| Marius_Grigore_1989 a întrebat:

Https://www.youtube.com/watch?v=YVPFHvH7BLA ...fost doctor ateu acum prezinta emisiuni despre cei aflati in moarte clinica si experientele lor,macar ca sunteti oameni pretuiti dragostea data de parintii vostrii,datii o sansa lui Isus,rugativa fara o icoana in fata sincer pentru a cunoste binele si raul,dar sincer macar o data in viata asta lipsita de sens si scop,macar o speranta,o nadejde si tot e buna, dupa 4 ani nadejdea aceasta ca Isus ma invata adevaratul scop al vietii nu a murit si nu o sa moara niciodata, El este indreptarul meu spre un nou inceput in alta viata.Amin

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De ce Isus si nu Mahomed? A alege intre cei doi este o optiune subiectiva si arbitrara. Ca sa nu mai vorbesc ca mai sunt niste mii de religii care te invata scopul vietii.

| Marius_Grigore_1989 explică (pentru doctorandus):

Citeste pe fiecare si ai sa vezi,du-te la musulmani si spune-le ca esti crestin,du-te la indieni sa te inchini la vaci sau sa mangai sobolani sau ce mai au ei pe acolo,in fine eu spun din ce-am vazut in anumite documentare si stiri,doar inima poate intelege lucrurile Lui Dumnezeu, le intelegi ca si cum le-ai sti din todeauna si totusi nu gasesti cuvinte pentru ele, e destul de complicat dar daca ai citi din Biblie cu timpul ai intelege, nu fac parte din vreo religie doar sustin cu tarie ca Isus este viu si sa crezi nu este nebunie, omul e mort ca azi e asa maine e altfel si nu te poti bizuii pe el.

| doctorandus a răspuns (pentru Marius_Grigore_1989):

Stimabile, eu nu mai sunt crestin pentru ca am studiat amanuntit Biblia.

| Marius_Grigore_1989 explică (pentru doctorandus):

Ioan 3:16-18

| doctorandus a răspuns (pentru Marius_Grigore_1989):

„John Goldingay, aplecându-se în mod aparte asupra lipsei de greșeli a Bibliei, a rezumat astfel această idee: "Sublinierea lipsei de greșeli [a Bibliei] nu poate feri oamenii de a aluneca pe o pantă care îi duce de la abandonarea credinței în lipsa de greșeli la renegarea tuturor celorlalte crezuri creștine. Într-adevăr, mai degrabă ea îi împinge pe o astfel de cale. Susținerea că scriptura este lipsită de orice erori obiective trezește în oameni așteptări greșite cu privire la precizia narațiunilor și apoi cere să fie apărate prin explicații împinse la extrem... încât împinge oamenii la a o respinge." [163] Cred că aceeași dinamică se aplică nu doar lipsei de greșeli în particular, ci în general biblicismului.

În astfel de cazuri dificultatea nu constă neapărat în criticile îndreptate contra biblicismului, luate în sine. Problema reală este teoria biblicistă aleasă cu privire la Biblie; nu face doar ca tinerii credincioși să fie vulnerabili la a fi dezamăgiți de acceptarea lor naivă a acelei teorii dar adesea are și consecința de a risca însăși credincioșia lor. Biblicismul împinge tinerii inteligenți și dedicați credinței într-un colț care din motive reale este imposibil să fie ocupat de către cei care se confruntă cu problemele sale. Când unii din acești tineri renunță la biblicism și părăsesc credința, greșelile biblicismului sunt de vină pentru pierderea credinței lor.

În măsura în care aceste rezultate ale biblicismului nu sunt necesare și sunt indezirabile, avem încă un bun motiv de a căuta alternative mai bune decât biblicismul. Cu privire la asta Peter Enns are dreptate: "Nu facem onoare Domnului și nici nu proclamăm evanghelia prin a face pe credincioșii." [164]

Biblicismul pur și simplu nu poate fi practicat conform regulilor sale cu onestitate intelectuală și practică. În acest sens, el este la propriu imposibil."
—Christian Smith, The Bible Made Impossible: Why Biblicism Is Not a Truly Evangelical Reading of Scripture

| RAY a răspuns:

Eu cand ma uit la voi crestini chiar va vad scopul vieti voastre culmea nu are vreo legatura cu biblia, si mai vb de ateii mi-ar fi rusine sa critic ateii daca as fi crestin, da si tu o sansa la alte religii la alti zeii

| Marius_Grigore_1989 explică (pentru RAY):

Pai vezi tu asta am facut mereu m-am inchinat mie,societatii,integritatii,poftelor trupesti,,,prietenilor'', nervos tot timpul pe toata lumea, ingamfat pana cand nu a mai rabdat Dumnezeu si m-a lovit, m-am cait am citit m-am rugat am crezut, mi-am deschis inima odata in viata asta si bine mia parut de 4 ani cred ca este singurul lucru bun facut de mine, multumesc Domnului.

| Mădă0611 a răspuns:

Iar au gasit pocaitii atei in america? laughing N-am chef sa ma uit la porcariile unora, dar era un nene intr-un filmulet de genul, si cica era tare ateu, nu vazuse in viata lui o cruce sau vreo icoana, nu auzise niciodata de Iisus, statea in america - sua, si ce sa vezi si sa nu crezi? L-a vazut cand era in moarte clinica. Nu inteleg ce e asa de greu de inteles cum e cu informatiile pe care le detine subconstientul, adica fara *in* nu exista *out*, la fel ca in cazul evolutiei, ca vad ca niste retardati cred ca o maimuta a fatat un om si omul s-a inmultit cu el insusi, probabil, si asa au aparut oamenii.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt multi atei care au devenit crestini sau credinciosi care au gasit dragostea lui Dumnezeu intr-un moment critic.Dar daca vrei cu intrebarea asta sa schimbi inimile ateilor de aici nu vei reusi.Sunt prea legati de necredinta lor.Nu concep viata cu Dumnezeu fiindca cere sacrificii dar ei uita ca mai e si dulce.(viata alaturi de Dumnezeu)