| anonim_4396 a întrebat:

Iaca marea descoperire ce lamureste deplin ca stiinta e mai presus decat relijia.Ce a existat înainte de Big-Bang? Oamenii de ştiinţă au încercat să dezlege acest mister, existând o multitudine de răspunsuri, ştiinţifice sau nu. Unele dintre ele susţin, pur şi simplu, că nu a existat nimic, altele că ar fi fost doar o gaură neagră. deci draji teligenti,mai mult genti decat teli,si dastepti, asta e stiinta voastra care de 42 de ani incoace, o tot da pe dupa cires cu asemenea teorii?

25 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ach-Ach-Aohooo! Urmat de Big-Bang, apoi de Cinc-Cong. Mi-a spus mie dumnezo' tatal intr-un vis!

| Dandanache a răspuns:

Jorpale, dastepti is si ragaliosii de relijiosi. Stiinta o da dupa cires cu teorii de 42 di ani, dar ralijiosii de 5000 de ani au inconjurat de sute de ori livada. Fiecare ralijie cu opinia ei despre ce fu la inceput, mii de ralijii, mii de opinii, ai di capu' mieu cata dasteptaciune.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Pi tini ti cheama dandanache? iaca mare dandana.

| Holiday a răspuns:

"Iaca marea descoperire....bla, bla, bla......cu asemenea teorii"

Cand vei putea face distinctie intre "descoperire" si "teorie" POATE vei genera si niste nedumeriri coerente.

In ce priveste religia, pana la urma si ea poate fi catalogata drept teorie, problema ei este faptul ca a fost demontata de descoperiri.
Prea greu de inteles?

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Ba eu ti trimet inapoi la ignorre.ia vezi! eiiiihaaaa da voi o scaldati uutat di tot bai, di ani di zile viniti cu teorii, aceleasi si mereu aceleasi, da dovezi nimic.ia mai lasa-ma bai in pace ca is satul di mincinosi grandomani pi munca altora si cu inventii si descoperiri a unor chestii care erau deja.bai holidei? ia CATZ decilea?

| Holiday a răspuns:

"...pana sa cada marul in capul lui aristotel..."

laughingMai are rost sa continuam?
Marul lui Aristotel si ideile lui jorpanel...
Nu cumva i-a caut in cap lui Moise, sau Isus? Ia mai rumega putin si vezi cum e cu maru`.

| Holiday a răspuns:

Credeai pe dracu, doar esti varza.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Varza e buna nenica.e alb verzuie la foaie da ai vazut ce cotor tare are? ajuta la slabit.tu esti gras/grasa?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Varza e buna nenica"

Da e buna, are si cotor...creierul ii lipseste.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Daca are cotor si vrej bun, cui ii trebuie ma creier?

| Mayhem666 a răspuns:

Hahahahaha! Cata ignoranta. Hai, baga-ma si pe mine la ignore, ca vad ca iti place sa bagi la ignore toti oamenii care nu sunt de acord cu tine. Eu sunt de acord cu drutzix, nu cu tine, deci ai face bine sa ma bagi la ignore, ca asa faci cu toti oamenii care te contrazic. Ma bucur ca asta a fost ultima data cand am putut sa iti raspund. Bye bye!

| Mayhem666 a răspuns:

Corectare : *unde-l* care vine de la *unde il*. Cu placere big grin

| Mayhem666 a răspuns:

Ha ha, esti asa de funny! Aia trebuia sa fie o gluma? Nu o mai face. Trebuia cumva sa rad? Nu prea cred.

| Mayhem666 a răspuns:

Am vazut ca ai scris "linistit/a", deci tu nu stii daca sunt baiat sau fata, ca sa nu te mai tin in confuzie, puteai sa scrii "linistit".

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Ba anime? in ziua de azi toti baietii sunt fete de treaba si fetele baieti de gasca deci nu prea fac eu caz de ce esti matale.sa hii sanatos, ca belele curg.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Matale? laughing Cine mai vorbeste asa in ziua de azi? laughing Probabil cineva care are peste 50 de ani mai mult ca sigur! laughing

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Anime? cel mai simplu exemplu de proasta crestere este sa=i spui pe nume tatalui tau,mamei tale,ori mai rau bunicului tau care a trecut prin razboi foamete,comunism si epoci de tranzitie.Iar in poporul din care cu regret vad ca faci parte,formulele de politete sunt,talica,matale,badie, nene, tanti, si altele care tin de regionalisme si tinuturi zone, etc.afla ca pot sa-ti spun talica la fel de bine cum iti piot spune si Domnia-ta lover, te respect fiindca ma respect PE MINE, iar tu daca te respecti ca om FII OM nu fi prost crescut.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Ca sa nu mai spun ca in curand, curand vei avea si tu la fel 50-52 de ani, eu iti doresc sa ajungi, dar nu e nimic sigur.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

In caz ca nu ai aflat pana acum, respectul ca si increderea se castiga, nu se ofera pe tava. Eu le spun parintilor mei pe nume, pentru ca intre noi este o relatie de prietenie, ei nu imi sunt doar parinti, dar imi sunt in acelasi timp si cei mai buni prieteni, pentru ca ma ajuta si ma sustin atunci cand nimeni altcineva nu o face. Si eu regret ca m-am nascut intr-un astfel de popor in care prostia domneste oriunde, eu as fi preferat sa ma nasc in alta tara, preferabil SUA sau Japonia, dar nah, n-am ce face, nu ne putem alege locul unde ne nastem, dar putem sa alegem locul unde dorim sa locuim, si peste cativa ani o sa fiu fericit in alta tara, foarte departe de Romania si de prostia care domneste in aceasta tara.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Incearca sa te mai informezi si vei gasi o mare parte din oamenii de stiinta de top care sunt in favoarea Creationismului si resping cu tarie teoria Darwiniana. Ca cifra, doar putin peste 50% din ei sunt evolutionisti desi eu cred ca nici aia nu sunt asa convinsi dar o fac din constrangeri politice si pentru bani.Asa ca nu pune stiinta pe pozitie de dusman al lui Dumnezeu, iar biserica o putem lasa putin deoparte pentru ca nu e strict necesara. Vrei materiale?

