| hypothesis a întrebat:

"Iarta-i,Doamne,ca nu... le-am dat nicio dovada despre existenta noastra,in concluzie nu au stiut oamenii ce sa aleaga si deci,au gresit!". Nu credeti ca ar fi mult mai corect si totodata mult mai drept din partea unui Dumnezeu iubitor si drept?
Insa,daca stai sa te gandesti,in aceasta situatie Dumnezeu a gresit lamentabil,Dumnezeu este omnipotent/atotstiutor, in concluzie Dumnezeul biblic nu exista.

2 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Eu cred ca ar fi fost mai simplu pentru toti daca faceai urmatoarea rugaciune chiar tu: " iarta-ma Doamne ca mai mare neputincios si fara minte nu este nimeni ca mine pe acest pamant". Poate asa intelegeam ce vrei sa spui, in caz contrar intelegem "caracteristicile tale" si fara sa faci vreo declaratie

| IvanMihai a răspuns (pentru danut):

Ti-ai dat seama ca e neputincios si fara minte doar dupa faptul ca e ateu?

| hypothesis explică (pentru danut):

Stii ca nu exista dovezi obiective ale existentei lui Dumnezeu (cel crestin), nu? Daca tu crezi asta si crezi ca acest reper este Biblia, el e cat se poate de subiectiv. laughing

| danut a răspuns (pentru IvanMihai):

Unde scrie ceva de atei sau ateism? Ai citit ceva de genul asta sau faci doar supozitii?

| danut a răspuns (pentru hypothesis):

Iertare, esti cumva etalonul obiectivismului sau poti emite enunturi obiective? Poate cineva dintre oameni fi in aceasta privinta obiectiv, cum reuseste asa ceva, ne spune si noua ca sa ramanem uimiti de asemenea performante.

| IvanMihai a răspuns (pentru danut):

A fost o supozitie! La ce anume te refereai?

| IvanMihai a răspuns (pentru danut):

Din punctul de vedere al biblie cei care nu cred in Dumnezeu sunt considerati nebuni:
"Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!" S-au stricat oamenii, fac fapte urâte; nu este niciunul care să facă binele. (Psalmi 14:1)"
M-am saturat de oamenii care se cred superiori datorita religiei/ateismului. Si sunt destui pe TPU!

| danut a răspuns (pentru IvanMihai):

La afirmatia ta.

| danut a răspuns (pentru IvanMihai):

Eu cand ma satur de ceva OCOLESC sau ignor acel lucru, nu incerc sa ma etalez in fata celor de care ma satur.

| hypothesis explică (pentru danut):

Credinta ta e oarba. Asta e clar. N-ai catusi de putine argumente ca sa sustii existenta Dumnezeului in care CREZI.

| danut a răspuns (pentru hypothesis):

O, da cate argumente am, tu esti unul dintre argumentele mele care arata in mod clar cat de mare si puternic este Dumnezeu.

| hypothesis explică (pentru danut):

Sunt un argument? Adica? Ca ma pasioneaza subiectul presupun, nu?

| danut a răspuns (pentru hypothesis):

Absolut, esti unul dintre cele mai puternice argumente. In Biblie scrie ca Dumnezeu a spus, voi pune in oameni duhul vesniciei, adica in subconstient tendinta de atragere catre Dumnezeu (descoperita recent si de oamenii de stiinta). Tu dai dovada ca in tine exista acest imbold pus de Dumnezeu chiar daca declari ca ACESTA nu exista. Faptul ca stai lipit de aceasta rubrica mai toata ziua arata ca in subconstientul tau exista acest imbold. In mod normal, daca Dumnezeu n-ar fi existat, tu nu ai fi avut e cauta la aceasta rubrica. Nu e nevoie sa gasesti motive puerile caci nimeni nu te va crede, tu esti o dovada REALA privind existenta lui Dumnezeu.

| hypothesis explică (pentru danut):

" Faptul ca stai lipit de aceasta rubrica mai toata ziua "
Asta sa o crezi tu.

| danut a răspuns (pentru hypothesis):

Sa vezi si sa nu crezi, dar bantui pe aici destul ca sa ne faci sa credem asta.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Un lucru' este adevarat. Nu toti oamenii care au ochi vad si nu toti care au au urechi si aud.