ca nu esti capabil sa-ti dovedesti spusele.

si era sa uit: legat de numele Iehova sau YHWH.
iar insinuezi in necunostinta de cauza ca Iehova este forma care numai Martorii o folosesc, si este o formula fortata, si bla bla'uri ieftine d'atale.
ia cauta daca esti asa inteligent intr-o biblie din anul 1878, sau 1913 ambele traduse de BISERICA ORTODOXA ROMANA, si vezi apare sau nu, Iehova. eu am un exemplar din 1913 stampilat de BOR de la Iasi. deci mergi la alta masa.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Geneză 3,19 "În sudoarea fetei tale îţi vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce în pământul din care eşti luat; căci pământ eşti şi în pământ te vei întoarce" se referă doar la natura fizică a trupului. De ce? Pentru că nu a spus Dumnezeu că Adam e numai pământ ci "pământ eşti" cu sensul de "eşti şi pământ"!

Dovada: Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu TĂRÂNĂ (1.) din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT în faţa lui SUFLARE DE VIATĂ (2.) şi s-a făcut omul fiinţă vie."

Şi...

"Şi ca PULBEREA (1.) pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL (2.) să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24).

| fllu07 explică (pentru milan9):

Dada, observa: spune omul SA FACUT fiinta vie, nu spune omul a primit un suflet. deci omul in sine este sufletul.
dar lasa, ca ti-am dat si eu 10 versete care arata ca sufeltul moare. si asa este. punct.
dezvolta celelalte idei, daca ai dovezi... de fapt nu. ma lispesc. oricum citeste in biblia tradusa de bor sa vezi ca scrie Iehova. tongue

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Despre suflet ti-am mai spus ca acest cuvant are mai multe sensuri. Evreii aveau POLISEMIA IN SANGE! happy
(Eu iti redau acele sensuri- desi nu-mi place sa rescriu acelasi lucru de atatea ori...:
Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Unele culte, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? Sufletul.
Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El! "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.)

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Chiar daca expresia a fost folosita de vreun traducator acum nu stiu cate sute de ani (*oricum s-au facut foarte multe traduceri) a fost folosita ca VARIANTA DE PRONUNTIE, varainata ce nu are o fprma "exclusiva". Varianta "exclusiva" a fost pierduta for ever de evrei...

("Iahve" – o altă variantă de pronunţie, DAR rămâne totuşi tot un compromis forţat!)

| fllu07 explică (pentru milan9):

Interesant. daca biserica ta, isi pune parafa si autorizeaza o traducere, si intr-o perioada, o foloseste, vii tu si desconsideri BISERICA TA, ca sa ai dreptate.
pana unde poti merge omule cu tampenile tale? vai de mine.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Multe aspecte si nuante stau sub semnul subiectivismului uman. Simbolismul gesturilor care tin de Biserica contine o serie de astfel de aspecte.
Referitor la SFANTA SCRIPTURA, atat timp cat traducerea nu influenteaza, si nu denatureaza sensul (asa cum s-a intamplat cu NWT) pot exista mii diferente de traducere. Asta in privinta sinonimelor de exemplu...

| fllu07 explică (pentru milan9):

In privinta traducerii lumii noi te inseli. ce-i mai multi biblisti si cei mai buni au laudat aceasta traducere.
dar sa nu uitam de faza cu martorul care practica amenintari cu moartea, si are fabrica de armament. detaliaza putin.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Nwt nu e deloc transparenta, asa cum poate crezi...
Comitetul de 'traducatori' nu a fost identificat niciodata, deci nu se poate dovedi competenta celor care au tradus. Pe de alta parte, orice traducere onesta a Bibliei, chiar daca are lacune sau greseli, are în prefaţă prezentarea traducătorilor, fiecare cu diplomele sale si cu apartenenta sa confesionala.

| fllu07 explică (pentru milan9):

Comitetul de traducatori a dorit sa ramana anonim, pentru ca gloria si onoarea i se cuvine lui Iehova Dumnezeu.
cat despre diplomele si instruirea celor care au creat aceasta traducere. pot spune ceea ce scrie in 2 Corinteni 3:5-6.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Tacerea ar fi fost un raspuns de o mie de ori mai bun decat acesta. happy
Stii ce reprezinta spusele tale daca ar fi analizate dupa criterii academice, dupa orice minim standard legat de studiul textului (referitor la fidelitatea traducerii)? Ar fi o ieftina "barbologie", ar fi luate ca fiind un bull-***! sad

| fllu07 explică (pentru milan9):

E mai important ce spune biblia decat oamenii cu studii.
intelepciunea lor, este nebunie in ochii lui Iehova.

| sublime89 a răspuns:

Datoria scolilor romanesti e sa-i invete pe copii stiinta, ca sa nu ne mai trezim ca avem oameni in tara asta care nici nu stiu pe ce planeta sunt. Asta e esential, nu basmele biblice care nu fac altceva decat sa induca in eroare masele.