| doctorandus a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

In primul rand teoria evolutiei nu neaga existenta lui Dumnezeu. Doar crestinii fundamentalisti au o problema cu teoria evolutiei. Biserica Catolica si bisericile ortodoxe plus mai multe culte protestante nu se opun in mod oficial teoriei evolutiei. Pur si simplu nu exista alternative stiintifice la teoria evolutiei, asa ca ea castiga prin neprezentare. Designul inteligent este pseudostiinta, nu stiinta. DI, in afara de marota "Dumnezeu (pardon, designerul) a creat diversitatea speciilor" nu adauga nicio cunostinta pozitiva care sa ne ajute in explorarea lumii naturale.

"Problema fundamentala a designului inteligent este ca nu poate fi folosit la a explica lumea naturala. El este in mod esential un argument negativ. El afirma: "Evolutia nu tine, deci designerul e responsabil. Evolutia nu tine, deci castigam automat."

"Dar cand ii intrebi, "Ce-ti spune designul inteligent despre natura? Iti spune ce a facut designerul? Iti spune ce a folosit designerul pentru a proiecta ceva? Iti spune ce scop a avut designerul in a proiecta ceva? Iti spune cand designerul a facut asta? De ce a facut-o designerul?" Nu-ti spune nimic de felul asta. La baza este un argument negativ. Si nu poti cladi o stiinta pe un argument negativ."

Eugenie C. Scott

''De cate ori vorbiti cu un sustinator al ID-ului incercati acest experiment. Spuneti "Ok, de dragul discutiei sa plecam de la premiza ca evolutia este gresita si sa uitam cu totul de ea. Acum spune-mi cum functioneaza designul inteligent." Deoarece am incercat eu insami aceasta de mai multe ori, am incredere ca nu vi se va raspunde decat cu tacere rusinata.'' Amanda Gefter.

| drutzix a răspuns:

Presimt ca o sa imi dai ignore iar dupa raspunsul asta laughing
Intreaga ta intrebare e un apel la ignoranta (nu stim deci Dumnezeu).
Ce a fost inainte de Big-Bang? Ne-ai prins, nu stim hai sa aruncam stiinta pe geam si sa ne intoarcem la obiceiurile vechi.
Astea nu-s teorii sunt ipoteze. Teoria este cel mai inalt grad in stiinta si reprezinta explicatia unui fapt. (teoria gravitatiei, teoria evolutiei, teoria campurilor etc.)

Faptul ca nu stim ce a fost inaintea Big-Bang-ului (si nici in prima sutime de secunda) nu inseamna ca explicatia ta e adevarata.

Inca nu stim ce a fost inaintea Big-Bang-ului dar incercam sa aflam spre deosebire de tine care ai ales o 'explicatie' din epoca bronzului si incerci sa ne-o vinzi noua ca fiind exacta.
Ce ma enerveaza e ca habar n-ai ca daca ai arata maine ca Big-Bangul nu s-a intamplat, pe langa faptul ca ai primi un premiu Nobel, asta nu ar dovedi ca zeul tau a creat universul, ci doar ca alt eveniment a avut loc.
La fel si cu evolutia, daca o invalidezi tot nu ai dovedit existenta zeului tau dar asta e alt subiect.

Stiinta e cel mai bun sistem inventat de omenire prin simplul fapt ca se auto-corecteaza. Daca se dovedeste ca o premiza este falsa aceasta este inlocuita, nu torturam oameni si nu ucidem in numele unei idei asta e treaba mintilor luminate cu lumanarea.
Intreaga stiinta se bazeaza pe punerea la indoiala a oricarui ipoteze sau teorii. Daca faci asta in stiinta lumea te va aproba dar in religie vei fi aruncat din biserica.
Deci sa compari stiinta cu religia e o tampenie.
Stiinta e un sistem in care supravietuieste doar adevarul iar religia este un sistem care isi impune propriul 'adevar' cu pumnul.

Mai intai dovedeste ca zeul tau exista si dupa am putea discuta despre cum existenta lui ar invalida Big-Bangul sau oricare fapt stiintific.

Am si eu cateva intrebari despre religia ta.
Ce a fost inaintea lui Dumnezeu?
Care sunt calitatile lui Dumnezeu si cum le poti afla sigur?

Si daca vrei sa imi raspunzi crezi ca ai putea scrii normal? E greu si enervant sa citesti intrebarea in forma actuala.

| MrUniverse a răspuns (pentru drutzix):

De-acord cu tot ce-ai scris.winking

| drutzix a răspuns:

Daca nu poti scrie corect eu nu o sa ma mai obosesc sa-ti citesc ineptiile, nu ti-am cerut mult decat bunul simt de a scrie normal.
Ma ameninti cu ignore de parca scopul meu in viata e sa am discutii cu tine pe internet laughing, ma faci sa rad, da-mi ignore daca vrei, pe mine nu ma doare nici in cot oricum un om nu poate avea o discutie normala cu tine.
La revedere si noroc cu balacitul in propria ignoranta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e, doar tampenii spun oamenii astia de stiinta.Ei incearca sa ne minta,sunt oameni rai si prosti.
Existenta pomilor blestemati, virginelor insarcinate, serpilor vorbitori, zombielor, ingerilor, balaurilor, dracilor, uriasilor...astea sunt mult mai plauzibile.